Ďalekohľady a monokuláre

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Peterko
prispievateľ
Príspevky: 259
Registered for: 12 years 3 months

Ďalekohľady a monokuláre

Príspevok od používateľa Peterko »

Možno by bolo fajn v rámci tejto témy rozobrať aj ďalekohľady. Konkrétne mi ide o takúto dilemu: nejaký kompaktný monokulár vs. binokulárny ďalekohľad.

Má binokulárny ďalekohľad nejaké výhody priamo úmerné väčšej váhe a rozmerom oproti niečomu ako napríklad toto: http://www.konus.com/prodotti.php?id_c=1&id_p=433# (čo sa predáva okolo 10EUR)?
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

V tejto "cenovej kategórii" si kúp binokulár 10x50 v Lidli.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Nechcel som s tým začínať...ale keď už, tak z Lidla mám 10x25 a som dosť prekvapený jeho kvalitou a obrazom (s prihliadnutím na cenu). Samozrejme, že za šera to už ide rapídne dolu, ale to kvôli parametrom. Mám doma viacero ďalekohľadov, a tento používam najviac. Videl som tam už myslím 8x 50, ten by bol lepší za zníženej viditeľnosti.
Inak, čosi sa mi zdá, že ďalekohľady sme tu už niekde rozoberali...
Používateľov profilový obrázok
Peterko
prispievateľ
Príspevky: 259
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Peterko »

Ja som to chcel napisat pod temu "Bail-out-bag", ale vyplnil som aj "predmet" tak to vytvorilo novu temu.

Chcel som pocut nazory prave v kontexte BOB - preto ten pomer vykonu vs vaha/rozmery. Kludne sem hodte ine skladne monokulare a kludne aj vyssich cenovych kategorii.

Prave ten monokular bol skor len priklad, ze nieco cca na ten styl. Samozrejme ze ta cena je extremne podozriva. Na druhej strane ak s tym ma niekto skusenosti, preco sa nepodelit.....




Prosim admina o zaclenenie tohto vlakna pod "Núdzový batoh alebo tiež Bail-Out-Bag"
Naposledy upravil/-a Peterko v 15 Máj 2012, 00:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

3500korun: aj ja taký ďalekohľad mám, len 10x50, s podobnými skúsenosťami, čiže som to myslel ozaj ako dobrú radu pre tých, čo nie sú ochotní investovať majlant.
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa necrono »

ja mam tento
Obrázok

ale pri sere je to nepouzitelne a na max zvecseni k tomu treba trojnozku lebo
sa to neda udrzat, na 100 metrov vidim zasahy v bielom terc 50/20

a ked mi prisiel tak ma celkom pobavilo ze je na nom napis bushnell :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Peterko napísal:Ja som to chcel napisat pod temu "Bail-out-bag", ale vyplnil som aj "predmet" tak to vytvorilo novu temu.
Nevytvorilo. Presunul som to ja, nech sa to pod BoBom nestratí.


Peterko napísal:Prosim admina o zaclenenie tohto vlakna pod "Núdzový batoh alebo tiež Bail-Out-Bag"
Z vyššie uvedeného dôvodu - negativ! 8)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak, tomuto patri samostatna tema lebo pod BoB by sa to stratilo.


K monokularom, pouzivam ich viacero roznych, lacnejsie i drahsie, pricom mojim favoritom je Zeiss 5x10 T MiniQuick Monocular, je malicky (velkost mensieho o cosi hrubsieho pera), a z tych vacsich Optolyth 10x28 (s MP8 meraciou osnovou).

Obrázok

Na dlhodobejsie pozorovanie samozrejme nie su take pohodlne ako klasicky dalekohlad (aj vreckoveho typu), ani nemaju take siroke zorne pole, ale ked sa clovek chce rychlo na nieco pozriet s priblizenim staci aj monokular. Vyhoda toho Zeissa je ze je ozaj malicky, vo vrecku bundy nezavadzia, na to ze to je Zeiss bol relativne lacny, a zatial vydrzal vsetko. Nevyhoda je ze je to len 5x, ale zasa pri tak malych objektivoch vacsie ci variabilne zvacsenia su casto kontraproduktivne (sice obraz zvacsuju, ale zhorsuju rozlisenie/schopnost rozoznat detaily).

Mam aj par takych lacackych po par eur, sice nie su skutocne vodotesne, niekedy sa zarosia, a hrubsie zaobchadzanie alebo tvrdsi naraz by nevydrzali, ale na bezne pouzivanie cez den stacia a cloveka az tak nestve ak ho nahodou strati alebo sa mu rozsype.

Niekedy maju tiez az prekvapivo dobru optiku (vid skusenosti spomenute vyssie), ale casto zalezi kus od kusu (preto je dobre ak sa da si porovnat aj viacero na pohlad rovnakych kusov), pricom velky rozdiel medzi spickovou/kvalitnou optikou za par stoviek eur a dalekohladom z Lidlu za par eciek casto clovek ani nezaregistruje (ak nan ale da doubler alebo tripler, tam uz ten rozdiel je znacny).

Na drahsi/lepsi monokular je dobre dat retractable-lanyard (taka ta samo-zatahovacia snurka) s minimalnym odporom alebo stop-tlacitkom, clovek ho potom tak lahko nestrati alebo nan nieco nepolozi, napr. niektory od GearKeeperu:
Obrázok

Pre porovnanie, tu je line-up od Zeissa – (prvy je tripler – ten mam/pouzivam na dialkomer, a posledny je ten MiniQuick).

Obrázok

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Ja osobne mám v BOB hodený Bushnell H20 12x25 Waterproof Compact Binocular.

Obrázok



Malý-skladný, odolný, postačujúci a s priaznivou cenou.
Viď parametre tu:
http://www.lapolicegear.com/buh2012wprpc.html


Tommasino
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Ja mam stary sovietsky monokular 8x30 (tusim MP2) a kompaktny binokular FOMEI hunter 10x42 - vodotesny s dobrou optikou. A obidva su super. Ked niekam idem, tak do vrecka vacsinou hodim monokular, a ked idem niekam kde chcem cielene pozorovat tak berem fomei - je to pohodlnejsie kukat obidvomi ocami. Guns, ale ten optolyth vyzera zaujimavo - dal si mi chrobaka do hlavy.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Ja mám tento - http://www.spottingscopes.com/spotting- ... k.cfm#tabs - a musím povedať, že na 300m vidím dierky po 7,62mm ako keby boli odo mňa pár cenťákov. Aj na 500m sa dajú pekne rozoznať. A dá sa použiť aj na 25m na cal. ,22. Je síce pravda, že poštovné a clo+DPH mi ho "trochu" predražili, ale neľutujem.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pena

Pekný, ale do BoB trochu nespratný. 8)
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

nemci maju celkom lacne tieto vraj s zeiss optikou

http://www.ebay.de/itm/290712199192?ssP ... 1423.l2649
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

TENTO su tusim rusaci. Nie? Otec si za komancov kupil TENTO rusky dalekohlad. Plna spokojnost.
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

http://www.mall.sk/dalekohlady-vreckove ... llic-black

Výborný, malý, ľahký, výkonný model za dobrú cenu. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"