Taky obycajny den... WTSHTF

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Taky obycajny den... WTSHTF

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Taky obycajny den...

Clovek si sedi v praci za pocitacom a pozera co je nove na webfore, ked tu zrazu prestane ist internet. Opakovane kliknutia, reconnect na wifinu, dokonca ani restart na tom nic nemenia. Frustrovany ide vytocit spravcu siete aby mu dal prednasku o tom ze taketo vypadky maju velmi negativny vplyv na efektivitu prace, ale telefon je hluchy. Skusi mobil ale v nom zasa pocuje len 'Siet je pretazena, skuste neskor prosim.'

Zbehne na prizemie, avsak vratnik len kruti hlavou. LCDckovy televizor na stene za nim na ktorom bezne bezi cely den TA3 ukazuje len ciernobiele zrnenie. Pribuda ludi ktori vo vestibule len tak postavaju, jedni zurivo tukaju do mobilov a opatovne ich zapinaju, ini sa stazuju kolko dolezitych mailov kvoli nefungujucemu internetu nemozu teraz vybavit. Pozrie von na ulicu, kde je pocut prilis vela klaksonov, auta stoja v zapche napriek tomu ze to zvycajne byva celkom ticha ulicka, a v dialke sa ozyva sirena zachranky alebo policie. Nie, dve sireny. Alebo tri?

Co spravi potom?

a) Vrati sa do kancelarie a somrajuc si pod nos zacne triedit hrbu papierov v rohu stola...

b) Vyberie sa s kolegovcami na kofolu do podniku za rohom, kde budu svorne hromzit na to aky tu mame bordel a ze v nemecku by sa taketo nieco nemohlo stat...

c) Spomenie si ze kdesi na webfore cital nieco o SHTF, a ze takto nejak by to mohlo zacinat. Ak by to ale bol len plany poplach bude riskovat vysmech kolegov, pobyt na koberceku u sefa za to ze zdrhol skor nez im to ten blahosklonne dovolil, a co si vypocuje od manzelky ohladne paranoikov co by mali ist na vysetrenie ani netreba spominat. Napriek tomu vsetkemu, povie si: CO AK? A zacne s tym ze...


Toto je len ciste teoreticky scenar, ale kedze to vyzera ze nas tato tema zaujima viacerych, rad by som ju rozviedol do trochu praktickejsej roviny. Totizto mat spickovu vyzbroj a vystroj, super spraveny BOB a paradnu zasobaren zakopanu niekde pod chatou, nic z toho cloveku nepomoze ak ho SHTF prekvapi v beznom zivote. A aj ked asi kazdy z nas ma trochu odlisne podmienky a svoje specifika, je vela veci ci cinnosti ktore by sme robili podobne/rovnako bez ohladu na to kto/kde/kedy sme. Nateraz by som rad pokracoval v tom scenari hore, a casom by som rad pridal dalsie kapitoly (napr. Akymi cestickami sa najlepsie dostat von z BA/KE/BB/PO/NR/TN/... ak su hlavne tahy ucpane. Presun v meste pocas SHTF. Ako ist do susedneho mesta pre svagra s rodinou. Ako narychlo zabezpecit byt, dom ci bytovku? (Myslim tym prakticke rady, a aspon zo zaciatku bez trvalych zasahov do konstrukcie. Navyse malokto ma doma 500m pletiva na plot, alebo hardoxove platy na okenice, myslim skor jednoduche rady typu napustim plnu vanu vody, k otvaracim oknam postavim rozbitne flase, klucku zvonku nastriekam kaserom, atd.)

Cize naspat k tomuto prvemu scenaru, co by teda pan X spravil ako dalsie? Ak ma bezne priority, cislo 1. asi bude dostat seba a rodinu domov. Manzelka je v praci a ta sa asi bude snazit dostat domov po vlastnej osi ked zisti ze sa nieco deje (ak uz doma nie je), ale deti su v skole a spoliehat sa ze ich zobrala ona alebo niekto iny sa neda, cize treba ist pre ne. Auto je odpisane, nevysiel by ani z parkoviska, zostavaju nohy. Ak nema v aute jednoduchy maly predpripraveny BOB (ci presnejsie GHB - GoHomeBag), zoberie z kufra aspon autolekarnicku, GPS navigaciu ale aj staru mapu spod sedadla, reflexnu vestu a kluc na matice kolies (zasunie do rukavu ako nudzovu zbran). Z kancelarie este do tasky zoberie flasu mineralky, dve musli-tycinky zo dna suflika, stary prsiplast ktory tam ktosi zabudol, skladaci nozik a aspon jeden z pohodenych zapalovacov. V najblizsom bankomate vyberie maximum co mu karta dovoli.

Otazka 1: Co by sa mu este zislo ? (z auta a prace/kancelarie?)

Otazka 2: Ak z bankomatu vytiahol 300eur a pri sebe mal dalsiu 100ku (plus 50 'nemanzelskych' :wink: a cestou ma lekaren, sportovy obchod, a potraviny. Co kde kupi?


Tesim sa na debatu :wink: :twisted:


Gunslinger

P.S.: Videl som jedno zaujimave odporucanie, pre pripad ze by pevne linky nadalej fungovali, pripadne ak ma clovek rodinu ktora nezdiela entuziazmus priprav na SHTF :roll: :lol: Da sa pripravit/napisat nudzovy plan aj s tel. cislami (ktore ma bezne clovek v mobile ale nie v hlave), rallybodmi (alternativnymi miestami/casmi stretnutia), atd., to cele vytlacit malickym fontom na malu karticku/papierik, spravit ich aspon 30, zalaminovat ich, a dat ich milym clenom rodiny do topanok pod vlozku... len pre pripad 'co by keby'... :wink:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Na 1. otazku: Miesto monterpaky by som zobral hasak. O multifunkcnosti hadam nemusim hovorit ;), velku 12V baterku a tazne lano.

Na 2. otazku: v zavislosti co by mi chybalo v BOB :D
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

hmm, no ja nosim v aute (okrem inych potrebnych veci) aj polnu lopatku. Uz sa mi parkrat osvedcila. Tak tu by som urcite zobral tiez. A ak by to bola pre auto "konecna", tak by som odrezal aj bezpecnostne pasy...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

.. masívny zámok na volant má poradny moment pri švihu, asi by som ho tam nenechal, a ani hajzlák čo mám v kufry ako železnú zásobu.

Synovy som vysvetlil že bezo mňa a manželky s nikím ani za svet, pokial celá škola by šla niekde, tak zrejme hej, ale potom mi nech v lavici nechá odkaz že je ok a asi kam šli...

hotovosť by som domov nezobral, ale by som kúpil aspôň to základné čo mi môže chýbať lebo je menej trvanlivé. Nič rozmerné, aby som nestal terčom, aj keď v prvý deň zrejme každý bude hľadať rodinu a známych, a násilie príde až neskôr.
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Agger, Venet. Stale mam pocit ze vase rozhodnutia vychadzaju z istoty ze prave sa zacala WHSTF, treba si vsak uvedomit ze v tej chvili by NIKTO nevedel NIC o tom co sa deje. Uprimne povedane, skutocne by som chcel vidiet niekoho kto sa pri vypadku el. energie, signalu v telefone a dopravnej zacpe vrhne do svojho auta s nozom v ruke, vyreze bezp. pasy a vyrve baterku z pod kaputy a zobere sa takto "vybrojeny" domov peso cez mesto plne ludi co nevedia co robit :)

Osobne sa priznam, ze v podobnej situacii by som sa veru dlhsie rozhodoval co spravit a muselo by sa stat toho viacej aby som pristupil k jednaniu, ktore by som asi moc lutoval ak by sa to vsetko ukazalo ako plany poplach.

V situacii co popisuje Gun, by som veru pokracoval v praci .. a ze by tej prace bolo vela v tom pripade :))
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Vardegas, ja som hovoril o konecnej s autom - tzn. naburane, EMP, zapadnute v bahne.... proste konecna.
A ta mala skladna lopatka, kt. nosim v batohu sem tam aj do lesa, zas tak vela nezavazi, ohliadnuc od toho ze to je aj ucinna osobna (chladna) zbran
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Tak potom beriem spat, konecnou som chapal taku dopravnu zapchu ze sa autom nikam nedostanes. :)
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Mno ziadne nasilnosti by som na svojom aute nepachal kym by to nebolo 100% ;) Veci co som spominal mam v aute bezne a hodit ich do tasky/vaku. Urcite by som auto zamkol. Prinajhorsom by som sa presiel, keby sa WSHTF nekonalo.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, bateriu by som tiez na zaciatku nevytahoval, a pasy venet napisal ze len pre pripad 'konecnej', kazdopadne aggerov napad s taznym lanom je velmi dobry.

Laci: Skus presnejsie - mas 450eciek, cca kolko minies/co kupis v sportovom, lekarni, a potravinach? (beruc do uvahy ze to mas do skoly kde mas malych peknych par kilometrov a budes to vsetko niest so sebou, cize priklad - v sportovom dobru turisticku obuv za 100 eciek, nejaky maly sikovny multitool za 50eciek, celovku za 25, lacacky batoh za 20eciek aby si to vsetko nemusel niest v taske, atd. pricom ale samozrejme recept na ATB so sebou asi mat nebudes ale do tej autolekarnicky co budes niest mozes dokupit velke balenie tabletoveho multivitaminu, jod na dezinfekciu, ibuprofen/ibalgin na bolest, atd.)

A ak si za 200 eciek clovek kupi v sportovom bicykel, urcite sa k detom ci domov dostane rychlejsie, ale zasa ak to SHTF nebude, manzelku dalsi bicykel v rodine asi nepotesi :roll: :lol:

Proste skusme to udrzat v takej realnej rovine - mozno to SHTF je, mozno nie, zatial je to len taky trochu viac chaoticky den a nikto nevie co sa deje, ale telefony nefunguju, namiesto televizie a radia clovek pocuje len sum, a clovek ma taky nejaky zvlastny pocit... :wink:


Gunslinger
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Aha asi sme sa nepochopili, nemyslel som akumulator ale velku baterku, ktoru nabijam cez 12V zasuvku. Mea culpa. :roll:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

No neviem ale keby k tomu došlo zajdem do auta zapnem vysielačku a z rodinou a kamošmi sa určite spojim a nakupovať určite nič nebudem okrem benzinu do mojho 4,0l :lol:
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Ako píšeš Guns, možno SHTF nastalo, možno nie. Každopádne pokiaľ by to trvalo aspoň pár hodín, vyvolalo by to chaos, zápchy, nehody, agresiu, hromadné presuny atď. Neviem, či by v takom prípade fungovali bankomaty, pokladne a tak ďalej. V takom prípade by som si z lekárne požičal asi najskôr paraleny, dithiadeny, ibalginy, peroxid, jód, alebo iný dezinfekčný prostriedok, obväzy, náplaste, endiex :D , dôležité tabletky na predpis pre niektorého z členov rodiny, možno niečo na kašeľ a nejaké vitamíny. Z ostatných obchodov nejaké svietidlá, baterky, sviečky, zápalky, nejaké nože. Potom by som letel domov za rodinou, presťahoval všetko potrebné z kumbálu do bytu, napustil vaňu, vedrá, fľaše, snažil sa nejakým spôsobom balkón, aby neprišiel niekto na "návštevu". Pár hodín by som počkal a keby sa situácia nemenila, vyrazil by som do supermarketu na nákup, zobral nejaké konzervy, krmivo pre psa, vodu, kekse a trvanlivé jedlo čo sa do vozíka zmestí. Varovný signál že je niečo fest zle by bolo aj vypnutie plynu, vody, elektriny.

Takto by som asi postupoval ja, teda pokiaľ by som zo stresu na niečo nezabudol :roll:

Samozrejme všetko závisí od ročného obdobia a od toho, kde by som sa práve nachádzal.

Inak veľmi dobrý nápad na tému, ďakujem Guns :)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

vraj žiadna elektronika, kukni čo to má za motor...
bez elektroniky máš na 100% iba koňa, možno starý žigulák v dobrom stave ti vydrží niečo, ale autá po pár mesiacov budú ako lastovičky na Nový rok :twisted:
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

neviem preco to bolo zmazane?!

edit: aha, takze je z toho logicky samostatna tema: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=5762
pokracujte tu ;)

tak este raz

LAND ROVER Defender 110 TD5
Obrázok

laci: mozno to nie je prave ten typ, mozno ide o cosi starsi, ale tie motory neboli zavisle na elektronike
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Co by sa mu este zislo ? (z auta a prace/kancelarie?)
z kanclu lepiacu pásku, sticky notes, fixu a lekárničku so slovami "je expirovaná, idem do lekárne pre novú náplň, potrebujem prevetrať hlavu"

Otazka 2: Ak z bankomatu vytiahol 300eur a pri sebe mal dalsiu 100ku (plus 50 'nemanzelskych' Wink a cestou ma lekaren, sportovy obchod, a potraviny. Co kde kupi?
športový obchod: najlacnejší športový vak, kde všetko hodí ostatné veci, nejakú bandáž, chrániče? nejaký väčší balík proteínov, výživových doplnkov (kombinovane s lekárňou). Pokiaľ majú v ponuke, tak aj nejaké termoprádlo.
lekáreň, určite vie čo má a nemá v BOB... ak by mi tam niečo chýbalo, určite by som to považoval za poslednú možnosť ako to doplniť..nejaký hobby chirurgický set tam nepredávajú? balenie chirurgických rukavíc, ale nie latexových, na ten majú niektorí ľudia alergiu, prezervatívy, hroznový cukor, nech hneď doplní energiu na cestu, ale aj do zásoby. Alkohol, profilaxie, leukoplasty...
Potraviny: potraviny, ktoré netreba tepelne spracovať v množstve, ktoré postačí na presun do zabezpečenej chaty. žene vložky ak doma nemá celý balík z metra. deťom niečo na rozptýlenie... flašu dobrého tvrdého, ak by to mal byť posledný deň života, bezvýchodisková situácia, nech sa ľahšie odchádza.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"