10mm auto

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Na obranu predsa neriesis cenu streliva. Tu riesis len na trening ;)

Samozrejme vacsi dopyt znamena viac dovozu a mozno aj znaciek, ale netreba si robit iluzie, ze ludia zacnu masivne kupovat 10mm Auto.

Zase cena PPU za 22e/krabica, pri vykupe nabojnice za nejakych 5-7 centov uz nie je taka katastrofa (za silny kaliber).
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Ako tak čítam toto vlákno, tak pri tomto kalibri sa asi (do budúcnosti) nebude dať vyhnúť prebíjaniu... :arrow:
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa oci »

Mate niekto zmerané tie Hornady XTP z G20? Nad touto ražou uvažujem už dlho, ale tiež ma odrádza ťažko zohnatelné plnotucne strelivo...
40 SW ma u Hornady (podla vyrobcu) 688J a 10mm AUTO XTP 748J. To mi príde žalostne malý rozdiel...
Ake laboracie si robite doma?

dik..
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Nazdar. Zmerané to nemám, ale mám dosť preštudované, keďže som tento kaliber chcel, kým som nešiel do 44 rem. mag.

Pozri tieto odkazy:

https://www.youtube.com/watch?v=8X6vNZTbF7s
http://rangehot.com/10mm-ballistic-gel- ... nady-ammo/

A prečo Glock 20? Už môžeš objednávať Glock 40 (http://www.zbraneastrelivo.sk/glock-40- ... 10mm-auto/), ktorý ma 6 palcovú hlaveň z výroby. Podľa 2. odkazu vyššie, máš na tom cca 70 fps v porovnaní s G20 navyše.

Pokiaľ ide o tvoje porovnanie, vybral si akurát 155 grainové strely z oboch kalibrov, kde je to 650 J versus 747 J (treba povedať, že rozdiel je ešte menší, lebo .40 S&W je na 4 palcovej hlavni, 10 Auto na 5 palcovej), keby si porovnával 180 grainové, zistil by si, že .40 S&W stráca, a to výrazne (489 J versus 754 J).

Pôvodný výkon 10 Auto v čase jeho vzniku bol 200 grainov, 1200 fps na 5 palcovej hlavni, takže 867 J. A to je podľa CIPu vlastne 10 Auto na "plný" tlak, takže full power. SAAMI je o čosi vyššie, preto sú napr. full power od Buffalo Bore na úrovni cca 954 J (220 grainov, 1200 fps).

Otázka stojí, načo riešiť 867 J, 954 J, alebo 750 J, keď s 44 rem. mag. máš cca 1200 J na 4 palcovej hlavni a 1500 - 1700 na 6 palcovej? Hovorím o 44 rem. mag. s normálnymi tlakmi, žiadne +P, resp. +P+...a možno nie si na revolvery.
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa oci »

Ved hej 44mag je lepší kaliber a revolver sa mi páči, ale z glocku mám nastrielaných okolo 30-40 tisic rán a z revolvera presne 3 :-)
To je dôvod prečo riešim G20...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..zaujimave cisla SperkyB - diky za ne.

Ako pises ten rozdiel vo vykone medzi 40SW a 10A je viac menej kozmeticky - nemoze za to kaliber ale strelivo ktore sa v tomto kalibri seriovo vyraba (najma to Europske). Tu historku ako vznikol 10A a nasledne z neho skratenim 40SW tu vo vlakne asi pozname vsetci a tak len v skratke: 40SW = "short and weak" (kratky a slaby) .. samozrejme v porovnani s povodnym vykonom 10A.

- Kto desiatku neprebija a prebijat nehodla vystaci si aj s 40tkou, ma to dokonca iste vyhody (pri Glocku o 2,5mm tensi ram, nizsia hmotnost pri rovnakej kapacite (G20: 785g(1110g) / G22: 650g(975g)).
- Kto 10A prebija, vie sa s vykonom dostat podstatne vyssie nez prebijac vlastniaci 40SW.

Jasne ze vykon 44mag (ale aj (nadupaneho) 357mag) z 10A nevydolujes a ak niekomu ide LEN o vykon tak revolver je ta spravna cesta.

Ja osobne vidim prinos 10A najma v pomere vykon/ovladatelnost pri vystrele/schopnost zaduplovat (tu ma proti vykonnejsim revolverom navrch).

Len pre zaujimavost SW robi revolver na 10A - model 610: https://www.youtube.com/watch?v=I0MBAaiNPrk
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Este vyhoda G22 vs G20 - ma plne podopretu komoru a ked chce clovek nadupat strelivo, tak pri G20 co nema plne podopretu komoru sa zivotnost nabojnice zbytocne skracuje. Ak ale clovek neprebija, tak mu to je jedno.

P.S.: tie vystrelene nabojnice aj z G20 kupim ;)
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa oci »

Nemyslím, že G22 ma "plne podporenu" komoru... Vsade na Amerikanskych forach sa to rozobera ako hlavy problem prebijania do .40 glockov...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

oci: nesmies citat 10 rokov stare temy, ktore sa tykali Gen2
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Takze od gen3 ma G22 plne podopretu komoru? Mame nejaky odkaz na zdroj tejto info?
..tyka sa to aj gen3 G20/29 alebo len 40tkovych Glockov?

http://www.glocktalk.com/threads/do-new ... s.1450925/
- tu to az take jednoznacne nieje (najma na druhej strane toho vlakna) .. tie prispevky su z roku 2012

gen 3 = 1998-2010
gen 4 = 2010+

Mam G29 gen3, povodna hlaven plne podopretu komoru nemala = nbc sa mi pri dne viditelne vyduvali. Povodnu hlaven som vymenil za novu od IGB s plne podopretou komorou a odvtedy ten problem nemam.
Naposledy upravil/-a theplaky v 06 Jan 2016, 02:51, upravené celkom 1 krát.
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa oci »

Nečitam stare fora a som si takmer istý, že ani gen 3 a ani gen 4 nemajú "full support"
outdoorman
občasný prispievateľ
Príspevky: 40
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa outdoorman »

Sellier Bellot konečne vyrobil náboje v ráži 10mm auto a to takéto (info zo stránky výrobcu):

Strela Typ FMJ Hmotnost grs 180 gr 11,7 Materiál pláště CuZn 10 Náboj Hmotnost g 17,25 Délka mm 32 Rychlost V0 m/s 355 V25 336 V50 318 Energie E0 J 737 E25 660 E50 592 Délka hlavně mm 150 Převýšení 12 m cm -0,4 25 m 0 50 m -3,4 Nábojů v krabičce 50

V ČR vraj stojí kus 8,60 CZK. Mám ich už objednané, ale dostanem sa k nim až 9.2.2016.
Máte ich niekto už vyskúšané? Aké sú? Aká je ich cena a kde sú už dostupné v SR?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Urcite potom odtestuj a daj nam vediet. Od +P to ma este daleko :)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Mesi, srandista si. To čo predviedol Sellier&Bellot, to je - P -. Jediný prínos je to, že konečne existuje lacné tréningové strelivo v tomto kalibri, ktoré bude dostupné. A celkovo sa Vám asi zlacní strieľanie v tejto ráži, aj "prebíjačom"...
Používateľov profilový obrázok
pitlo
prispievateľ
Príspevky: 311
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa pitlo »

No to som zvedavy. Co som zistoval v KE tak o tom to strelive nikto ani nepočul.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje - kde a za koľko"