Survival nože

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Survival nože

Príspevok od používateľa peterson »

nenašiel som všeobecnú tému, tak zakladám túto.

Našiel som veľmi zaujímavý videotyp na jeden survival nôž:

https://www.youtube.com/watch?annotatio ... FzvWYZ7mw0
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Pride mi to dost nesikovne a chyba mi tam ostra spicka, ale napad dobry.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Ked sa na to tak triezvo pozriem, hoci mam nejaku tu zbierku, zatial som bol len v situacii, ktora si vyzadovala najviac zasah, ktory zvladol Viktorinox.
Ale tak nozov nikdy nie je dost 8)
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Nebranim sa novym myslienkam, ale toto ma podla mna hodnotu lepsieho kusu plechu. Nie som survivalista, ale bez spicu moze byt problem napr. vyvrhnut zviera, dlabat diery do dreva alebo do zeme (napr. pri výrobe ohna a pod.). Je fajn urobit si z toho sekacik a stiepat veci na pniku, ale rad by som videl osekavanie konarikov z nejakej kroviny bez toho aby som to musel prerobit na sekerku. Rucka sa mi tiez nezda dost pohodlna a rad by som vedel, ako by sa to spravalo pri dlhsej praci (napr. stavba pristresku). Nikdy som nic podobne nemal v ruke, ale pri krajani to vzhladom na vysku nad povrchom moze mat tendenciu uhybat do stran. Vyhoda moze byt skladnost. Pripomina mi to nejake eskymacke noze, ktore sa pouzivali na porcovanie masa.

Obavam sa, ze co sa tyka nozov na prezitie, za tie tisicky rokov uz bolo vsetko podstatne vynajdene. Kto chce ist od Kamcatky po Kanadu, staci mu Fallkniven F1 alebo finka,kto chce byt drsnejsi, moze nieco vacsie (ako survival knife od Ontaria pre US letectvo, podla vysky zdrojov). Do tropov odporucam macetu. Problem je, ze ludia si ako survivaly kupuju velke drsne noze, ktore su im potom tazke aj v batohu, zaberaju kopec miesta a nakoniec zistuju, ze pren nemaju pouzitie a prekaza im aj pri obycajnom vareni v prirode. V mode su vselijake zubate monstra s rozne zakrivenou cepelou, ktoru je potom tazke nabrusit aj doma, nieto este v prirode.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

[*]peterson zaujimavy je ... skor by som ho vyuzil ako "zalozak" na drobne prace a sebeobranu ale tie zabery sekania dreva vo mne vyvolali zachvaty smiechu jednoducho nema to vahu ani dlzku a hrot by som tam "potreboval" na to aby sa z neho dal vyrobiť oštep ...

idelalny noz na survival jednoducho neexistuje :?
dantes napísal: Do tropov odporucam macetu.
??? :shock:


dávnejšie som uvažoval o tomto http://www.youtube.com/watch?v=YOm7zwOoUOo hlavne kvôli ľahkej výrobe oštepu ... ale tiež ma svoje nedostatky .. :?
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

jéééééééééééééééžišikriste, to zase nejaký emerický blbec skúša vymyslieť niečo prevratné... Nôž má byť nož, a nie nejaká obrúsená skoba. A nič také ako univerzálna survájvlkudla neexistuje. Ako bolo napísané vyššie, v podstate na všetky bežné práce stačí malý vinox. Na sekanie je sekera, na rezanie kudla. Ale henten bazmeg čo má na vajciach - no katastrofa. Ale aspoň sa u tej prezentácie tvári drsne, asi ako šmirgel 36-ka.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

presne takúto debatu som chcel rozprúdiť. Názory a konkrétne typy nožov hodiace sa na pomenovanie "survival"
shagvantofi
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa shagvantofi »

Ja som bol spokojny s esee:
ESEE Knives / Randall's Adventure & Training: http://youtu.be/qiXe08vIPNs
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Mne osobne vyhovuje UTON, fajn noz do lesa.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Nomed: CS Bushman som drzal v ruke ale neoslovil ma -rucku treba dorobit, inac je to ako plechova rurka, z hladiska pevnosti preferujem full tang noze. Vyuzitie ako ostep z mojho pohladu nie je prilis podstatne. CS ale robi pomerne kvalitne ocele a ak si pamatam, tento model je aj celkom lacny.

Inak neda mi k tomu videu: zboznujem tychto obtlstlych "survivalistov", ktori sa tvaria drsne ale v zivote nic neodpochodovali / neodtaborili. Neviem si predstavit, ze by ten manik bol schpny spravit aspon 20 - 30 km denne s batohom v horach alebo spat tyzden pod sirakom. A ked ten pako v ramci testu vysekal mlade zelene stromceky, mal som chut to stopnut. Nie som nejaky fanaticky ochranar, ale podla mna sa priroda zbytocne nicit nema.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

to boli zrejme stromčeky vypestované za účelom oskúšania tohoto paskvilu... Keď zabrúsim lopatu, bude to rezať, sekať, odkrojí to jablko aj pizzu (v lese), a navyše môžeš v rámci survájvlu prehádzať kopu taktického štrku. Jo - a u toho paskvilu - to nylonové púzdro je unikum... Dávam tomu tak tri vytiahnutia a je prerezané, teda pokiaľ ovšem niesom superprofi survájvlista - dobyvateľ predzáhradky, ktorý vie že je nezničiteľné, takže ho proste používaním nezničím, páč cordura milión je fááákt nezničiteľná. Nešlo tomu rezanie, nešlo tomu sekanie (okrem tej 1cm vetvičky), nefungoval batoning, takže všetky funkcie noža mi tam akosi chýbali.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

mototechna napísal:Keď zabrúsim lopatu, bude to rezať, sekať, odkrojí to jablko aj pizzu (v lese), a navyše môžeš v rámci survájvlu prehádzať kopu taktického štrku.
hmm vidim ze sa ti zrejme pozdva tento cinsky model :D
https://www.youtube.com/watch?v=pGdbbEZVHqw

dantes napísal: Vyuzitie ako ostep z mojho pohladu nie je prilis podstatne.
no vidis u mna je to pravy opak jednak kvôli ľahšiemu lovu,obrane a dokonca aj chôdzi ..... hold iný kraj iný mrav :)
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Vieš že presne táto volovina ma napadla?? :-D :-D
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

To video o cinskej lopate nemoze byt cele :mrgreen: Urcite sa vie pripojit na wifi, das s nej emergency call v 3G sieti, .... Ale inak by som si ju do lesa zobral 8)
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

ja osobne používam niekolko nožov. bežne pri sebe nosím ka-bar tdi law. na dnešný guláš so mnou ide toto http://www.traderscity.com/board/userpi ... hilt-1.jpg ako náhrada sekerky ( predsa len je skladnejší a seká sa mi s ním lepšie ). nejaký univerzál sa nájde velmi ťažko. pre bežné potreby vyhovuje kopa nožov, potom sú tu nože pre úchylov ako som ja, čo riešia nože na konkrétne úlohy. ale tá nabrúsená atrapa boxera neviem, neviem na čo je použitelná. chlieb s tým nenakrájam, drevo nenaštiepam, nedokážem si predstaviť ani výrobu palice na opekanie. takže najčastejšie využitie 0 bodov.
ak už niečo čo sa má priblížiť univerzálu, tak poškulujem po tomto : http://www.euro-noze.sk/vojenske-noze/k ... phoenix-2/ . mototechna má čo som videl galériu nádherné nože, ktoré si do lesa viem predstaviť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"