Gerber Parang (Bear Grylls)

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Gerber Parang (Bear Grylls)

Príspevok od používateľa Ja som »

inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Príspevok vymazaný užívateľom.
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 24 Apr 2011, 21:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa revino »

S vačšinou tvojich názarov opäť nesuhlasím :)
Tvar čepele nie je nejakým výmyslom šialeného designera, ale výchadza z tvaru, ktorý si prešiel svojou evoluciou. Rozhodne bude na sekanie pevných materiálov vhodnejší, než kukri.
Čo sa týka vhodnosti/nevhodnosti k sebaobranným účelom, tak nám prosím bližšie vysvetli svoj názor. Lebo podla mňa vo všeobecnosti platí, že čím väčšia čepel, tým väčší kus mäska. Ale možno sa ti zdá byť malý. :)
K vhodnosti materiálu by som dodal len toľko, že aj nože pre NÁMORNÚ pechou USA sa vyrábaju tradične z uhlikatej ocele. Má to zrejme svoje opodstatnenie a dokonca ani častý pobyt vo vyloďovacích plavidlách v oceánoch slanej vody to neovplyvnil.
Na zaver len dodám, že nôž sa mi vôbec nepáči. :wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Príspevok vymazaný užívateľom.
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 24 Apr 2011, 21:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid, prepáč, ale z tvojich slov nie je ťažké vytušiť, aké sú asi tvoje praktické skúsenosti s nožmi. Možno sa o ne zaujímaš a čo-to si prečítal, ale prax ti zrejme chýba.
Nebudem sa tváriť ako guru, lebo ním nie som. Ale mám pár nožov a nejakých 18-20 rokov bez noža ani z domu nevyleziem. Ak raz budeme mať možnosť, rád ti predvediem, aké ľahké je na úplne obyčajnom čundri alebo opekačke otupiť solídny nôž z poctivej nerezovky (440C, AUS8) a ako ku*efsky ťažko ho v poľných podmienkach nabrúsiť. Dokonca aj s diamantovým brúsnym kameňom je to fuška a vyžaduje to trochu praxe a kúsok trpezlivosti.
Naproti tomu čepeľ z uhlíkatej ocele s trochou praxe nabrúsiš aj (vhodne vybraným) mokrým kameňom z potoka. S tou náchylnosťou na korodovanie to nie je také horúce. Ide skôr o estetický problém, na úžitkových vlastnostiach sa - pokiaľ nenecháš kudlu naozaj zhrdzavieť - príliš nepodpisuje.
Toto nie sú žiadne marketingové kecy, ale realita. Preto svetoví výrobcovia nezavrhli uhlíkaté ocele ako prežitok dôb dávno minulých. A aj preto, nie iba z nostalgie, mariňácky nôž ešte nezmizol z obehu. Ja síce preferujem do prírody noôž z nerezovky, ale u mňa ide iba o vec zvyku.
K tvojim úvahám o parangu a kukri sa neviem kvalifikovane vyjadriť. Parang som mal v ruke, ale žiadnu robotu ani prasačinu som s ním nevykonal, takže len môj subjektívny pocit: veľká čepeľ svojou hmotnosťou posúva pri švihu ťažisko vpred a výrazne smerom od rukoväti, čo mi príde celkom praktické. Prvý dojem som mal lepší ako z bežnej mačety, no nie taký dobrý ako z kukri. Ale vravím, išlo len o pocity.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Príspevok vymazaný užívateľom.
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 24 Apr 2011, 21:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

tu je link na jedno video kde to pekne povie ten pan ze ide iba o komerciu a nie o super kvalitu
http://www.youtube.com/watch?v=Olm5mW87 ... r_embedded
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Príspevok vymazaný užívateľom.
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 24 Apr 2011, 21:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid, ostatné neriešim, v niektorých momentoch si zjavne nerozumieme, aj keď hovoríme rečou rovnakého kmeňa. Len pri jednej veci sa pozastavím: zamysli sa, prečo majú aj takí tí malí pralesní mužíci zväčša svoje inštrumenty z uhlíkatej ocele?
Nápoveda: nie je to len preto, že sú strašne chudobní a primitívni a nič lepšie nevedia vyrobiť ani inak splašiť. Je to jednoducho preto, že problém s koróziou nie je ani v podmienkach tej najvhlšej a najmokrejšej džungle taký vypuklý problém ako sa nazdávaš. Písal som to dosť jasne, že hrdza na debil-inštrumente, akým je mačeta alebo hrubý "pracovný" nôž je estetickým nedostatkom, ale na funkciu nemá pražiadny vplyv. Ale všimni si, že to sa už kapánek opakujem.
Dostávame sa späť k tomu, čo som písal už skôr a čo si si vysvetlil trochu inak, ako som to myslel: že tvoje predsudky voči uhlíkatej oceli a mačete vyrobenej z uhlíkatej ocele (a použitej hoci aj uprostred Amazónie) sú, ako to pri predsudkoch býva, skôr iracionálneho charakteru. Vzal by si si na trip do džungle radšej mačetu z nerezovej ocele? Fajn, je to vec tvojej voľby, beriem. Len je zbytočné obhajovať vlastnú voľbu argumentami, ktoré v praxi nemajú oporu.
:wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Príspevok vymazaný užívateľom.
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 24 Apr 2011, 21:42, upravené celkom 1 krát.
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Zo skúseností viem, že najlepšie je mať poriadny nôž (samozrejme že pevný!) a sekeru strednej veľkosti. Čiže nie malú a ani nie veľkú.

Kto nevie, nech na veci od Fiskarsu rovno zabudne. Ja tvrdím, že je to šajz. Kto vie alebo fiskars má a používa, prosím, nekomentovať, nechcem sa o tom baviť :)

No a na koniec - sekera je v našich podmienkach VŽDY lepšia než mačeta. Ale ak sa niekomu páči mačeta, tak ako mne :) tak mám jeden návrh, hoci nie odskúšaný

Obrázok

Momentálne na to šetrím.

A na dôvažok - môže to mať tisíc pro, ale má to PLASTOVÉ črienky!! fujtabl... :)
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa revino »

uzatváram debatu. ideálny je victorinox, lebo zastúpi najviac nástrojov. obzvlášť taká vývrtka a plastové špáratko sú nenahraditeľné.

alebo čo tak si vziať so sebou viac nožov? napríklad parang na hrubu robotu, potom nejaký univerzálny pracák a popripade ešte niečo malé na dno batoha, hm? lebo sekať drevo folderom je asi rovnako pohodlné, ako si krájať špekáčky mačetou. :roll:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

...
Naposledy upravil/-a agger v 25 Apr 2011, 00:35, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa revino »

:shock:




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Napriek mojim viacnásobným výzvam sa debata stále točí absolútne mimo témy. Svoje príspevky som zmazal, takže kľudne pokračujte v OT sračkách, ja svoje pôsobenie v tomto topicu ukončujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"