Otvárací bojový nôž

Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...síce trošku presahuje dĺžkou čepele, ale úder naplocho po hlave je 100% účinný a nesmrtiaci. Skryté nosenie á la "krokodajl dandí" :D http://www.armpek.sk/maceta-bolo-mfh-27 ... nou-ruckou

(No a tá cena - nekúp to!!!) :twisted:
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

yarco napísal: Ešte raz - cieľom obrany je odvrátiť a zastaviť útok, nie zabiť útočníka. To sú dve odlišné veci, i keď samozrejme majú svoj nenulový prienik.
hmmm obdivujem ako to niektory ludia vedia jednoducho napisat .... toto som mysle v mojich prispevkoch ked som pisal o dlzke cepele :oops:

dantes napísal:yarco: OK, ale skus dat priklad noza, ktory je pri NO spolahlivo a ucinne pouzitelny, ale zaroven podla moznosti nesmrtiaci. Dufam, ze neskoncime pri teleskope :D.
cepel zhruba 5-6 cm.... ak sa "trafis" zle neriskujes ze utocnika "prepichnes-skoroprepichnes" (samozrejme sa o tom da polemizovat do aleluja podstatne bude na ake partie sa zameras)

mototechna napísal: Ak s nim flaknes cez krcnu tepnu - hoc aj nechtiac, staci ti 2centimetre..
to ano ale to uz bud "musis moc" chciet alebo ako pises mat kuevsku smolu ......
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Obávam sa, že debata o nejakej "bezpečnej" dĺžke noža je trocha teoretická. Skôr by sme sa mohli rozprávať o tom, či je "bezpečnejšie" bodať alebo rezať a aký účinok tým vlastne chceme dosiahnuť. A, samozrejme, ako Nomed poznamenal, treba sa baviť o tom, na aké partie sa vlastne treba zamerať, aby sme dosiahli želaný efekt. A tiež, čo je vlastne želaný efekt.
:wink:
Nechcem do tejto debaty príliš vstupovať, lebo sa necítim byť dostatočne kompetentný vyjadrovať sa k téme boja s nožom. Na druhej strane, keď vidím, kto všetko dnes nosí vo vrecku kudlu (spravidla folder čo najväčších rozmerov) na "sebaobranu" a tvári sa pritom ako ten Dundee, tak si chvíľami pripadám aj s tými mojimi limitovanými znalosťami a skúsenosťami ako sensei. Dosť už bolo srandy, čo som chcel povedať, som povedal.
:D
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

A keďže sme v téme "Otvárací bojový nôž" a rieši sa tu pôvodne nôž otvárací na sebaobranu, tak sa mi to tak nejako v hlave vylučuje. V sebeobrane treba konať rýchlo, a tak si neviem dosť dobre predstaviť otváranie zatvaráku. Ajhľa, pán lúpežník, ráčia pozhovieť momentík, tuhľa sarajevo otvoriti si musím, nech jest súboj vyrovnaný... No amen :)
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

laskyho otvaraci s patentom o vrecko toto nahodou neriesi :idea: :?:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dantes napísal:OK, ale skus dat priklad noza, ktory je pri NO spolahlivo a ucinne pouzitelny, ale zaroven podla moznosti nesmrtiaci.
Nerozumieme si alebo si nechceme rozumieť?

Posledný pokus - nikde som nespomínal a ani nehľadám 100% účinný a zároveň nesmrtiaci nôž, veď to je čistý oxymoron nielen pri nožoch. Ja vlastne momentálne nehľadám žiadny nôž. :wink:

Len som sa ťa snažil v dobrom upozorniť, že pri hľadaní obranného noža (obrana=odvrátenie útoku) je vcelku blbosť riadiť sa parametrami typu spoľahlivé usmrtenie a ešte to prepierať na verejnom fóre. Ako tu už bolo spomenuté, obranný nôž (a tým pádom aj čepeľ) si predsa vyberáš hlavne podľa toho, akým spôsobom ho budeš používať. Techník je asi tak milión päť...
Howgh.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Zaujimava je otazka rychlosti pouzitia. Asi sa zhodneme, ze je ziaduce, by bolo mozne folder aj fixny noz tasit jednorucne - toto dnes skoro vsetky foldre splnaju, pri fixnych je to otazka konstrukcie puzdra.

Netvrdil by som, ze fixny noz je apriori rychlejsie k dispozicii. Jednak exeistuju automaticke a poloautomaticke foldre a foldre s roznymi fliprami a jednak si treba uvedomit, ze aj pevny noz treba vytiahnut z puzdra. Moderne noze obranneho charakteru vyuzivaju vecsinou samosvorne plastove puzdra bez fixacie putkami, remienkami a pod., aby sa dali co najrychlejsie tasit. Mechanizmus ich vytasenia je podla mojich znalosti taky, ze najprv sa noz musi trhnutim uvolnit a az nasledne sa da vytasit, tda ani toto nie je uplne rychle. Podla mna je porovnatelne tasenie fixneho noza z kvalitneho, dobre drziaceho puzdra s manualnym otvorenim foldra (neautomatu). Ak je fixny noz vo vacku alebo volne za opaskom, je samozrejme rychlejsi, ale dost nebezpecny aj pre nositela.
Martin1994
občasný prispievateľ
Príspevky: 64
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Martin1994 »

Mototechna a preco si myslis ze s tou dykou v-42 sa neda nic odkrojit alebo odrezat?Je pravda ze ta dyka je primarne urcena na prebodnutie supera ale kedze ma obojstranne brusenu cepel nevidim dovod preco by sa nedala nudzovo pouzit aj na rezanie ci uz v boji alebo pracovne trebars odkrojenie chleba alebo prerezanie nejakeho lana atd.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Ale tak dá sa... Každému podľa jeho chuti :wink:
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Ja nedam dopustiť natento nôž, už ani nepamätam na dôvod prečo som ho objednaval (recesia snaď dlha chvilka), každopadne už štvrty rok ho vlačim po vreckách. Brániť som sa s ním nikdy nemusel ale používam ho na skoro všetko. Od rezania krabic v robote cez otvaranie konzerv pri kampingu po drobne opravy. Má jednu vec ktorú na nom milujem a to ten výstupok za zúbkovaním čepele, akoby záštitu. Ak by zlyhal Liner Lock a nož sa mal zavrieť, možno budem mať odreninu na ukazováku ale nedorežem si ho na kosť.

Teraz ma môžťe ukameňovať, že sem davam lacne činske sračky.
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

Dendra defender. Mal som množstvo nožov, ale z otvaracich je tento uplne najlepsi. Som zastanca vacsich nožov, takže vyhovuje. Cena vyššia, ale pri noži sa neoplatí šetriť. Samozrejme na opekačky beriem nožík rybka z pionierskych čias. Dodnes špekačku nakrája ukážkovo

dendra defender
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Dannyk
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Dannyk »

rychlotasny M16-14ZSF CRKT =D
Obrázok
https://www.youtube.com/watch?v=sH4RH4KVzxQ
ja mam trocha tuhsie otvaranie ako manik na videu, takze nim spominane problemy sa u mna neprejavili.
https://www.youtube.com/watch?v=AMcfc9Kak2s

spona sa behom mesiaca vyrazne uvolni, ale da sa vzdy dotiahnut
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Moc pekny…
eager_dijkstra

Príspevok od používateľa eager_dijkstra »

Pre mna osobne favoritom ako zatvaraci noz na obranu je rozhodne tento Gerber E.F.D
A nieje to preto ze by sa na jeho vyvoji podielali ludia ktory nas trenovali.
Ale bez zaujatia je to skutocne noz co aj z mojho osobneho pohladu splna podmienky toho co sa vyzaduje od noza na boj.
Len bohuzial ta cena...
Na to aby ho clovek dakde stratil alebo ho po nejakom konflikte nutene hodil do rieky...je dost drahy.
Plus ta cepel je urcena primarne len na boj a na denne pouzivanie moc vhodna nieje...
Prílohy
images.jpg
images.jpg (5.74 KiB) 5805 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"