Otvárací bojový nôž

inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

19 cm je na obranu velke,neohrabane a zle sa to nosi (skryto...apropo sposob nosenia..predpokladany ?) ..... ale ciastocne to ma odstrasujuci vyznam ked na dotycneho vytiahnes taky polomec :roll:
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Nosiť to bude v púzdre na opasku prekryté tričkom. Ak bude mať tričko o číslo o dve vačšie so skrytým nosením by nemal byť žiadny problém.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

To potom bude vyzerat ako ratafak plachta s kudlou pod trickom... :lol:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

DOBERMAN napísal:Neviem či ste čítali knihu Nuž najlepší pritel v boji o život ale v nej autor priznáva že uprednostnuje nože s čepelou okolo 20cm.
Poznám tú knihu, to je tá kde autor na začiatku vysvetľuje, že jeho dvaja kamaráti boli postrelení 6,35 Browningom a strelné zbrane sú veľmi nebezpečné (do toho zaradí aj zvláštne interpretovaný paragraf o nutnej obrane), ďalej bol v autobuse, kde sbskárovi spadla a vystrelila plynová pištoľ (čiže všetky kaséry a plynovky sú naprd) a nakoniec jeho kamoška Renáta zlámala o útočníka teleskopický obušok, preto aj obušky sú naprd.

To že autor má rád zrovna nože s 15-20 cm čepeľou je fajn, ale je to človek ktorý je s nožmi profík a desiatky rokov s nimi trénuje, Jeff Cooper preferoval na nosenie 1911 v .45 ACP, to ale neznamená, že pištoľ čo preferuje takto špičkový strelec je vhodná na nosenie aj pre niekoho, kto nemá strelné zbrane ako koníček number one a netrénuje s nimi desiatky rokov. :wink:

PS: Doberman, no flame, ale koľko máš ty a tvoj kamarát rokov?
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Rudo, blahozelam k Sissine, sam som nad nou rozmyslal, pekny noz s premakanym puzdrom. Pre Glock rozhodla u mna len cena.

DOBERMAN: 19 - 20 cm cepel sa aj mne zda dost vela pre sebaobranu. Mohlo by ist o tak velky noz, ze ho kamos za a) nebude nosit pre nepohodlie a tazke ukrytie, alebo za b) tak dlhy noz bud v boji na blizko (vytah, schodisko) skoro nepouzitelny. Taky noz sa bude spod tricka tasit ako mec.

Vezmi si priklad z bojovych nozov, ktore povazuju armady za dostatocne dlhe - KA - BAR - nieco cez 17 cm, Sissipuuko cca 15 cm, UTON 14 cm, Glock 16,5 cm, Boker Applegate - Fairbairn 15,3 cm atd. Ja som niekde cital, ze pre spolahlive usmrtenie by mala mat cepel aspon 10 cm, idealne nad 12 cm.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Netreba tu dúfam nikomu pripomínať, že aj pri obrane nožom v NO/KN platí to isté ako pri obrane akoukoľvek inou zbraňou či holými rukami - cieľom obrancu má byť útočníka zastaviť, nie usmrtiť.

Preto by som odporúčal narábať s parametrami ako "spolahlive usmrtenie" uvážene, nie sme tu sami...
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

dantes napísal: Vezmi si priklad z bojovych nozov, ktore povazuju armady za dostatocne dlhe - KA - BAR - nieco cez 17 cm, Sissipuuko cca 15 cm, UTON 14 cm, Glock 16,5 cm, Boker Applegate - Fairbairn 15,3 cm atd. Ja som niekde cital, ze pre spolahlive usmrtenie by mala mat cepel aspon 10 cm, idealne nad 12 cm.
nechcem banalizovat ale ten text je vytrhnuty z kontextu (podobne citaty sa vyskytuju v knizkach o preziti alebo spec. jednotkach).....

ano dantes noze co si oznacil maju od 14cm viac , len z toho dovodu ze su urcene primarne na utok(a veci s tym suvisiace) a nie obranu preto sa doberman ubera "zlym" smerom ked sa priklana k 19cm ....

obranny noz by mal byt skor lahko nositelny v kazdom odeve a pri pouziti a "chybe" obrancu by nemal sposobit okamzity neziaduci ucinok predpokladam ze aj OCTK by sa inak pozeral na obranu 14cm a 7cm cepelou ..... (ale toto by zopovedali lepsie ludia od fachu)
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Nomed napísal:obranny noz by mal byt skor lahko nositelny v kazdom odeve a pri pouziti a "chybe" obrancu by nemal sposobit okamzity neziaduci ucinok predpokladam ze aj OCTK by sa inak pozeral na obranu 14cm a 7cm cepelou ..... (ale toto by zopovedali lepsie ludia od fachu)
analogia: OCTK by sa inak pozeral na obranu vedenu s kalibrom 6,35 ako .357 Mag. :?:
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

co sa tyka tvojej analogie nepoznam odpoved ani na obranu nozom preto som tam dal tu zatvorku (ale toto by zopovedali lepsie ludia od fachu)


ja nepracujem v OCTK a niekedy ani nevidim logiku v ich konani .......
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

myslim, ze to nebolo stastne zrovnavanie.
Nech si chlapec nosi aj katanu s dobovym oblekom. :D
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Mate pravdu, udaje o usmrteni cloveka som samozrejme len vycital. Ak to vsak ma byt noz na obranu, svoj ucel splnit musi, inak nie je na obranu. Pri NO netreba podla mojho nazoru dodrziavat princip propocionality ako pri KN ( okrem zjavnej neprimeranosti NO), teda nasledok NO moze byt aj tazsi ako hrozil od utocnika. Mam za to, ze nikto nemoze odo mna ziadat, aby som sa branil V-noxom alebo hubarskym nozikom len koli obave o zdravie pachatela.

Uznavam ale, ze moj prispevok mohol vyzniet "krvilacne", to som nemal v umysle. Mam za to, ze ak sa tu hovori o pouziti nasilia, tak vzdy v zakonnych medziach.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dantes napísal:svoj ucel splnit musi, inak nie je na obranu.
Ešte raz - cieľom obrany je odvrátiť a zastaviť útok, nie zabiť útočníka. To sú dve odlišné veci, i keď samozrejme majú svoj nenulový prienik.

Takže špekulovať o spoľahlivom usmrtení alebo hľadať obranný nôž pre civila medzi armádnymi nožmi nemusí byť tá úplne správna cesta.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

yarco: OK, ale skus dat priklad noza, ktory je pri NO spolahlivo a ucinne pouzitelny, ale zaroven podla moznosti nesmrtiaci. Dufam, ze neskoncime pri teleskope :D.

Ja by som pre kazdy pripad volil na NO min. tých 12 cm cepel, ak by to bol pevny noz, ale nesiel by som nad 16 - 17 cm.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Ak s nim flaknes cez krcnu tepnu - hoc aj nechtiac, staci ti 2centimetre..
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"