Teleskopický obušok

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Teleskopický obušok

Príspevok od používateľa Jack »

Zaujímavé, že o teleskopoch na WF takmer nedebatíme. Pritom istotne by bolo o čom. Mňa však zaujíma jedna špecifická vec. Možno niekto bude vedieť poradiť… Totiž, dnes už používam iné čarovné paličky, ale pri upratovaní som naďabil na starý, dobrý kalený ESP, ktorý som kedysi vyradil, pretože som ho rozobral tak “úspešne”, až mi prestal aretovať v otvorenom stave. Nikdy nikde som sa nedopátral, čo som vlastne pohnojil a či sa to dá vyriešiť. Vie niekto?
:?:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Síce výrobca niekde v návode píše že nemazať ale aj tak sa opýtam, mazal si ?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Alebo naopak nejaké väčšie nečistoty?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nemazal, nečistil, len rozoberal... a zjavne niečo pohnojil. Je to už pár rokov, ale rovnako vtedy ako dnes ho neviem sfunkčniť. Dnes už fičím na takých, ktoré sa zatvárajú tlačidlom, ale vyhadzovať ho nechcem troška z nostalgie, ale hlavne preto, lebo je to hlavolam, ktorý som stále nevyriešil.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Zjavne máš skúsenosti, takže moja otázka: aký model a hlavne dĺžku by si odporučil pre priemerného okolo 180cm vysokého človeka, aby sa to dalo pokladať za zmysluplný prostriedok na sebaobranu?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Skúsenosti ako skúsenosti. Necítim sa povolaný mudrovať o teleskopoch a boji s teleskopmi, preto to berme tak, že niečo z toho, čo napíšem, sa dá objektivizovať a niečo sú zas moje subjektívne dojmy. Kedysi som mal aj čo-to natrénované, ale našťastie som teleskop nikdy reálne nemusel použiť. A som o to radšej, že s tréningovými obuškami sme sa otĺkali celkom kvalitne, a tak mám voči teleskopom - a tomu, čo dokážu, o to väčší rešpekt.
8)
Kedysi som nosil - ako je v týchto končinách bežné - ESP. V rukách som mal ESP, ASP, NEX, Bonowi, SW, nejakú Čínu a neviem, čo ešte - všetko veci, ktoré majú ľudia okolo mňa a zároveň veci, ktoré si môžeš vyskúšať aj v tuzemských kamenných obchodoch a urobiť si akú-takú predstavu.
Keďže doba trochu pokročila, ja osobne by som už nebral obušok, ktorý musíš zatvárať trieskaním o betón (aj preto som založil toto vlákno, lebo jeden ESP som si pokazil práve preto, lebo som ho začal "študovať", prečo sa tak blbo zatvára). Čiže za mňa určite tlačidlové zatváranie. Keď už nič iné, výrazne to uľahčuje tréning. Materiálovo určite nie nekalená oceľ - tá jednoducho nedáva zmysel. O pár eur nižšia cena, o x tried nižšia odolnosť. Čiže kalená oceľ pre toho, kto chce s teleskopom robiť prasačiny a nevadí mu polkilová (alebo aj ťažšia) tyčka. Alebo potom všelijaké zliatiny, ktoré tiež vydržia nezmysel, pokiaľ s tým nebudeš obíjať kmene stromov, a rapídne znižujú hmotnosť a tak zvyšujú komfort nosenia.
:idea:
Ak sa začneme baviť o dĺžke, za mňa je na nosenie optimum 16 alebo 17 palcov, teda nejakých cca 40 cm. Zložený má pod 20 cm, čo sa dá celkom dobre nosiť skryte. Dá sa tiež ľahšie schovať, keď už si ho človek pripravuje. Dosah pri tých 16-17 je celkom dobrý, umožňuje držať si protivníka na dištanc, ale zároveň sa dá použiť aj v stiesnených priestoroch, čo ocenia najmä tí, ktorí teleskop berú tam, kde by s kvérom nemohli.
Jasne, niekto môže namietať, že preferuje väčšiu alebo menšiu dĺžku. A áno, 20-palcový ti pridá dosah dlhší o nejakých desať centi, čo nie je na zahodenie, ale o kus horšie sa bude nosiť a skrývať, lebo je to už dosť dlhá tyčka. A v stiesnených priestoroch, môže byť nešikovný. Na druhej strane, ak ho chce niekto iba voziť v aute, alebo ho mať pohodený niekde v bug out bagu pre prípad núdze, tak mu to môže byť jedno.
:oops:
(Skryte) nosiť sa určite dajú aj dlhšie teleskopy, len sa s tým človek moc nestretne. Tie dlhšie vidíš skôr u policajtov alebo SBS, ktorí ich nenosia skryte, neplánujú nejako využívať moment prekvapenia a tie palce navyše využijú - alebo si to aspoň myslia. Pri niektorých technikách a/alebo pri zvládaní davu sa palce/cm navyše určite môžu hodiť. Mne však nejaká 26 príde hrozne neohrabaná a v uzavretých priestoroch (napr. s nižším stropom) podstatne ťažšie použiteľná. Navyše, tá dĺžka, ešte v kombinácii s vyššou hmotnosťou, môže spomaľovať... Na opačnom konci sú zas kratšie teleskopy - napríklad taký 12 palec, ktorý mne osobne príde už veľmi krátky. Slabší dosah, nižšie energie, atď. Ale vyrábajú sa aj také. Neviem no... ak niekto vie s teleskopom naozaj dobre, môže to byť alternatíva, mne to však príde málo pre celý rad techník. Lenže ako som povedal, necítim sa byť žiadny expert a možno niekto, kto je doma v escrime alebo iných bojových umeniach využívajúcich krátke tyče a palice, by mi ľahko predviedol opak.
:shock:
Čiže zhrnul by som to asi tak, že zo všetkého, čo som zatiaľ skúšal a aj z toho, čo som len videl, ma najviac baví asi NEX, ktorý je ľahúčky a veľmi hladko a ľahko sa otvára. Mám ho ale príliš krátko, aby som písal o nejakých skúsenostiach. Oproti Bonowi som ako výhodu videl cenu, nižšiu hmotnosť a lepší grip. Takže asi tak...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Jack, ak mas NEX, mozno by si mohol dat nejake dojmy. Stoji to za tych vyse 100EUR v porovnani s beznym ESP za nejakych 20 - 30EUR?

Pokial ide o dlzku teleskopu, tam nejde len o priestor ale aj o schopnost, ako rychlo s nim vies udierat. Teleskop nie je palcat ani podobna zbran, kde by sa robili velke naprahy a drtive udery, musis byt schopny nim rychlo a opakovane svihat - hlavne predlaktim a zapastim. Ak budes robit velke naprahy/ obluky, dostanes. Takze ako vzdy je to o treningu. Pri pakach to velky rozdiel nie je, ale s extremne malymi (12") alebo velkymi (nad 21") som to neskusal.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, v poriadku, môžeme to takto porovnávať, ale potom je korektnejšie vedľa NEXa postaviť ESP s tlačidlovým zatváraním. A tam už sa bavíme o inej cenovej hladine. Ja som tiež prvý kalený ESP kedysi dávno kupoval zhruba za necelých 25 ojro, alebo azda ešte za ekvivalent v SKK. Dnes už je tá cenovka troška vyššie, nie medzi 20-30, ale skôr 30-40. No a ten tlačidlový ide zhruba za dvojnásobok, za osemdesiat. Mám ho a kúpil som si ho s vidinou, že ho budem nosiť. Akokoľvek som bol pripravený, že budem musieť urobiť riadny kompromis, pokiaľ ide o komfort nosenia, lebo ESP má nejakú dĺžku aj hmotnosť a cez to nejde vlak (tlačidlové nerobia iné než 20-palcové a všetko je to kusisko ocele), tak to proste nešlo. Do auta však ideálna voľba.
:twisted:
Z tohto pohľadu je ten NEX úplne iný vesmír. A to som pre kvalitu úchopu nebral ich Walkera, ktorý je ešte tenší a o maličko ľahší, ale rad Quicker Airweight. Rozdiel v hmotnosti super, čo oceníš nielen pri nosení, ale aj pri práci. Čo fakt šokuje, je ľahkosť a kultivovaný chod, keď sa NEX otvára. V tomto ohľade som nikdy nedržal nič, čo by sa mu mohlo rovnať. Moje malé deti ho s prehľadom otvárajú. No a zámky fungujú bezchybne. Hoci Nextorch je Čína, kvalita spracovania je perfektná, v tomto aspekte sa s ním môže porovnávať asi len Bonowi (ten som mal v užšom výbere tiež). Pokiaľ ide o trvácnosť, vyzerá, že niečo vydrží, ale to už sme naozaj len v rovine dojmov, lebo nejaké veľké "testy" s ním nechystám, takže trieskať s ním po doskách alebo rozbíjať tehly s ním (na rozdiel od starého dobrého ESP) celkom isto nebudem. No a tu niekde by som s tými dojmami aj skončil. Takže áno, ak niekto chce teleskop na skryté nosenie, investovať nejakých 120 ojro do NEXu sa zrejme oplatí. Ak by som časom dospel k opačnému názoru, tak to sem napíšem.
:wink:
A teda ešte k tej dĺžke. Samozrejme, že väčšina techník ráta s krátšími rýchlymi údermi, optimálne mierenými. Lenže potom tu máš celý rad situácií, keď si práve limitovaný priestorom, kde uhluješ a do toho sypeš údery teleskopom. Nezriedka obkolesený ďalšími osobami, alebo v stiesnených priestoroch (schodisko, výťah, vstup do domu, toaleta v krčme, prostriedok verejnej dopravy, atď, atď, atď.). Všade tam môžeš chcieť otvárať a používať teleskop a všade tam ti väčšia dĺžka (než tých 20-21) môže byť skôr na škodu než na osoh. Kratšia (než 16) zas nemusí stačiť na to, aby si si vytvoril a udržal dištanc... A potom, jasne, nie je to palcát, ale máš aj situácie, kde ten úder teleskopom naberáš a nie, že nie. Typicky ak vedieš dlhý priečny úder odhora nadol (napr. jeden zo spôsobov ako paralyzovať útočiaceho psa) a tam tých 26 môže byť priveľa. Obzvlášť, ak budeš niekde v interiéri. To všetko je možno relatívne, ale čo nie je relatívne, že s dlhším a ťažkým teleskopom budeš o kúsok pomalší, aj keď tá E na jeho konci je určite o čosi vyššia. Ale to je naozaj už kusisko individuálne, podľa fyzickej konštitúcie, sily, výdrže a techniky každého soudruha. Za mňa však na civilné nosenie je 20-21 strop a 16-18 zlatý štandard.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

No ja pouzivam este tie netlacitkove ESP :oops: Zatial som vzdy nasiel nieco, o co to tresknut, aj v telocvicni, v tlacitku som nenasiel nejaky velky vyznam. Velkost tiez 16 a 18" - ja by som dal prave ten mensi do auta, aby som ho v pripade nudze vedel otvorit aj vnutri/ pri vystupovani. S tou velkostou sa da pracovat, pretoze su techniky, kedy sa pracuje s neotvorenym teleskopom ako s kubotanom a ine, kedy ho otvaras zaroven s uderom.

Pocul som ze ten NEX si zobrala aj policia niektoreho nemeckeho statu. Ja ale vidim rozdiel v pouziti teleskopu policiou a civilom - pokial ja viem policia ich pouziva hlavne na paky - vyvadzanie agresivnych osob, ich vytahovanie z auta, z objektov, z davu, fixacia na zemi a pod. Len velmi malokedy som pocul, ze by niekoho vymlatili teleskopom, podobne ZVaJS. Naopak civili pri obrane pouzivaju teleskop prave tymto sposobom. Tu by som sa bal toho odlahcenia, ci to bude mat dostatocnu padnost, ale nemam s tymi lahkymi skusenost. Znamy nosi 12" asi smith & wesson a nevie si ho vynachvalit na nosenie, ale musim ho poprosit, nech nieco ukaze. Ako hovoria cesi "ukazana plati".

Na psa som teleskop vyhodnotil len ako obmedzene ucinny - bojovne a tazsie plemena to napriek bolesti neodradi a zasahy len tak na telo nemaju efekt. A neviem si predstavit s tym rozmaltit lebku (inak neviem ako teleskopom utok psa odvratit) nejakemu rotvailerovi, alebo dokonca vacsim plemenam, hlavne ohladom na obratnost, rychlost utoku a to, ze ak ho neodvratim prvou ranou (tu ani nemusim stihnut), tak hned nasleduje zakus.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pokiaľ ide o použitie teleskopu v aute, sám to píšeš, že v interiéri auta s ním budeš predsa pracovať ako s kubotanom. Vyskúšaj a uvidíš, že tam ti viac vyhovuje, keď ti trčí zo zavretej ruky viac centi, preto 20 a viac je tam OK. Otvárať ho (pri boji) v interiéri auta zrejme vôbec nebudeš, ibaže by si chcel napr. dosiahnuť na pasažiera na zadnom sedadle. Tam ale zase budeš limitovaný x rôznymi faktormi, ktoré použitie otvoreného teleskopu, hoci aj kratšieho, dosť komplikujú. Hovorím, treba vyskúšať... A to sa bavíme iba o možných scenároch v interiéri auta, nie o tom, čo môže nastať, keď vystúpiš.
:wink:
Konštatovanie, že ty si v tlačidlovom zatváraní nenašiel význam, je pôvabné. Celý svet áno. Preháňam - samozrejme, aj u nás ak niekoho vidíš s teleskopom, obvykle policajta alebo SBS s open carry, tak tu naďalej absolútne prevažuje klasický ESP a zrejme ešte dlho bude (aj pre pozíciu, ktorú tu ESP má a pre fakt, že tlačidlové zatváranie donedávna vôbec neponúkal).* Ale je toto referenčné? Je napr. pre Somebodyho ako pre civila referenčné, čo nosia policajti? Či už u nás alebo hoci aj v tom Nemecku? Nemyslím si. Možno to hovorí čosi o tom, že viac či menej otestujú kvalitu, než niečo nakúpia vo veľkom, niekedy ale ani to nie. A je pre neho nejakým spôsobom relevantné, že ty si nájdeš všade - teda či doma, či na ulici, či v gyme - niečo, o čo zavrieš klasiku? V gyme, kam som chodil, sme to zatvárili o dlažobnú kocku, doma o ohoblovaný kus dreva. I tak še dá... Ale dá sa to aj kultivovanejšie, nepomerne rýchlejšie a bez trieskania. Takže why not?*
:D
A teda, k tomu, akú E bude ten teleskop mať, ak je ľahší a či to bude stačiť. Spomeň si na fyziku zo základky, na vzorec pre výpočet kinetickej energie. Vstupuje doňho nielen hmotnosť, ale aj rýchlosť... Toto je najlepšia odpoveď na predsudky voči teleskopom z ľahších zliatin. Druhý predsudok je, aby tie zliatiny vydržali a nedeformovali sa. Sme v štádiu, keď podľa všetkého vydržia. Aj tak som vždy bral oceľ, až som došiel k tomu, že je zbytočné vláčiť vyše polkila (v nohaviciach, mikine či bunde), keď sa dá komfortnejšie nosiť +/- rovnako užitočný inštrument, ale o polovicu ľahší.

EDIT: Ešte o psovi bola reč? Prečo spomínaš rozmlátenie lebky? To ťa takto niekto učil, alebo si to niekde videl/počul/čítal? Lebo mňa to učili (schválne si nechám pre seba, že kto, ale na jeho rady dám) tak, že keď je zbesnené hovado zahryznuté do niektorej z tvojich končatín a ty nemáš už na výber, tak teleskopom ho máš triafať na chrbticu tak, aby si ju prelomil. Optimálne na krčnú chrbticu, ak je to možné. Bavíme sa o KN a teda cieľ má byť v záujme zachovania vlastného života (podčiarkujem pre tých, ktorí by túto debatu hodlali nejako dezinterpretovať) neboráka hafana zmračiť alebo zmárniť práve tými čo najtvrdšími, naberanými dlhými údermi, dopadajúcimi tam, kde máš istotu dobrého zásahu a zároveň pravdepodobnosť nejakého zásadného poškodenia. Triafať veľkého psa zahryznutého do tvojej končatiny (alebo aj do končatiny niekoho iného), zúrivo mykajúceho hlavou, kamsi na lebku, vyzerá ako blbý a niekedy aj ťažko realizovateľný nápad a vôbec by som to sem neplietol. Ale keď má niekto opačné argumenty, sem s nimi...


*Podľa sortimentu, ktorý vídam posledné roky, je jasné, že toto už pochopili všetci seriózni výrobcovia teleskopov. Kedysi, tak desať rokov nazad, to bol monadnock, ktorý sme poznali akurát tak z videjok na youtube. V posledných rokoch sa to ale sype zo všetkých strán - ASP, Bonowi, Nex, ESP...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Zaujimaju ma cudzie skusenosti a snazim sa podelit o tie moje. Ak si ty spokojny, vsetko je OK.

Pokial ide psov, nikdy som teleskop nepouzil, ani ma to nikto neucil. Pokial ja viem, teleskop sa proti psovi moc neodporuca. Mal som moznost niekolko krat robit figuranta sluzobnym psom a obranarom a tu obranu, o ktorej pises si neviem moc dobre predstavit. Zlomit teleskopom vazy/chrbticu zurivemu a do mna zakusnutemu 40+ kg psovi moze byt dost tazko realne. Tam je to uz velmi nablizko mas co robit, aby si psovi branil trhat - snazis sa mu zo vsetkych sil fixovat hlavu a idealne aj telo. Na to treba obe ruky, celeho cloveka a aj kus stastia k tomu.Nespominam bolest a strach, lebo to sa da na chvilu odfiltrovat adrenalinom. Ale netvrdim, ze moja skusenost je jedina spravna - vzdy sa rad naucim nieco nove!
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Áno, zatiaľ som spokojný a možno si zase troška intenzívnejšie precvičím skill alebo si ho vylepším niekde na seminári. To hladké otváranie ma zaujalo natoľko, že určite nadrillujem aj spôsoby roztvorenia obušku a následneho otvorenia situácie alebo reakcie spôsobom/spôsobmi, ako to umožňuje len ten Nex.

Ako civila ma, samozrejme, teší, že pri nosení mi teleskop nesťahuje gate ale za rovnaké alebo ešte väčšie plus považujem, že si môžem hocikedy precvičovať, čo viem, aj doma, a to bez toho, aby som potom musel trieskať obuškom pri zatváraní. Riešiť nejaké ďalšie potenciálne prínosy teraz asi netreba.

Pretože keď sa Somebody pýtal, čo by som mu odporučil, tak som na stôl vyložil môj tip a celkom konkrétne argumenty, prečo áno.



K tomu hafanovi, bolo mi divné, prečo spomínaš tú lebku, lebo inak +/- platí, čo vravíš, že na obranu voči hafanovi nie je teleskop to pravé orechové. Ako vždy ale zároveň platí, že lepšie mať v rukách teleskop než nič. A potom je to presne ten “šport”, kde odrazu využiješ dlhé, naberané údery. Za predpokladu, že ich vôbec môžeš skúsiť… Tu sa ale dostávame do roviny najrôznejších možných scenárov, ktoré bez toho, aby sme si ich upresnili, môžu viesť k debate typu “jeden o voze, druhý o koze”.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Zlomiť veľkému psovi chrbticu - to chce ten palcát alebo aspoň kilové kladivo. Pokiaľ útočí môže teleskopom pomôcť zásah na oko alebo čumák (prípadne ucho) na tvrdšieho psa ale nebude stačiť ani to. Po zahryznutí bude teleskop nanič, jedine žeby zahryzol doňho.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Miso243, neviem, môže byť, nikdy som to neskúšal a verím, že nikdy ani nebudem musieť. A ani nepoznám nikoho, kto by to musel skúšať naozaj (teda v reálnej situácii,v rámci KN). Takto som to kedysi dostal a nevidím to zase tak nereálne ako ty, lebo tá E, ktorú vieš s teleskopom vyvinúť, je celkom zaujímavá, ale ktovie…
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Jack napísal: 23 Feb 2024, 23:44Tu sa ale dostávame do roviny najrôznejších možných scenárov
A tie scenáre vedia byť niekedy veľmi nečakané.
Moje zatiaľ jediné použitie teleskopu proti psovi vyzeralo tak, že som štrbinou v plote v podstate naslepo triafal a tĺkol cudzieho psa.
Cez malú priehlbinu pod plotom totiž nečakane zakúsol zadnú nohu môjmu psovi idúcemu okolo - stiahol ju pod plotom na svoju stranu a držal, môj pes na bruchu bezmocný, ďalší pes za plotom striedavo štekal a tiež zakusoval.

Popravde neviem, ako by som to riešil bez teleskopu, asi len silou vytiahnuť tú nohu aj za cenu zranení navyše. Lebo preskočiť plot do cudzieho dvora s min. 2 psami, to by asi nebol dobrý nápad. Ten teleskop vošiel do medzier v plote ltt, drevenú vychádzkovú palicu (ak by som nejakú mal) by som tam už nevopchal.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"