Občasná streľba bez chráničov

Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Podobne ako fotograf, aj ja som mal možnosť strieľať s rôznych kalibrov.
Na vojenčine pri ostrých streľbách sme fasovali povinne na palebnej čiare vatu...jej napchatie do uší bolo kontrolované. Na ostrých streľbách s PLK sme fasovali štuple...a to bolo proskám pekne, roku Pána 76-78.

Neskôr som strieľal z iných zbraní, niekedy som si dal slúchadlá a niekedy len štuple....a niekedy som len prehltol na prázdno, kde došlo k takému puknutiu v ušiach, odstránil sa podtlak. Tí, čo pravidelne lietajú, vedia o čom rozprávam.

Na ľavé ucho počujem síce trochu horšie, ale dôvod je iný, ako následok streľby.
Ale aspoň mám výhovorku...počujem (teda občas ;)) len to, čo chcem. :) No niekedy je to naopak a to je už tá horšia stránka.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Aby sme sa vyhli nedorozumeniu, tak zdôrazním to, čo som chcel úvodným príspevkom povedať (a je to tam aj tak napísané):
- nejde mi vôbec o pravidelné masírovanie sluchu a už vôbec nie o tréning;
- nejde mi o cielené vystavovanie hluku iných ľudí, ale o odskúšanie pri vlastnej streľbe;
- uzavreté priestory (krytých strelníc) som tiež kategoricky vylúčil;
- ide mi o prevenciu neprimeraného prekvapenia (takto to niekto z vás pomenoval) z hluku výstrelu;

Impulzom na túto tému bola nedávna skúsenosť zo strelnice, keď po takýchto výstreloch (bez chráničov) si dotyčný inštinktívne zakryl obe uši (čo by bolo dobré), ale predtým pustil nabitú zbraň z rúk na zem. A z jeho neskorších komentárov vyplynulo, že "teda tú šupu som vôbec nečakal"... :oops:
Musím ešte spomenúť, že úplný začiatočník to nebol, no priznal sa, že bez chráničov si ešte nikdy nevystrelil...

Každý názor má svoju cenu a je dobré si to predebatovať v diskusii.
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

arminius napísal:.... Tí, čo pravidelne lietajú, vedia o čom rozprávam....
...
Aj tí čo potápajú (alebo niekedy potápali...)

Na sluch naozaj pozor. Keď už pre nič iné, tak určite kvôli bolesti... (bolesť ucha je horšia ako bolesť zubov).
A viem o čom rozprávam...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tak im daj aspoň tie absolútne najtenšie chrániče, alebo najobyčajnejšie štuple, alebo vatu... niečo, hocičo. Špeciálne 9mmL má nepríjemný ostrý zvuk výstrelu, bez ohľadu na prostredie streľby.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Suhlasim s fotografom, vyskusat si to kontrolovane (z nejakeho slabsieho kalibru) nemusi byt na skodu.
Tiez som si to necakane a nechtiac dvakrat vyskusal, vzdy na krytej strelnici, vzdy mojou sprostostou, nastastie iba 9mm a .223, bez nasledkov. Keby sa mi to stalo znova tak uz asi ani nejak nereagujem.
M M
prispievateľ
Príspevky: 134
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa M M »

@fotograf - jasne, moja povodna reakcia bola hlavne k sluchovym vadam veteranov, zacalo sa to tu predtym riesit dost zosiroka. Inak chapem ta - tiez som si kedysi na zaciatku prave z tychto dovodov strelil .22lr a 9 luger bez chranicov. Raz. Stacilo. Neviem ci ma to pripravilo na to ze niekto vedla mna vo chvili ked nebudem mat sluchadla vystreli z niecoho ako AKSU s kompenzatorom. Vsetko je to strasne individualne, asi tazko to riesit nejako sofistikovane.

Par tyzdnov dozadu som bol s .308 na strelnici kde bezne nechodim, po prvej rane vylietli spoza oddelujucej steny (je tam klubova cast) vydeseni malorazkari ze co sa deje ...

@Igrlik - 'stari psi' u nas v klube maju povacsinou len viac ci menej zhorseny sluch, takze dufam ze u mna bude mat napriek chranicom akumulovana trauma casom tento priebeh - bez piskania ;).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

fotograf napísal:- uzavreté priestory (krytých strelníc) som tiež kategoricky vylúčil;
Len poznámka - ak to nebude na úplne otvorenom priestore, odporúčam aj na otvorenej strelnici si najprv z daného palpostu/miesta streliť s chráničmi a až potom zvážiť streľbu bez nich.
Lebo viackrát sa mi stalo, že streľba (s chráničmi) z určitého miesta na vonkajšej strelnici bola subjektívne na rovnakej úrovni alebo aj nepríjemnejšia než na niektorej vnútornej. Nakoľko za to mohli plochy okolo strelca (strieška, prepážka medzi palpostami, obvodový múr), ich materiál alebo vnútorné rozmery toho priestoru (rezonančná dutina), to som neskúmal. Ale bolo to nečakané a nepríjemné.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Presne tak - rana z .308 Win zo streleckého stanovišťa na strelnici vonku, pod strieškou z vlnitého plechu, vie spôsobiť dostatočnú zvukovú traumu na ušné bubienky nezúčastnených, ovšem rovnako "pod strieškou" stojacich. :wink:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Skusit si skus (je velmi dolezite zistit, ako v roznych situaciach reagujes), ale urcite to zbytocne neopakuj.

Avsak myslim si, ze v krizovej situacii rozhoduje najma to, co a ako mas nadrilovane, plus vdaka adrenalinu vnimas tunelovo. A teda do utocnika sypes dvojrany kym nepadne a az potom si zacnes uvedomovat nepodstatne veci okolo.
Navyse je rozdiel ak vystrelis ty a ak ti zrazu nieco treskne za chrbtom. Tvoja rana ta zarucene prekvapi menej, vzdy ju ocakavas.
Osobne som zazil nahodaky aj v miestnostiach, odstrielal som si parkure omylom bez chranicov ci s blbo nasadenymi atd a som za tieto skusenosti rad. Ale cielene strielat bez chranicov nebudem, lebo mi to uz nema co dat.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Chlapi, neblbnite. Poškodenia sluchu sa vždy prejavia až po rokoch. Skúšať, čo to urobí, je ako skúsať dostať rakovinu, aby človek vedel ako to bolí.

Uvedomte si:
A, že tinitus a straty sluchu sú ešte stále nezvratné a min dve dekády aj budú neliečiteľné
B, každý človek po 40 roku stráca schopnosť počuť, najprv výšky, potom nízke frekvencie. Ak sa k tomu pridá poškodenie sluchu zo streľby, môžete byť v 50-ke hluchý jak poleno a kto to chce..

VŽDY používajte sluchátka. Na sluchátkach nešetrite a kúpte čo najdrahšie a najlepšie pasívne. Popri cenách streliva a poplatkov je 50-70€ na doživotné užívanie malá cena za zachovanie zdravia. To ucho si totiž každý výstrel bez chráničov zapamätá.

EDIT: kedže som dostal nejaké PM, upresním:
Čím vyšší hluk, tým kratšie by mal trvať, aby nedošlo k poškodeniu ucha.
Pozor, dB je logaritmická stupnica, nie lineárna, takže +3dB = dvojnásobok, +6dB štvornásobok, +9dB osemnásobok pôvodnej hodnoty.
Maximum podľa ministerstva zdravotníctva je prípustných 87dB počas pracovnej doby. (podľa mňa by to malo byť ešte nižšie). Ja som to prepočítal na vyššie hodnoty (koľko max. času možno stráviť pri danom hluku) - výsledky sú v tabuľke, aj s nejakými referenčnými hodnotami.

Upozorňujem, že u väčšiny palných zbraní je hluk blízko pásma kde sa trhajú ušné bubienky a hlboko v oblasti kde dochádza k trvalým zmenám na sluchu. Pretože 1 výstrel = cca rovnaké zaťaženie ucha ako 8 hodín makať s vŕtačkou.

Ak máte otázky, pýtajte sa.
Prílohy
max expozicia hluku.jpg
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

vydriduch napísal:a najlepšie pasívne
Prečo?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

.. k tomu tinitusu: uz 6ty tyzden sme "kamosi" a aj ked su urcite aj horise veci tak to nikomu neprajem..

Usi (respektive sluch) som si vzdy poctivo chranil - iba raz (niekolko rokov dozadu) som vybuchal 50ks 9L bez ochrany a piskat mi v nich prestalo az po 3 dnoch (netvrdim vsak ze to mam z toho).
Spustac moze byt okrem poranenia intenzivnym hlukom, aj obycajne nachladnutie, problem s krcnou chrbticou, atd atd .. az po nador v lebeni..
= len pekne svedomito stuplujte, za tu "srandu" to nestoji, verte mi

viac kedtak (napriklad) tu: https://www.slovenskypacient.sk/tinitus ... -piskanie/
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Yarco: aktivne potlacanie hluku je vyborna vec, ale pasivna izolacia je blbuvzdorna a okrem navlhnutia alebo nasilneho fyzickeho poskodenia sa im nema co stat. Pasivne sluchatka su lacne, blbuvzdorne a s vysokym utlmom - radovo aj cez 35dB.

3M Peltory s aktivnym potlacanim hluku maju utlm len 19dB, co nie je vela. Pravdepodobnym problemom bude mechanicka hybnost membrany elektroakustickeho menica v nich.

Najidealnejsia kombinacia je: dobre stuple do usi a k tomu este dalsie pasivne sluchatka na hlavu - ani 44RM potom nie je obtazujuci.
Dolezite pri stuploch: vlhkost, usny maz a podobne tekutiny veduce vibracie znizujunich ucinnost, treba ich pravidelne menit, alebo umyvat (a dobre vysusit) ak je to mozne. Dalej - pri uzavretom zvukovode dochadza v nom k mnozeniu bakterii, takze stuple drzat hygienicky ciste, zakladat s cistymi rukami.

Rozmyslal som urobit merania frekvencneho profilu vystrelov jednotlivych zbrani, ono ten utlm v dB udavany pri chranicoch je totiz vypocitany akysi priemer z pocutelneho pasma. Niekde (vyssie frekvencie) skratka sluchatka tlmia viac, niekde menej, tzn. na vystrel z jednej zbrane mozu byt vhodne, na inu zbran menej vhodne.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Aha, hovoríme každý o niečom inom.
To, čomu sa u nás bežne hovorí "aktívne strelecké chrániče" (napr. Peltor Sport Tac), nemá aktívne potláčanie hluku protifázou, ako to poznáme napr. u audio slúchadiel.

Práve naopak - sú to konštrukciou "bežné" chrániče s pasívnou izoláciou, ktoré majú navyše systém mikrofón-reproduktor. Vonkajšie zvuky nižšej intenzity zosilňujú, zvuky vyššej intenzity už nie.
Čiže hlas kolegu a zvuk timera ti zosilnia (oproti pasívnemu utlmeniu), zvuk výstrelu len pasívne utlmia.


<edit>
Doplním, lebo si medzičasom upravil pôvodný príspevok - spomínaná kombinácia štuple+pasívne chrániče môže byť super, ak idem na strelnicu zrelaxovať sám.
Na súťaži alebo v partii, kde človek chce/potrebuje okrem streľby aj komunikovať, je to dosť naprd.
Vtedy sa oveľa viac hodia buď samotné aktívne chrániče alebo pre vyššiu ochranu kombinácia štupľov a aktívnych chráničov, čo aj viacerí strelci používajú.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Aha, uz sa chytam aj ja, ja som pisal prave o rekreacnej strelbe - ano, na sutazi nutnost pocut chapem, plus tam sa asi okrem westernovej netriela brutalnymi kalibrami.

Peltory co som vygooglil ja, mali prave aktivne potlacanie hluku protifazou a vyzadovali externe napajanie - co sa mi zdalo na strelbu dost neprakticke. Ono to pomenovanie "aktivne chranice" u mna evokovalo to, co mi ponukol aj google.

Ta kombinacia stuple + sluchatka je moja sukromna, no ucinna uchylka. Jednak ma usi zivia, takze by som o ne nemal prist, jednak strielam 44RM na krytej betonovej strelnici, kde sa nic neutlmi a kazdy vystrel tam plesne od stien este 2x..
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"