TCA

Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa calvin »

hm, trosku to nabralo iny smer, snad to moderator trochu uprace...kazdopadne som rad, ze report zaujal a rozprúdil diskusiu.

k nacatej teme: vytahovanie a nie len volne vyhodenie zasobnika bola jedna z veci, ktora ma na kurze zaujala. argumentacia v prospech vytahovania zasobnika ma presvedcila:
- strelba v noci, kedy clovek nevie vizualne skontrolovat vyhodenie zasobnika
- velky stres, clovek si neuvedomi, ze zasobnik nevyhodil a cpe do sachty dalsi...
- zaspinena zbrat, zasobnik nevypadne
- planovane / neplanovane prebitie - zaciatok je ten isty, akurat sa strelec rozhoduje, ci zasobnik po vytiahnuti zo sachty odhadzuje (neplanovane prebitie) alebo umiestnuje spät do drziaka napr. na opasku (planovane prebitie).

vytahovanie zasobnika celu akciu asi prilis nespomali (neriesim vykonnostnu sportovu strelbu, kde sa pocitaju desatiny sekundy), akurat ma strelec akciu pod kontrolou a vie, ze zasobnik opusti sachtu. Navyse si nevime predstavit, ze by som sa ucil 2 sposoby - na sutaze a na realnu situaciu, taky borec nie som. mne osobne vytahovanie zasobnika na kurze sposobilo dost problemov, stale som podvedome vypustal a nevedel som sa s tym priamo na mieste vysporiadat...od piatku to vsak trenujem kazdy den :mrgreen:
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa polucias »

presne ako píšeš,

mnoho strelcov (aj inštruktorov super strel. systémov)sa nevie odpútať od toho "športového" štýlu a hatia tieto praktické dôvody prečo to takto robiť, lebo je to pomalšie
preto má TCA moje sympatie
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

ja mám iba jednu praktickú výhradu k tréningom súkromných firiem. Na fotkách často vidno tréningy so stehennými púzdrami. Pýtam sa, kedy bude občan-civil nosiť zbraň v stehennom púzdre na ulici?
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa calvin »

stehenne puzdro sme pouzivali len na kurze Pistol 1 (aj to nie povinne, ja som mal opaskove). na kurze 2 uz mali takmer vsetci vratane instruktora opaskove.
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa calvin »

kurz TCA pistol, kapitola 3...este kym som plny dojmov z dnesneho popoludnajsieho kurzu, tak par mojich postrehov. kurz viedla osvedcena dvojica Gabo a Maťo. 3 hodiny, 300 nabojov, prestavky len na napaskovanie - priznam sa, ze mi tento system celkom vyhovuje. clovek intenzivne pracuje cely cas a nevypadava z rytmu prestavkami (ale to je moj subjektivny postoj).

trojka plynulo nadväzuje na predchadzajuci stupen a pridava dalsie stavebne kamene. uvodne zahrievacie kolo bolo v podstate zopakovanie celeho postupu strelby z druheho kurzu - vyosenie, planovane/neplanovane/simulovane prebitie. ako je v TCA zauzivane, kurz predpoklada, ze strelec ma zvladnute a natrenovane predchadzajuce cvicenia a tie tvoria zaklad, ku ktoremu sa pridavaju nove veci:
- odstranovanie zavad - od nacviku technik az po ich zapojenie do samotnej strelby. strielali sa 3 zasobniky vzdy s 2 nahodne umiestnenymi prazdnymi nabojnicami v kazdom zasobniku. tato cast bola pre mna osobne dost narocna, hlavne rozlisit v strese, ci idem prebijat alebo mam zavadu a ako ju odstranit. v tejto casti sme instruktorov dost zamestavali nasimi chybami, ale chalani mali oci aj na chrbte...
- obrana proti utocnikovi zo stran a zo zadu - nakoniec sme vsetko, co sme sa naucili, dali do pohybu. nacvyk sme robili najprv na sucho, neskor na povely so strelbou vratane prilezitostnych chytakov od Gaba, ktory sa nas neustale snazil drzat v pozore pred prilisnou rutinou...
- zaver bol dany cely do pohybu, co zlahka preverilo aj kondicku - behali sme pred tercami medzi dvomi znackami s obratmi na povel, ktore boli nahodne doplnane povelmi k strelbe - tu si kazdy mohol precvicit strelbu z obratov a cely repertoar prebijani, akurat s tepom 120 a viac :-)

teorie bolo primerane k celkovemu programu, viac sa strielalo a behalo ako hovorilo. vzdy vsak bol priestor na opravu individualnych chyb s postrehmi na taktiku boja. hlavne zaverecne cvicenie nas viac priblizilo k rieseniu realnych situacii.

moje hodnotenie? kurz prebehol u mna viac v pohode ako dvojka, kedze som popracoval na niektoryh chybach. domaci trening dost pomohol. znovu bolo u mna zopar svetlych chvil, ked ma osvietilo, preco sme sa urcite veci v predchadzajucich kurzoch ucili presne stanovenym sposobom. system vyuky je slusne prepracovany a vymysleny, veci na seba logicky nadväzuju. za mna opät "Like"a tesim sa na stvorku...
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa calvin »

pred par dnami som absolvoval dalsi kurz z ponuky TCA, tentokrat "Zvladanie krizovych situacii s kratkou zbranou". uz podla popisu a videi bolo zrejme, ze sa bude od doteraz absolvovanych kurzov s kratkou zbranou absolvovat. podmienkou je absolvovany kurz Pistol 3 a vyuziva to, co sa kurzista doposial naucil. je rozdeleny na 2 casti. Kurz viedol Gabo, pricom kontakt s kurzisatmi bol hlavne v druhej casti o nieco intenzivnejsi...

cast prva:
- strelba na viac tercov umiestnenych v rade - postavy a gongy. kazdy striela individualne, moze vyuzivat cely priestor, pricom je potrebne uz cile vyhladavat a vhodne volit strelecku poziciu
- priebeh strelby riadi instruktor, ktory hlasi ciele. strielaju sa 3 zasobniky, takze je to vcelku pestre - zvladnut tasenie z pohybu, vyosenie, vyhladanie ciela, strelba 3-5 ran na 1-2 ciele...k tomu prebitie
- kazdy absolvuje 2 kola, takze je priestor na oprav chyb

druha cast:
- absolvuje kazdy sam len s instruktorom, pricom pocas pripravy tercov su kurzisti mimo strelnice a na plac idu po jednom.
- samotne strelecke cvicenie je v zasade opakovanie prvej casti, ale s dost podstatnym rozdielom - strelec musi okrem beznych drepov/kľukov, ktore instruktor zaraduje medzi jednotlive strelby, zvladnut aj udery od instruktora. Popri tom riesi vyhladavanie a strelbu na hlasene ciele
- podstatou nacviku v tejto casti nie je ani tak strelba samotna (z pohladu cizelovania techniky...), ako pripravenost strelca riesit situaciu v podmienkach, ktore sa maju vramci moznosti priblizit realnej situacii. strelec musi odfiltrovat rusive elementy (bolest, unava...) a sustredit sa na riesenie cielov - myslim, ze toto je podstatou tohoto kurzu.

zvycajne pisem kratke recenzie z kurzov este v ten den, kym to mam cerstvo v pamati. tento krat som si chcel nechat trochu odstup a cele to poriadne "rozdychat". tento kurz je iny, ako "bezna" strelecka priprava. druha cast je narocna, a to nie len fyzicky, ale aj psychicky. Kazdy dostane poriadny nasup adrenalinu. Gabovi sa dari vytvarat velmi slusny tlak, avsak premyslene a bez nejakeho naznaku neziaducich emocii. Nejedna sa o ziadne "bezduche mlatenie". Je potrebne vydrzat hlavne psychicky a nepoddat sa tlaku, aj ked clovek ma chut prestat...

tazko sa mi pise recenzia tohto kurzu, lebo este stale som uplne nespracoval podnety, ktore som na kurze dostal. ukazal mi zaujimavy smer, kam sa mozem pocas treningov uberat. Mal som moznost si vyskusat, ako to, co som sa doteraz naucil, by mohlo vyzerat pri rieseni situacie "na ulici". A to je to, co som od kurzu ocakaval - zasadit strelecku pripravu do stresoveho prostredia a mat moznost vyskusat, ako ju zvladnem.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

peterson napísal:ja mám iba jednu praktickú výhradu k tréningom súkromných firiem. Na fotkách často vidno tréningy so stehennými púzdrami. Pýtam sa, kedy bude občan-civil nosiť zbraň v stehennom púzdre na ulici?
-ako som aj očakával, nejakému "bohatierovi" sa podaril priestrel vlastného stehna. (Púzdrenie do stehenného púzdra s prstom na spúšti :roll: ) Bravooo
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ale isto to bolo silno tacticool
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Postrelenemu prajem skore uzdravenie. Snad to bude bez trvalych nasledkov... :(
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2066
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

S TCA som davnejsie absolvoval pistol 1. Kedze som nebol uplny zaciatocnik, zarazili ma dve veci:

1. Na zaciatok cca polhodinova rozprava o puzdrach - zdalo sa mi to zbytocne dlhe a bola nam tam kosa. Vsetky puzdra na skryte nosenie okrem vonkajsieho kydexu boli instruktorom zavrhnute. Pochvalil sa, ze sa z neho da v pripade nudze tasit oboma rukami. Ked som ho poziadal o ukazku, spravil crossdraw a ukazal zbran drziac ju za telo/hlaven (bez moznosti pouzitia snad okrem hodu po protivnikovi). Namietol som, ze z vnutorneho na piatej hodine tasim oboma rukami tak, aby som mohol aj strielat, ale sa to nestretlo s pochopenim.

2. Pri nacviku zacielenia na terc sme stali v dvoch radoch proti sebe. Takze po kazdom taseni som chtiac- nechtiac dostal do mieridiel babenku co stala proti mne a ona mna. Toto je podla mna proti vsetkym zasadam narabania so zbranou a ak to spravi nejaky uchadzac o ZP na skuske tak okamzite vyleti. Aj som sa ozval, ze mi to vadi, ale dostal som instrukciu, ze mam robit co sa mi povie a kto nechce moze ist. Tak som sklapol a aspon mieril vedla.

Napriek trocha autoritativnemu pristupu bol pre mna kurz prinosny, ukazali mi viacere chyby a zle navyky a ked bude cas pojdem aj na pistol 2.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ten druhy bod ani nekomentujem a priznam sa, ze sa ti divim, ze nad dalsim kurzom uvazujes. U tohoto dodavatela. Mne autoritativita nevadi, ale arogancia ano a vyrazne.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

úsmevné na všetkom je, že na jednej strane je inštruktor veľký šéfino, ALE keď sa stane prúser, tak nastupuje zbabelé správanie a z postreleného kusa sa stáva bežný návštevník strelnice, ktorý akože nebol na kurze TCA a firma s tým nemá akože nič spoločné.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2066
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Tu nehodu zas beriem tak, ze kazdy zodpoveda za seba. Toto nemoze ziaden instruktor pokryt a nehody sa stavaju aj dlhorocnym strelcom.

Aj ked preferujem priatelsky pristup instruktora, nesiel som si tam hladat kamaratov ale sa nieco naucit a ucel to splnilo. Tym je to pre mna vyriesene, nie som na seba nejaky citlivy ani sa neurazam.

Otazne je, ci by okrem kurzu pripravy na ZP mali absolvovat tieto kurzy osoby bez ZP. Naozaj kuriozne bolo, ze ludia co ledva trafili na tri kroky terc (klasicky "pachatel") sa bavili o tom, ako hned pojdu na pistol 2,3 a neviem co este. Vobec ich nanapadlo, ze veci ktore im ukazali najprv treba trocha podrilovat, naucit sa nieco trafit a az potom pokracovat dalej. To ale dnes bezny pristup - hlavne aby bolo vsetko rychlo a bez namahy.
Ako chcu tito ludia triafat terce za pohybu, z roznych pozicii, odstranovat zavady a pod., a to vsetko bezpecne, to neviem.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BTV »

Za chovanie ucastnikov akcie zodpoveda organizator akcie.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Dantes: ty ako právnik venujúci sa civilnému právu napíšeš takúto blbosť... Všetci,ktorí už nejaky čas robíme okolo strelnic a zbraní vieme ako v praxi funguje zodpovednosť,takže neberem argument, že je inštruktor mimo zodpovednosť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"