TCA

inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Moj prakticky poznatok ako si zabezpecit istu bezpecnostnu uroven (hocijakeho)kurzu: najdite sa partia(idealne ak sa poznate zo strelnice a mate priblizne rovnaku strelecku uroven) a chodte na kurz. Bude to tak vacsia zabava, nebudete sa hambit pred uplne neznamymi tvarami a odnesene informacie si navzajom mozete doplnat.
V neposlednom rade, vela veci si mozete aj navzajom dosvedcit, ked uz by aj na to doslo.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

presne udalosť v Aegise ukazuje odlišný prístup k udalosti. V reporte sú stručne okomentované a objasnené veci a príčiny.

Pokiaľ sú dané jasné pravidlá cvičenia alebo manipulácie so zbraňou- prípadný exces znamenajúci ujmu účastníka pôjde aj tak na jeho triko.
"Vyzutie" sa zo spojitosti s incidentom iba degraduje odborné i osobné kvality inštruktora. Obava o marketingovú ujmu bola nad ľudským prístupom. Bumerang sa i napriek tomu vrátil...
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa polucias »

Zoidberg37 napísal:S tým čo píše Peterson o utajovaní súhlasím, osobne mi je sympatický spôsob akým situáciu riešil český AEGIS, 15.10.2011 sa stala nehoda, 17.10.2011 bola správa na webe:

http://www.aegisteam.cz/blog/k2_nehoda/

Zastanem sa ale Dantesa a jeho pocitov z TCA, pretože má reálnu skúsenosť a IMHO veľmi dobre opísal realitu.

Sám som sa za dosť výhodných podmienok dostal na kurz do TCA (tie výhodné podmienky spomínam preto, že TCA asi nie je úplne to, čo by som si zvolil sám za plnú sumu) a to mierenie účastníkov oproti sebe je naozaj prítomné. Nejdem ho vôbec obhajovať, len doplniť pár vecí čo Dantes nenapísal a trocha teda skreslujú.

Pred samotným drillom inštruktor skontroloval všetkým zbrane, bola to prvá fáza tréningu ešte pred streľbou.
Vadilo mi úplne to isté čo Dantesovi a spýtal som sa na to tiež. Odpoveď nebola arogantná, inštruktor povedal, že je to lámanie psychického bloku, že keď nedokážeš v kľude namieriť vybitou zbraňou na človeka na strelnici, že môžeš s tým mať v realite problém tiež. Opakujem, nejdem hodnotiť správnosť tejto teórie, len dopĺňam, že robili to z konkrétneho dôvodu, nie preto že nepoznajú zásady bezpečnosti. Rovnako ako Dantes som mieril medzi osoby, pretože mi to bolo nepríjemné.

BTW absolvoval som aj tuším vo februári seminár čo robilo Športcentrum K1 (Braňo Križák - Krav Maga) kde bol nejaký policajný inštruktor. Bol to iba suchý tréning v telocvični ale toto tam bolo tiež. Na začiatku kurzu inštruktor skontroloval všetkým zbrane a potom sa robili techniky, medzi nimi presne aj tasenie, mierenie a cvakanie na ostatných účastníkov kurzu aby sa navodil aspoň malý pocit stresu že protivník nie je len statický ale hýbe sa a chce byť rýchlejší ako vy. Zas nejdem hodnotiť či je to správne, len poukazujem, že je to vec, ktorá sa robí aj inde.

Vo všeobecnosti funkčný tréning so zbraňou bude vždy kompromisom medzi reálnosťou/použiteľnosťou vs absolútnou bezpečnosťou. Ono chtiac nechtiac, aj také IPSC je nebezpečnejšie ako mierenka.

Inak podpisujem Dantesove riadky o polhodine s púzdrami - bolo to strašne dlhé a rovnako ako jemu zrušil púzdro na piatej hodine, tak mne zrušil apendix, plus niektoré veci úplne nechápal/nepoznal, napríklad tuckable púzdro. Rovnako tak súhlasím s tým, že ľudia ešte poriadne netrafili terč a už sa s nimi robili oveľa pokročilejšie veci.

Inak všeobecne ku kurzu - väčšinu vecí čo hovorili som poznal. Niektoré veci som vedel že sa dajú robiť viacerými spôsobmi a nepresvedčili ma prečo to robiť inak, iné uvažujem či nezačať robiť tých ich spôsobom a niektoré veci boli predsa len nové a zaradím ich do tréningu, pretože ma oslovili.
možno si niektorý starší foristi pamätajú ako som tu pred pár rokmi rozpútal oheň jedným videom a ICS prístupom k streľbe všeobecne a obsahovalo to aj mierenie nenabitou/nabitou v smere kam by sa "nemalo"

bol som za to zlinčovaný, a zrazu to tu niekto dáva ľuďom ktorý sú úplne na začiatku počas 2-3 hodinového tréningu a ešte to je podávané ako super novinka.
ako je vidieť dôsledok rýchlokurzov so silnými heslami si nenechal na seba dlho čakať

urobiť nováčikom takýto stres sa dá aj s tyčkami v hlavniach pričom je viac ako 100%tná istota že sa tam nikto nezastrelí,
na nejaké to mierenie pomedzi a na ľudí musí človek trochu dozrieť - robiť to na začiatku je hodne veľký risk

nespochybňujem lektorov TCA, ich skúsenosti ani referencie, nemám s nimi osobnú skúsenosť,
ale tento super naleštený marketingový typ agentúry mne absolútne nesedí
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Vedel by niekto odhadnut, ake by bolo to zranenie, keby bol pouzity pri vycviku gumovy projektil ?
Používateľov profilový obrázok
canis lupus
prispievateľ
Príspevky: 455
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa canis lupus »

Pri konkrétnom prípade? Myslím že modrina...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1316
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Z takej malej vzdialenosti od ustia zbrane by bola urcite popalenina a pravdepodobne aj zastrel.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

el_fuego333
netahaj diskusiu mimo temy
john.hawk
občasný prispievateľ
Príspevky: 74
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa john.hawk »

jak to tedy bylo ?? zkontrolovana zbran vystrelila ?? nebo to byl prst na spousti pri taseni ?? ani sebelepsi instruktor nezachyti blby zkrat..
Používateľov profilový obrázok
MordReport
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Registered for: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa MordReport »

V prvom rade ďakujem Dantesovi za príspevok o kurze Pi 1 – TCA, tiež som prednedávnom absolvoval tento kurz, ale napriek tomu, že mi prekážali totožné veci, myslel som si, že problém je vo mne a nechcel som nikomu ubližovať „neopodstatnenou“ kritikou, to čo napíšem bude vysoko subjektívne. Moje rozhodnutie je nepokračovať v ďalších kurzoch u TCA, nie je to určené pre moje potreby, ktoré máme všetci rôzne. (Asi si vydýchli aj v TCA :D )
Mierenie proti oproti stojacemu – to bol jeden z momentov, ktorý mi najviac utkvel v pamäti ako negatívum, nemôžem akceptovať žiadne argumenty o psychickej príprave na potenciálnu situáciu, toto trénovať je neakceptovateľné.
Teoretická prednáška o púzdrach – ak máte na kurz 3 hodiny, a z toho „zabiť“ viac ako polhodinu v otvorenom priestore v zime bez pohybu touto témou a s presne vyhradeným konečným názorom, aké kydexové púzdro je jediné – to bolo zbytočné, a boli sme skrehnutí od zimy všetci, za zaplatené peniaze nebolo prílišným očakávaním nejaký uzavretý priestor na teóriu.
3 hodiny na kurz – absolútne nepostačujúce, ak natrafíte na klienta, ktorý má dlhé roky naučené predchádzajúce „neprijateľné“ návyky (postoj Weaver, podopieranie zbrane na dlani...) ako ja, tak som v napätom tempe stíhania kurzu zaostával, a už som pociťoval aj netrpezlivosť zo strany inštruktorov, moje očakávanie bolo učiť sa a porozumieť dôvodom prečo sú tieto postupy lepšie, možno to bol môj zlý výber kurzu, osobne som potreboval viac času na absorbovanie nových vecí a na instatne rýchle predvedenie po inštruktáži.
Stehenné púzdra – nikdy ich používať pri ZP sk. A nebudem, s týmto trénovať v budúcnosti mi pripadá zbytočné, ako by som sa pripravoval na combat akcie, čo nie je mojim cieľom.
Neomylnosť – ostro vyhranené názory na držanie zbrane, postoje, púzdra a streľbu beriem ako názor ľudí, ktorí naozaj prežili bojové či kritické situácie, mám pred tým rešpekt a úctu, ale kurz bol vedený vojenským, militantným štýlom, ja žijem v bežnom živote, nie v bojovej zóne, troška „scivilnenia“ v spôsobe komunikácie a vedenia kurzu by nezaškodilo. Občas som sa cítil ako „debilek“ v inom svete budúcich bodyguardov, a možno to nebolo ďaleko od pravdy :roll:
A teraz niečo pozitívne:
Kurz bol jednoznačne prínosom pre spoznanie aktuálnych trendov v držaní zbrane, nabíjania a v štýle postoja pri streľbe, pre identifikáciu zlých návykov, tieto veci si trénujem a akceptujem. Keďže ale pre mňa atmosféra, štýl komunikácie a tempo vplývali nepríjemne, tieto základy mi postačujú a vstupom do streleckého klubu sa učím od iných členov v podstatne príjemnejších podmienkach, preto som odložil akékoľvek pokračovanie kurzov.
Hlavná téma kurzu (Bezpečná manipulácia so zbraňou) - ***** (max 5)
Ostatný obsah kurzu - **
Teória - **
Časová dostatočnosť (3 hod) - *
Drill a tréning - ***
Priestory a organizácia - *
Komunikácia, štýl vedenia kurzu - **
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

Asi ten kurz trochu vytunili, ale ked som tam bol ja (leto 2014) tak sme na seba nemierili a ani to od nas instruktor nevyzadoval, prave naopak. Nic take sa nedialo ani na P2 (december 2014), viac som uz neabsolvoval.

S tym, ze tie kurzy su vedene viac pre policajtov a vojakov suhlasim. Ja som sa tam hlavne naucil so zbranou a dalej trenujem sam. Na P3 sa nechystam, mozno radsej zopakovat P2.

Osobne mi na trhu chyba (nemyslim len TCA) nejaky kurz pre vyslovene civilov, kde sa bude tasit zo skrytych puzdier, bez nahradneho zasobnika (asi vacsina civilov nenosi nahradny, aspon ja urcite nie). Ak taka ponuka kurzu je, opravte ma, neviem o nej.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa mrzo »

2hornet: taky civilnejsi kurz robieva(la) asi Strelecka akademia - Pavol Brunovsky, aspon som mal teda taky pocit, nebol som na nom osobne. Uvazoval som o nom, ked mal byt kedysi v Trencine.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Tazko nastavit kurz pre civilov, ked instruktory su z ozbrojenych zloziek. Iba ak by ste mali civilnych instruktorov :-)
Zartujem vsetko sa da, ale ved vam povedali o com bude kurz a na zaklade toho ste sa ho zucastnili ci?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Hornet>Ja som bol na viacerych kurzoch a nepamatam si, ze by niekto riesil ake mam mat puzdro - ak krylo lucik. Ale chapem ked u uplnych zaciatocnikov vyzaduju vonkajsie.

Najblizsie k civilnemu noseniu mi pride byt, a vobec najviac som sa naucil na kurzoch ICS u Poluciasa a Johnyho. Myslim, ze na poslednom ich kurze som mal IWB, ktore aj nosim.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

Rasto napísal:Tazko nastavit kurz pre civilov, ked instruktory su z ozbrojenych zloziek. Iba ak by ste mali civilnych instruktorov :-)
Zartujem vsetko sa da, ale ved vam povedali o com bude kurz a na zaklade toho ste sa ho zucastnili ci?
Samozrejme a ani netvrdim, ze ten kurz nic nenaucil a bol zly.

Ale skor si to predstavujem ako taku alternativu a doplnenie.

Matus: tca vyslovene vo svojich podmienkach na ucast na kurze pisali, ze nesmie byt vnutorne.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa Hektor »

To by sa asi mohol niekto s vnutro puzdrom na kurze zranit :roll:
Inak Pali Brunovsky si u kazdeho frekventanta prezrie zbezne zbran a puzdro aby mal prehlad co kto ma a upozorni na co si treba pri nom dat pozor, pripadne povie, ze pozna vhodnejsie k danej zbrani.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"