TCA

Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Nehody sa stavaju aj dlhorocnym strelcom, ale iba ak hrubo porusia zasady bezpecneho narabania so zbranou. Niesu to udalosti ktore sa stavaju len tak, same od seba. Ked sa postrelim, tak mozem nadavat maximalne tak na seba - s vynimkou situacie ked sa ucim narabat so zbranou a instruktor ma instruuje na veci ktore este nezvladam alebo neviem ako funguju.
PS: Mate niekto blizsie info?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Nechať účastníkov kurzu Pištoľ 1 (opakujem - "1") plánovane a opakovane mieriť na seba navzájom, už to je informácia hodná pozornosti.
Ako sa povie - chytrému napovedz ...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

OMFG
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

absolventi takýchto kurzov sami napomôžu k regulácií držiteľov zbrojákov. Svojími excesmi raz-dva padnú do prúseru.
Ako naposledy ten strelec z Devínskej, čo na byte zastrelil chlapa. Zatiaľ má iba zabitie...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

co ma fascinuje je stadovitost absolventov kurzov. Zacina mi to pripominat scientologov.
"sice som tam skoro zomrel, ale pojdem zasa"
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

dantes napísal:S TCA som davnejsie absolvoval pistol 1...
Aby som nezabudol - vďaka za zverejnenie toho hodnotenia kurzu. Bez irónie.
Viacerým to môže pomôcť pri riešení dilemy, kde investovať (a kde nie) svoje ťažko ušetrené eurá ...
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa polucias »

Nech si o mne myslí kto chce čo chce,
ale ten nabitý zoznam vecí ktoré sa má človek "naučiť" na level 1 uTCA za 2-3h !?!?!

priznám sa, že to ma dostalo hneď ako som to prvý krát čítal, hlavne po prečítaní referencií inštruktorov,

a ako tak čítam reporty ktoré tu dávate tak sa mi len potvrdzuje prvý dojem z tohto superwebforblikajúceho fenoménu

k tomu čo tu padlo ohľadom účastníkov, ktorý ani netrafia a už chcú level 2-3-4, hovorí aj spôsob akým im to niekto nastavil, ved keď za 3 h zmáknem toho toooľko , prečo neísť ďalej , dotrénujem si doma,,,, samozrejme že sa to tak nedeje

stretol som sa s tým osobne mnohokrát, ak človeka navytesáte na jeden krát a intenzívne s dostatočným časom na vstrebanie, nič mu z toho nezostane,
ceľkom iný je prístup k vojakovi s veľkou motiváciou ako bežnému človeku, vojak dostane návod a maká, civil dostane návod, z pravidla nemá toľko času alebo motivácie , vyflakne sa na to a dostane iba falošný pocit sebaistoty, preto sa to doneho musí dostať tak , že už to nezabudne
inak sa z neho stane len zberač diplomov
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

s tými vojakmi pomaly- strelecká úroveň je i u nich dosť individuálna...
Názov útvaru ešte negarantuje špičkovú úroveň. To platí všeobecne. V civilnom sektore ide hlavne o marketing.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

najlepsie referencie by dal ten ich instruktor , ktory teraz nemoze :D
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

od poobedia na mňa prestali mieriť búchačky z reklamných panelov TCA .
Je chyba v mojom prijímači, alebo je to rozšírenejší jav? :D

Obrázok
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

V tvojom prijmaci ... namna tu stale striela typek v kapucni :)
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2076
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Nemyslim, ze by TCA bola horsia ako ine podobne agentury, napr. RDA asi ponuka nieco podobne. Paci sa mi, ze maju vlastnu / rezervovanu strelnicu a vedia pozicat vsetko vybavenie na hocijaky kurz. Aj ked som s niektorymi vecami nesuhlasil, necitil som sa tam ohrozeny.

K tej nehode: neviem co sa tam stalo, ale stava sa to pomerne casto, len s menej zavaznymi nasledkami. V starsich cislach Zbrane a naboje bola vyhlasena anonymna anketa citatelov o neumyselnych vystreloch. Islo to niekolko cisel. Dlhorocni strelci sa tam (anonymne) priznavali, ako prestrelili telku, ked ostrou zbranou podporovali svojho hrdinu, prestrielane skrine, postele a gauce pri ranach istoty atd. Jediny rozdiel je, ze sa nikomu nic nestalo a tak sa to nikto ani nedozvedel.

peterson: nemyslel som pravnu zodpovednost ale zodpovednost instruktora za svojho ziaka. Ked raz niekto pri strelbe/puzdreni/ manipulacii omylom alebo umyselne stlaci spust, ziaden instruktor tomu nezabrani. Internet je podobnych nehod plny. Pravnu zodpovednost instruktora neviem posudit, lebo nepoznam fakty a pravdupovediac pravnika po internete sa mi robit nechce.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

ja tu neporovnávam TCA s inými firmami. Ja som poukázal na niekoľko negatívnych skutočností, ktoré by sa stávať nemali a tobôž nie vyzúvanie sa zo zodpovednosti, aby náhodou neutrpelo meno firmy. Sme na malom území, kde neututleš nič. Ak si firma myslela, že to zostalo na strelnici medzi účastníkmi kurzu- tak sa dosť zmýlili. Ku mne doleteli infošky rôznymi kanálmi. Negatívne u mňa zarezonoval postup po incidente.
Ja nemám osobnú averziu voči TCA.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2076
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Ak sa to naozaj stalo a bolo to na ich kurze, tak by sa k tomu mali priznat a nie tvarit sa, ze s tym nemaju nic spolocne. To mas pravdu.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

S tým čo píše Peterson o utajovaní súhlasím, osobne mi je sympatický spôsob akým situáciu riešil český AEGIS, 15.10.2011 sa stala nehoda, 17.10.2011 bola správa na webe:

http://www.aegisteam.cz/blog/k2_nehoda/

Zastanem sa ale Dantesa a jeho pocitov z TCA, pretože má reálnu skúsenosť a IMHO veľmi dobre opísal realitu.

Sám som sa za dosť výhodných podmienok dostal na kurz do TCA (tie výhodné podmienky spomínam preto, že TCA asi nie je úplne to, čo by som si zvolil sám za plnú sumu) a to mierenie účastníkov oproti sebe je naozaj prítomné. Nejdem ho vôbec obhajovať, len doplniť pár vecí čo Dantes nenapísal a trocha teda skreslujú.

Pred samotným drillom inštruktor skontroloval všetkým zbrane, bola to prvá fáza tréningu ešte pred streľbou.
Vadilo mi úplne to isté čo Dantesovi a spýtal som sa na to tiež. Odpoveď nebola arogantná, inštruktor povedal, že je to lámanie psychického bloku, že keď nedokážeš v kľude namieriť vybitou zbraňou na človeka na strelnici, že môžeš s tým mať v realite problém tiež. Opakujem, nejdem hodnotiť správnosť tejto teórie, len dopĺňam, že robili to z konkrétneho dôvodu, nie preto že nepoznajú zásady bezpečnosti. Rovnako ako Dantes som mieril medzi osoby, pretože mi to bolo nepríjemné.

BTW absolvoval som aj tuším vo februári seminár čo robilo Športcentrum K1 (Braňo Križák - Krav Maga) kde bol nejaký policajný inštruktor. Bol to iba suchý tréning v telocvični ale toto tam bolo tiež. Na začiatku kurzu inštruktor skontroloval všetkým zbrane a potom sa robili techniky, medzi nimi presne aj tasenie, mierenie a cvakanie na ostatných účastníkov kurzu aby sa navodil aspoň malý pocit stresu že protivník nie je len statický ale hýbe sa a chce byť rýchlejší ako vy. Zas nejdem hodnotiť či je to správne, len poukazujem, že je to vec, ktorá sa robí aj inde.

Vo všeobecnosti funkčný tréning so zbraňou bude vždy kompromisom medzi reálnosťou/použiteľnosťou vs absolútnou bezpečnosťou. Ono chtiac nechtiac, aj také IPSC je nebezpečnejšie ako mierenka.

Inak podpisujem Dantesove riadky o polhodine s púzdrami - bolo to strašne dlhé a rovnako ako jemu zrušil púzdro na piatej hodine, tak mne zrušil apendix, plus niektoré veci úplne nechápal/nepoznal, napríklad tuckable púzdro. Rovnako tak súhlasím s tým, že ľudia ešte poriadne netrafili terč a už sa s nimi robili oveľa pokročilejšie veci.

Inak všeobecne ku kurzu - väčšinu vecí čo hovorili som poznal. Niektoré veci som vedel že sa dajú robiť viacerými spôsobmi a nepresvedčili ma prečo to robiť inak, iné uvažujem či nezačať robiť tých ich spôsobom a niektoré veci boli predsa len nové a zaradím ich do tréningu, pretože ma oslovili.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"