Streľba 9mm luger 25m

Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Streľba 9mm luger 25m

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

Zdravim, neviem ci som trafil temu, ale snad ano.
Zacal som strielat rekreacne z CZ 75b na terc 25m. Chcel by som vediet, ze ako tak striela slusny strelec, kolko napr. da na 10 ran bodov na standardnom terci. Asi to zavisi aj od zbrane, streliva atd., ale stacil by mi len nejaky prehlad, aby som sa vedel kriticky zhodnotit a mal ciele sa zlepsovat. ;-))
V prilohe je terc, ked som strielal 1 krat (este pred tym par tyzdnov som absolvoval kratky kurz, kde som vystrelil cca 60 ran).
Prílohy
DSC_0138.jpg
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Na dedinske sutazi 10+10+10 lava prava obojruc davaju cez 270. (aj s cz82)
Toto vyzera akoby si strelil brokovnicou.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vzhľad tvôjho terča naznačuje, že potrebuješ absolvovať nejaký kurz streľby. Skús napr. Streleckú akademiu alebo niečo podobné.

Spravidla je dobré začínať na malú vzdialenosť napr.5m, upevniť strelecké návyky a potom vzdialenosť predlžovať.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Urcite zacat strielat na mensiu vzdialenost, odchytat zakladne chyby a zacat terc posuvat dalej... CZ75 je v spravnych rukach aj na tych 25m schopna lepsich vysledkov.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Zozen si strelecke knizky, uc sa z nich ako zaujat postoj, dychat, mierit, citat terc a spustat a doma vela praktikuj suchy trening. Ostra strelba je len verifikaciou co si doma nasusil.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Na 25 metrov by si nemal vyst na Pistolovom terci 50/20 z bulls-eye/10/9. Terc co ukazujes ma zony este vecsie, takze by to mali byt defakto same desiatky, sem tam uletena 9-tka.

Pri mierenke na cas by to malo byt vsetko v 10/9, povetsine v 10

To co ukazuje tvoj terc je OK tak pri vysypani zasobnika na terc. Na druhu stranu na uplneho zaciatocnika to nieje zle, trenuj dalej, ono sa ti to postupne zgrupne do 10-tky.

PS: trenuj spociatku na tomto terci

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Tvoj terc vyzera podobne ako moj :| prava strana je bez dier. Predvidas vystrel/kopnutie.
Napocital som ti 25 dier, tak by ma zaujimalo ako to vyzera po prvej pätke.
U mna su prve vystrely najpresnejsie a potom uz podvedome taham hlaven dolu.
inspiring_ardinghelli

Príspevok od používateľa inspiring_ardinghelli »

kvaderlipa,

zásahy terča svedčia o tom, že sú elementárne problémy v technike mierenia a spúšťania - už spomenutý očakávaný výstrel, ale aj strhávanie doľava dolu, ale aj kontrola mieridiel pri výstrele.

Vyššie spomenuté rady ohľadom suchého tréningu, streľby na kratšie vzdialenosti sedia, chcelo by to ale okrem toho zistiť, kde sa robia chyby (napr. rýchly prst na spúšti, resp. zlá poloha prstu na spúšti, zlý úchop zbrane, ale môže tam toho byť aj viac ...) a ako ich odstrániť...
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Moj terc kedysi vyzeral podobne a nevedel som si s tym pomoct. Nakoniec som nasiel pricinu.
Ked drzis pistol, bobri chvost sa ti opiera na mieste dlane medzi palcom a ukazovakom. Je tam dost velky sval. Ak strielas tak, ze pred spustanim mas ruku v dlani uvolnenu a stisk pohodlny, tento sval je uvolneny. Pri stlaceni spuste, najma pri rychlom, sa tento sval napne, zmeni tvar dlane medzi ukazovakom a palcom a stoci pistol v ruke. Vysledkom je potom takyto terc.
Skus si to, stlacaj brusko ukazovaka a palca proti sebe a uvidis ako ten sval bude pracovat.
Ja som o vyriesil zmenou uchopu. Natrenoval som, ako mam pistol uchopit tak, aby ten sval po napnuti pistol posunul pred, nie do strany , plus v uchop nemam uvolneny, ale snazim sa jemnym tlakom ukazovaka a palca udrziavat jemny tlak tak, aby ten sval zostaval napnuty a vyrazne nemenil tvar pri zvyseni zataze. Tym som ziskal vyrazne lepsie vysledky a taktiez rychla palba a dvojrany uz idu krasne bez problemov. Poskusaj si to pomaly nasucho a sleduj, ci mas uchop taky, aby sa ten sval striedavo vyrazne neuvolnoval.

Da sa to riesit aj zmenou tvaru rukovate namieru.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Po skusenostiach s kamaratom, ktory pod mojim vedenim nedokazal trafit popre na 5 m som pochopil, ze niekedy problem vyriesia okuliare. Dioptricke. 8)
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Vseobene tahanie dolava moze byt jednou z tych pricin, ako tu uz niekto pisal.

- Prst sa spuste dotyka prilis blizko klbu, posun ho viac do stredu bruska posledneho clanku
- slaby uchop lavej ruky, viac zatni ukazovak,prostrednik a prstennik lavej ruky. Najlepsie tak, aby ti zbeleli nechty.

Mas to po terci ale tak strasne rozhadzane hore-dole, ze pravdepodobne zle mieris. Skus sa sustredit iba na muchu, mieridla a terc by mali byt jemne rozmazane pri miereni.

Vseobecne neviem aky mas uchop, ale skus ho upravit podla tohto videa

https://www.youtube.com/watch?v=ysa50-plo48
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

kvaderlipa:
Na tvojom mieste by som toto riešil na strelnici s dobrým inštruktorom.
Rôznych streleckých chýb existuje asi pol miliardy. Z tvojho terča je jasné tak akurát to, že nerobíš len jednu chybu, ale hneď viacero.

Podľa návodov z internetu to budeš odstraňovať dlho, draho a aj tak to môže dopadnúť zle. Napríklad tak, že si zafixuješ chybné návyky, svoje chyby namiesto odstránenia budeš len nejako kompenzovať (*) a tvoja streľba bude vždy len o trocha lepšia než úplne zlá.
Hodina-dve s inštruktorom, ktorý sa vyzná, ti ušetrí more času, peňazí, nervov aj sebavedomia.

(*) Stretol som už strelcov, ktorí napríklad problém strhávania spúšte "riešili" tak, že úmyselne mierili viac vpravo hore. No celé zle.


el_fuego333:
Podľa mňa to robíš zle a si v podobnej situácii ako hore popisuje hviezdička (*).
Pokiaľ viem, palec sa do úchopu zapája minimálne, a už vôbec nie vytváraním "protitlaku" voči spúšťajúcemu prstu. Ukazovák by mal byť naopak čo najviac izolovaný od zvyšku dlane a uvoľnený.
A tvarovo upravovať pažbu na mieru by mal podľa mňa len ten, kto sakra dobre vie, čo, prečo a načo potrebuje na tej pažbe upraviť.
Len môj súkromný názor, samozrejme.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Yarco: mas pravdu. Ten protitlak je ale uplne minimalny. Tlaci prvy clanok palca proti prvemu clanku ukazovaka. Posledny clanok palca sa pistole nedotyka a zvysne dva clanky ukazovaka su uplne uvolnene. Tie len stlacaju spust. Tlak je naozaj jemny. Iba taky, aby sval zostal napnuty, aby prilis nedeformoval pri nahodnom silnejsom stlaceni/ strhnuti. Pisem o jednorucnom strielani. Podla terca som myslel, ze striela jednou rukou.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Nechcel som sa pôvodne zapojiť, ale nedá mi to ... Strielam z pištole 35 rokov a trénera robím taktiež pekných pár rokov. Úplnú pravdu má Yarco v tom, že dva až tri tréningy s trénerom ušetria začínajúcemu strelcovi asi tak 5000 nábojov a rok skúšania ... Takýto terč, ako je v príspevku, môže nastrielať len absolútny amatér, ktorý by v žiadnom prípade nemal nosiť na páse nabitú zbraň, lebo v prípade jej použitia by bolo veľa nevinných obetí ... Na zelený terč na 25m je 8 už zlý zásah. Samozrejme pri mierenej streľbe ... Osobne by som doporučil každému začínajúcemu strelcovi učiť sa strielať z pištole kalibru .22. Je to podstatne lacnejšie a ľahšie sa tam kontroluje práca na výstrele. Pri streľbe jednoručne je ešte lepšie začínať vzduchovou pištolou. Taktiež je dobré pri tréningu používať tzv. suchý trénig, čiže výstrely bez nábojov. Tam potom človek vidí, akú chybu robí, lebo po spustení mu zbraň "odskočí" aj bez náboja. Dôležitý je tzv. "odhľad" rany, čiže po výstrele skontrolovať, kde skončila mucha ... Podľa toho sa dá zistiť, akú chybu robí strelec.
Prílohy
strelecke-kolo-chyb.jpg
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

Diky za prispevky,
podrobne som si precital vsetky vase odpovede (aj video). Vidim to takto, najskor si budem doma trenovat suchu strelbu, potom to este raz skusim na strelnici s postupnym zvacsovanim vzdialenosti, potom tu hodim terce s vysledkami,
a potom mi poradite, ci to vyzera na instruktora, alebo staci iba dalsi trening.
Tiez ak by sa niekomu chcelo a mal by zaujem, moze sa pridat, chodim na strelnicu do MT, mozeme ist aj inde, napiste SS a dohodneme sa.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"