Obranná vs. športová streľba

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Obranná vs. športová streľba

Príspevok od používateľa Mesi »

Nedá mi nereagovať na čoraz viac opakujúci sa názor, jav, prístup. V krátkej dobe ho počujem už X-tý krát - vyberem konkrétny posledný príspevok z témy 357 mag.
tomas123 napísal:...nestrielam sportovo zbran mam cisto do lesa na obranu...
Bohužiaľ, ľudia čo "majú zbraň len na obranu" si myslia že pri športovej streľbe ide o súťaženie a teda vyhrávanie cien, umiestňovanie sa na priečkach vo výsledkovej listine, a že tým pádom je zbytočné súťažne strielať, im to netreba... však strieľať vedia, dokonca sa na súťažiach strieľa aj na väčšiu vzdialenosť a to nie je potrebné, lebo obranná situácia je "na pár metrov, max. 7", nie sú súťaživé typy, nechcú byť poslední na zozname.

Tieto postoje sú pre mňa úplne mylné a to z nasledovných dôvodov. Športová streľba je alfa a omega pre aspoň ako taký tréning na obrannú streľbu. Pri tréningu na strelnici si postavíte nejaký ten terč, gong, poper. Možno aj na väčšiu vzdialenosť niekedy (alebo aj stále), podaktorí si postavia nejakú tú situáciu, pohýbu sa aspoň trochu.

Áno, stále je to lepšie ako tí čo tvrdia: "Ja som slepý, mne to aj tak nikdy nepôjde dobre." Podotýkam, že nejde o očný problém, však inak by samozrejme ZP získať nemohli... a odporučil by som takým radšej zbraň pri sebe nenosiť, len zamknúť doma a o 10 rokov vrátit zbroják a zbraň predať.

Čo však nikdy tréningom nezískate je stres, ktorý človek zažije na súťaži, neviem si predstaviť ako by ste si vedeli vyplaviť tolko kortyzolu a epinefrínu (adrenalín), aby sa to vyrovnalo súťaži na IPSC či LOS-SK. Môžete vediet nastrielať 50/50 na 25m, či dosahovať dosť dobré dvojstrely za krátky čas, ale keď prídete prvý krát na súťaž tak ten hormonálny koktejl vás porazí.

Preto za mňa rada pre každého nováčika a OBZVLÁŠŤ pre tých, ktorí majú zbraň na obranu, nosenie, Áčko, nazvyte to akokoľvek:
Akonáhle ovládate bezpečnú manipuláciu so zbraňou, máte opaskové púzdro, tak sa prihláste na prvú súťaž vo vašom okolí, či to bude LOS-SK, alebo IPSC level 1.

Získate:
  1. Navodenie stresu
  2. Zastrielanie si situácií, ktoré si len ťažko (ak vôbec) sami pripravíte
  3. Sebareflexiu (nemusí sa dostaviť u každého jedinca, ale to nie je chyba súťaže)
  4. Rady od skúsenejších strelcov, rozhodcov
  5. Networking
  6. Tunelový efekt
  7. Krátkodobú stratu pamäti aj na jednoduchej a krátkej situácii ("Vystrelil si na každý terč?" - "Neviem.")
  8. Až o polovicu kratšie časy pri viacnásobnom zasiahnutí terča, aj ked skôr pôjde o nezasiahnutie, či nepresné zasiahnutie
Stratíte
  1. Pocit, že strielate fakt dobre
  2. Inokedy vždy ľahko nájdenú muchu po výstrele, či po pohybe
  3. Kopu kalórií zo stresu
Ak trénujete obrannú streľbu, športová streľba je cesta.
ketchup
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa ketchup »

amen
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

A preto sa vidime na LOSke :D Cielom na prvej sutazi bude nedostat DQ :D
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Ja by som to videl ako celok.
1. Strelnica a klud na postoj, mierenie, spustanie ...
2. Sutaz na navodenie inej atmosfery a porovnanie sa
3. Trening s instruktorom podla chuti kazdeho strelca (military, civilne potreby ...)
4. Samovycvik a navodzovanie si situacii podla sposobu co chcem trenovat (beh, kluky, drepy, jemna motorika, strelba slabou rukou/okom ...)
A samozrejme stale dookola cvicit, vzdelavat sa a sutazit.
Sam tvrdim, ze v obrannej situacii budem strielat na max 3 metre a v takej casovej tiesni, ze nebude cas mierit, zrovnavat postoj atd., ale aj tak robim hore napisane body a co najzodpovednejsie skusam kazdu techniku o ktorej viem.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Môžete vediet nastrielať 50/50 na 25m, či dosahovať dosť dobré dvojstrely za krátky čas, ale keď prídete prvý krát na súťaž tak ten hormonálny koktejl vás porazí..
Veľká pravda a veľmi dobrá téma.
Ja som bol zatiaľ len na 1 pretekoch (mierenka)a... strelil som o 15b menej ako je môj priemerný výkon na treningu, čiže som to kvalitne pohnonil. Nie som "stresák" (práveže som flegmatický typ) a preto ma fakt prekvapilo ako sa mi roztriasli ruky po nástupe na palebnú čiaru :shock: Stres je sviňa :twisted:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Hektor napísal:Sam tvrdim, ze v obrannej situacii budem strielat na max 3 metre a v takej casovej tiesni, ze nebude cas mierit, zrovnavat postoj atd., ale ...
Podľa mňa úplne zbytočné a nepodložené tvrdenie, ktoré môže tebe samému akurát tak podvedome ovplyvňovať tvoj prístup k tréningu. A ani to moc nesedí s dátami z reálnych konfliktov.
Napr. strieľať na 3m na trup (rozmer povedzme A4) a na 6/8/10 metrov na hlavu (rozmer A6) je niečo dosť odlišné a vyžaduje si trocha iný tréning. A oba scenáre sú podľa mňa dostatočne pravdepodobné (z pohľadu človeka, čo sa už rozhodol nosiť zbraň), aby zbytočne sám seba neobmedzoval predstavami "mne sa to stane presne takto a nie inak".
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Uj ako lahko sa da netrafit aj na dva metre nie tak na tri :D
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Videl som video kde strelec mal figurinu na menej ako pol metra a nakoniec nie len ze netrafil figurinu ale trafil svoju nohu. Nie je to len oiereni a strielani ale aj o kadecom inom. Tasenie vyber doplnkov a ine veci su tiez dolezite. Ja zatial nenosim nejak moc okrem lesa, dokym sa na to necitim. Mam veru malo treningu.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Na poslednej LOSke som cumel cez kryt do situacie dost dlho, ale zameral som sa len na terce s nozom a terc s puskou som videl az ked som sa na neho pozeral cez mieridla.
Proste dokonaly tunel, ktroy nenasimulujes sam na strelnici.
yarco: cvicim double alfa na vzdialenost 15 metrov z poza krytu, ale aj odstrcenie terca, rychle tasenie a strelu od hrude jednoruc.
V SK podmienkach budem najpravdepodobnejsie strielat na psa alebo chlapa zahanajuceho sa pastami. Tazko by sa mi pred sudom vysvetlovalo keby som takeho utocnika dal dole na 15 metrov a este do havy.
stil
občasný prispievateľ
Príspevky: 10
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa stil »

@Mesi: Toto bude trochu osobne, ale prosim neber to ako nieco, co si vyzaduje odpoved. Casto krat vnimam tvoje reakcie, ako prehnane, ale musim povedat, ze tento suhrn ti naozaj vysiel a vsetkym "novacikom" a aj ostatnym strelcom ho odporucam. Navodenie stresu mi sice nefunguje, ale ostatne body na 100 %.

@romen3: podla popisu islo o chlapika, co sa strelil do nohy a ciastocne to zvalil na puzdro serpa (https://www.youtube.com/watch?v=zYvAxLX6OzE), ale to je rozoberane v inej teme.

Takze este raz: Ak si zaciatocnik, tak:
1. chod na http://www.los-sk.sk (ipsc a pod.),
2. prihlas sa na prvu sutaz, aj ked mas pochybnosti a otazky
3. vsetkym na sutazi otvorene povedz, ze si zaciatocnik (hlavne rozhodcom)
4. ak sa budes pytat, nikto ta nevysmeje, len ti pomoze
5. pomozes sebe a v podstate aj ostatnym
6. good luck
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Perfektne zhrnute, Mesi. Ako som zacal chodit na LOS vidim tie drasticke rozdiely oproti kludu na strelnici. A to neraz aj trenujem s timerom a pobehovanim. Ale ked si tie terce clovek postavi sam, ten rozdiel je uuuuplne iny, ako ked ide do neznamej situacie na LOS.

Preto aj je rozdiel v IPSC (nech aj miestnej lige) a LOS. Na IPSC si tu situaciu prejdes v klude, aj viackrat, na LOS nevies do coho ides. Ten stres a tunelovy efekt potom urobia to, ze bud si clovek nevsimne zopar gongov :) alebo, kedze nesleduje muchu, netrafi ani na 2 m.

Mam rad aj IPSC (kde moc vody nenamutim) ale hlavne LOS (kde tiez uz vobec nic nenamutim) prave pre to, ze lepsi trening nie je. Bez ohladu na umiestnenie v tabulke, motivuje ma to.

A ono aj v rychlosti rozpoznavat terc/neterc ako to bolo teraz na LOS (stage pariz - restauracia) ked sa lisia len nalepkou cloveka vyskoli v obrannej situacii vcelku kvalitne.

Kam ta nespravna identifikacia moze viest ukazuje toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=CQOHBSuY7TM
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Hektor napísal:yarco: cvicim double alfa na vzdialenost 15 metrov z poza krytu, ale aj odstrcenie terca, rychle tasenie a strelu od hrude jednoruc.
V SK podmienkach budem najpravdepodobnejsie strielat na psa alebo chlapa zahanajuceho sa pastami. Tazko by sa mi pred sudom vysvetlovalo keby som takeho utocnika dal dole na 15 metrov a este do havy.
Ťažko sa ti bude vysvetľovať streľba na 3m do torza aj tá na 15m do hlavy. Neexistuje šablóna ani pevne nastavené hranice, všetko závisí od najmenších detailov tej ktorej udalosti. Panzer by vedel rozprávať ...

To, že najpravdepodobnejšie to bude streľba tak na 3-5 metrov neznamená, že sa na to treba nejako viazať. Radšej sa pripravovať na ťažšie scenáre. Prestrelka v banke v Malackách alebo potenciálny stret s Harmanom v DNV (ak by mu do cesty prišiel držiteľ zbrane), to boli reálne udalosti a nediali sa len na 3 metre.
Plus dnes pomaly rastúce riziko terorizmu (letisko, reštika, koncert, nákupné centrum, ...), to tiež nie sú hrozby na kontaktnú vzdialenosť. Skôr naopak, môžu byť až na hranici efektívneho dostrelu daného strelca.

Neber to ako kritiku teba alebo tvojho tréningu, len reagujem na to, čo píšeš.

P.S. Necvič double alfa, ale opakované rany. Raz dve, inokedy šesť, tri, štyri, ...
Dvojrana je čisto športová záležitosť.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Yarco, suhlasim so vsetkym co si napisal, len tie mozne scenare teroristickeho utoku. No neviem, postavit sa na 50 - 100 m a viac/menej s pistolou voci automatickej puske je cista samovrazda, obzvlast ak je tych utocnikov viac (a ono je) pripadne maju (co maju) este pas/vestu s trhavinou.

V tomto pripade plati pravidlo v poradi Utekaj / Skry sa / Bojuj.

Hrdinov su plne cintoriny a hrat sa na zachrancu nema v tomto pripade zmysel. Som realista.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Machead, myslis, ze napr. v Batlacane to bolo 50-100m?
Tvoje nastavenie mysle je v urcitych ramcoch, ktore sa obavas opustit. Skus sa uvolnit, otvorit mysel.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Píšem o "efektívnom dostrele daného strelca", nie projektilu z krátkej zbrane.
Ak uvážim potrebu v extrémnom strese zasiahnuť hlavu (povedzme A5/A6), tak sa pri väčšine strelcov bavíme o vzdialenostiach tak 15 max. 50 metrov, a to asi preháňam. Tých tvojich 50-100 metrov, to platí možno pre jednotky percent streleckej komunity, ak som optimista. Opakujem - silný stres, krátka zbraň, terč veľkosti hlavy.
A v každom jednom z tých priestorov, čo som spomenul, nájdeš voľné vzdialenosti v desiatkach metrov.

Na súťažiach a strelniciach vidím, čo sú ľudia schopní zasiahnuť a minúť na 5/10/20 metrov. Až by sme raz na LOSke dali gongy na 50m, to by bolo zábavy a kýble minutej munície :wink:
A to stále hovoríme o tých aktívnejších strelcoch spomedzi nás, ktorí aspoň chodia trénovať a súťažiť. A o minimálnom až nulovom strese.

O hre na hrdinu som nepísal ani slovo. Útek je super riešenie, ale bohužiaľ nie je vždy k dispozícii. Vtedy si vyberáš len zo zlých a horších možností, takých príkladov z minulosti je habadej.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"