Obranná vs. športová streľba

Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Asi sme sa nepochopili. Ja som myslel realnu vzdialenost, na ktoru by sa takyto mozny scenar odohraval (velka letisna hala, nakupne centrum apod.), proste strelba nezacne kusok odo mna (kde je takmer 100 % sanca, ze budem medzi obetami). No a pokusit sa dostat k hrozbe na realne pouzitelnu vzdialenost do 25 m (v strese menej) a neostat nepovsimnuty, ako aj nebyt ohrozeny moznym vybuchom je extremne nerealne. Ono aj ten iransky bambus v mnichove bol od toho co to nakrucal dost daleko a sanca ho trafit bez toho, aby to zlizol niekto iny nemusela byt velka.

A to je prave ten samovrazedny scenar - namiesto zdrhnutia, ak som dost daleko, snazit sa priblizit na efektivny dostrel (z ktoreho este MOZNO trafim) ku hrozbe, ktora ma automaticku pusku a utocnikov je urcite niekolko na roznych poziciach.

Zelam vela stastia. A ja koncim s off topic.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

To fakt chcete porovnavat sutaze so strelbou na teroristov v klube plnom ludi :?: Ja som za to, aby kazdy strielal co najviac, ci na strelnici alebo na sutaziach. Necakajme ale, ze nas sutaze pripravia na skutocny konflikt. Treba sa vratit do reality a namiesto protiteroristickych zasahov sa sustredit na to, na co zbrane skutocne mame - ochrana seba a svojich blizkych.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3691
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Machead napísal:Preto aj je rozdiel v IPSC (nech aj miestnej lige) a LOS. Na IPSC si tu situaciu prejdes v klude, aj viackrat, na LOS nevies do coho ides. Ten stres a tunelovy efekt potom urobia to, ze bud si clovek nevsimne zopar gongov :) alebo, kedze nesleduje muchu, netrafi ani na 2 m.
Ešte vyjadrím svoj názor na tieto dve súťažné disciplíny. Skúsim sa zdržať názorov ktoré by mohli viesť ku zbytočnému handrkovaniu medzi "fantickými zástancami" jednej či druhej súťaže... Teda budem písať len o pozitívach a prínosoch.

Hoci sa zdá, že obe spomenuté disciplíny sú rovnaké, tak jediné čo majú spoločné je že ide o dynamickú streľbu.

Pri IPSC ide predovšetkým a v prvom rade o strelecké zručnosti, v súťaži dostanete vyhodnotenie toho, ako rýchlo a presne viete narábať so svojou zbraňou. Súťaže sú okrem toho náročné na plánovanie, taktiku riešenia situácií.

Pri LOS-SK ide predovšetkým o rozvahu, zvládanie riešenia neznámej situácie, krytia. Samozrejme ide o čas a presnosť ale pre mňa vždy viac záležalo práve na spôsobe postupu, krytia sa.

Stres pri IPSC je narodený primárne časovou tiesňou, zatiaľ čo u LOS-SK je to primárne neznámom.

Osobne mi IPSC navodzuje viac stresu ako LOSka, človek by si myslel že to, že situáciu si môžete prejsť X-krát v predstihu nasucho počas 5/3-oj minutoveho intervalu súťaž zľahčuje, ale človek sa neraz dokáže vystresovať viac práve tým nacvikom. Neraz vidíme úplne iný, niekedy až chaotický spôsob riešenia situácie, lebo pamäť nie je stroj. Pod kortyzolom už vôbec nie a niekedy sa zdá, že strelec jedná až pudovo.

Záver k tomuto názoru popíšem neskôr, teraz sa mi nedá.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Uz sme asi odbehli od temy, tak sa skusim vratit.
Ono je aj dolezite ci na sutazi pouzivas zbran ktoru nosis, lebo puzdro, spust, ovladacie prvky, zavady ... V strese budes hladat paku zasobnika (HK, Walt.) a ono tam bude tlacitko (Glock ...)
Je jedno ci si clovek mysli, ze bude v sebaobrane strielat na 50 m alebo na 10cm, urcite by si mal skusit nejaku sutaz a ak mu to neda nic ineho, tak pri prvej sutazi bude aspon vyssi adrenalin a trema, ktore ukazu coho je kto schopny pod tlakom.
A ked uz tremu nebudes mat budes extremista :D
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Machead:
Matúš ti to už naznačil, skús viac otvoriť hlavu a netrvať na predstavách, ako "to" s najväčšou pravdepodobnosťou bude asi prebiehať a ako už takmer určite nie.

Prejdi si napr. detailný report o prepade nákupného centra v Nairobi, niekde sa tu povaľuje linka.
Tam je krásne vidieť, ako sa nedá ocitnúť do 25m od hrozby a zostať nepovšimnutý. Ako sa nedá prežiť streľba, ktorá začala v bezprostrednej blízkosti. Ako je jednoduché zdrhnúť, keď netušíš čo sa deje a nevieš odhadnúť ani to, z ktorej strany sa vlastne blíži streľba ergo hrozba.

Ten "samovrazedny scenar" tu opakovane spomínaš len ty. Pozri na to z opačnej strany - ty si bez pohybu v kryte a hrozba sa priblíži k tebe na tú "reálne použiteľnú vzdialenosť". Je to nereálne? Stále je to samovražedný scenár?

dantes napísal:Necakajme ale, ze nas sutaze pripravia na skutocny konflikt. Treba sa vratit do reality a namiesto protiteroristickych zasahov sa sustredit na to, na co zbrane skutocne mame - ochrana seba a svojich blizkych.
A ako vyzerá taká ochrana seba a blízkych? Čo tam patrí a čo už nie?
Streľba v reštaurácii (Uh. Brod), banke (Malacky), na sídlisku (DNV), na čerpačkách - to všetko sa udialo v našom časopriestore, nie niekde "inde a ďaleko".
Nikto súdny nečaká, že ho akákoľvek súťaž alebo aj hypertaktický bojový kurz plne pripravia na to najhoršie. Ale určite ho pripravia lepšie, než keby namiesto nich sedel doma na foteli a sledoval akčné filmy či taktické DVD.
Súhlasím s tebou - nech každý strieľa čo najviac a vyskúša, čo sa dá.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Ono hlavne to nieje 0 a 1, viem sa branit a neviem sa branit.
Kazda dalsia hodina treningu, vystreleny naboj alebo absolvovana sutaz/kurz zvysuje mnozstvo pripadov ktore zvladnem.
Aj samotna zbran bez treningu mozno staci na vyriesenie 50% pripadov, na dalsich 25% treba aspon strelnicu potom na 15% treba kurzy/sutaze no a tych poslednych 8% sa da dotiahnut kazdodenym profesionalnym treningom... a potom tu je 2% skupina pripadov kde nepomoze nic.
Cisla su len na ilustraciu a cucane vylucne z prsta
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

yarco kedze je tu taky hlad po prikladoch, tak utok bude v slovenskych realiach vysoko pravdepodobne vyzerat nejako takto (nahodne najdene video): http://www.armyweb.cz/clanek/palestinec ... par-vterin Ak sa chces pripravit na utok v afganistane / afrike, musis samozrejme trenovat nieco uplne ine.

Co patri do NO a co nie vies sam, ved mas ZP. Ak sa civilny drzitel zbrane podujme vykonat "protiteroristicku operaciu" a zacne cistit nejaky klub plny ludi, skonci to iba dalsimi civilnymi obetami. V tomto by mal mat kazdy dost sudnosti a uvedomit si, ze na takuto akciu ho ziadny LOS, IPSC ani ina sutaz nepripravi.

Inak k tomu videu: je zaujimave citat rec tela utocnika aj stara finta s papierom (inokedy je to spytanie sa na cas, poziadanie o cigaretu / ohen / rozmenenie drobnych atd. Niektori (ja som sa s tym stretol u policajtov) to citaju pomerne prirodzene, my ostatni sa musime stale ucit.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dantes napísal:Co patri do NO a co nie vies sam, ved mas ZP. Ak sa civilny drzitel zbrane podujme vykonat "protiteroristicku operaciu" a zacne cistit nejaky klub plny ludi, skonci to iba dalsimi civilnymi obetami. V tomto by mal mat kazdy dost sudnosti a uvedomit si, ze na takuto akciu ho ziadny LOS, IPSC ani ina sutaz nepripravi.
To je snaha vložiť mi do úst niečo, čo nehovorím, alebo sa len nerozumieme?
Neviem, kto tu hovorí o protiteroristickej operácii a čistení klubov, ja určite nie.

Snažím sa len naznačiť, že i keď štatisticky priemerný stret v našich pomeroch je tipujem 1 max. dvaja útočníci na jedného obrancu na vzdialenosť 2-5 metrov (park, podchod, parkovisko a pod.), nie je dôvod trvať na tomto scenári ako jedinom možnom a hodnom tréningu.
A tiež to, že ak má človek dosť smoly, môže sa ocitnúť v mieste väčšieho konfliktu (väčšieho priestorom a počtom účastníkov), kde skrátka bude musieť reagovať a robiť čo sa dá, aby prežil on a jeho. Žiadne proaktívne "čistenie", žiadne suplovanie OZ, len snaha prežiť prúser.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Jakozto clovek co striela a robi LOS a zazil svoj prvy IPSC v trnave tuto nedelu, dovolim si pridat svojich 5 centov:

Ako uz niekto povedal, hlavny rozdiel medzi IPSC A LOS vnimam v tom, ze pri IPSC ide hlavne o techniku. Prebijanie, mierenie, strelba, postoj atd .... technika
Pri los ma toto vsetko vplyv, ale skor prevlada nazval by som to mozno nestastne taktika - v podstate vyhodnocovanie situacie pod stresom.

Osobne vravim, ze kazdy kto si mysli ze VIE strielat by si mal raz za cas takuto sutaz vyskusat. Ci uz LOS (miesto pre reklamny spot :D ) alebo IPSC ...
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Oboje ma v treningu nepochybne miesto a telra aj Mesi to vystihli presne.

Aj IPSC aj LOS vnimam ako sucast komplexneho treningu, ala cast trojuholnika z manualu obrannej strelby.

A je pravda, ze ak ma niekto predstavu, ze striela velmi dobre, tak o nu na LOS aj IPSC pride velmi rychlo :)
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Machead napísal: A je pravda, ze ak ma niekto predstavu, ze striela velmi dobre, tak o nu na LOS aj IPSC pride velmi rychlo :)
preto som uz pred 6 rokmi prestal chodit na IPSC , nebavilo ma bojovat o predposledne miesto :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"