Spúšť pri prenášaní

tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Spúšť pri prenášaní

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Ahojte,

som tu na fóre nový, aj čerstvý (cca. rok) držiteľ ZP.

Zaujímalo by ma ako riešite popísanú situáciu vy, resp. či to je o zvyku alebo to má aj svoj dôvod.

Modelová situácia: Streľba na 10m, na dva terče vzdialené od seba 4m, bez zmeny pozície. Ako pri prenášaní pracujete so spúšťou?

1. po vystrelení na prvý terč držíte spúšť stlačenú, a so stlačenou prenášate na druhý terč. Až keď zbraň mieri na druhý terč, pustíte spúšť na reset?

2. po vystrelení na prvý terč popri prenášaní na druhý terč už začnete púšťať spúšť a k resetu dôjde už počas prenášania?

3. alebo prenášanie len "s prstom viditeľne mimo spúšť, pozdĺž tela zbrane"?

Je mi jasné čo je najrýchlejšie a čo najbezpečnejšie, ale ako sa to rieši napríklad na súťažiach? Pozeral som zopár videí zo SK/CZ súťaží (LOS), no neviem to tam jednoznačne rozoznať.

Ďakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

LOSacke pravidlá si už moc nepamätám, keďže mňa zaujíma skôr streľba ako odkrytá špička nohy spoza krytu :)

V IPSC: prst viditeľné mimo spúšte musíš mať počas prebíjania, pohybu (viac ako jeden krok), zmeny streleckej pozície (napr. pokľak, prenos cez pevnú prekážku) a počas odstraňovania závady.

Pri prenášaní z terča na terč samozrejme prst na spúšti mať môžeš, po výstrele na terč a (ideálne) počas prenášania sa dostaneš pred reset a pri prechode na nový terč okamžite strieľaš.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

Doplnim Mesiho - K resetu spuste ma dojst este pocas cyklovania zbrane.

Pinning spuste dozadu pocas cyklu je velmi zly navyk, ktoreho sa je dobre cim skor zbavit.
Kukni si napr. tu, vysvetli to lepsie ako by som kedy zvladol :)
https://www.youtube.com/watch?v=t09iRtuLcxs

Chod na kurz pripravy na LOS - tam sa dozvies vsetko, mozes sa pytat a dostanes aj spatnu vazbu, na com pracovat.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tu doplnim, asi trochu marketingovo, prihlas sa na kurz Pavla Brunovskeho ( http://streleckaakademia.sk/ ), zaciatocnikovi to da urctite dobry podklad pre strelbu.
tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Ďakujem, dostal som fundovanejšie odpovede než som vôbec čakal. Kurz u pána, resp. organizácie, ktorú spomínate som zvažoval na základe odporúčaní tu na fóre aj inde. Škoda aktuálnej situácie, ktorá moc nepraje podobným kurzom, určite sa ho ale zúčastním akonáhle to bude možné. Opäť sa mi potvrdilo, že nikto nepadá učený z neba, a nie je hanba sa spýtať. Ďakujem ešte raz.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

Nedalo mi to a pohladal som starsie video, kde je to vidno aj prenasanie a vysvetli to aj v sportovejsom koncepte.
https://youtu.be/YbWfwQyglmA V sportovom budes pocuvat o “bump transitions”.

U Pala som bol aj ja na zaciatku - dost mi to pomohlo v zakladoch. Hlavne chod na relevantne kurzy na zaciatku co najviac - usetris si oducanie chyb/zlych praktik a v konecnom dosledku usetris.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"