Technika streľby

Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Technika streľby

Príspevok od používateľa 3500korun »

<yarco>
Ospravedlňujem sa, domrvil som presúvanie príspevkov do tejto témy, takže prvý Kapulov príspevok vkladám ručne:


kapula napísal:

Ja by som sa este dotkol streleckej pripravy, sice tu mierne OT, ale rozoberali sme to uz v tomto vlakne.
Bol som na strelnici s jednym kolegom, tvrdil ze uz ma nieco za tych par rokov nastrielane, teraz chodi na strelnicu malo. Takze ma dost prekvapil jeho sposob strelby: postoj mal taky ze nohy mal v podstate rovnobezne s tercom, ruky obidve rovnako zohnute (dost mu trcali do stran, z taktickeho hladiska si zbytocne zvacsoval siluetu, ale to teraz mozme zanedbat). A taktiez spustanie mal dost zvlastne: spickou ukazovaka. Doteraz som bol v tom, ze idealny postoj pre mna ako pravaka je lava noha mierne vpredu, postoj je taky ze prava ruka je skoro vystreta, mierne pokrcena, lava v lakti ohnuta a cely trup tym padom trosku otoceny okolo zvislej osi. Takisto spustat som sa snazil strednou castou clanku ukazovaka (o tomto som sa bavil s Ivanom alias 3500korun, a on mi povedal ze sa ma ukazovat opierat o spust v prvej tretine clanku ukazovaka, tento sposob sa mi zda dobry, pri suchom treningu som si vsimol ze tak menej strhavam)

Takze ked som skusal tento kolegov sposob, nejako mi to neslo, asi najskor tym, ze som mal nacviceny uplne iny sposob postoja. Otazka do plena znie, ci ste sa stretli s takymto sposobom strelby, teda ci ho praktikuje aj niekto dalsi? Kolega sa vyjadril ze mu to tak vraveli ked zacinal (neviem ci sa zucastnil nejakeho kurzu alebo chodil len tak s kamosmi).


*** Ďalej nasleduje pôvodný príspevok od 3500korun *******


K tomu spúšťaniu - keď máš prst na spúšti na poslednej tretine ukazováku, zbytočne zapájaš (teda zapájaš ich tak či tak, ale rozdiel je či viac alebo menej) navyše skupinu svalov, ktorá robí pohyb ešte aj týmto článkom prstu, preto to strhávania. Zas keby si to oprel priamo do kĺbu, máš tak zbytočne trenie pri zmene uhlov počas spúšťania + sa Ti (keďže máme rovnakú zbraň, tak na 99%) bude opierať ukazovák aj zboku o rám, teda ďalšie zbytočné trenie navyše ktoré prispieva k strhávaniu. Nakoľko je toto pre začiatočníka na IPSC dôležité neviem, ale skús si to na 25m, a zas keď sa to od začiatku naučíš takto, nebudeš musieť neskôr meniť návyky.

K tomu postoju - ja mám napr obe ruky vystreté s lakťami "vykrútenými" dolu. nevravím, že to je správne, ale dlhoročný návyk z ISSF. Dokážem takto strieľať veľmi presne ( http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t= ... c&start=30 - jediný obrázok) ale zas na úkor rýchlosti. Túto dosiahneš práve tým, že budeš mať obe ruky pokrčené aby si mohol rýchlejšie prenášať medzi terčami. Ale to chce tréning, ja tak napr moc dobre strieľať neviem, ešte som tam "nedospel". Celkovo ide o to, že na terč rozdielne mieriš (čo sa týka držania/postoja aj pohľadu cez mieridlá) vzhľadom na vzdialenosť. Inak máš mieriť a držať na terč na 2m kde Ti ide iba o rýchlosť a inak keď je na 10m malý gong a potrebuješ ho zhodiť.
Ešte si vyskúšaj streľbu s chodidlami rovnobežne v smere terča, je to trocha "neprirodzené" ale stabilnejšie. K tej nohe vpred - ja mám ľavú až moc vpredu, neviem sa toho zlozvyku zbaviť, je to na úkor toho, že občas musím "prestupovať" (ale zas strieľam z ľava do prava, tak sa to trocha kompenzuje), keby som stál s nohami rovnobežne (čo sa mi zdá trocha extrém) alebo len tak na pol chodidla ľavú nohu predsunutú, je to oveľa univerzálnejšie.

Toľko môj názor.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

S tym spustanim koncekom ukazovaka ked to skusam, tak je to ako hovoris, zbytocne vela sily na to treba, prst musi prejst vacsiu drahu a je tam vacsia paka. A ten postoj s nohami rovnobezne s tercom, tam mam problem. Prirodzene mi ta lava noha ide trosku dopredu. Este to trosku poskusam ked budem najblizsie strielat, tiez mam pocit ze mi ta lava noha sem tam ide dopredu az moc, a tym padom sa uz moc vykrucam a vytvaram zbytocne pnutie.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Jedna noha vpredu: Weaver
Nohy rovnobežne: Isosceles (ISO)

Weaver je aj pre mňa prirodzenejší, ale kvôli IPSC som prešiel na (modifikované) ISO. Je to podľa mňa oveľa univerzálnejší postoj. Trocha cviku a pôjde to. ;)

edit: Tu je aj krátke video.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

kapula:
Postoj - ako naznačil Bers, možností (základných aj modifikácií) je viacero. To, čo popisuješ, bude nejaká verzia Isosceles-a. Celkom pekne je to spracované napr. tu.

Ideálne podľa mňa je vyskúšať si toho čo najviac a vybrať si, čo tebe na daný účel najviac vyhovuje a s čím máš najlepšie výsledky.
Ak mi niekto povie, že niektorý z tých postojov (príp. zbraní, čohokoľvek) je najlepší, pošlem ho do kelu.
Ak mi ale povie, že jemu na daný účel (obrana, IPSC, mierenka, taktika, ...) najlepšie funguje to alebo ono, začínam počúvať :wink:


Prst na spúšti - tiež do určitej miery dosť individuálna záležitosť. Jedna vec sú detailné metodiky (ako už naznačil 3500k) napr. aj z pohľadu anatómie - kedy a ako pracuje čo najviac/najmenej svalov a pod. Treba ale brať do úvahy, že toto podľa mňa môžeš na 100% uplatniť len v prípade, že máš custom zbraň tvarovo postavenú na tvoju ruku.

Veľa z nás ale používa sériové fabrické zbrane, pričom ruky a prsty máme rozdielne. To, čo ti funguje na jednej zbrani (napr. spúšťanie v 2/3 prvého článku) ti môže robiť problémy na inej, lebo prst bude v lučíku/na spúšti pod iným uhlom a pod.
Zase by som poradil len jedno - čítaj a pýtaj sa, čo hovorí múdra teória a skúsenosti iných, následne to skúšaj na sebe a porovnávaj. A porovnávaj nie pocity, ale výsledky. Pocity vedia klamať.
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Suhlasim s Yarcom, ze je to plne individualna vec. Ja osobne pouzivam postoj Isosceles, teda klasicke Acko modifikovane tak, aby som s neho mohol kedykolvek prejst do pohybu. Kedze v povodnej verzii to nejde az tak lahko. Weawer sa mi zda sice mozno prirodzenejsi, ale nikdy som z neho dobre nenastrielal, takze ho nepouzivam. Vlastne ho na sutaziach pouziva malo kto. Nechcem provokovat, ale Weawer mi pride akoby vymieral.
Co sa tyka siluety, tak k tomu asi toklo, ze ked si policajt-vojak, mas na sebe vestu. Preto je rozumnejsie spravit modifikovane Acko a ukazat protivnikovy tvoju najchranenejsiu cast, ako ist nanho bokom, kde nemas taky silny "pancier".
Inak ale modifikovaneho Weawera pouzivam na pusku.

K tym laktom od seba. Tiez ich tak mam. Podvedome tlacim na telo zbrane z oboch stran, co mi umoznuje lepsie kontrolovat spravanie sa zbrane pocas strelby. Striela sa mi tak skutocne lepsie. Nevyhodou je, ze mam zbran blizsie k hlave a zkracuje sa mi tak zamerna. Cize sa to teraz snazim pri suseni posuvat dopredu. :D Inak tento sposob, pokial viem, je casty u Open Divizii IPSC. Aby clovek lepsie videl na "televizor".

Co sa tyka prsta podla mna az taky individualny neje. Len malo kde som videl, ze by sa clovek tak zlepsil v mierenke ako pri posunuti prstu na spusti spravnym smerom. Ten stred prveho clanku je podla mna pre 90 % ludi univerzalny. Ale tak natrenovat sa da vsetko a tak si chlapik nasusil nejaku specialitku, co nam tu lame hlavy. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Celkom dobre CD na ktorom najdete kopu streleckych postojov, animaciek zbrani a kopec citania je napr:

Zbrane, strelivo, streľba - CD
Obrázok


od: Magnet Press
http://www.eplanet.sk/kniha/zbrane-strelivo-strelba-cd/
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Zbrane, strelivo, streľba - CD

Ak by mal miekto zaujem o toto CD je na stiahnutie pod:

http://www.uloz.to/11350204/zbrane-strelivo-strelba-rar
friendly_nightingale

Príspevok od používateľa friendly_nightingale »

Diky za link :D
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

tu je aj nieco "odbornejsie" co sa da vyuzit v praxi

Střelecká příprava policistů v rámci
základní odborné přípravy
Diplomová práce

http://is.muni.cz/th/142797/fsps_m/diplomka_new.pdf
PalinoH
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa PalinoH »

Chcel by som vas poprosit o radu.

Nasiel som tu na fore nejake terce a skusil pustit par ran. Dufam, ze sa mi podari vlozit sem obrazok ako to dopadlo. Vedel by mi niekto dat typ na co si dat pozor, aby som dostal tie zasahy viac doprava (na stred terca) ked sa najviac zasahov nachadzalo v casitach "zle umiestneny prst na spusti" a "predpidanie - ocakavanie zaklzu".

par ran bolo aj dokonale v strede, ale islo o tie, ktore "ma prekvapili" a vystrel som v tom momente necakal.

vdaka za odpovede, Palo.
Prílohy
A1.JPG
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

este si zabudol uviest podstatny detail: si pravak ?
PalinoH
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa PalinoH »

ano pravak
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

V prvom rade si daj 5 ran z opory na stred terca tak z 20 metrov, ze ci nahodou nemas zle vycentrovane mieridla (ja na Shadowe som ich mal)

Ak su mieridla OK, tak to vidim na kombinaciu - zle spustanie (trhas spustou miesto plynuleho stlacenia) + prst na spusti mas zahaknutu v klbe ukazovacika, alebo tesne pred klbom.
jancco
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa jancco »

Mozem poprosit odkaz na tie terče?
PalinoH napísal:Chcel by som vas poprosit o radu.

Nasiel som tu na fore nejake terce a skusil pustit par ran. Dufam, ze sa mi podari vlozit sem obrazok ako to dopadlo. Vedel by mi niekto dat typ na co si dat pozor, aby som dostal tie zasahy viac doprava (na stred terca) ked sa najviac zasahov nachadzalo v casitach "zle umiestneny prst na spusti" a "predpidanie - ocakavanie zaklzu".

par ran bolo aj dokonale v strede, ale islo o tie, ktore "ma prekvapili" a vystrel som v tom momente necakal.

vdaka za odpovede, Palo.
PalinoH
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa PalinoH »

tusim som to opajcol odtialto:
http://www.mujglock.com/vyhodnoceni-spa ... -terc.html

co sa tyka zbrane a mieridiel ta je urcite OK, ked ju zobral do ruky skuseny strelec tak som takto :shock: kukal ako to strielalo presne tam kam bolo treba.
takze pri mojej strelbe je urcite problem niekde medzi zbranou a topankami
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"