Mierenka - držanie

Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Mierenka - držanie

Príspevok od používateľa 3500korun »

Mierenka - držanie

K tomuto článku ma doviedla diskusia s niektorými strelcami - webforákmi na poslednej súťaži vo Vištuku.
Informácie sú z mojej vlastnej skúsenosti a nespočetného množstva zdrojov, ktoré okolo mňa išli za posledných 10 rokov, preto sa tu asi každý stretne s niečím, čo už počul, videl, čítal...ale dúfam, že nie so všetkým a preto preto tento "článok" bude mať prínos hlavne pre začínajúcich strelcov.

Vychádzať budem zo streľby podľa pravidiel ISSF, a budem sa snažiť čo najviac to aplikovať na "bežné", nie custom-made zbrane.

V dnešnej dobe veľa výrobcov ponúka výmenné chrbty alebo návleky na pažbu na čo najlepšie prispôsobenie konkrétnemu strelcovi. Celé držanie treba prispôsobiť dvom veciam - nerušenému spúšťaniu a maximálnej stabilite zbrane v ruke. Treba pre to dodržať niekoľko základných pravidiel, ktoré si vysvetlíme:

1, Držať zbraň tak, aby os hlavne bola pokračovaním osi ruky a aby bola čo najnižšie k ruke. Dosiahneme to tak, že zbraň chytíme do slabej ruky, a vtlačíme ju mierne zhora do do V otvorenej silnej ruky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Takto nejako by to malo vyzerať, aby (pri pohľade zhora, tu je to trocha na šikmo) os hlavne pokračovala stredom predlaktia až do stredu lakťa.

2, Prstami (3. 4.a 5.) tlačiť kolmo na os hlavne do dlane, pričom sila tlaku klesá od hora dolu, kvôli páke ktorú takto pôsobíme na os hlavne (teda malíček tlačí najmenej) (obrázok zospodu). Prsty nemajú pažbu stláčať dokola, ale iba spredu dozadu strednými článkami prstov. Ako silno držať zbraň je dosť ťažká otázka. Musí byť dostatočne silný kvôli spätnému nárazu ktorý musí byť dostatočne kompenzovaný, ale ne príliš kŕčovitý, aby nedochádzalo k trasu ruky. Tak isto závisí od veľkosti odporu spúšte, keďže pri pohybu ukazováku sa vždy trocha pohnú aj ostatné prsty, keďže ich svaly sa navzájom dotýkajú a opierajú o seba. Teda väčší je odpor spúšte, tým silnejšie treba zovierať zbraň.

Obrázok

Ako vidno na fotke (ktorá je zas trocha zo šikma, ale mám krátke ruky na fotenie :P) malíček je trocha krátky a preto musí ustúpiť správnemu držaniu 3. a 4. prsta, keďže sám o seba sa 5.prst zúčastňuje najmenej.

3, Palec mať voľne opretý, a nedržať ho v kŕči, ako je to často vidieť u začiatočníkov, svedčí to väčšinou o kŕčovitom úchope, resp o neodstránenom zlozvyku u lepších strelcov. Zbytočne sa tým zapájajú ďalšie svalové skupiny čo vedie k (mikro)trasu ruky, hlavne pri dlhšej streľbe.

Obrázok

Tu je vidieť kŕčovité držanie s napnutým a vystretým palcom.

4, Veľkú pozornosť treba venovať ukazováku, nakoľko je to jediný element, ktorý sa má počas spúšťania pohybovať, a aj to čo najmenej.
4.a Mal by tlačiť (alebo ťahať?) na spúšť kolmo na os hlavne. (Pri pohybe k sebe a do strany prichádza k vychyľovaniu osi hlavne. Doľava ak je spúšť príliš vpredu, doprava ak je spúšť vzadu.) Dá sa to dosiahnuť výmenou chrbta, resp hrubším/tenším návlekom.
4.b Tlačiť na spúšť prvou tretinou posledného článku ukazováku. (Kvôli skráteniu páky ako keby som tlačil špičkou prsta, a tým pádom zníženiu potrebnej svalovej sily)
4.c Nedotýkať sa zbrane zboku. (Minimalizovať trenie)

Obrázok

Správny smer tlaku na spúšť, kedy os posledného článku ukazováku tlačí kolmo na spúšť a teda aj na os hlavne (kovová tyčka imituje spúšť, zelená priamka je os kolmá na pohyb spúšte a teda aj na os hlavne)

Obrázok

Situácia, kedy je spúšť príliš ďaleko a teda pri spúšťaní vzniká tlak mimo osy hlavne ktorý má už len kúsok ku strhávaniu.

Obrázok

Opačná situácia, kedy je spúšť príliš blízko, mal by sa použiť väčší chrbát, resp hrubší návlek.


Zatiaľ toľko, ak bude záujem, môžem ešte čo to doplniť resp napísať niečo ďalšie nie len o úchope zbrane.
Otváram diskusiu :)

EDIT: 4.b na yarcov podnet.
Naposledy upravil/-a 3500korun v 18 Nov 2011, 16:32, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Móóc pekné!
Záujem samozrejme je. :wink:


K bodu 2:
3500korun napísal:Musí byť dostatočne silný kvôli spätnému nárazu ktorý musí byť dostatočne kompenzovaný, ale ne príliš kŕčovitý, aby nedochádzalo k trasu ruky.

Ktosi mi raz poradil, že mám zbraň stisnúť tak, aby sa ruka začala chvieť, a potom natoľko povoliť, aby chvenie prestalo. Úchop musí byť pevný, ale pritom natoľko uvoľnený, aby strelec vydržal tak držať zbraň aspoň pár minúť bez kŕčov a chvenia.
Naposledy upravil/-a yarco v 20 Nov 2011, 00:26, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Chvíľu potrvá kým toto všetko prečítam, rozanalyzujem a spýtam sa čo mi je nejasné, ale už teraz hovorím - ďakujem, toto je nádhera :)
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

3500korun napísal:Opačná situácia, kedy je spúšť príliš blízko, mal by sa použiť väčší chrbát, resp hrubší návlek.
Hmm, toto je môj prípad, spúšť príliš blízko. Lenže výmena chrbáta nepomôže a návlek by vyradil dlaňovú poistku, takže neprichádza do úvahy. No nevadí, nebudem mať ukazovák v ideálnej polohe, ale prispôsobím sa. ;)

Aj ja ďakujem za tento článok/návod, a už sa teším na ďalšie časti. :)
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

berserker, ďalšia časť je naučiť sa to a ďalšia praktizovať to takto počas streľby. Potom sa vyhneš všetkým strhnutým ranám.
Jediné, čo by som tam ešte doplnil, je to, že ťah na spúšti má byť plynulý a rovnomerný, žiadne prudké pohyby (niečo ako spojka na aute). Výstrel pri mierenke má pretekára "prekvapiť", nesmie ho očakávať. A spúšťanie má začať hneď po zrovnaní mieridiel na terči, nie až vtedy, keď máme pocit, že nám tam pištoľ pekne stojí. Vtedy je už neskoro na začatie spúšťania, vtedy má prísť už výstrel.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

krasny prispevok

dakujem, 3,5Kkorun
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Mnooo..som rád, že sa Vám páči, splnilo to teda svoj účel a dúfam, že to veľa ľuďom pomôže :) Potešili by ste ma, keby ste časom do diskusie písali či to aj u Vás funguje, resp či a čo Vám z toho pomohlo ku lepším výsledkom.

Nechcem teraz nikoho uraziť, ale najviac si vážim Penov príspevok, lebo ho v tomto beriem za naslovo vzatého odborníka a jediné čo mi vytkol "Jediné, čo by som tam ešte doplnil..." som plánoval ako samostatnú kapitolu spolu s mierením :wink: Ale to zas nabudúce keď ma chytí básnické črevo.

Užívajte v zdraví, trénujte a sušte! (Ja si tam idem poopravovať gramatiku :evil: )

Bers - videl som už chalana s rovnakým problémom, ktorý si z epoxidu spravil "nadstavbu" na spúšť, teda ju predĺžil a tým pádom dostal tam kde potrebuje...to ale u Teba asi tiež nehrozí, lebo asi máš aj tam poistku (XDM compact)
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Som rád, že sa tu niekto venuje didakticky mierenke, lebo osobne nepoznám nikoho, kto by sa na to špecializoval, som vlastne samouk. Možno mi viete poradiť, ako optimálne koordinovať výstrely s nádychom/výdychom, či je to podobne ako pri dlhých zbraniach, lebo v tom nemám jasno.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Bude bude, všetko bude, len to chce trocha času, aj tie fotky nech nejako vyzerajú a sám sa fotiť vždy nemôžem, a chcem to spraviť komplexne, nech je na jednom mieste čo najviac informácií, nie rozkúskované. Takže si to treba premyslieť ako to bude didakticky vyzerať, napísať, ešte k tomu zrozumiteľne aby sa to dalo chápať aj bez ukážky...to chce čas, energiu a chuť. Mám nejakú víziu, za chvíľu ďalšiu štátnicu kedy budem mať chuť robiť iné veci ako sa učiť, tak napíšem :)
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

3500korun napísal:Bers - videl som už chalana s rovnakým problémom, ktorý si z epoxidu spravil "nadstavbu" na spúšť, teda ju predĺžil a tým pádom dostal tam kde potrebuje...to ale u Teba asi tiež nehrozí, lebo asi máš aj tam poistku (XDM compact)
To nie je zlý nápad, možno to skúsim. Ako hovoríš, XDM má na spúšti "poistku" ale tej až taký význam neprikladám a bol by som ju ochotný obetovať kvôli lepšiemu spúšťaniu.

Ak máš ešte nejaké info (konkrétny materiál, kde ho kúpiť, spôsob výroby, atď), daj vedieť.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Bolo to normálne 2-zložkové lepidlo čo kúpiš v prvej drogérií. Treba s tým ale trocha vedieť robiť, lebo to drží jak šľak a už to viac nedáš dolu. Vyskúšaj si tam niečo prilepiť izolepou, aj keď s týmto som sa ešte nestretol, ktovie čo to spraví, čo to tam bude držať, musel by som vidieť tú spúšť.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Vaquero - stručne popísané dýchanie: Pri nahadzovaní pištole na terč prebieha nádych. Nádychom prejdem s mieridlami cez čierny kruh. Potom nasleduje voľný výdych, s ktorým prejdem s mieridlami zase cez čierny kruh pod jeho spodný okraj. Výdych je voľný, nesilený, ale vždy rovnaký. Pod čiernym kruhom si nechám malú bielu medzeru, aby som mohol sledovať zarovnanie mieridiel. Zrovnám mieridlá a plynule spúšťam. Pri tom výdychu už nemením uhol ramena- ruky a tela, ale telo si výdychom "sadá" do krížov. Babám vždy hovorím cecky hore, cecky dole (nádych, výdych). No apotom príde trafená desiatka ... :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Bers, na oceli to kamarát urobil napríklad takto:

Obrázok

...a funguje to roky!

:wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Pena: v akej časti výdychu teda treba spustiť? Keď už človek úplne vydýchne alebo? Kedysi som počul, že cca v dvoch tretinách výdychu...
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

ako sa meraju 2/3 vydychu?
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"