PPQ

Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

ak je TT este okolie BA, mali by ju mat tu

http://www.mmstrelnica.sk/ponuka.html
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

PPQ Zavada udernika

Par faktov na uvod:
PPQ cca rok stara.
Nastrielane 2800 nabojov (S&B, Fiocchi, Geco) v mnozstvenom poradi ako su vypisane.
Pravidelne cistena a kontrolovana vratane priestoru udernika

Problem:
Pri predposlednej a poslednej navsteve strelnice prestala nahodne odpalovat naboje. Najprv som myslel, ze ide o chybu streliva. Do vtedy som nemal nijaky zlyhany ci zle vyhodeny naboj. Po potiahnuti spuste cvakne ako pri suchom cviceni, je citit ako cvakne udernik ale nic sa nestane. Ked pozriem neodpaleny naboj, tak bud nema ani stopu po uderniku, alebo len malu priehlbinku. Na druhy krat ten isty naboj uz streli bez problemov. Najprv som typoval necistotu v sachte udernika. Aj ked to cistim a kontrolujem v podstate po kazdej navsteve strelnice, predpokladal som ze skor som tam ja mohol nechat mejake zvysky po vytierani. Ale nic tam nebolo, vsetko ciste, vratane padovej poistky a jej sachty.
Pri podrobnom skumani konca udernika a padovej poistky som zistil podla mierneho "naklepnutia" stycnych hran, ze udernik sice odpalilo, ale ten bud narazil na padovu poistku, alebo o nu musel strajchnut a to ho spomalilo natolko, ze zapalku len poznacil uderom, ale bolo to velmi slabe. Ide teraz len o to preco niekedy tu padovu poistku nevysunie dostatocne vysoko aby neprekazala uderniku.
Bud je to opotrebenim a malymi toleranciami, alebo nevhodnym rozpolozenim pracovnych ploch na tiahle spuste ci zachyte udernika, kedy ak sa po vystrele moze pri korektnom potiahnuti spuste sice uvolnit udernik, ale nedostatocne sa odblokuje padova poistka.
Stretli ste sa niekto s takym niecim? Na internete som nasiel obdobnu zavadu na PPX ke, respektive popisovali problem s udernikom, ktory by mohol byt v tom istom.
Prosim piste len k tomuto problemu. Veci ako olej v uderniku, ci zle cistenie/mazanie zbrane, ci chyba streliva nie su v zomto pripade relevantne.

EDIT:
Po nocnom skumani som asi prisiel na zavadu. Tiahlo spuste sa po vystrele, kedy sa zaver vrati do prednej polohy, vychyli do lava-do stredu zbrane. Vtedy jazycek, ktory vytlaca hore padovu poistku asi zoskoci z kontaktnej plochy a padova poistka sa bud uplne vrati nazad, alebo ostane v nejakej medzipolohe. Dovodom na taky "odskok" tiahla spuste je prechod, kedy ho pri navrate zaveru, ked je este spust stale drzana v zadnej polohe , zaver prestane zatlacat nadol a celu zataz prevezme vycnelok pri konci tiahla (na jeho druhej -lavej strane), ktory odtlaca blokovanie udernika (v tomto momente je vycnelok tiahla este stale pod blokacnou packou). Vtedy sa tiahlo vytoci do stredu.

Tato chyba sa neda najst, ked sa hybe s tiahlom, ked je zlozeny zaver. Vtedy tiahlo chodi pekne v jednej linii. Treba ho pri stlacenej spusti zatlacit dole, aby sa znova vystavili zachyt udernika. Ked sa potom spusta pomaly spust, tak je jasne vidiet, ako po nadskoceni za reset poziciou tiahlo skoci vyrazne do prava. Na novej zbrani to asi nebude tak viditelne... Okrem toho asi sa to stava len vtedy ked po vystrele nevracia strelec prst uplne nazad, ale drzi spust hned za resetom. Vtedy by pri spravnej cinnosti mala byt padova poistka stale zdvihnuta nahor.

Je to sposobene:
- nevhodnym dizajnom celeho tiahla, ktore sa moze pootocit, comu napomaha aj smer tahu pruziny spuste,
- zvysenim vole v jazycku spuste, kedy sa po viacerych vystreloch zvacsi vola v spoji/dotyku plast - kovove tiahlo,
- zvysenim vole v priestore pohybu tiahla, ktore je jednou stranou fixovane o pravu cast plastoveho ramu a druhou - zadnou castou - sa opiera z lava o vodiacu prepazku v zadnom domceku spustoveho mechanizmu. Ak sa tato vola zvacsi, potom sa moze tiahlo vyklat do stran,
- velmi uzkymi pracovnymi plochami v dotyku medzi tiahlom spuste a padovou poistkou. kedy pri stranovej vychylke tiahla a pripadne aj zaveru s poistkou, moze dojst k stranovemu sklznutiu oboch kontaktov

Podla mna je to jednoznacne chyba dizajnu a najlepsie by bolo keby Walther mal na to nejaky upgrade, lebo neverim, ze nejakym prihybanim ci vymenou kus za kus sa nieco trvalo vyriesi.
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Mne Walther PPQ neodpaĺuje vtedy, keď ho síce natiahnem až dozadu, ale nejakým spôsobom ho zabrzdím pri dopade. Jednoducho ho musím natiahnuť a prudko pustiť celkom zo zadnej polohy. Veĺkí odborníci v Nitre povedali že to tak má byť, že Walther vyžaduje drsné zaobchádzanie.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

drescenter tak to rozhodne byt nema. Ta zbran nema nijake ine vonkajsie istenie. Samozrejme vo vnutri je to konstrukcne zabezpecene na viacerych miestach ale v podstate jedina vonkajsia poistka je tvoj prst na spusti. A ta musi fungovat na 100% bez vynimky!!! Bez ohladu ci ju mackas/pustas pomaly ci rychlo.

Ako som sa uz rozpisal. Chybny je dizajn toho tiahla co ide zo spuste (a jeho vedenia v plastovom rame) a chyba je aj vo velmi uzkych dosadacich plochach na kontakte tiahlo-padova poistka.

To zaobchadzanie co ti odporucili nie je v rychlosti spustania ci vracania spuste ale v tom, ze nesmies po vystrele (ked je este spust uplne zatlacena) vratit spust len po reset a ist znova vystrelit. Vtedy, v zavyslosti na aktualnych volach a opotrebeniach ti moze zbran zlyhat. Ked nechas ist spust az do predu (za polohu, kedy by sa normalne mala opat aktivovat padova poistka) tak ti to nezlyha. Jedine keby to bolo uz velmi vyvyklane.
Kriticka je ta draha od dorazu spuste po vystrele k reset pozicii. Vtedy prve "kridielko" na tiahle spuste moze skocit mimo vycnelku na padovej poistke!

Idealne by bolo keby Walther daval nove tiahlo spuste a predizajnovanu padovu poistku. Nebude to uplne na 100% riesenie - ako pisem problem je aj v konstrukcii vedenia toho tiahla v plastovom rame zbrane - ale pomoct by sa tomu dalo.

Mam dve riesenia, ako by sa to dalo odstranit, ale vaham ci sa s tym babrat, ked je zbran este v zaruke. Na druhej strane ak zarucna oprava bude len v nejakom prihnuti nejakeho pliesku, tak to nebude nic moc a bude to opat len do casu kym to zacne blbnut.

Zbran co moze takto fatalne zlyhat nebudem nosit ani na strelnicu na volnocasove strielanie. Nie to este na denne nosenie. A problem nie je zavada v individualnej konkretnej zbrani, ale v dizajne ako takom!!!
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Nechápeme sa, čo je prirodzené cez net.....Myslel som tak, že zásadne nevystrelí vtedy, keď natiahnem ZÁVER a stlmím ho pri vracaní......Ako vo filme, keď potichu naťahujú zbraň......Keď natiahnem záver pred prvým výstrelom musím ho pustiť od celkom zadnej polohy, čiže drsne....Inak síce cvakne ale zlyhá.....Na náboji nie je ani stopa po úderníku....
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Viem o tom a riadim sa tým.....Inak mi ešte nezlyhala ani devina ani 45-ka.....
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Potom si ale pisal o niecom inom ako som popisoval ja.

Co sa tyka tvojho popisovaneho javu, tak si popravde tiez neviem predstavit, preco by to malo byt v poriadku - teda pokial sa zaver uplne vrati do prednej polohy. Bez ohladu na to ci sa vrati "razantnostou" alebo dotlacenim rukou pri miernom spusteni zaveru. Jedine kedy by spust nemala ist je, ked zaver ostane trochu vzadu a nedojde k zamknutiu. Ale to tak ma byt. Je bezne, ze sa kontroluje nabitie zbrane miernym potiahnutim zaveru dozadu a potom sa rukou "doklepne", aby sa vratil uplne dopredu. Najma s vlozenym plnym zasobnikom (zaver je zospodu brzdeny tlakom nabojov)
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Skadiaľ si ?????
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Takže budem mať doma trojičky......PPQ 45 ACP, PPQ devina a o týždeň 22PPQ.....
drescenter
občasný prispievateľ
Príspevky: 28
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa drescenter »

Takže prvé dojmy po odstrieľaní 500 nábojov z 22LR.....Vyhovujúca presnosť, vhodné náradie na tréning vzhľadom na identické ovládanie spúšte ako 9mm a 45 ACP. Strieľal som súčastne aj zo 45-ky a hneď som odstránil nedostatok ktorý ma trápil...( strhávanie spúšťou )
500 kusov bez jedinej zádržky, náboje BLAZER , 50 kusov aj SaB HV.....Po odstrieľaní som ju doma čistil a čistí sa oveľa horšie ako 9mm a 45-ka.....
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Ma niekto skusenost s Walther PPQ Q5 Match?
Celkom ma to zaujima kvôli moznosti osadit kolimator priamo na zaver zbrane.
martinhej
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa martinhej »

priama skusenost nie, ale toto som pozeral: https://www.youtube.com/watch?v=81DkJxtINa4
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Video som videl len bez zvuku, neviete čo viedlo vlogera k úvahám o najpresnejšej zbrani (z názvu)?

Zarazilo ma strhnutie okolo 28sec a pri prebíjaní s prstom na spúšti som to vypol. Síce to celkom úplne nevypovedá o kvalitách hodnotiteľa v kategórii "accuracy", ale ako o strelcovi to už niečo vypovedá.
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Neviem.
Ja sa zaujimam o zbran samotnu. :)
reeller_sk
občasný prispievateľ
Príspevky: 25
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa reeller_sk »

Musím bohužiaľ potvrdiť Olapove tvrdenia, lebo včera sa mi stalo presne to iste co popisuje. Zbraň je dokonca oveľa novšia ako jeho mal odstrielanych okolo 250 nábojov bez jedinej závady. Ale včera som došiel na strelnicu vystrieľal prvý zásobník zasa bez problémov a pri druhom mi začalo robiť presne to co popisuje zbraň cvakne, je cítiť ze nieco narazí na nieco, lebo kustik zbraňou v tom momente sklbne veľmi jemne. Záver bol na doraz, zásobník tiež, lebo po druhý krát ked sa to stalo, som uz spozornel a dával na to pozor. Na zápalke u mna ale nebol ani náznak po dotyku udernikom.
Následne som dal dole záver vybral vratnu pružinu a hlaveň, párkrát prstom stlačil pádovu poistku, ale všetko vyzeralo ako ma byt, ani nejakú zabudnutú špinu som nezaznamenal, tak som to zložil naspäť a zbraň vystrieľala zas okolo 200 nábojov bez jediného zaváhania.
Otázne je teda, či to bol presne ten prípad, lebo vôle by mali byt na novej zbrani ešte v poriadku, bola vyčistena, co síce nemusí znamenať ze niekde nezostal kúsok kovu co by mohol robiť šarapatu, ale skôr si myslím ze nie.

Ale aby som nepísal iba zle na ňu, PPQ ma naozaj úplne skvelú spúšť, ergonómia je tiež na veľmi vysokej úrovni, jedine co mi pri nej vadí, je ze predĺžený zachyt záveru u mna konci presne pod palcom, co spôsobuje, ze aj pri slabom opretí palca, nezostane záver v zadnej polohe po dostrielani zásobníka, ale to je skôr moja chyba. Presnosť je tiež perfektná akurát defaultne mieridla sú skôr na dynamickú streľbu ako mierenku, lebo muška ma dost veľký bod a výrez v cielniku je tiež jeden zo širších.

Na šantenie na strelnici úplne super vec, akurát po tých zlyhaniach tak nejak neviem či by som sa na ňu vedel spoľahnúť aj na nosenie, bude si musieť získať spat moju dôveru, ked to bola iba nejaká náhodná zaváda spôsobená nejakým externým vplyvom a nie samotnou konštrukciou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Walther"