Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

[b]WIKI[/b] napísal:An average adult male measures 244 cm (8 ft 0 in) in length, and stands 133 cm (4 ft 4 in) tall at the shoulder. The largest recorded wild male weighed 751 kg (1,656 lb), and had a hind foot measurement of 46 cm (18 in). A large male Kodiak bear stands up to 1.5 m (4.9 ft) tall at the shoulder, when it is standing on all four legs. When standing fully upright on its hind legs, a large male could reach a height of 3 m (9.8 ft). The largest verified size for a captive Kodiak bear was for a specimen that lived at the Dakota Zoo in Bismarck, North Dakota. Nicknamed "Clyde," he weighed 966 kg (2,130 lb) when he died in June 1987 at the age of 22. According to zoo director Terry Lincoln, Clyde probably weighed close to 1,090 kg (2,400 lb) a year earlier. He still had a fat layer of 9 in (23 cm) when he died.

Kodiak bears are the largest brown bear, comparable in size to polar bears. This makes Kodiak bears and polar bears both the two largest members of the bear family and Kodiak bears the largest extant terrestrial carnivorans.

The standard method of evaluating the size of bears is by measuring their skulls. Most North American hunting organizations and management agencies use calipers to measure the length of the skull (back of sagittal crest on the back of the skull to the front tooth), and the width (maximum width between the zygomatic arches — "cheek bones"). The total skull size is the sum of these two measurements. The largest bear ever killed in North America was from Kodiak Island, with a total skull size of 78.1 cm (30.7 in), and eight of the top 10 brown bears listed in the Boone and Crockett record book are from Kodiak. The average skull size of Kodiak bears that were killed by hunters in the first five years of the 21st century was 63.8 cm (25.1 in) for boars, and 55.4 cm (21.8 in) for sows.
.... k téme. Odkedy mám S&W .44RM, tak P99 9mm L do lesa nenosím. Ako však už bolo x-krát spomenuté, lepšia devina než holé ruky (niekde som tu už písal o tých kýbloch pištoľových projektilov, ktoré sa v rozrábke povyberali zo všemožnej ulovenej zveri. A preto radšej väčšiu rúru a do nej ťažšiu a rýchlejšiu strelu).
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

lovec napísal: ... Pokiaľ ide o pištoľové/revolverové kalibre vs. naša bežná zver (srnec, jeleň, daniel, diviak...), cca. desaťročie som robil v biznise so spracovaním ulovenej zveri, na Slovensku, aj v Nemecku. Videl som tisíce a tisíce kusov pri spracovaní v rozrábke. Nechal som si u nás od mäsiarov odkladať nájdené strely, vtedy ma však skôr zaujímali tie zvyšky, ktoré našli z loveckých striel z dlhých zbraní. Nie je to žiadna štatistika, len interpretujem vlastnú skúsenosť. Mal som nazbierané dve malé vedierka pištoľových striel, ktoré sa našli pri rozrábke. V drvivej väčšine FMJ, od 6,35 cez 7,65 až po 9mm (v devinách prevažovali guľôčky z Makarovov...). 95% a viac boli len zástrely do svaloviny, v prípade diviakov to končilo v tukovej vrstve pod kožou. Ak sa niečo našlo na protiľahlej strane, tak to bolo FMJ z Lugera a jednalo sa o menšie kusy zveri. Veľký projektil z krátkej zbrane som nemal žiaden (44, 45). Ak sa spracovávali veľké diviaky (150+ kg v koži, vyvrhnuté, bez hlavy, bez ratíc), tak nebolo výnimkou nájsť v "kožuchu" takéhoto veterána všetko možné - pištoľové, slugy a aj zástrely alebo priestrely strelou z dlhej guľovej zbrane. Čo som za tú dobu videl, resp. nevidel, tak v Nemecku prakticky absentovali kusy, ktoré by mali zástrel pištoľovou strelou - napriek tomu, že tam je povolené dostrelenie poranenej zveri krátkou zbraňou. To frckanie po zveri s krátkou zbraňou je žiaľ folklór slovenský (a aj český, aby som neukrivdil). Snáď sa to už za tie roky zlepšilo. Na základe videného mám preto svoje pochybnosti o účinku čohokoľvek okolo kal. 9mm a menej aj na malé kusy zveri (ak už nastane taká nutnosť), snáď s výnimkou 357 Mag. Tie nájdené strelky pekne kopírujú to, čo sa zrejme väčšinou medzi ľuďmi nosilo v tej dobe (koniec 90. rokov, ja som od toho odišiel v 2007). Žiadna exotika ako 40S&W, 45ACP, 44RM a pod. Obyčajný, lacný Makarov, sedemšesťdesiatpäťka a celoplášť. Obdobné skúsenosti som si potvrdil u pracovníkov spracovateľského závodu štátnych lesov v Topoľčiankach.
... Ja som si kúpil 44RM na základe toho, čo som napísal vyššie a na základe doporučení kamarátov z Nemecka, ktorí poskytujú služby s loveckými psami pre poľovníkov. Citujem: "...ak udržíš 44, kúp si ju. Ak nie, tak 357. Tá nie je zlá, ale keď lezieš do kríku za bohvieako veľkým postrieľaným kusom, tak proste size matters. Bez debaty."

Samozrejme, na odrazenie zveri, jej odplašenie a pod. je lepšie hocičo než holé ruky, aj keď asi pod Luger nepôjde nikto, resp. málokto. A aj o tom je táto debata, pretože zrejme nebudeme všetci behať so 44RM, alebo si kupovať ďalší kver do lesa, keď už je doma devina atď, atď.
Áno, tu to je v skrátenej forme a takto sa to má písať! Ani len neceknem!
yarco napísal:Je to čisté olovo s relatívne malou energiou, tak sa dá predpokladať, že už počas prieniku kosťou (1. bariéra) sa deformuje. Tiež je možné, že aj časť tkaniva kosti okolo vstrelu je natoľko narušená, že pri procese preparácie lebky sa vytratí.
To by mohlo vysvetliť otvory väčšie než pôvodný priemer strely, ale berte to len ako moje špekulácie.

S 22LR sa u nás tuším strieľa hlavne (alebo len) škodná, tak neviem, či tu niekto z prítomných lovcov má na stene/poličke preparovanú lebku strelenú 22-kou (omylom na hlavu). Mohli by sme to porovnať, len pre tú radosť z bádania :)
Tak. A ak by to nebolo zboku, ale na oblasť medzi, resp. nad očami, teda na čelnú (čelovú) kosť, tak sa to na nej rozpľaští a ďalej ani neprejde.

Už len niekoľko odkazov na renomovaných výrobcov loveckého streliva pre krátke zbrane, kde sú priamo odporúčania pre použitie konkrétneho kalibru s ohľadom na druh lovenej zvery:

https://www.hornady.com/ammunition/handgun/#!/; už som to tu dával, opakovanie nezaškodí. Tu len pre zaujímavosť, Hornady odporúča pre lov malej zvery (hmotnosť do 50 lbs) min. 9 mm Luger!

https://www.federalpremium.com/ammo-recommendation po vybratí konkrétnej zvery možno zistiť, že pre lov medveďov (biely, hnedý, čierny) a diviakov, prípadne ostatnej zvery kategórie medium – big game, je min. odporúčaný kaliber pre krátku zbraň .357 mag. Federál teda nič „pod“ tento kaliber do lesa nepripúšťa. 10 mm Auto je rovnako ako v prípade Hornadyho určené pre „Medium Game Animals“ (https://www.federalpremium.com/products ... -jsp/p10t1). 22 lr možno nájsť v časti pre lov (odstrel) zajacov.

Samozrejme tieto odporúčania sú orientačné, ale nevznikli samo sebou, ale na základe niečoho. A len ďalej potvrdzujú to, že rozdiely medzi kalibrami sú obrovské a že ani v prípade krátkych zbraní nie je jedno, aký kaliber sa použije! Pravdou je ale aj to, že na „úzkom intervale“ pištoľových kalibrov, prakticky od 9 mm Luger až po .45 ACP, sa to ozaj „zlieva“ do jedného. Silnejšie sú potom .45 ACP + P, 10 Auto. Avšak .44 rem. Mag. je už niekde celkom inde ...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

SperkyB napísal:..Samozrejme tieto odporúčania sú orientačné, ale nevznikli samo sebou, ale na základe niečoho.
Odporucania samotnych vyrobcov streliva o ktorych pises (a velakrat na nich zakladas svoju argumentaciu) su mnohokrat na zakazku "vedecky vyvijane" za ucelom propagacie a podpory predaja ich vlastnych vyrobkov. Tak ako sa hovori ze "papier znese", tak o marketingovom letaku to plati dvojnasob. Renomovane firmy si vsak uvedomuju hranicu pustat sa za ktoru by sa im uz nemuselo vyplatit a tak sa fantaziu svojho marketingoveho oddelenia snazia drzat v rozumnych medziach.

Praotcom tychto "odporucovacich teorii" bol John Taylor - ir ktory v 30-40tych rokoch 19 storocia lovil v Afrike tazku zver. V roku 1948 mu vysla publikacia African Rifles and Cartridges v ktorej okrem roznych polemik prezentoval aj svoj TKO faktor (Taylor Knock Out Factor) pomocou ktoreho sa snazil "vedecky" zdovodnit zavery ku ktorym dospel pocas svojej dlhodobej praxe lovca africkej zvery (teda kym ho z Afriky nevyhostili).
- bol velkym zastancom tazkych striel strielanych zo zbrani velkych razi a to sa do znacnej miery odzrkadlovalo aj v zaveroch jeho "vyskumu" (je to objektivne?)
- vstupmi pre jeho "vyskum" boli castokrat empiricky ziskane data, ktore sa vztahovali k parametrom streliva pouzivaneho v dobe kedy zil (je to aktualne?)
- lovil najma tazku zver, ina zver nebola predmetom jeho skumania i ked neskor boli zavery ku ktorym Taylor dospel rozsirene pausalne aj na nu (je to objektivne?)

Formulka na vypocet TKO faktoru je v podstate az podozrivo jednoducha a vzajomne vztahy jednotlivych vstupov mozu posobit ako tazko zdovodnitelne:
TKO = hmotnost strely (gr) x ustova rychlost strely (fps) x priemer strely (in) / 7000
*preco konstanta 7000? - no pretoze v jednej libre je 7000 grainov! :lol: :roll: (je to este veda?)
= vysledkom vypoctu je v podstate hausnumero, ktore Taylor interpretoval ako KO FACTOR - niekde som dokonca videl tabulku aky TKO je "vhodny" pre odstrel konkretneho druhu zveri..

=> Taylorova praca mala, urcite naznaky vedeckeho pristupu - najma v kontexte doby v ktorej zil. Dnes je vsak zo strany odbornej verejnosti castokrat tercom kritiky a konstatovania ktore boli kedysi uznavane su dnes oznacovane za neaktualne (na odstrel slonov dnes pytliaci najcastejsie pouzivaju zbrane v razi 7,62x39 - ako efektivni vedia byt tito "lovci" si moze kazdy precitat v cervenej knihe ohrozenych druhov)

.. a v rovnakej rovine vnimam aj "odporucania" dnesnych vyrobcov zbrani a streliva = ma to naznak vedeckeho zakladu, ale i napriek tomu su ich zavery castokrat v rozpore s zavermi konkurencie (..je to napriklad ako ked Ta ZVSka presviedca ze P21 je IPSC special)

PS:
Pre ilustraciu su v tabulke nizsie uvedene TKO niektorych vybranych razi:
- 9mmL ma vyssi TKO faktor nez 5,56x45 Nato
- .44Rem Mag ma zhruba rovnaky TKO faktor ako .308Win
Prílohy
IMG_20180719_192349_crop_414x409~2.jpg
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

SperkyB napísal:
lovec napísal: Obdobné skúsenosti som si potvrdil u pracovníkov spracovateľského závodu štátnych lesov v Topoľčiankach.
Ako decko som svojho času na jatke v Topkách trávieval pravidelne prázdniny.. Tie projektily z diviny, čo mávali páni mäsiari povyberané a naukladané na kachličkových parapetách okien, som si brával domov.. Voľakde z nich mám ešte za kýbel fajnovú zbierku. Dodnes si pamätám na tie diery v diviakoch.. Vstupná rana veľkosti palca, výstupná taká že som ako fagan vopchal celú päsť až po zápästie dnu...
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Theplaky, keďže tvoje vedomosti a poznatky z oboru terminálnej balistiky stále nie sú také, akoby som si predstavoval, rozhodol som sa, že ti podám pomocnú ruku a do-vzdelám ťa, berieš? No vlastne to máš povinné. Takže:

1) posielam pdf súbor, kde sú v jednom celku 3 základné príspevky o terminálnej balistike, ktoré som svojho času "zavesil" na WF. Prosím, fakt si ich preštuduj, pomôžu ti. Ak ti bude časom málo, pošlem ďalšie. Verím, že problémy so zaokrúhľovaním na 2 desatinné miesta, ktoré si mal minule sa ti podarilo časom prekonať, takže text príspevkov by mal byť pre teba "čitateľný". Keďže sú kopírované ako celok, obsahujú aj "dobové" emócie, ale tie taktiež nie sú na škodu.

2) prosím, sprav si základné testy a merania aspoň toho streliva, ktoré používaš (prebíjaš), trebárs aj na tých "bukových doštičkách". Nie, nie pre to, aby si "robil" dojem, alebo s cieľom ohúriť, len tak, slovami Yarcovými: "Pre radosť z bádania". A hlavne, aby si si doplnil vedomosti a informácie, ktoré ti tak veľmi chýbajú.

Ak by si niečo potreboval, kľudne píš súkromne, alebo volaj, mobil ti pošlem na vyžiadanie. Zatiaľ všetko. Theplaky! Opatruj sa!

Post Scriptum: irónia a sarkazmus sú užitočné nástroje komunikácie akéhokoľvek typu, avšak používať ich treba umne, aby vyzneli vtipne a nie hlúpo.
Prílohy
Doc._terminálna balistika.pdf
(112.19 KiB) 213 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Sperky k tej pomocnej ruke ktoru mi podavas by som Ti chcel povedat len tolko, ze ten subor ktory si pripojil k svojmu poslednemu prispevku som si napriek dovetku ze to mam povinne, neotvoril - a ani si ho neotvorim. Ja som si na Teba urobil nazor uz ked som si cital tie Tvoje onanie ohladom vykladu definicie expanzneho streliva (..ta diskusia kde si nam v snahe navodit tu spravnu vedecku atmosferu fotil krabicky nabojov nenapadne pohodene na kalkulacke .. pamatas?)
- si klaun a budem si Ta pamatat ako "bukovu dosticku" :wink:

..a prosim Ta uz mi nepis o tri stvrte na jednu v noci - respektive ak mi napises tak to potom do rana nezmaz. Ja totiz v noci spim a nemam si to kedy precitat.
Prílohy
Snimka_obrazovky_2018-07-19-21-54-11-425-749x92.jpeg
Snimka_obrazovky_2018-07-19-21-54-11-425-749x92.jpeg (10.57 KiB) 4592 zobrazení
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Začnem odzadu, theplaky:

1) chcel som ti poslať to pdf, ale bolo neskoro a nad ránom, resp. ráno by si to fakt nezvládol. Preto som to potom zrušil. A ešte som ťa chcel upozorniť na niektoré vecné nedostatky, ktoré obsahovali tvoje predchádzajúce úvahy,

2) ako "bukovú doštičku"? Ako klauna? :D, čokoľvek si vyberieš theplaky, ja to budem rešpektovať,

3) ty si myslíš, ozaj si myslíš, že ja som z kategórie tých, ktorý potrebujú "navodzovať" vedeckú atmosféru? To mi príde ako úradné hodiny na úrade - úradníci sa "hrajú", že úradujú, navodzujú tú správnu "úradnú" atmosféru, :mrgreen:, jajaj, jajaj theplaky, keby ty si vedel s kým si "písma vymieňaš", jajaj ..., ale ja som "dobrý lev", kľudne v mojej jame môžeš zostať, teda ak chceš ...

4) popis princípu fungovania strely CEPP Extra Lapua FMJ je v poriadku. Vieš, ono tomu stačí len rozumieť. Samozrejme, keď chceš popri tom aj onanovať, to je už len na Tebe,

5) nevadí, že to neotvoríš, otvoria si to iní ..., veď to predsa úplne stačí.

Theplaky! Vokatív yarco, mám ho tak rád. Pekný večer!
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Účinnosť každého kalibru je daná hlavne prednosťou zásahu. Aj z 308 A pod pri strele na komoru nehovorim na mekko stane ze bežne zver odbehne v mnohých prípadoch až nedohladatelne.

Thepláky: vidím že si robíš všade kamošov.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Jean napísal:Účinnosť každého kalibru je daná hlavne prednosťou zásahu.
Jean, vedel by si mi o tej "preDnosti zasahu" povedat nieco viac? .. teda za predpokladu ze si mi sem tiez prisiel podat pomocnu ruku ako Sperky..

Este by sem mohol nieco napisat aj d-s, aby som tu mal svojich kamosov vsetkych..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

SperkyB napísal: To si myslel tento? Spred tých 7 rokov? Uf! Tak to by si teda názor zmeniť mal. Chce tam byť povedané všetko, ale nie je povedané nič! Nie je jedno, aký kaliber použiješ! A ak ti v jedno splýva 9 mm Luger (či dokonca .22 lr) a .44 Rem. Mag., uf, tak potom, uf!!! ..., nemá zmysel asi nič naviac písať a "zasypávať" ťa číslami a výpočtami terminálnej balistiky bude hodne moc zbytočné ... Prosto zmätok, od začiatku do konca! Teda do konca nie, tie praktické rady "k" medveďom, ok. Zvyšok dezinformácia, absolútna! Aspoň jedna oprava - na bitúnkoch, resp. na usmrcovanie zvierat, resp. ako "veterinárny" kaliber sa používa 7.65 Browning! Isto nie .22 lr. Ak by si mal porobené testy penetrácie, vedel by si, že .22 lr vystrelený z krátkej neprerazí 18 mm bukovú dosku! Nieto osu "frontále" u grizlyho! Resp. teda iných divých zvierat spadajúcich do kategórie "Big Game Animals". Všetko! Moderátor!
SperkyB: Uz som sa stokrat zapovedal ze nebudem reagovat na trollov :roll: ale zapovedaneho chleba sa tusim clovek ozaj najviac naje... :lol: Ludia ako Ty su dovod preco sem uz nechodim tak casto ako kedysi, prestalo ma bavit oberat rodinu a seba o drahocenny cas len aby som sa snazil vyvratit dojmy a pojmy realnymi faktami a logickymi zavermi, a aj ked ani ja nie som neomylny a som len clovek s nazormi, pocitmi a predsudkami, nebudem na Teba reagovat negativne bez toho ze by som to podlozil par svojimi 'dojmami' na zaklade ktorych si kazdy sudny clovek vie spravit vlastny usudok.

Webforum 'pamatnici' a stari harcovnici mozu zvysok kludne preskocit (alebo otvorit sacok s popkornom a pohodlne sa usadit :lol: :P

Pre zaujimavost Ti odcitujem sam seba zpred 9 rokov z vlakna o .40 vs .45 (ja svoje nazory naozaj moc casto nemenim :wink:
Gunslinger napísal:A ja doplnim ze pozerat sa na TKO a pod. moze byt dost zavadzajuce a bez uzitku - TKO je dobra matematika zalozena na nespravnych podkladoch a domnienkach :roll: :)

Jednotna strela z 12ky brokovnice ma podla TKO cez 60, a .22ka zasa necelych 1.5, pricom ked si rozumny clovek pozrie ucinky v tkanive/balistickej zelatine, tak si spravi usudok sam...

http://randywakeman.com/EnergyTransfera ... istics.htm

Odporucam ale ten clanok precitat do konca - je tam dost jasne vysvetlene preco nema velky vyznam pozerat na TKO, na kineticku energiu, hmotnost ci tvar strely, rychlost, ci dokonca ani velkost vstupneho ci vystupneho otvoru pri priestrele, atd. Rovnako je tam vysvetlene preco ani balisticka zelatina a pod. nie su prilis idealne media na zistovanie skutocnej ucinnosti streliva, a to ze rozne selektivne statistiky 'ucinnosti prvej rany' su casto uplne mimo vzhladom na zdrojove data a aplikovane filtre hadam ani nemusime preberat...

Ako tu uz bolo x-krat povedane - umiestnenie zasahu je daleko dolezitejsie nez kaliber ci typ strely a toto plati pre vsetky kalibre od .22 vyssie. Ak strela zasiahne tepnu, cievu, zivotne dolezity organ a pod., je len minimalny rozdiel ci to bola .22ka, 9mm, .40ka, alebo .45ka, a rovnako sa da dosiahnut len priestrel, skrabanec, alebo nesmrtelna rana ktorymkolvek z tychto kalibrov... A tvar docasnej ci permanentnej kavity ktoru ta ktora strela/kaliber vytvori tiez zalezi na xyz faktoroch, a mozeme sa o tom bavit hooodne dlho a aj tak sa nedopatrame k nicomu podstatnemu.

Cize podla mna nema moc velky vyznam snazit sa porovnavat .40vs.45, pri vybere zbrane (ci uz prvej alebo x-tej) aj tak ma clovek mnozstvo inych kriterii a poziadaviek, a porovnavat tieto dve raze (pricom do kazdej existuje x druhov streliva) je podobne ako ta debata o Glock vs. K100, cize... :roll: :lol:
Gunslinger
SperkyB, ako som si vsimol v Tvojich prispevkoch (aj v tom PDFku co si hore pastol) riesis 'terminalnu balistiku', v skutocnosti ale mam taky pocit/dojem :lol: ze len rozoberas fyziku a zabudas na fyziologiu. Terminalna balistika nema vela spolocneho s prestrelovanim 'drevenych dosticiek', a dokonca aj balisticka zelatina je velmi slabym ukazovatelom skutocnej ucinnosti toho ktoreho kalibru, pretoze ak to velmi zjednodusime, pozemsku put ci uz maca, ineho zvierata, alebo dvojnoheho skodcu mozes rychlo ukoncit len dvoma sposobmi - 1. ak sa Ti podari trafit CNS (centralnu nervovu sustavu), alebo 2. vykrvaca natolko ze uz nie je schopny dalsieho utoku. Bodka s velkym 'B'. Vnutorne zranenia, infekcie, a x dalsich sposobov ukoncenia zivotnej pute nerozoberam, pretoze tam to trva hodiny ci dni alebo tyzdne, a myslim ze taky dlhy cas nikto s utocnikom neplanuje stravit.

Cize bod 1. = zasiahnutie CNS = je vecou bud presnej rany, alebo stastneho zasahu (pricom tak ako v sportke cim viac ich das, tym vacsiu sancu mas... :wink: Na kalibri v tomto pripade az tak velmi nezalezi, ako vidis v prispevkoch vyssie aj .22ka dokaze v pripade 'lucky shot' alebo presneho odmierenia prvou ranou 'vypnut' grizlyho. A ak neveris ze za morom sa roky rokuce pouzivala .22LR na usmrcovanie obrovskych bykov, tak si to kludne dohladaj na nete. Pozor, nevravim ze .22ka je idealna raz (napriek tomu ze zo vsetkych kalibrov ma na konte najviac usmrteni na svete prave .22ka, a nie nahodou je to oblubena raz profi najomnych vrahov...), vravim len ze je jedno ci trafis CNS .22kou alebo .50AE, vysledny efekt je uplne rovnaky (= utok konci okamzite). Vyssia prieraznost je samozrejme plus (kedze mas zaroven mensiu sancu ze by strela zklzla po kosti, odrazila sa, alebo deformovala pred dosiahnutim penetracie), ale ci uz sa bavime o 9ne, 45ke, alebo inom kalibri, prieraznost maju vsetky v podstate dost podobnu/dostacujucu, a viac nez kaliber ju ovplyvni typ a tvar strely.

Bod 2. = vykrvacanie = je opat v prvom rade vecou zasahu (shot placement) a potom penetracie. Z cisto fyzickeho hladiska (ktore Ti bude blizke :wink: sa skus zamysliet ci je az taky obrovsky rozdiel ked pri uplne rovnakom zasahu (shot placemente) trafis maca 9nou (= zjednodusene 9mm diera), alebo .44kou (=zjednodusene 10.9mm, cize povedzme 11mm diera). V prvom pripade (9mm/63mm2) Ta bude maco kusat a vlacit po zemi este 3 a pol minuty, v druhom pripade (11mm diera/95mm2) Ta bude maco kusat a vlacit po zemi len 2 minuty a 10 sekund (o tretinu menej), pocitam spravne? :lol: Pokracujme teda vo fyzike a matematike dalej - z 5 ranoveho .44 revolvera do macka nasukam (bez makcena!) 5 ran = bude z neho crcat cervena 5 dierami o priemere 11mm... (95mm2 x 5 = 475 mm2), zatial co pri 16 ranach z 9ny (63mm2 x 16 = 1017 mm2) hohoooo, sa nam to nejak otocilo, a macko nam zhasne o polovicu rychlejsie ked pouzijeme 9nu (cize Ta maco bude kusat a vlacit po zemi len povedzme minutu a pol - bohuzial sa nejedna o priamu umeru aj v case). Ciste teoreticky/matematicky je - co sa tyka vykrvacania - teda 5 ran zo .44 ekvivalentom 7,5 (zaokruhlime radsej nahor) cize cca 8 ran z deviny. Na zvazenie teda je ci clovek da rychlejsie 5 ran z velkorazoveho revolveru, alebo 8 ran z klasickej deviny? A tu nehovorime o postoji Isosceles na strelnici, hovorime o priam mileneckom zovreti v polohe lezmo, kde medved dost neromanticky hryzka nase lave predlaktie, zatial co znacne vykrutenou pravou rukou mackame spust ako o zivot (mozno doslovne :shock: Za zvazenie tiez stoji ze ak mi v tej vykrutenej ruke silny spatny raz zlomi zapastie, alebo mi zbran vypadne z ruky, moje sance sa znacne znizia, rovnako ako za zvazenie stoji to ze zatial co tych 5 ran v revolveri v tejto polohe a s len jednou volnou rukou asi tak lahko neprebijeme (= cize 5 alebo 6 ran je maximum co mozeme dat), z deviny bez prebitia vysypeme vceliciek 16 (pripadne i viac ak sme nesetrili na velkokapacitnom zasobniku ci +3 extension :twisted: co nam dava viac nez trojnasobne vacsiu sancu niektorym 'lucky shot-om' zasiahnut CNS pripadne (v tom horsom pripade) o polovicu zkrati cas mackovho roztopasneho santenia (=nez vykrvaca).

Druhym aspektom je teda penetracia, pricom to co sa snazime dosiahnut nie je najvyraznejsia dutina v balistickej zelatine, ale to aby toho utocnika (ci uz maca, psa, alebo dvojnohu skodnu) strela prestrelila. Nejake poskodenia vnutornych organov, svaloviny, ci tuku, nas totizto zdaleka tak netrapia (kedze v najblizsich minutach nebudu nejak vyrazne trapit ani toho maca, mozno mu dokonca len docasne mierne zhorsia naladu - vid lovcov prispevok vyssie ohladne ake vselijake strelivo sa najde v tele zvierat davno po tom ako sa don dostalo). To co sa ale snazime dosiahnut je priestrel = zdvojnasobenie krvacania a tym padom znacne skratenie casu vykrvacania. Len pre zaujimavost, typicka devina ma vacsiu rychlost/prieraznost nez typicka .45ka (pri podobnych typoch striel), a aj ked na prestrelenie vacsieho macka asi nebude (bez velkeho stastia/dobreho uhlu) stacit ani jedna, pri mensich skodcoch sa lahko moze stat ze 9na prestreli, zatial co 45ka nie (hlavne ak vravime o nestandardnych uhloch vniku - zdola zboku nahor a pod. - ked povedzme utocnik sa zahana s palicou na obet leziacu pred nim na zemi, atd.), a to uz je dost zavazny argument v prospech 9mm. Slnieckari a silni humanisti si teraz s hrozou predstavia zastup skolakov stojacich hned za utocnikom a buchajuc pastami na monitor kricia "A CO AK STRELA PO PRIESTRELE UTOCNIKA ZRANI NIEKOHO DALSIEHO???" :o Nuz, toto je hlboka filozoficka otazka na ktoru nech si odpovie kazdy sam, kedze je to otazka osobnych priorit, pocitov a dojmov (a statistickej pravdepodobnosti vyskytu skolskeho vyletu stojaceho par metrov za utocnikom o polnoci v tmavom parku)...

Ale mily Watson (pardon, SperkyB), podme spat k teme - ucinnost pistolovych kalibrov proti zvieratam - kedze ako som uz vravel terminalna balistika nie je len o fyzike ale hlavne o fyziologii, len tak pre srandu kralikom si predstav tri scenare - ak by si mal v ruke 22lr, 9nu, alebo .50AE (od Bullet-Tooth Tonyho :twisted: A teraz otazka za milion - ak .22kou trafis tepnu, 9nou ho 'namakko' prestrelis, a .50AEckom spravis vstrel 'namakko' ale velka expandujuca strela zostane v mackovi, ktory z tychto troch scenarov by si preferoval? 8)

Mimochodom, ak das lucky-shot a zasiahnes CNS, mileho macka vypnes hociktorym z tychto troch kalibrov...

A pre uplnost este dodam ze sa bavime o standardnych kratkych zbraniach/pistolovych kalibroch (pri specialoch alebo dlhych zbraniach prichadza do rovnice este aj hydrodynamicky sok a ine faktory, ale to by bolo uz nie na A4ku ale na celu esej :roll: :lol:

Kazdopadne aby som to nenatahoval, opat zdoraznujem ze nevravim ze .22ka je vhodny kaliber na obranu, to urcite nie, uz len z podstaty toho ze sa zvycajne jedna o olovenu strelu ktora ma slabu prieraznost a zaroven spolahlivost zbrani v tejto razi nie je zrovna legendarna. Netreba ju ale ani podcenovat, a aj ked vravis ze 22ka neprestreli 'drevenu dosticku', opat len tak pre srandu kralikom skus namiesto dreva pouzit poriadne vypaseneho nevypitvaneho moriaka az budu najblizsie v Kauflande v akcii, a myslim ze budes dost prekvapeny... Hlavne to ale neskusaj ked poza neho pojde skolsky vylet :o :lol:

Este taky detail k tej spolahlivosti - toto je totizto jedna z veci na ktoru som si za tych 9 rokov upravil nazor - predtym som si myslel ze velkorazovy revolver je do takychto situacii 'sazka na jistotu', odvtedy som ale cital o viacerych pripadoch kde silny spatny raz (hlavne pri jednorucnom strielani v atypickych streleckych polohach) sposobi povysunutie strely alebo zapalky (hlavne pri prebijanom strelive, ale aj pri niektorych tovarenskych), co nasledne moze sposobit zaseknutie valca :shock: Skuseni strelci ako je 'lovec' alebo spominani 'tour-guides' na Aljaske a pod. si na toto samozrejme davaju pozor a pouzivaju x-krat odskusane a overene strelivo, ale bezny clovek ktory si kupi .44ku od Dirty Harryho a da z nej par krabiciek v idealnom postoji na strelnici, a potom ju zoberie so sebou na vylet na Aljasku spoliehajuc sa na 'big-f...-gun-effect' (Go ahead... make my day... 8) by mohlol byt dost neprijemne prekvapeny, a zistit ze v niektorych specifickych situaciach je semi-auto spolahlivejsie nez revolver, a v jeho pripade by viac mensich vceliciek bolo ucinnejsich (ci uz z hladiska sance zasiahnutia CNS, alebo dosiahnutia co najrychlejsieho vykrvacania) nez par vacsich.

Aby sme sa teda rozumeli, na zaver jednoducha nerovnica ktora predstavuje moj sucasny nazor, pocity a dojmy :lol: :

Ak sa na cloveka vali plnou rychlostou medved, tak:

Spolahliva zbran/revolver vo velkom kalibri (.44RM a pod.) ≥ 9mm > .22LR > sprej > palica > paste a zuby > hrat mrtveho > snazit sa ujst > zostat na mieste a snazit sa urovnat to dohovorom...

Hauk a piiiis out :wink:

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Gunslinger napísal: Webforum 'pamatnici' a stari harcovnici mozu zvysok kludne preskocit (alebo otvorit sacok s popkornom a pohodlne sa usadit :lol: :P
Veľmi dobré čítanie...
Dovolím si povedať, že tak pekne po lopate (no fundovane) vysvetlenú problematiku vie na WF len málokto dať.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

pravda pravda. Sperky dokázal iba to, že má veľké ego, ktoré mu zastiera objektíny pohľad.
Povolanie statik musí byť hodne frustrujúce, keď núti človeka na zbraňovom fore dokazovať ostatným svoju jedinečnosť.
Mňa najviac pobavilo Sperkyho konštatovanie voči Theplakymu, že nevie s kým si píše. Keby to Sperky vedel, nepísal by také bohorovné teorie práve jemu 8)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Nemam sice vo zvyku citiovat vlastne prispevky z minulosti (natoz exportovat si ich separatne do PDF), ale kedze ucel svati prostriedky tak by som si dovolil uchylit sa k tejto praktike tiez:
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... &start=135
- mam na mysli najma tu uvahu z 9/1/2016
.. netvrdim ze nazory ktore prezentujem su tie jedine spravne, no nehanbim sa za ne a som ochotny o nich diskutovat - za predpokladu ze argumenty ktore kladie na stol druha strana su relevantne (co tu bohuzial nebyva ani zvykom ani pravidlom).

Do lesa chodim nepravidelne, ak sa v nom hodlam zdrzat cely den ci nebodaj aj cez noc, do batozku si pribalim G29 v razi 10mm Auto (http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... &start=135), ku ktoremu som si pred par tyzdnami ako alternativu přikoupil Ruger SP-101 s 3" hlavnou v razi .357 Magnum.
- vo vztahu k moznostiam riesenia situacie napadnutia medvedom nepovazujem ani jednu z tychto razi za ultimatne riesenie, no v zmysle celkom podarenej hierarchizacie moznosti obrany v pripade takehoto utoku ktoru sem napisal Gunslinger, sa obe moznosti nachadzaju v intervale medzi .44RM a 9L - co znamena ze zbran ktoru so sebou mam je v pripade takehoto stretu schopna ZVYSIT MOJE SANCE.
(okrem ineho pritomnost ktorejkolvek z tychto pistoliek na opasku posobi v lese ako velmi ucinna naplast na strach :D )
Naposledy upravil/-a theplaky v 21 Júl 2018, 21:00, upravené celkom 2 krát.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Les je svina, same krvilacne veverice, ale strach z vlastneho tiena je najhorsi.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Táto téma sa riešila už za hlbokého socializmu.

https://youtu.be/_38z5qrWz2I
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"