357 mag.

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

tomas123 napísal:...nestrielam sportovo...
Ohladom tohoto som zalozil nove vlakno
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

SperkyB napísal:... čím môže dôjsť k situácii, že síce útočiaceho psa prestrelíš skrz po dĺžke, ale aj tak bude v útoku pokračovať a dohryzie ťa.
Aby som ti to ozrejmil jednoducho, ak to teda vztiahneš na obranu voči človeku, zbytočný ti bude 44 rem mag zo 7.5 " hlavne, ak ten zo svojich 1600 J cieľu (teda útočníkovi) odovzdá 160 J a zvyšok "venuje" napríklad stene stojacej za útočníkom, keď môžeš použiť 9 BrKr, ktorý má cca 230 J a odovzdá ich útočníkovi všetky. V prvom prípade prestrelíš a dotyčný ťa dobodá, v druhom prípade pôjde k zemi po 1. zásahu a ty sa zachrániš. Čo je potom silnejšie? Pre túto situáciu to bol 9 BrKr....
Doporučujem ukončiť toto sci-fi a vrátiť sa do reality. :wink: Čím skôr, tým lepšie.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

To nemá nič spoločné so sci-fi. Uvedený príklad je ilustratívny, zvolená situácia hypotetická, ale možná. Aktéri príbehu (44 rem mag versus 9 BrKr) boli zvolení zámerne kontrastne, aby bol lepšie pochopený princíp príbehu s ohľadom na text, ktorý mu predchádzal.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

A aký je teda záver a poučenie z toho ilustratívneho príkladu hypotetickej situácie týkajúcej sa obrany voči človeku?
ketchup
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa ketchup »

zaver a poucenie je take ze radsej 44 magnum s vhodnym typom strely a vykonom v ultralite revolvere ako 380 acp v hocijakom prevedeni. sam vlastnim ruger lcp ale urcite by som od neho necakal ze utocnik padne po jednom zasahu - na druhu stranu od ftx 44 magnum (respektive ftx 357 magnum ktoru vlastnim) presne to ocakavam (s piatimy dalsimi pokusmi keby to nevyslo napoprve)... riesit ci na medveda 357 magnum s takou alebo onakou strelou mi pride zbytocne - 454 casull, 460 s&w mag, 500 s&w mag tam by som to chapal (s prizmurenymi ocami aj pri 10mm auto) ked to raz nema energiu tak moze byt strela akokolvek expandujuca bez dostatocnej penetracie bude jej efekt otazny... s 357 magnum bud fmj alebo maximalne sp s co najvacsou energiou a modlitbu na perach...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

SperkyB napísal: Aby som ti to ozrejmil jednoducho, ak to teda vztiahneš na obranu voči človeku, zbytočný ti bude 44 rem mag zo 7.5 " hlavne, ak ten zo svojich 1600 J cieľu (teda útočníkovi) odovzdá 160 J a zvyšok "venuje" napríklad stene stojacej za útočníkom, keď môžeš použiť 9 BrKr, ktorý má cca 230 J a odovzdá ich útočníkovi všetky.
Wait a minute....

Tvrdis, ze strela 9br , ktora ma mensi prierez, je pomalsia a vykona v tele kratsiu drahu (len cast vs komplet priestrel) nez strela 44mag odovzda do tkaniva VIAC energie? :shock: :shock: :shock:
Fyzika dostava pekne na prdel
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Fyzika je v poriadku Roman. Prikladám ilustračný príklad. Verím, že to pomôže tomu, aby sme si rozumeli. Záver je ten, že je rovnakým nezmyslom použiť extrémne silný kaliber, ak je cieľ subtílny (mäkký, slabý, alebo neviem ešte aký), ako použiť slabý kaliber, ak je cieľ robustný (tvrdý, silný, atď.). Použitý kaliber musí byť odpovedajúci. A to je vopred veľmi ťažko určiť. Okrem toho je jasné, že rozhodujúcim faktorom celej tejto analýzy je...UMIESTNENIE ZÁSAHU! To rozhodne o penetračnej dĺžke, o miere expanzie, o zmene hybnosti, aj o časovom intervale, v rámci ktorého táto zmena nastane, o veľkosti strelného kanála, o ranivosti, o všetkom. Celý výpočet v prílohe, a to čo som vyššie napísal, je okrem iných záležitosti aj jednou z príčin, prečo napr. z Marshall & Sanow-ových testov vychádza nie veľký rozdiel medzi jednotlivými kalibrami. Všetky sa totiž použili voči človeku, ktorý je síce "dobrým" cieľom pre 9 BrKr, pre 9 Luger, atď., ale už príliš "mľandravým" cieľom pre 44 rem mag, ktorého obrovská sila by naopak vynikla až v prípadoch, kedy by bol cieľom možno tak 250 kg (?) diviak.
Prílohy
Balistika priklad.pdf
(1.08 MiB) 364 stiahnutí
Naposledy upravil/-a inspiring_wiles v 04 Okt 2016, 11:23, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

nepomoze, pretoze je ten tvoj ilustracny priklad podla mna nespravny.
Otazka je, ci sa mylis alebo klames.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

V čom je nesprávny?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Zopakujem svoju trivialnu otazku:
roman napísal: Tvrdis, ze strela 9br , ktora ma mensi prierez, je pomalsia a vykona v tele kratsiu drahu (len cast vs komplet priestrel) nez strela 44mag odovzda do tkaniva VIAC energie?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Len pre zaujímvavosť, skús tvoj príklad doplniť o projektily .50BMG a 30-JFSv-53, čo z toho pri tejto metodike vylezie ...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Čo bude rozhodovať o účinku na živý organizmus?

- umiestnenie zásahu
- dopadová rýchlosť (veľkosť dočasnej kmitajúcej dutiny strelného kanálu) - čím vyššia, tým väčšia deformácia/expanzia strely
- priemer strely (trvalý priemer strelného kanálu - takisto súvisí s konštrukciou strely/jej deformáciou v cieli)
- jej konštrukcia a tým daná (nekvantifikovateľná) ranivosť, ktorú môže napr. pri zásahu kosti ďalej zväčšovať účinok črepín odlomených zo strely
- veľkosť, resp. priemer vstrelného a výstrelného otvoru
- typ cieľa (veľkosť, mentálne rozpoloženie)

Toto sú veci, ktoré má zmysel posudzovať. Odovzdaná energia v cieli je to posledné, čo by rozhodovalo o terminálnom účinku naň.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Podla mna sa tu zmiesavaju dve rozne veci - stop effect pre ktory ma vyznam mnozstvo odovzdanej energie a usmrtenie zvierata, pre ktory odovzdanie energie vyznam nema. Predpokladam, ze pri strelbe z revolvera na medveda nikto stop effect neocakava, t.j. ak chudak medved nebude po zasahu mrtvy, urcite ho to nezvali a neostane lezat.

Inak mam pocit ze sa tu opakuje tema ucinok strelnych zbrani na divu zver, kde uz bolo popisane asi naozaj vsetko. Osobne zastavam nazor, ze v nasich podmienkach je strelna zbran proti zvieratam v lese zbytocna. Cim som hlbsie v hore, tym sa citim bezpecnejsie.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Koľko je potrebné odovzdať energie na to, aby sa dostavil požadovaný stop-efekt? Odpovedať nemusíš... Na svete sa vystrelilo na milióny kusov rôznych druhov zveri, ktorej strela najrôznejších konštrukcií a kalibrov odovzdala všetku energiu a stop-efekt sa nedostavil. Kde sa stala chyba? Nikde, len to, že celý stop-efekt je marketingový žvást.



Osobne zastavam nazor, ze v nasich podmienkach je strelna zbran proti zvieratam v lese zbytocna. Cim som hlbsie v hore, tym sa citim bezpecnejsie.
Ako kde.
http://spis.korzar.sme.sk/c/20265723/dv ... z4JaHjUN5t

Osobne do oblastí s výskytom veľkých šeliem bez zbrane neleziem, tobôž nie, keď mám so sebou rodinu. Je to však každého voľba, ja tú 44 radšej so sebou vezmem...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

lovec, v tom stop efekte ja suhlasim s tvojim predchadzajucim prispevkom - bolo tu vela definicii, kazda s inym vysledkom :wink: Ale su ludia, co tomu veria alebo o nom maju svoju konkretnu predstavu a svoje sance v konflikte sa snazia zvysit nosenim 44 mag., 10 auto a pod.

K tym zbraniam do lesa - samozrejme kazdy podla svojho gusta. Ale namiesto buchacky v spacaku by som zavesil stravu (hlavne maso) v igelitke na strom aspon tak 20 m od stanu/bivaku. A mozes v klude spat :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"