Fiocchi EMB

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

MRBLUE napísal:Co je ale pravdepodobnejsie je to ze specialna strela bude mat za nasledok poruchu pri nabijani. Takych pripadov je statisticky ovela viac.
Zdroj by nebol?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Jeden zdroj som napriklad ja. Pri skusani G43 mi v dvoch pripadoch urobil problem naboj so strelou v tvare komoleneho kuzela. A zdroj statistiky? Ak hladas, urcite najdes viac zmienok o tom ako niekomu nenabilo ako o tom ze niekto niekoho prestrelil a poskodil nezucastnenu osobu.
Na US forach boli popisane problemy s nabijanim Winchester Silver Tip, Speer Gold Dot, FederalHydrashok... a tak mozem menovat dalej. Teda striel s inym tvarom ako ogival, pretoze tie zbrane boli konstruovane a optimalizovane na nabijanie ogivalnej strely. Strely inych tvarov mozu sposobovat problemy. Nemusi to byt stale, ale len za urcitych okolnosti (chlad, znecistenie, nedostatocny tlak pruziny zasobnika...).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Tipujem, že veľkú časť tých problémov spomínaných na US fórach majú na svedomí rôzne klony 1911-ky, ktorá bola vyslovene stavaná na ogiválnu strelu.

Ale to je predsa jedno. Mňa/teba ako prípadného nositeľa JHP/EFMJ/čohokoľvek predsa až tak nezaujíma, ako toto strelivo štatisticky funguje v rôznych cudzích zbraniach. Zaujíma ma, ako funguje v tej mojej, lebo zo žiadnej inej ho strieľať nebudem. Tu je samozrejme cena toho streliva silnou kontraindikáciou, lebo len málokto má chuť poslať cez lauf pár sto eur, aby overil základnú funkčnosť daného streliva vo vlastnej zbrani.
S tým overením streliva na nosenie vo vlastnej zbrani to u mňa platí pri akomkoľvek strelive vrátane "klasického" FMJ ogiválu, len tam je to prirodzene už rádovo lacnejšia záležitosť.

MRBLUE napísal:Primarne si treba uvedomit ze najspecialnejsia na tych "zazracnych" nabojoch je cena.
Súhlasím, že tá cena je dosť brutálna.
Ale zase aby sme to nebrali tak, že klasický ogivál spraví rovnakú "robotu" ako moderné kvalitné JHP a že x-ročný vývoj v tejto oblasti je len marketingom.



Jazykové okienko:
Nie je komolený kužel, ale komolý. A aj to len v češtine, po našom to má byť "zrezaný".
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

...hmm, som to troska skomolil. :lol: :lol: :lol:
Netvrdim ze v specifickych situaciach specialne strelivo opodstatnenie nema. Napriklad rozne shot-stopy pre air-marshalov ci vlakovu ostrahu. Ale ako najuniverzalnejsi v razi 9mm Luger mi pride klasicky FMJ ogival od osvedcenej znacky.
A tie zavady pri nabijani som sa snazil hladat u nabojov v razi 9mm Luger. Boli tam spominane sice aj zbrane na baze Colt 1911. ale aj Sig 2022, nejake HK a Walther. Dokonca tam boli spominane aj naboje Fiocchi Black Mamba o ktorych sa tvrdi ze sa nezasekavaju.
Ale ako hovorim, kazdy nech si nabije to, co mu pridava pokoj na dusi. Ak ma niekto fixnu ideu ze prestreli utocnika a vyrobi pruser zasahom nezucastneneho, nech si nabije special, aby v rozhodujucej chvili pred strelbou nezavahal. Ale treba si uvedomit ze aj expanznym strelivom neznizeneho vykonu dochadza k priestrelom.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Expanzné strelivo nie je len o (ne)prestrelení útočníka.
Odovzdá viac energie, narobí viac škody a zvyšuje šancu zastavenia útoku. Nakoľko, to je téma na samostatnú debatu.

Jedným z dôvodov súčasného trendu - návratu OZ k 9 Luger - je aj účinnosť moderných expanzných striel, pri ktorých sa zmenšuje štatistický rozdiel medzi účinnosťou 9L a povedzme 40SW či 45ACP.

Ale súhlasím - nech si každý naštuduje a nabije, čo len chce.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"