Fiocchi EMB

d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Fiocchi EMB

Príspevok od používateľa d-s »

Su Fiocchi EMB povolene na nosenie?
Dutinu nemaju (je to monoblock) ale zase su "tvarovane"...

(V Rakusku su povolene, mam ich v "emergency" zasobniku.)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

"Tvarovany"...dokonca aj tvarovatelny je kazdy naboj. Tak ti staci zodpovedat otazku na zaklade coho dochadza k deformacii strely za ucelom zvacsenia jej priemeru.

Je to vdaka dutine, ktora je v hrote strely?
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

U nas su za expanzne naboje povazovane tie s dutinou. Ak to dutinu nema a nema ju vyplnenu ani nejakym polymerom (ako hornady) tak by to malo byt rovnako nositelne ako EFMJ. V CR maju zakon nastaveny inak - zakazane su vsetky strely so zvysenym ranivym ucinkom, tudiz ani EFMJ.

Zaujimalo by ma, kde sa to u nas da kupit, za kolko a ci statna skusobna to nehodnoti ako expanz.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Machead napísal:U nas su za expanzne naboje povazovane tie s dutinou.
Nie tak celkom, nie vsetky strely s dutinou su povazovane za expanzne, je to tak ako som pisal.
Príloha č. 6 k zákonu č. 190/2003 Z. z. napísal:...
expanzná strela je strela, ktorej účinok v cieli je zvýšený jej deformáciou, ktorou je zväčšený jej priemer, a táto deformácia je spôsobená dutinou v hrote strely,
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Tak som to myslel, nechcelo sa mi hladat vo vyhlaske :)

Dutinu ma defakto aj EFMJ ale ta je vyplnena a v tele strely, nie v jej hrote.

Ale co kukam na to EMB tak to dutinu v hrote ma, byt nepatrnu. Takze zase nic :/

EFMJ su dost drahe takze nejake velke testovanie spolahlivosti u nas asi nikto nerobil, navyse co som pozeral na videach, pri hrubsej latke uz neexpanduju.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

treba zistit, ci je deformacia sposobena zatlacenim kovoveho materialu, alebo ci je deformacia sposobena tou malou dutinou. Co je rozdiel.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Vdaka za odpovede aj ked nepotesili 8)
Takze idem hladat kedze jednoduche riesenie (pouzit to iste co v AT) zjavne nie je az take jednoduche.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Tu som nieco o tom nasiel, vratane rezu:
http://thefiringline.com/forums/showthread.php?t=227233

Jadro sa nedeformuje, len naperforovane okraje. Ako ked sa nozom odlupuje kora z drevenej palice
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

a to nie je dobra sprava, lebo tu deformaciu sposobuje prave to, ze je spicka zrezana a je tam ta povestna dutina. /podla mojho nazoru/
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Mesi napísal:treba zistit, ci je deformacia sposobena zatlacenim kovoveho materialu, alebo ci je deformacia sposobena tou malou dutinou. Co je rozdiel.
Len pripomeniem pre tých, čo sa v tomto menej orientujú - pre naše účely nie je až tak dôležité, čím je spôsobená tá deformácia resp. čo o tom hovorí tech. špecifikácia výrobcu alebo internet.

Podstatné je, čo by povedalo KEU, ak by dané strelivo dostalo na posúdenie.
To len aby si túto a jej podobné debaty niekto nevyložil zle.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Existuje nejaky zoznam streliva "schváleného" KEU ze nie je expanzne?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Primarne si treba uvedomit ze najspecialnejsia na tych "zazracnych" nabojoch je cena. Naboje osadene roznymi specialnymi strelami su niekolko krat drahsie ako bezne strelivo. Takze aj testy ktore sa objavuju su v prvom rade marketing.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Mne pri takýchto nabojoch nejde o ucinnost ale o to aby nedajboze keby sa nieco stalo ten naboj pokial mozno neletel dalej.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

MRBLUE napísal:Primarne si treba uvedomit ze najspecialnejsia na tych "zazracnych" nabojoch je cena. Naboje osadene roznymi specialnymi strelami su niekolko krat drahsie ako bezne strelivo. Takze aj testy ktore sa objavuju su v prvom rade marketing.
To je sice pravda, ale EFMJ (Guard Dog) je asi to jedine, co sa u nas najviac blizi Hollow Pointom a je este legalne.
EMBcka by boli tiez zaujimave, ale kde ich kupit.

Cena necena, hollow point nie je nic zazracne, ide o to, ze nepenetruje tak, ako FMJ. A pokial tu je nejaka legalna moznost, ako sa vyhnut over penetracii FMJ, preco o tom nepremyslat.

Clovek by bol urcite nerad, aby ako pise d-s, strela odrazena od steny ci preletivsia cez pachosa zranila/zabila nezaujatu osobu. To je primarny dovod hollow pointov ktore su u nas z nepochopitelnych politicky korektnych EU zakonov zakazane. Vzhladom k tomu, ze v mnohych krajinach ma utocnik pravo na zivot a obet pravo na obranu nie (tudiz ani pravo na zivot), budme radi aspon za to.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Zranenie ci usmrtenie nezucastnenych osob po prestreleni pachatela je statisticky uplne bezvyznamne. To by som z rovnakeho dovodu mohol chodit po ulici v prilbe, aby ma nezabila tehla spadnuta zo strechy. Lebo aj take pripady sa stali.
Co je ale pravdepodobnejsie je to ze specialna strela bude mat za nasledok poruchu pri nabijani. Takych pripadov je statisticky ovela viac. Rovnako je pravdepodobnejsie ze utocnik v meste pouzije nejaky kryt, ktory moze byt prave pre tieto specialne strely problem. Lavicka, plechovy plot, smetny kos...
Poznam pripad ked na chlapa strielali pred par rokmi v Petrzalke. A prave to ze utocnik pouzil JHP strelivo mu zachranilo zivot. Niekolko striel zachytili dvere vozidla do ktoreho nastupoval a dalsie strely uviazli v ramennom pletenci a nepresli k zivotne dolezitym organom, kedze bol zasiahnuty z boku. Keby to boli FMJ tak je mrtvy pretoze mozno nejakych 8-10 ran smerovalo na hrudny kos.
Pokial to niekoho uspokoji, nech si nabije aj strieborne gulky macane v cesnaku. Ale vyse sto rokov sa ukazuje ze FMJ ogival funguje dobre. :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"