Strelivo a jeho ranivý účinok

Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

theplaky, vyjadrenie teraz sice nevyhladam, ale kym je dutina iba prekryta, ale je tam /dutinou myslim prazdny priestor/ tak je to naozaj dutina a je zakazana. Ak je vyplnena, tak tam uz dutina predsa nie je. cize jedna z podmienok v zakone uz nie je splnena a je to povolene
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Theplaky:
A čo keby si si prečítal aj viac ako jednu vetu zo zákona, než tu začneš dookola rozvádzať úvahy o vlastnostiach a funkcii? Na strane 13 ti chalani aj citovali konkrétne znenie, ale ty si hudieš stále svoje :roll:
Marabu napísal:...tak isto silne pochybujem, že FBI prezbrojí na 9mm, nieje na to dôvod a ani peniaze, jediné čo som o prezbrojení u federálov čítal v poslednom čase, bolo v súvislosti s G 26 v kal 9 luger alo záložka pre 40 SaW...
Tak to ti asi uniklo, že v októbri 2015 vyhlásili RFP na novú služobnú zbraň v kalibri 9L - info napr. tu alebo tu.
Marabu napísal:US špeciálne jednotky loviace pirátov v somálskych vodách majú Springfield 1911...
A čo? Iní špeciáli - Navy Seals - zase minulý rok vymenili osvedčenú P226 za osvedčený G19. Oba v 9 Luger, samozrejme.
Inak neplietol by som zbytočne do tejto debaty jednotky, ktoré majú pištoľ len ako sekundárnu zbraň, ich požiadavky sú odlišné než u tých, čo ju majú ako primárnu (typicky LE).
Marabu napísal:Mám G 21 a strieľavam aj s G 17 rozdiel , medzi nimi je citelný len ked ich striedaš ... ani nevieš čo máš v rukách , tých par stotín pri rýchlosti ti veru život nezachráni...
A porovnával si to aj voči timeru či len pocitovo? Strelil si si rovnaké stejdže s oboma a porovnal časy a výsledky? Lebo možno sa nebavíme len o stotinách...
Bodové zvýhodňovanie väčších kalibrov (rozumej Major faktor) napr. na IPSC má tiež nejaký dôvod za sebou.
Marabu napísal:...9mmluger je dobrý kaliber, tak ako aj ostatné ale netreba ho démonizovať a robiť z neho niečo co nieje
S týmto súhlasím.
Ešte by som doplnil známe "All handgun calibers suck" s tým, že podľa mňa sa oveľa viac oplatí venovať energiu tréningu než nekonečným výhovorkám a hľadaniu ideálneho manstopper-a.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Prosim bavte sa o ucinku streliva a nie o zakonoch. Clovek si precita nove prispevky a tu 2 strany diskusie preco chce niekto nosit nieco a ci vobec moze ...
elegant_chandrasekhar

Príspevok od používateľa elegant_chandrasekhar »

Zlomizub napísal:Prosim bavte sa o ucinku streliva a nie o zakonoch. Clovek si precita nove prispevky a tu 2 strany diskusie preco chce niekto nosit nieco a ci vobec moze ...
asi tak nejako, pokial som sa dozvedel co som naozaj chcel mozno tak tie prve strany su o strelive
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

(ja som sa uz dozvedel vsetko co som chcel)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja tu este doplnim YARCA vo veci prezbrojenia US ozbrojenych zborov na 9 Luger :

Dovodom je coraz rozsirenejsie pouzivanie balistiky pachatelmi. 9 Luger pri pouziti specialneho streliva /napr. RUAG penetrator/ dokaze prerazit akukolvek v sucasnosti pouzivanu mekku balistiku vratane IIIA+. Zaroven vecsie mnozstvo nabojov v zasobniku v kombinacii s mensim spetnym razom umoznuje opakovanie vystrelu a trafenie nekrytej casti tela ako napr. hlava.

Zaroven v USA zacalo opadavat nadsenie z Marshalovych "vyzkumov" sitych na mieru pomalej a tazkej strele. Rovnako sa americania naucili zit s predstavou, ze 45 ACP bola vystriedana 9 Luger. Rovnako nastal odklon od laboratornych vyzkumov kde si priaznivci jednotlivych razi prikraslovali vysledky a potom sa dokrvy bili za svoju pravdu tak ako je tu predvedene na poslednych dvoch stranach. Zacali proste statisticky porovnavat poulicne stretnutia a zistili, ze ucinok najbeznejsich nabojov na trhu ako 38 Sp., 357 Mag.,9L.,40SW.,357 Sig.,45 ACP, 10Auto su skoro ROVNAKE!!! Kupodivu neni ani velky rozdiel medzi pouzitim FMJ a expanzov. Rovnako sa nepotvrdili zazracne historky o Talibancoch behajucich s desiatkami zasahov z 9Luger a padajucich po jednej rane 45 ACP. Teda potvrdili, len rovnako im behali aj po zasahoch 45 ACP.

Nakolko ludske telo je zazrak a nikto nevie predpokladat jeho chovanie u kazdeho naboja najdete pripad ked obet padla okamzite pri jednom zasahu a ked konala pri opakovanych dobre umiestnenych zasahoch. Priklad mate naseho kanibala, ktoreho trafilo vsetko od 9 Luger po 308 Win, boli to dobre zasahy a stale fungoval a strielal. Pri takomto pripade mate jedinu sancu a to opakovat ranu dovtedy kym zasiahnete "vypinac" co znamena, ze viac ran viac sanci.

K tomu ucinku nabojov chcem dodat dve "statistiky" - tvrdenia z davnej minulosti. Vtedy sa ucinnost nabojov neposudzovala podla laboratornych testov, ale podla vyhodnotenia realnych stretov na ulici. Ako prveho budem citovat Rexa Applegata, ktory koncom 30-tych rokoch na zaklade svojich skusenosti sformuloval nasledovnu vetu :
"...vysokorychlostní náboj 7, 63 mm Mauser (hmotnost střely 5,5 g, V0=442 ms-1, E0=542 J. Z tohoto náboje se později vyvinul sovětský náboj 7, 62 Tokarev s podobnými balistickými vlastnostmi) se opakovaně ukázal jako účinnější, z hlediska rychlého vyřazení protivníka, než náboj .45 ACP..."

a ako druhu som vybral zname tvrdenie FBI z rokov 40 - 80, o tom, ze "best street stopper" je jednoznacne 357 mag. - a to FMJ lebo ako bonus stacil na prerazenie vtedajsej balistickej ochrany.

Rovnako tu mame velikanov strelby v USA a ich favoritov na "best street stoppera" ako Elmer Keith /357 Mag., neskor 44 Mag./, Rex Applegate /7,63 Mauser, 9 Luger/. Jef Cooper /45 ACP, po prichode CZ 75 favorizoval tuto zbran a naboj 9 Luger/ atd... Ja si nedovolim spochybnit ani jedneho...

Takze za mna by som volil z tychto nabojov co sa vojde do zbrane umoznujucej skryte nosenie a s cim dokazem v kazdej situacii a kondicii opakovane tzv. “Two Second Drill” and it is merely four rounds fired at twenty feet into an eight inch square - teda na cca 6 metrov vystrelit 4 rany do stvorca cca 20 cmopakovane zasahovat stvorec 20x20 na 7 metrov styrmi ranami pod 2 sekundy...
http://handguncombatives.blogspot.sk/20 ... -have.html
U mna je jediny problem, ze to dokazem so sluzobnym Glockom v razi 9 Luger a aj so sukromnym Sigom v 40 SW - tak co si vybrat :?: :?: :idea:

Na zaver len dodam, ze to co som napisal sa tyka obrany pred clovekom /psom/ - zbran do lesa kde ocakavam zver "tvrdu na ranu" musi splnit uplne ine kriteria.

A uplne na zaver : noste to comu verite a s cim trafite....
patriot662
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa patriot662 »

Pozdravujem Vás robil som porovnávací test prieraznosti pištoľového streliva tak snáď to bude niekoho zaujímať.Použité strelivo na prvej fotografii (prvá odspodu) horný rad z ľavej strany : 9mm Makarov Prví Partizán JHP,9mm vz.82,9 mm Makarov Barnaul TFMJ,7,65 Browning Hornady JHP/XTP,7,65 Browning Sellier Bellot FMJ.Spodný rad z ľavej strany : 9mm Luger Black Mamba,9mm Luger Subsonic 9.7gram, 9mm Makarov stará výroba DDR,9mm Luger ZVS 7.5 gram.Streľba do bloku suchého kancelárskeho papiera,prieraznosť v mm.Na ďalšej fotografii prieraznosť streliva 7.62x25 podľa dnového značenia prieraznosť v cm.Ďalšie prieraznosť Tokareva drevo,disk os.automobilu náboje s oloveným jadrom dnové značenie bxn53.
Prílohy
m_Fotografia-0129.jpg
m_Fotografia-0119.jpg
m_Fotografia-0118.jpg
m_Fotografia-0117.jpg
m_Fotografia-0141.jpg
m_Fotografia-0047.jpg
Naposledy upravil/-a patriot662 v 02 Jún 2016, 17:11, upravené celkom 1 krát.
patriot662
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa patriot662 »

Prieraznosť suchého papiera:9mm Makarov Prví Partizán JHP 40mm,9mm vz.82 64mm,9 mm Makarov Barnaul TFMJ 56mm,7,65 Browning Hornady JHP/XTP 42mm,7,65 Browning Sellier Bellot FMJ 60mm .Spodný rad z ľavej strany : 9mm Luger Black Mamba 67mm,9mm Luger Subsonic 9.7gram 40mm (prekvapivo málo navyše sa strela rozletela na fragmenty),9mm Makarov DDR 57mm,9mm Luger ZVS 7.5 gram 75mm.Ďalej som kedysi dávno testoval strelivo 7.65 browning výstrelom do vody:Prví partizan JHP a Hornady JHP/XTP.Je dobre vidieť že aj pri rýchlosti okolo 300m/s sa strely "otvorili".Prví partizán sa rozbil na fragmenty...ale keďže je toto strelivo v súčastnosti zakázané tak to len tak pre zaujímavosť...
Prílohy
m_Fotografia-0047.jpg
m_DSC00222.JPG
m_DSC00219.JPG
Naposledy upravil/-a patriot662 v 02 Jún 2016, 23:12, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

patriot662 napísal:Prví partizan JHP a Hornady JHP/XTP....ale keďže je toto strelivo v súčastnosti zakázané ...
Obrázok

§4 ods.3 Zakázaným strelivom je písm b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou,
s výnimkou ich použitia na športové účely
Naposledy upravil/-a inspiring_liskov v 03 Jún 2016, 10:56, upravené celkom 1 krát.
Mizulin
občasný prispievateľ
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Mizulin »

Zrejme myslel zakazane na nosenie , netreba hned robit z neho debila. Kazdy z nas urcite niekedy prestrelil a vyzeral ,ako kromanonec , ktoremu treba dat do ruk dva kamene nech si vykrese ohen.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Obrázok
Vždyť tady o tom už několik let mluvíme Mlho !

§4 ods.3 Zakázaným strelivom je písm b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou,
s výnimkou ich použitia na športové účely
Naposledy upravil/-a inspiring_liskov v 03 Jún 2016, 10:56, upravené celkom 1 krát.
patriot662
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa patriot662 »

Máte pravdu páni som naozaj úplný debil...po 20 rokov čo súťažne strieľam (mohol by som tu písať o svojich úspechoch ale načo),po tom čo som v jednom z ozbrojených zborov SR robil streleckého inštruktora a lektora streleckej prípravy,po tom čo som správcom strelnice Šport.streleckého združenia,po tom kde pracujem v súčasnosti sa do tejto problematiky vôbec ale že vôbec nerozumiem...no napriek tomu všetkému Vás môžem ubezpečiť že toho čo som o zbraniach už z hlavy vypustil ako nepodstatné a toho čo som už zabudol je oveľa viac ako Vy budete kedy vedieť!!!Ale ďakujem Vám že ste mi pripomenuli prečo som sem nikdy neprispieval už túto chybu viackrát neurobím :lol: No hold naivne som si myslel že moju snahu niekto snáď ocení,ale nevadí človek sa učí cely život...
Naposledy upravil/-a patriot662 v 03 Jún 2016, 06:00, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

holt ked ma niekto ego vacsie ako schopnost precitat si sucasnu (nie sucasTnu) verziu zakona c 190/2003 musi to mat v zivote tazke
patriot662
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa patriot662 »

roman napísal:holt ked ma niekto ego vacsie ako schopnost precitat si sucasnu (nie sucasTnu) verziu zakona c 190/2003 musi to mat v zivote tazke
Zdržím sa osobných invektív ale jednu dobrú radu Ti predsa len dám-skús súložiť pravidelne a nie iba v sebaobrane možno Ti to ten pretlak v hlave povolí !!!
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"