Hornady critical defense

Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

erebos napísal:mam za sebou desiatky obrannych situacii... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nerozumiem co je na tom smiesne. X krat som bol v situacii kde slo o zivot a raz som bol svedok dokonca vrazdy. Tazke ublizenia nanzdravi ani neratam. To je smiesne?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

A to sa odohravalo na piesku pri bitke o formicky, alebo islo aj o kyblik :lol: :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Po vymenovani pripadov len za posledne 4 roky som dostal A bez jedinej otazky a este predseda komisie zkonstatoval "Ako vidim, tak vy tu tiesnovu linku volate zial casto".
Ale ok, vy viete lepsie :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Poprosím o vecnú debatu, ad hominem si nechajte do krčmy.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Yarco : mas pravdu.... Uz to tu bolo pisane opakovane, ale zase sa tu rozvijaju teorie, ktore mozu v konecnom dosledku niekoho dostat do problemu. Ked som sledoval to filozofovanie a teoretizovanie tak som neodolal...

Hornady CD a dutina : svoj nazor som uz pisal, ale znova pripominam udaj od vyrobcu ku konstrukcii strely. Dutina v prednej casti strely je vyplnena plastom z dovodu bezchybnej funkcie zbrane a aby sa predislo predcasnej expanzii napr o odev. Bude zaujimave sledovat spravne konanie kde bude protistrana argumentovat, ze tam neni dutina, ale mekky plast...

Odraz a priestrel JHP striel : tu sme zase v risi rozpravok a reklamnych letakov jednotlivych vyrobcov. Najme tvrdenie o pravdepodobnosti priestrelu bliziaceho sa 0 ma doslova rozosmieva. Nemam sice za sebou desiatky sebeobrannych situacii ako kolega, ale mam za sebou niekolko desiatok sudnych pitiev a mal som moznost vidiet nasledok strelby na vlastne oci. To mi dovoluje s istotou tvrdit, ze spoliehat sa na nejaku nizsiu pravdepodobnost priestrelu, alebo odrazu strely JHP akejkolvek konstrukcie je cista dogma. Ludske telo je tak komplikovane prostredie a prenikajucej strele stoji v ceste take mnozstvo premennych, ze neni mozne sa na tieto tvrdenia spoliehat. Je bezne, ze pri zasahu tela jedna strela prejde, druha zostava vo vnutri bez zjavnej priciny. A tyka sa to jednak roznych kalibrov, jednak roznych konstrukcii striel. Pametam si polovnika streleneho do brucha 30-06 Spr. so strelou "Silvertip", ktory mal cisty priestrel a do tyzdna bol doma z nemocnice. Pametam si cisty priestrel hlavy FMJ s cal. 6,35 mm a zaroven zastrel do hlavy s 9Luger kde strela skoncila pod klucnou kostou. No samozrejme si pametam ciste priestrely s roznymi "zazracnymi" konstrukciami striel JHP celeho spektra kalibrov. A co je na tom najlepsie moje skusenosti koresponduju so zisteniami z USA kde je vecsina municie do kratkych zbrani nejaka varianta JHP...


Zaver nech si urobi kazdy sam...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vydriduch napísal:Po vymenovani pripadov len za posledne 4 roky som dostal A bez jedinej otazky a este predseda komisie zkonstatoval "Ako vidim, tak vy tu tiesnovu linku volate zial casto".
Ale ok, vy viete lepsie :)
Vydriduch: tiež som za konštruktívnu debatu ohľadne účinkov streliva v praxi.
Kľudne môžeš pre obohatenie fora viac rozpísať niečo o tých situáciách v príslušnej téme.
napr.tu: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... &start=795
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

erebos napísal:Yarco : mas pravdu.... Uz to tu bolo pisane opakovane, ale zase sa tu rozvijaju teorie, ktore mozu v konecnom dosledku niekoho dostat do problemu. Ked som sledoval to filozofovanie a teoretizovanie tak som neodolal...

Hornady CD a dutina : svoj nazor som uz pisal, ale znova pripominam udaj od vyrobcu ku konstrukcii strely. Dutina v prednej casti strely je vyplnena plastom z dovodu bezchybnej funkcie zbrane a aby sa predislo predcasnej expanzii napr o odev. Bude zaujimave sledovat spravne konanie kde bude protistrana argumentovat, ze tam neni dutina, ale mekky plast...

Odraz a priestrel JHP striel : tu sme zase v risi rozpravok a reklamnych letakov jednotlivych vyrobcov. Najme tvrdenie o pravdepodobnosti priestrelu bliziaceho sa 0 ma doslova rozosmieva. Nemam sice za sebou desiatky sebeobrannych situacii ako kolega, ale mam za sebou niekolko desiatok sudnych pitiev a mal som moznost vidiet nasledok strelby na vlastne oci. To mi dovoluje s istotou tvrdit, ze spoliehat sa na nejaku nizsiu pravdepodobnost priestrelu, alebo odrazu strely JHP akejkolvek konstrukcie je cista dogma. Ludske telo je tak komplikovane prostredie a prenikajucej strele stoji v ceste take mnozstvo premennych, ze neni mozne sa na tieto tvrdenia spoliehat. Je bezne, ze pri zasahu tela jedna strela prejde, druha zostava vo vnutri bez zjavnej priciny. A tyka sa to jednak roznych kalibrov, jednak roznych konstrukcii striel. Pametam si polovnika streleneho do brucha 30-06 Spr. so strelou "Silvertip", ktory mal cisty priestrel a do tyzdna bol doma z nemocnice. Pametam si cisty priestrel hlavy FMJ s cal. 6,35 mm a zaroven zastrel do hlavy s 9Luger kde strela skoncila pod klucnou kostou. No samozrejme si pametam ciste priestrely s roznymi "zazracnymi" konstrukciami striel JHP celeho spektra kalibrov. A co je na tom najlepsie moje skusenosti koresponduju so zisteniami z USA kde je vecsina municie do kratkych zbrani nejaka varianta JHP...


Zaver nech si urobi kazdy sam...
Podpisujem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, keďže už nie je 1. apríl, ale 4., tak budem o kúsok vážnejší. Pred pár dňami som si nazoaj nebol istý, či nejde o veľmi sofistikovanú recesiu.
:wink:
Ak by si prelistoval toto fórum, zrejme by si zistil, že patrím k proponentom nosenia Critical Defense za predpokladu, že ten, kto sa tak rozhodne, si je vedomý celej tej kontroverzie, ktorú toto strelivo ako strelivo na hrane našej legislatívy vzbudzuje, resp. môže vzbudiť. A za predpokladu, že si verí, že by takúto kontroverziu ustál a je ochotný to riskovať. Čo to znamená, som oveľa dôslednejšie a odbornejšie rozoberal už pred časom a nemám potrebu sa opakovať, ani nejako výrazne prehodnotiť, čo som písal vtedy. Zopakujem len jedno: každý si je strojcom svojho šťastia.
:oops:
Pokiaľ ide o jazykovedný ústav, samozrejme, v prípadnom správnom alebo trestnom konaní môžeš na svoju obranu použiť, čo uznáš za vhodné. Je však veľmi iluzórne domnievať sa, že stanovisko takejto autority bude mať rovnakú váhu ako vyjadrenie špecializovanej autority, ktorou je v tomto prípade KEÚ, alebo rovnakú váhu ako znalecké posudky. Navyše, pripomeňme si, že zákonodarca myslel na možnosť, že vzniknú nejasnosti pri zaraďovaní zbrane alebo streliva do jednotlivých kategórií a ustanovil, že tou autoritou, ktorá bude mať posledné slovo, je ministerstvo vnútra (viď § 3 ods. 2). A ministerstvo vnútra sa bude na názor pýtať koho? KEÚ alebo Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra?
:idea:
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Už to tu kdesi tuším odznelo: dutina nemusí byť apriori prázdny priestor. Ani brušná dutina, či dutina lebečná (aj keď pri tejto to nemusí platiť u každého :)), nie sú prázdne a predsa sa im hovorí dutina. Takže keď je dutina strely vyplnená čímkoľvek, neznamená to, že dutinou byť prestala. V zákone nie je špecifikované, že musí ísť o prázdnu dutinu, takže platí, že aj dutina vyplnená čímkoľvek je z pohľadu zákona dutinou.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

pietro32i napísal:takže platí, že aj dutina vyplnená čímkoľvek je z pohľadu zákona dutinou.
Nevymýšľajme tu extrémy, nič také neplatí (*).

Ako už bolo spomenuté - treba sa zmieriť s tým, že súčasný zákon síce o "dutine" hovorí, ale ju bližšie nedefinuje a prípadné nejasnosti v kategorizácii odkazuje na konkrétnu autoritu.



(*) Ak by platilo "vyplnená čímkoľvek", tak aj taká priebojná olovená strela so zalisovanou oceľovou špicou by vlastne bola "z pohľadu zákona" strelou s dutinou. To fakt? :roll:
A podobné príklady by sa dali vymýšľať ad absurdum, až by sa pomaly ale iste stratil význam slova dutina ...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

erebos, trocha OT, aky bol cca podiel JHP streliva k beznemu fmj/sp a pod. pri tych pitvach? Ja som pitiev videl len zopar, ale zasah jhp nikdy. Myslel som, ze toto strelivo nie je v SR moc rozsirene ani medzi legalnymi strelcami. Dik.
dp342
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa dp342 »

Len upresnim co sa tu riesi par stranok dozadu.
Je to k nahliadnutiu nazivo v Hermese Ba.
Pastnemn to aj priamo do fora snad bude kvalita dostatocna
Prílohy
289C8D32-91AF-4040-801A-1034CF91C1D1.jpeg
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

:lol: :lol: :lol: :lol:
dp342
Skus si precitat siedmy prispevok od vrchu na deviatej strane tohoto vlakna. Tam tato debata zacala.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

OK borci, ak teraz vypukne tá istá debata k tej istej fotke, tak to tu radšej na pár dní zamknem.
:D :oops: :D
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Na youtube kanali Hornady Manufacturing pribudlo za poslednych 14 dni asi 7 videi ktore ukazuju ako sa toto strelivo sprava pri prenikani roznymi materialmi (osb doska, riflovina, celne skolo auta, dvere auta, drevo, ..)
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"