Hornady critical defense

Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

bujny napísal:...Náboj sa sekne nie o spodnú časť nábehu (v ráme), ale o vrchnú (nábojová komora). Možno by to poriešila návšteva u puškára, ale teraz nejak nemám voľného času....
Kruci, ja už by som to brúsil... :!: :lol: :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zvláštne, u mňa náboje nabíjané možno päťdesiatkrát (každý) prakticky bezo zmeny. Jediný skrátený je pod 1mm. Samozrejme, hovorím o kalibri .40 SW.
Vlad.
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa Vlad. »

Dovolim si znovu sa vratit k teme legalnosti nabojov Critical defense na nosenie. Vieme uz po par rokoch, co bola tato tema otvorena, ci su povolene na nosenie? Predajca mi tvrdil, ze ano, aj jeden pan, byvaly pracovnik na balistike, mi telefonicky povedal, ze su povolene(takisto aj ako Lapua cepp). Ma prosim dakto uz daku skusenost zo zivota s vyjadrenim policie, ci KEU?
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa Machead »

Vlad, preco zase ta potreba vrtat sa v h..ne ktore nesmrdi? Strela nie je expanza, lebo nema viditelnu dutinu v spicke. Strelivo nie je oznacene ako JHP. Bodka. Nech si kazdy nosi co uzna za vhodne. Ja nosim toto. V pripade NO sa i tak neriesi zvoleny prostriedok ale opravnenost NO.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Opatrne s tými istotami. Aj ohľadom konštrukcie strely aj ohľadom toho čo sa rieši a nerieši pri vyšetrovaní či na súde pri NO.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Machead, zasnem nad tym s akym sebavedomim a falosnou noblesou sa tu vyjadrujes k veciacam o ktorych nemas ocividne ani sajnu. - takze este raz:
Machead napísal: .. preco zase ta potreba vrtat sa v h..ne ktore nesmrdi? Srela nie je expanza, lebo nema viditelnu dutinu v spicke. Strelivo nie je oznacene ako JHP. Nech si kazdy nosi co uzna za vhodne. Ja nosim toto. V pripade NO sa i tak neriesi zvoleny prostriedok ale opravnenost NO.
- hovno ktore nesmrdi je stale len hovno
- strelivo Hornady Critical Defense je osadene strelou ktora nema jednoliaty plášť, nakolko tento je naruseny DUTINOU - do ktorej vyrobca napchal kus cerveneho plastu, pravdepodobne aby si ju Ty a Tebe podobni lahsie nasli. Ano, ta dutina tam je a ak ju tam nevidis tak vrat zbrojak.
- to ze vyrobca neoznacuje strelivo ako JHP este neznamena ze nieje expanzne. Spytaj sa SperkyhoB co si mysli o tom ked na flasku rumu napise vyrobca ze je plna tuzemskeho "umu" - tato tema tu uz bola viackrat pretriasana v prislusnych vlaknach.
- tym ze si zakon vykladas po svojom skodis len sam sebe. Prestan vsak svoje infantilne uvahy sirit ako "ten spravny" vyklad ZoZ - tvoj tacticool sposob uvazovania moze inych stat ZP. Prajem Ti aby Ta chlpati cim skor vymakli so zbranou naladovanou "sportovym" strelivom ktoru mas v rezime nosenia, aby si sa po naslednom precitnuti s nami mohol podelit o aktualizaciu svojich dojmov o podstate prav a povinnosti ktore Ti vyplyvaju zo Zakona ktory tu ucelovo dezinterpretujes.

..len tolko som chcel.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Machead napísal:Vlad, preco zase ta potreba vrtat sa v h..ne ktore nesmrdi? Strela nie je expanza, lebo nema viditelnu dutinu v spicke. Strelivo nie je oznacene ako JHP. Bodka. Nech si kazdy nosi co uzna za vhodne. Ja nosim toto. V pripade NO sa i tak neriesi zvoleny prostriedok ale opravnenost NO.
Vlad., Machead, ak by ste išli skutočne po princípoch a nie po tom, čo kto a kde napíše, resp. kto komu čo povie, resp. kto si ako vysvetľuje zákon, platí nasledovné:

1) strelivo osadené predmetnou strelou, ako aj strelivo so strelou Critical Duty expanzné JE!!!

Jasne a jednoznačne to vyplýva tak z konštrukčného usporiadania strely (obsahuje dutinu), ako aj z mechanizmu jej pôsobenia - expanzia s vyššou mierou kontroly (v konfrontácii s klasickými JHP) práve vďaka plastu vloženému do dutiny. Okolo toho vymýšľať ďalšie "aditíva" typu "neviditeľnej" dutiny je prebytočná aktivita, ktorá skutočnosť nijako nemení, ani ju neovplyvňuje.

2) strelivo so strelami typu Black Mamba, Lapua CEPP Super a Lapua CEPP Extra expanzné NIE JE!!!

Vyplýva to tak z konštrukčného usporiadanie týchto striel - neobsahujú dutinu, ako aj z mechanizmu ich pôsobenia - neexpandujú spôsobom "JHP", len menia svoj pôvodný tvar na "hríbikový". Mamba a už nevyrábaná Lapua CEPP Super je úplne to isté, ide o tupo-nosé fmj, ktorých frontálna - nárazová plocha nie je priama, ale je doplnená preliačinou, ktorá túto plochu výrazne nielenže zväčšuje, ale spôsobom nie zanedbateľným mení pôsobenie "nárazových" (hydrodynamických) tlakov, ktorým je strela pri jej pohybe v zasiahnutom materiáli vystavená. CEPP je zdokonalený variant predchádzajúcich striel - v mieste preliačiny je zmenené spolupôsobenie medzi jadrom a plášťom, je znížený prenos šmykových napätí medzi týmito komponentmi, čím sa hmota ktorou strela preniká dostane k mäkkému olovenému tupo-nosému jadru skôr, keďže narezaný plášť skôr "ustúpi" a obnaží jadro. Takto je vytvorený predpoklad k lepšiemu zabezpečeniu deformability strely samotnej, ako aj k jej rýchlejšiemu a ľahšiemu pretvoreniu sa do požadovaného tvaru s prítomnosťou akože expanzie. Okolo toho vymýšľať ďalšie "aditíva" možné je. Zasmiať sa na tom, zavtipkovať, to všetko možné je. Popísanú skutočnosť to ale nijako nemení, ani neovplyvňuje.

Ak by sme tomu mali dať aj voľajaký záver, nie primitívny - právny, ale elegantný - technický, prečo Critical Defense/Duty? Áno, je to výkonné, resp. v prevedeniach + P (Duty) až priveľmi, lenže aj priveľmi drahé. Koľko s tým natrénujem? No málo. Naproti tomu, prečo nie Mamba? Vysoký výkon, de facto na hornej hranici prípustných tlakov podľa C. I. P., resp. SAAMI, strelivo so strelou konštruovanou pre daný účel, cenovo oveľa dostupnejšie - dá sa s tým aj pravidelne trénovať ... Osobná a veľmi zlá skúsenosť s Critical Duty v kalibri .45 ACP - po dlhodobejšom nosení degradácia povrchu červeného plastu, zrejme vplyvom oleja (len dohad), následne náboje strieľané na tréningu - červený plast fungoval ako brzda, pri zasúvaní náboja do komory sa to oprelo o jej nábehovú hranu a náboj sa otočil horeznačky. 4 - 5 "zásekov"/zásobník, prosto katastrofa. Odvtedy som to do žiadnej z mojich pištolí nikdy nevložil a ani nevložím. Tak len toľko kolegovia, rozhodujte sa správne! A hlavne technicky, no a "kúsok" právne ...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..ach Boze, co som to spravil :cry:

(Sperky za tu "pritomnost akoze expanzie" Ti davam palec)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Nebožekaj, nemal si začínať ...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Prosím skúste v debate (ak bude pokračovať) jasnejšie rozlišovať expanziu strely ako takú (=deformácia zväčšujúca jej priemer) a expanziu v zmysle nášho ZoZ. Nech to nie je pre ľudí zavádzajúce.

f) expanzná strela je strela, ktorej účinok v cieli je zvýšený jej deformáciou, ktorou je zväčšený
jej priemer, a táto deformácia je spôsobená dutinou v hrote strely,



A len pripomínam (hlavne Machead-ovi), že stále platí §3 ods (2):
V pochybnostiach o zaradení zbrane alebo streliva podľa odseku 1 a ich určení v rámci jednotlivých kategórií rozhoduje ministerstvo,
takže s akýmikoľvek kategorickými vyhláseniami na tomto poli by som bol veľmi opatrný. Môže to mať nepríjemné následky.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

osobne sa nazdavam, ze mozne problemy z nosenia/pouzitia zakonom nejednoznacne definovaneho streliva su znacnejsie, ako vyhody plynuce z pouzitia takehoto streliva pri NO/KN.
Ale mozem sa mylit, preto sa pytam.

V com je pri KN/NO lepsi hornady critical defense oproti:
- subsonic komoly
- klasika ogival, resp +p ogival

dakujem
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

V princípe je to prosté - expandujúca strela buď
- prenikne porovnateľne hlboko ako menej laborovaná klasická strela (subsonik príp. "klasika ogivál"), ale spraví viac škody a odovzdá viac energie alebo
- prenikne menej hlboko než silnejšie laborovaná klasika (napr. P+) a neprestrelí resp. prestrelí s menšou zostatkovou energiou.

Keďže táto problematika nejde len jednoducho vyčísliť a porovnať ako cenu rožkov v Bille, aj tak je to vo finále na každom jedincovi, čo a prečo uprednostní pre svoje účely a potreby.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

K ucinkom pistolovych kalibrov na ludske telo odporucam pozriet video, ktore som dal do zaujimave videa kde sa k tomu vyjadruje anesteziolog na zaklade vlastnych skusenosti s pacientami.
RomanDiamond
prispievateľ
Príspevky: 172
Registered for: 6 years 6 months

Príspevok od používateľa RomanDiamond »

Mne predajca tiez hovoril, ze critical su uplne v poho na nosenie, radsej som ich po par clankoch tu na fore vypaskoval. V 380. Acp aj tak mam kludne normalne a v lugri nosim subsonic. Za to ma aspon nikto nedoebe, ze co to mam nahodou v komore...
Vlad.
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa Vlad. »

Dnes som poprosil jedneho znameho z policie, ci mi nevie priamo na KEU zistit ako to s Critical defense je a povedali mu, ze je povolene na nosenie, ze aj kedysi kontaktovali vyrobcu, aby s nim prebrali konstrukcne otazky a vyhodnotli to ako povolene strelivo. Ja osobne to teda asi nosit budem, kedze je to uz druhy clovek od fachu, co mi to potvrdil, no mam to zial len ustne potvrdene, bez pisomneho potvrdenia. Sanca, ze to dakedy budem musiet pouzit v NO je malicka a ked uz nahodou k tomu raz dojde, tak budem mat aspon vacsiu istotu, ze naboj nepreleti cez utocnika a neohrozi dakoho ineho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"