Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Zdravim Ta Sperky,
- ak sa chces bavit "konkretne o konkretnych veciach - o ucinnosti pistolovych kalibrov proti zvieratam“ tak nas tu prosim neohuruj s tym kolko bukovych dosticiek aka raz prestreli - zvierata na cele bukove dosticky nenosia
- mne ide obycajny longrif z kadeta tusim nejakych 286m/s (alebo 296?) ak sa dobre pamatam (40gr RWS Club).
- pani ale nestrielala longrifom ale .22 Long HV - ak by si clanok ktory chvalis cital pozornejsie, zistil by si ze su v nom uvedene aj dobove parametre tohto streliva: 29gr @ 1240fps (z pusky)
- na odkaze nizsie sa nachadze este jeden clanok viazuci sa k tomuto pribehu, je v nom rozpisane trosku viac o strelive ale najma je v nom navyse fotka druhej strany lebky toho grizzlyho s dovetkom ze jedna zo striel presla skrz obe steny lebky (kolko je to bukovych dosticiek Ti ale nepoviem). Clanok je tu: http://www.thetruthaboutguns.com/2017/0 ... old-front/
- "Prípad jednej dámy, ktorá mala o hodne viacej šťastia ako rozumu" - ta pani v zivote odrala viac zveri nez si Ty videl .. takze opatrne.

Zaverom: usmrtit medveda malorazkou mozne je, no pravdepodobne to nieje.
- Dokazuje to skusenost pani Twinovej (z medveda existuje koza aj lebka s dierami, rovnako puska vystavena v muzeu - takze nejde o bachorku), no po nej to uz asi nikto nezopakoval.

Ten clanok na ktory reagujes som sem nedaval s umyslom pausalizovat tvrdenie ze "s malorazkou sa daju strielat medvede na ranu" tak to prosim nerob ani Ty v opacnom garde.
Na tom ze existuje mnozstvo kalibrov ktore su do lesa vhodnejsie nez longrif sa s Tebou zhodnem nielen ja, ale aj ostatni tak neviem preco mas opat raz potrebu dokazovat nam nieco co nikto nepopiera :wink:
Naposledy upravil/-a theplaky v 18 Júl 2018, 01:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ubik napísal:.. a tam ho sekol do malicka jeden takyto mravcek a pol dna nosil ruku v uvaze :)
= shot placement (umiestnenie zasahu) - mravcek vedel co robi :wink:
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Jj, smykol ho skarou ppmedzi dve bukove dosticky
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

:D
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Obrázok

Sa mi nejak nezdá pomer priemeru dier po .22 (aj keby sa rozplácly o pár mm) k velkosti očného zubu. Možno mal ten kolosálny maco vekom abradovaný chrup. Neviem, videl niekto rozmery lebky grizliho ?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Presne rozmery lebky toho grizzlyho su uvedene v jednom z clankov:
- dlzka: 16 9/16
- sirka: 9 14/16
- "trofejne skore": 26 7/16
* vsetko v palcoch

V sucasnosti tomuto medvedovi v celosvetovom rebricku patri 21. priecka (co do velkosti lebky?).

Viem ze sa tam potom niekto dusoval (neviem ci priamo v clanku ci v diskusii pod nim), ze jeden z rozmerov "tej" trofejnej lebky je mensi nez je trofejne minimum pre medveda hnedeho..
(navecer to dohladam a postnem to sem do EDITu)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

SperkyB napísal:Všetko! Moderátor!
Týmito zvolaniami na konci si chcel povedať čo?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

SperkyB u teba sa prejavuje syndrom teoretika a podla mna si nazbieral uz tolko teoretickych udajov, ze zacinas byt opantany presvedcenim o jedinom moznom a spravnom rieseni / pravde / skutocnosti. To ze na teba reaguje uz len hrstka ludi (a ty to beries ako invektivu) je toho dosledok /sam som momentalne porusil svoje rozhodnutie na teba uz nereagovat/.

Tvoj text konstruujes s velkym mnozstvom terminov, radoby odbornych a vedeckych fraz, urcite to dobre posobi na ludi, ktori v teme o ktorej pises (zvacsa balistika) musi budit pocit celkej dovery. Na tom nevidim nic zle, ale ako som pisal, ty uz vidis len jedno. Svoje. Jasne, ze potom, ked ma este niekto sil ti nieco vytknut, tak to beries ako utok na svoju osobu. Ja sa Petersonovi cudujem, ze ma tie sily, ale historia ukazuje (vid. taky Dantes), ze v niektorych pripadoch je to ucinne ako hadzanie hrachu na stenu.

Skus sa na svet pozerat aj inou optikou, to ze ty mas cisla a niekto ma ine skusenosti neznamena, ze on sa myli. Uz mi to zacina pripominat vtip: Vedci vypocitali, ze cmeliak nemoze lietat, nastastie cmeliak o tom nevie.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

R napísal: Sa mi nejak nezdá pomer priemeru dier po .22 (aj keby sa rozplácly o pár mm) k velkosti očného zubu.
Tu je link na tie vstrely vo vacsom detaile. To je zgrupene. Hral som sa na CSI a meral to ale vychadzali mi voloviny (zabery na celu lebku vo vhodnom uhlesu v prilis nizkom rozliseni), tak im musime verit :)

https://cdn0.thetruthaboutguns.com/wp-c ... -skull.jpg
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Je to čisté olovo s relatívne malou energiou, tak sa dá predpokladať, že už počas prieniku kosťou (1. bariéra) sa deformuje. Tiež je možné, že aj časť tkaniva kosti okolo vstrelu je natoľko narušená, že pri procese preparácie lebky sa vytratí.
To by mohlo vysvetliť otvory väčšie než pôvodný priemer strely, ale berte to len ako moje špekulácie.

S 22LR sa u nás tuším strieľa hlavne (alebo len) škodná, tak neviem, či tu niekto z prítomných lovcov má na stene/poličke preparovanú lebku strelenú 22-kou (omylom na hlavu). Mohli by sme to porovnať, len pre tú radosť z bádania :)
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Mesi napísal: Tvoj text konstruujes s velkym mnozstvom terminov, radoby odbornych a vedeckych fraz, urcite to dobre posobi na ludi, ktori v teme o ktorej pises (zvacsa balistika) musi budit pocit celkej dovery.
Ak by som prirovnal téme ohľadom zdravia ?
Podobne sa správa stránka Badatel.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Ubik: pomer priemeru dier k veľkosti nápisov (napr. long) je tiež zaujímavý. No nič, až na jeseň nájdem na hubačke nejakú mršinu podelím sa s výsledkami merania.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..k velkosti tej lebky:
- ak je vyrok nizsie pravdivy, tak to vyzera ze vseobecne vzato ma grizzly "mensiu" lebku nez medved hnedy
(bolo to v diskusii pod tym prvym clankom)
Prílohy
Snimka_obrazovky_2018-07-18-18-47-21-768-747x578.jpeg
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Nemiesaju tam to "trofejne skore" s rozmermi?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

No ja predpokladam ze jedno vychadza z druheho - no ako ten mechanizmus funguje v praxi nam mozno vysvetli nejaky 1/2ovnik ..
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"