Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5176
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

quest1 napísal:Les je svina, same krvilacne veverice, ale strach z vlastneho tiena je najhorsi.
Jasné, svätá pravda... len mám také tušenie, že na tieto slaboduché kktiny ti neskočia chlapi s takými drobnejšími vadami ako chýbajúca polka tváre, vytrhané svalstvo z dolných končatín, rozmliaždené predlaktia a ruky a pod. Teda, ja len papagájujem, čo ten Gúgl vypľul... :roll: :wink:
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Gunslinger napísal:
Bod 2. = vykrvacanie = je opat v prvom rade vecou zasahu (shot placement) a potom penetracie. Z cisto fyzickeho hladiska (ktore Ti bude blizke :wink: sa skus zamysliet ci je az taky obrovsky rozdiel ked pri uplne rovnakom zasahu (shot placemente) trafis maca 9nou (= zjednodusene 9mm diera), alebo .44kou (=zjednodusene 10.9mm, cize povedzme 11mm diera). V prvom pripade (9mm/63mm2) Ta bude maco kusat a vlacit po zemi este 3 a pol minuty, v druhom pripade (11mm diera/95mm2) Ta bude maco kusat a vlacit po zemi len 2 minuty a 10 sekund (o tretinu menej), pocitam spravne? :lol: Pokracujme teda vo fyzike a matematike dalej - z 5 ranoveho .44 revolvera do macka nasukam (bez makcena!) 5 ran = bude z neho crcat cervena 5 dierami o priemere 11mm... (95mm2 x 5 = 475 mm2), zatial co pri 16 ranach z 9ny (63mm2 x 16 = 1017 mm2) hohoooo, sa nam to nejak otocilo, a macko nam zhasne o polovicu rychlejsie ked pouzijeme 9nu (cize Ta maco bude kusat a vlacit po zemi len povedzme minutu a pol - bohuzial sa nejedna o priamu umeru aj v case). Ciste teoreticky/matematicky je - co sa tyka vykrvacania - teda 5 ran zo .44 ekvivalentom 7,5 (zaokruhlime radsej nahor) cize cca 8 ran z deviny. Na zvazenie teda je ci clovek da rychlejsie 5 ran z velkorazoveho revolveru, alebo 8 ran z klasickej deviny? A tu nehovorime o postoji Isosceles na strelnici, hovorime o priam mileneckom zovreti v polohe lezmo, kde medved dost neromanticky hryzka nase lave predlaktie, zatial co znacne vykrutenou pravou rukou mackame spust ako o zivot (mozno doslovne :shock: Za zvazenie tiez stoji ze ak mi v tej vykrutenej ruke silny spatny raz zlomi zapastie, alebo mi zbran vypadne z ruky, moje sance sa znacne znizia, rovnako ako za zvazenie stoji to ze zatial co tych 5 ran v revolveri v tejto polohe a s len jednou volnou rukou asi tak lahko neprebijeme (= cize 5 alebo 6 ran je maximum co mozeme dat), z deviny bez prebitia vysypeme vceliciek 16 (pripadne i viac ak sme nesetrili na velkokapacitnom zasobniku ci +3 extension :twisted: co nam dava viac nez trojnasobne vacsiu sancu niektorym 'lucky shot-om' zasiahnut CNS pripadne (v tom horsom pripade) o polovicu zkrati cas mackovho roztopasneho santenia (=nez vykrvaca).

Gunslinger
:(, :shock:, ja neverím, neverím, že som na streleckom fóre ... Neverím.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Gunslinger napísal: palica > paste a zuby > hrat mrtveho
cisto k tomuto... nie je lepsie hrat uplne mrtveho ako "bitkou" bez akejkolvek sance zbytocne este viac nastvat medveda?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

K tomu hraniu mrtveho..
Cital som ze najma zenske mavaju vo zvyku od strachu omdliet skor nez k nim maco dobehne (o tom ze omdletiu predchadza povolenie zvieraca na jeho plny priemer sem pisat asi nemusim :D ). Medved nehybneho cloveka uz nepoklada za hrozbu a su sance ze svoj utok nedokonci.
Cloveka medved nevnima ako potravu, o takom ktory smrdi po hovn€ to asi plati dvojnasob - ale ako spravny mrchozrut nepohrdne 70kg volne pohodeneho masa ktore by mu mohlo padnut vhod raz ked nebude co zrat. Vraj byva bezne ze si turistu hrajuceho sa na mrtveho chrobaka zacne zahrabavat listim atd..skratka si ho "schovava" - tento ritual by som zazit nechcel :D

Uz si nepamatam kde presne som to cital, je mozne ze je ta info z pochybneho zdroja tak to berte s rezervou..no kazdopadne mi to utkvelo v pamati.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, ked sa s medvedom v lese stretne Chuck Norris, tak medved predstiera ze je mrtvy...


Ale vazne, toto konkretne je trochu dilema, navyse z tragickych pripadov co sa daju na nete dohladat sa casto neda zistit ci ten neozbrojeny turista predstieral 'mrtveho' alebo sa aktivne branil (pokial sa nenajdu biologicke stopy za nechtami ci v ustach - a ano - v takych zufalych situaciach niekedy nekuse len medved cloveka, ale aj clovek medveda - nie je to ziaden MMA zapas, tam uz idu stranou akekolvek zabrany).

Jediny clovek ktoreho osobne poznam co prezil utok medveda (naposledy sme sa videli v stredu na strelnici a ak toto cita tak ho zdravim :wink: to myslim prezil aj vdaka tomu ze na konci uz naozaj 'hral mrtveho', aj ked zasa keby sa on fakt nastval, myslim ze by z toho macka stiahol kozu holymi rukami a dal si ju pred krb 8) :lol:

Kazdopadne aj ked faktorov pri utoku medveda je velmi vela, vo vseobecnosti prevazuje odporucanie aktivnej obrany pred 'hranim mrtveho', a tym sa mysli cokolvek - pastou po nufaku, prsty do oci, atd. proste cokolvek co macka presvedci ze o tento 'zakusok' bude musiet tvrdo bojovat. Navyse nie je to 'bez akejkolvek sance', cital som o viacerych pripadoch ked to pri aktivnej obrane medved rychlo vzdal a radsej si isiel pohladat potravu ktora mu nevzdoruje.

Mozno ak by sa jednalo o medvedicu s malymi ktora ich v podstate ochranuje, tak tam by 'hranie mrtveho' mohlo zabrat (clovek by uz nepredstavoval 'hrozbu'), no tiez som cital o pripade ked ten smoliar/nominant na cenu Akademie expresne zmenil tuzbu po Oscarovi na tuzbu po olympijskom zlate v sprinte hned potom ako medvedica zavolala vsetky tri mladata k sebe nech si na 'mrsine' posmaknu este skor nez ju ona dopapa... :roll:

Druha vec ale je ze velmi vela sebaobrannych situacii sa zvazuje v kontexte ze je clovek sam, lenze co ak je clovek v hore na hriboch alebo na malinach, ci len na vychadzke s manzelkou ci priatelkou, s rodinou, s detmi, atd. a vtedy v podstate ina moznost ako aktivna obrana (akakolvek) ani nie je. Dieta nezostane len tak nehybne lezat ked ho bude onuchavat medved, takze jedina realna alternativa je postavit sa medvedovi do cesty alebo priam privolat jeho pozornost na seba a dat rodine aspon aku taku sancu na utek/unik.

A aj ked sa snazim to trochu odlahcit humorom, toto je vazna tema, navyse medvedov je na tom nasom malom Slovensku docela dost (podla Narodneho lesnickeho centra cca 2200, podla MZP 'len' cca 1200, pricom sto rokov dozadu ich tu bolo desatkrat menej - len okolo stovky), zostava len dufat ze nikto z nas tuto dilemu osobne nebude musiet riesit...


Gunslinger

P.S.: SperkyB: Co sa Ti nepaci na matematike/fyzike? Myslel som ze cisla su Ti blizke? Alebo som spravil chybu pri vypocte objemu? :wink:

P.P.S.: Arminius: Dik, potesil si ma :)
miso243
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa miso243 »

Mám osobné aj sprostredkované skúsenosti s porážaním dospelého dobytka na voľnej pastve odstrelom. (pre prípadných rýpalov - išlo vždy o dobytok z voľného chovu, nikdy nefixovaný a zákon takýto spôsob porážky povoľuje). 22 LR bola rýchlo nahradená 7,62x39, 7,65BR najprv 9Luger a tá zase 9,3x72R. Zásah puškovým kalibrom do oblasti mozgu alebo predĺženej miechy (aj tesnej blízkosti) vedie k okamžitému pádu k zemi. Išlo ale vždy o zvieratá v kľude alebo len mierne znervóznené pohybom strelca pri hľadaní bezpečného uhlu pre výstrel. Ale býk má bežne 500-600 kg. Napr. 9 mm na to potrebovala niekoľko rán. Za mňa teda rozhodne radšej 44.
K výberu zbrane by som skôr zvolil revolver. Verte bol to zvláštny pocit oprieť býkovi o čelo CZ75, stlačiť spúšť a počuť len cvaknutie kladivka, lebo záver sa miernym tlakom naň posunul pár milimetrov dozadu (skúšal som a Walter PPS robí to isté). V bratskom objatí s medveďom by to cvaknutie určite zaniklo v iných zvukoch ale pocity by boli iste nepríjemnejšie.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

Gunslinger napísal: A aj ked sa snazim to trochu odlahcit humorom, toto je vazna tema, navyse medvedov je na tom nasom malom Slovensku docela dost (podla Narodneho lesnickeho centra cca 2200, podla MZP 'len' cca 1200, pricom sto rokov dozadu ich tu bolo desatkrat menej - len okolo stovky), zostava len dufat ze nikto z nas tuto dilemu osobne nebude musiet riesit...

P.P.S.: Arminius: Dik, potesil si ma :)
arminius napísal:
Gunslinger napísal: Webforum 'pamatnici' a stari harcovnici mozu zvysok kludne preskocit (alebo otvorit sacok s popkornom a pohodlne sa usadit :lol: :P
Veľmi dobré čítanie...
Dovolím si povedať, že tak pekne po lopate (no fundovane) vysvetlenú problematiku vie na WF len málokto dať.
OT ...alebo možno aj nie.

Potešil - nepotešil...komu česť, tomu česť...pastierovi trúba.
Doplním môj predchádzajúci názor.
Myslím si, dokonca je to nad slnko jasné, že WF čítajú nie iba registrovaní jedinci zo Slovenska ale aj z Čiech...a na to netreba zabúdať.
Nie jeden má síce zbraň/ne, no problematike samotnej nejak nerozumie. Tie všeliaké odborné výrazy mu proste nič nehovoria...a priznám sa, že občas (v pravidelných intervaloch :roll: ) v tom mám hokej aj ja.
V lese som pravidelne, hlavne v čase húb...tak 2x do týždňa. Nestretol som zatiaľ macka alebo vlčka, no miestni poľovníci vravia, že nie raz narazili na stopy, niečo zachytili aj fotopasce.
Takže to, čo si napísal, je oveľa jasnejšie pre laickú verejnosť, ako tie všeliaké numerá a "bukové doštičky". Do nich kladiem uja...
Preto som vyslovil názor, že si dal fundovanú odpoveď....niektorých je priam radosť a pasia čítať.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Posledne scitanie medvedov v Malej Fatre (6/2018):
https://myzilina.sme.sk/c/20876514/medv ... oring.html
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5176
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

vanto napísal:Nad Malou Lodinou napadol medveď hubára so psom

http://kosice.korzar.sme.sk/c/20877963/ ... z5ML8uUpd6
quest1 napísal:Les je svina, same krvilacne veverice, ale strach z vlastneho tiena je najhorsi.
Na ho*no deň, keď ti vlastný tieň dochráme psa (ale aspoň nie teba...) :roll: :twisted:
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

:D, tak tak, to je to podceňovanie situácie mnohými ľuďmi. Ináč ide o oblasti, resp. lesy v okolí Košíc, kde som doteraz počul len o diviakoch ...
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Neskutočné.. Čo sa musí stať aby blbečkovia v kanclíkoch na úradoch životného prostredia umožnili primeranú reguláciu. Ja proti tým zvieratám nič nemám, ale z každej strany počúvam aké počty ich tu máme a kde kto už pred medveďom utekal.. To fakt v tomto debilande musí najprv medveď dákemu synáčikovi poslanca/ ministra natrhnúť prdel, aby sa byrokratický moloch úradníkov rozkýval?
Pred dvoma týždňami u nás zrušili jednu akciu v miestnom parku / vo veľkom navštevovaná oddychová zóna/ pretože medveď sa tam uvelebil na lúke. A nič. Nie len rozkaz, ale už aj medveď je nad zákon :!: :?:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Uz som to tu pisal a nechce sa mi opakovat. Nech si kazdy nosi co chce.
Na borelioziu kver aj tak nepomoze a na ludsku blbost detto. By ma zaujimalo, ci niekedy medved napadol cloveka s rolnickou...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

..mas pravdu, medvedie h0vn0 v ktorom by sa valala rolnicka zatial tusim este nenasli :D

Inak tu na fore raz niekto v kontexte co si zobrat do lesa spomenul jednu myslim celkom zaujimavost a tou je signalizacna svetlica (tusim sa to pouziva na jachtach) - staci skubnut za snurku a minutu z toho slahaju plamene, zhasnut sa to neda). Ohna sa predsa boji kazde zviera, no na druhu stranu tu vsak asi bude riziko neumyselneho zalozenia lesneho poziaru..

Kazdopadne co sa tyka preventivy tak v pomere cena / ucinnost je rolnicka zatial dlhodobo asi top..
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mierny OT: Turisti sa pytaju horara co maju pouzit proti mdvedom.
- noste rolnicky, toho sa boja a zoberete si cesnak, ten nemaju radi.
- dobre, a ako spozname, ze je blizko medved.
- no to podla trusu, trus mladych medvedov smrdi po rybach a obsahuju rybie kosti. tie niesu nebezpecne.
- a co trus starych medvedov?
- ten smrdi po cesnaku a obsahuje rolnicky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"