Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Trocha OT lebo to nieje náboj, ale pred pár rokmi som pozeral v telke nejaký dokument z Kanady a USA na tému stret ľudí s medveďmi. Vyjadrovalo sa k tomu kopa ľudí, hlavne odborníkov ako ochranári, poľovníci, zamestnanci parkov, horskí záchranári...proste všetci čo tam majú s tým skúsenosť. Zobrali sa spisy kde boli zaznamenamá tieto stretnutia, ako aj forma "riešenia" zo strany napadnutého. Výsledok bol, že lepšiu účinnosť ako strelná zbraň má riadny spray, z u nás dostupných napr toto - toto

Keď mám na to povedať svoj názor, podložený mojimi vedomosťami (ktoré sú značne subjektívne, takže som otvorený každej rozumnej diskusií ) tak ten spray má čosi do seba. Skúsme to porovnať s revolverom .44mag, aby ste nepovedali že som trochár.

Videl som v tatrách chalanov, čo to mali zavesené na opasku, takže dajme tomu, že čas tasenia bude rovnaký.

Ak som dobrý strelec, tak 5 rán zo zásobníka vysypem za... s rozptylom... (prosím doplniť od niekoho kto s tým vie strieľať) :lol: Ja osobne tomu dávam 2 účinné zásahy. Spray namierim, stlačím a vytvorí účinnú clonu do vzdialenosti cca 7m širokú podľa obrázkov aspoň meter, takže je vyššia šanca úspešného umiestnenia.

A teraz to (podľa mňa) najdôležitejšie - pravda je čo sa tu písalo, že veľakrát zviera stále beží/útočí aj keď po zásahu už malo byť mŕtve. Pokiaľ sa nezasiahnú motorické oblasti mozgu ako mozoček a predĺžená miecha, táto možnosť tu je vždy. V tomto vidím výhodu sprayu, že v priebehu sekundy medveďovi vypnete obraz, zvuk a čuch, ostante na mieste, poprípade len splašene pobehovať s opuchnutými sliznicami, soplí, kýcha...ako keď má niekto alergiu.

A to nehovorím o tom, že aj ochranári a samotný maco sa poteší, keď to rozchodí :)

Nevýhoda je asi použite vo vetre, aj keď určite by som to riskol s tým, že sa najprv nadýchnem, zavriem oči, a potom chvíľu utekám kolmo na smer vetra kým sa nadýchnem a opäť ich otvorím..aj za cenu rozbitého nosu o strom.

Toľko môj pohľad na problematiku stretu človeka s divou zverou...
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

myslim, ze ked je medved tak blizko ze si mozeme dovolit pouzit spray /5m a menej/ tak uz je neskoro nieco skusat pretoze medved je velmi pohyblivy a este aj nasraty ze sme ho vyrusili :lol:
Poznam par ludi co skaredo doplatili na stretnutie s macom u nas na Liptove a ked som sa ich opytal co nieco neurobili odpoved bola rovnaka, maco bol taky rychli ze som sa ani nestihol posrat a uz bol pri mne.
Treba sa len rozhliadat v hore okolo seba, dat o sebe vediet a nie len tupo cumiet do zeme po hriboch, pretoze ked sa clovek dostane na kontaktnu vzdialenost a medvedica ma este aj mlade myslim ze daku 44 magnum si mozeme strcit do riti alebo sa radsej strelit rovno sami nech moc netrpime.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Tak to bez debaty, že prevencia je v tomto prípade najdôležitejšia. Medvede žijú na Slovensku nepretržite od poslednej doby ľadovej, a nepamatám sa, že by napadli nikoho iného ako 1, poľovníka ktorý išiel ticho 2, hubára, ktorý kukal do zeme a tiež šiel ticho 3, lesného robotníka ktorý bol zasa sám a ticho... ani len tie zvončeky nenosia čo potom môžme nájsť v kope trusu :lol:
Len som chcel poukázať na to, že vraj je ten spray účinnejší ako zbraň. Nikoho na to nenahováram, ja mám tiež pána Lugera, a v prípade stretu s medveďom mám ultra rýchlu aplikáciu odpudzovacieho repelentu na vnútornej strane nohavíc...myslím, že by ma nechal tak :twisted:

A teraz vážne. Ja si nemyslím, že keby som sa dostal do blízkosti medveďa, tak by som bol schopný niečo urobiť, keby hneď útočil. Je iné keď sa ešte len začne stavať na zadné a vetriť, vtedy sa dá všeličo vytiahnúť zpoza opaska, ale inak... to neni ako plašiť svorku vlkov v zime, ako mi rozprávali pohraničiari z Podbanského pred x rokmi. Tých vidíš, máš čas zamieriť aj streliť keď je treba.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

potom by som skor stavil na tekutu strelu alebo penu ako plyn daco od SABRE RED obsahuju percentualne dost ucinnej drazdivej latky tusim az 10% a pri vystreku vietor nerobi problem luc latky doleti v pohode do 5 metrov
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

neviem neviem, medvede radi likvidujú včelstvá a pri tejto činnosti dostanú obrovské množstvo žihadiel do čumáka, slizníc a okolia očí, nezaregistroval som že by im to nejak extra vadilo, buď sú imúnny a na papriku reagovať budú alebo ich paprika ešte viac nasere... treba robiť hluk pri presune, pri stanovačke vypaľovať prázdne konzervy a obaly, tie potom zakopávať aspoň 500m od stanu a žrádlo v batohu vyťahovať lankom na strom...
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

U nás v lese je nebezpečnejší kliešť, ako medveď....
http://www.cas.sk/clanok/83683/kde-su-n ... ieste.html

Edit: týmto neodporúčam používať kliešťa na sebeobranu.... :lol:
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

no kapo ma pravdu a ked uz sme pri tych kliestoch viete aky je rozdiel medzi dievcatom z mesta a z dediny

dievka z mesta ma na klitorise piercing a dievka z dediny kliesta :D
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

:D
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 10 Feb 2012, 19:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

skusenosti dievky z dediny? :shock: :roll: :lol:
inspiring_curie

Príspevok od používateľa inspiring_curie »

hlavne ked ho pošteklíš jazíčkom v domienke, že je to čierna perla . no ale k téme , som nejak prehodnotil použitie zbrane proti zvieratám v lese, moja skúsenost z minulého leta taká: ja a moja kočka 8 metrov odomna nalavo v lese na hrýboch , prešli medzy nami dvaja turisti o 5 minut po nich medzy nami prebehol asi ich dunčo , čierny pes XY rasa asi labrador , prebehol rýchlostou takou, že jediné čo som vydel ako sa rúti čierna gula na moju mladú . síce ju obyšiel a letel dalej za majitelmi ale v tej rýchlosti čo som vydel by som asi trafil iba jedno alebo skôr jednu a teraz by som už asi niekde sedel v chládku. A to ten havino iba šiel okolo, ak by útočil čo potom??
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ja som tu ešte nikomu nikdy nič nepovedal za pravopis, tiež občas spravím chybu, ale nehnevaj sa toto je moc, tu sa už stráca tá aká taká kultúra fóra.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Najviac človekov umre na vydesenie... :roll:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

mi ez "človekov" nem értem beszéd a banda :lol: :lol: :lol:
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

3500korun: V živote by som so sebou nenosil ten blbý sprej na obranu pred medveďom. Stačí trocha vetra, a máš to v ksichte. A je to trocha iná sila, než kaser na ľudí (prečo sa asi nesmie používať na ľudí a psov, že? :) ).

A kedy je najväčšia pravdepodobnosť na stretnutie s medveďom? Keď fúka vietor od neho, že áno?

Takže - ak sa brániť (lebo väčšinou ťa medveď aj tak nenapadne, ak nerobíš blbosti) tak strelnou zbraňou. Ochrana neochrana, môj život je môj život (alebo zdravie). Okrem toho, tých medveďov na slovensku zasa toľko nie je a útokov na človeka - turistu je ešte menej...
inspiring_bartik

Príspevok od používateľa inspiring_bartik »

na medveda FN Five-seveN, len v SK sa to si kupit neda.

v CZ... 82 000.0 Kč (vč. DPH)

Obrázok


Obrázok

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us


Výrobca: FN Herstal, Belgicko FN Five-seven

Základné údaje

Kaliber: 5,7mm

Náboje: 5.7x28mm

Kapacita zásobníka: 10, 20, 30 nábojov

Rýchlosť paľby (kadencia): N/A rpm

Rýchlosť strely: 305 - 716 m/s

Dostrel: asi 100m

Efektívny dostrel: 50m

Hmotnosť: nenabitá: 617 g

s 10 ranovým zásobníkom: 650 g

s 20 ranovým zásobníkom: 675 g

s 30 ranovým zásobníkom: 700 g


FN Five-seven bol vyvinutý belgickou firmou FN známou aj výrobou PDW P90 a útočnej pušky FN FAL. Zbraň bola vydaná v roku 2000.

Zbraň využíva na nabíjanie oneskorený spätný chod závera. Je primárne skonštruovaná pre náboj 5,7x28mm, ktorý používa aj P90. Tento náboj je určený na prestrelenie kevlarových viest na vzdialenosť do 100m. V SGC sú napáskované a používané väčšinou 20 a 30 nábojové zásobníky s nábojmi typu 5.7x28mm AM FMB.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"