Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

lovec napísal:Pri Bojniciach muža napadol medveď

https://www.aktuality.sk/clanok/693676/ ... ol-medved/

Dotyčný podľa článku obišiel veľmi dobre.

Akurát som dovolal s jedným pánom z PZ v Bojniciach.. Tak ako som povedal aj jemu, tak napíšem aj tu. Nakoľko viem, že sem niekoľko poľovníkov od Prievidze a priľahlého okolia chodí. Konkrétne v extraviláne Bojníc mám jednu veľkú včelnicu a situácia s tou hnusnou zgerbou je už ďalší rok neúnosná, rozhodol som sa verejne byť nápomocný pri vybavovaní Ministerských výnimiek. Znovu mi opakovane bolo cez známeho z Lesnej stráže povedané, že ministerstvo výnimku vydá PZ "AŽ SA NIEČO STANE" . Vrámci možností ktoré mám viem poskytnúť ako AUVL pre tento včelarský rajón súčinnosť pri spísaní akýchsi čestných prehlásení, eventuálne hromadnej sťažnosti pre ministerstvo. Aby úradníčkovia dostali na stôl reálne čísla a vyčíslenú škodu, ktorú za dlhé roky flagrantného prehliadania a ignorovania tá ich hýčkaná a zákonom chránená zgerba napáchala..Poznám pár ľudí z Bojníc ako je pán z reportáže, ktorým pri venčení psa, či prechádzke lesom skrížil medveď cestu . Viem o včelároch, ktorí majú svoje zdemolované včelstvá - včelnice v tejto lokalite nafotené. Niekoľkých z nich som tento a minulý rok opakovane vyzýval, aby išli na políciu a nechali si všetko spísať. Neviem koľkí tak učinili. Každopádne, ak viete v tejto veci dáko pomôcť, prosím kontaktujete ma či už tu, alebo cez ss.
Čakať až sa niečo stane nehodlám. A so stupidnou argumentáciou typu "musí sa niečo stať " sa nehodlám zmieriť.
Ďalej, každému jednému z Vás komu sa podarí vybaviť výnimku na odstrel v priľahlých revíroch v okolí Bojníc, na kožku každého jedného medveďa dám 10 kg medu - podľa vlastného výberu a 10 lit. pravej a poctivej echt medoviny.. žiadna pančovaná gebuzina dochutená granulami a stopnutá chémiou v procese kvasenia, ale poctivá medovina, robená podla starej receptúry, ponechaná dvojročnému postupnému zreniu..
Viem, že niektorí z vás poľovníkov - Bojničanov aj včelárite. Dodám len toľko, že žiaden el. ohradník vám včely neochráni, akurát to len dobre naserie medveďa a namiesto 3 rozmlátených včelstiev vám ich roztrepe na jeden krát 10ks. A čo sa týka poistenia včelstiev tiež nepochodíte, pretože pre poisťovne to je vysoko rizikový sortiment pre poistenie. Niečo som si už okolo toho za tie roky pozisťoval.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Nic proti tvojmu boju s veternymi mlynmi... Ale nebolo by jednoduchsie si tie vcelstva dat pod zamok tak, aby sa k nim nedostalo nic dvoj ani stvornohe?
Ked uz sa po rokoch aj v Tatrach naucili zamykat kontajnery... Nehovoriac o kadejakych pohybovych senzoroch a sirenach, ktorych je dnes na mraky.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Odhodlaný medveď strednej veľkosti dokáže otvoriť takmer všetko... na druhej strane je otázka, koľko si bežný včelár môže dovoliť investovať do zabezpečenia.

Súdruhovia v západnej Európe pomerne rýchlo pochopili, akým problémom je relatívne rýchla reintrodukcia vlka v poľnohospodársky vysoko kultúrnych krajinách a tu je výsledok: http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/vyj ... eu-zelenou
To len u nás robíme z medveďov zlaté teľatá so statusom nedotknuteľnosti. Keby existoval normálny plán lovu, tak ako pri inej zveri, tak nie je problém vrátiť stav do normálu. Abnormálny systém výnimiek na lov je však absolútne neefektívny a navyše sabotovaný rôznymi "ochranármi". Pri takých škodách, aké tu boli občas prezentované z médií, by v Nemecku, alebo v Rakúsku úrady reagovali na podnety farmárov, alebo chovateľov zvierat s "trošku" inou razanciou.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Tomáš, niečo sa mi zdá, že som kedysi čítal niečo na tému "štát je zodpovedný za škodu spáchanú divou zverou". Bol to tuším nejaký paragraf.
Buď ak vedia z hlavy tunajší chlapci právnici, prípadne skúsum pohľadať.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

quest: všetko mám pod zámkom, keby len pod jedným.. Všetko som s rodinou naládoval do maringotiek, V3S, dokonca som nedávno kúpil od cirkusantov pojazdnú oplechovanú strelnicu a tú sme prerobili.. Nič z toho okrem V3S medveďa nezastaví. Aj ten pozinkovaný plech na vozoch rozdrapí paprčami, ako ja ráno dvere na chladničke :(
Videl som fotky jedného postaršieho p. kolegu z Bojnic, ktorému pred 2 rokmi taký 100 kg narobil paseku pri včelách.. Podotýkam že nosné hranoly na svojom voze mal z 10 cm bukových hranolov. Na fotke bolo vidno ako to medveď pazúrmi na polovicu rozdrapil.. Po desať cm bukových- dubových hranoloch môžeš jazdiť s autom a ani sa to neprehne..
2 dni dozadu v noci mal jeden postarší pán návštevu na ďalšej včelnici - tiež v okolí Bojníc - to som sa len pred chvíľou dozvedel..
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

274/2009 Z. z. - o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 69 Zodpovednosť užívateľa poľovného revíru
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-274#cl1

Žiaľ odsek 7
"Užívateľ poľovného revíru nie je povinný uhradiť škody spôsobené zverou"
písm e, "spôsobené zverou, ktorej lov nemal povolený alebo schválený"

A kedže na maca výnimku nedali, tak si poľovníci umyjú ruky. Mrzí ma.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Vydriduch : toto bude iny zakon. Pokial sa preukaze, ze skodu sposobilo "chranene zviera" poskodeny ma narok na odskodne. Vysku by mala upravovat vyhlaska a to tak, ze cena by mala byt "v mieste obvykla". Pokial ma potvrdenie o kupe napr. ovce tak by mu to mali uznat. je ale treba dodrzat postup a to nahlasit to do 48 hod na miestnu ochranu prirody - ne polovnikom... Tiez treba zabezpecit dokazy ako fotky, srst, trus a obhliadku tusim veterinarom. Ale doplnte ma lebo pisem cisto z pameti...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Zákon o ochrane prírody, §39, ods.1.) zoznam živočíchov, pri ktorých štát zodpovedá za podmienok, v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom za škodu spôsobenú na území Slov. republiky, sú:
-
-
-
-
-
-
- medveď hnedý (Ursus arctos L.)

Je toho k problematike viac, samozrejme, že náhrada škody možná je.
Treba viac potrápiť Google, než sa sem niečo napíše.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Áno, nejak tak to bolo spomenuté aj mne s tým, že je vhodné aby pri tom asistovala aj polícia a škodu spôsobenú medveďom zapísala, nie len veterinár alebo asistent veterinára. Pri posudzovaní na to následne OU živ. prostredia inak prihliada..
Cesta odškodňovania je nesprávna a je to krok opačným smerom. Obzvlášť keď to nič v konečnom dôsledku nerieši. Výška odškodného sa pohybuje radovo od 10 €- 40 € od 1ks včelstva. Čo nepokrýva výdaje ani na obyčajný úľ, nieto ešte výšku samotného včelstva.. Pre zaujimavosť, produktívne včelstvo v dobrom roku mi vie za sezónu v závislosti od ďalších faktorov nanosiť 60 a viac kg medu, hodnota takého včelstva sa pohybuje radovo okolo 120-140€ + úľ cca 80€ + nech cena len 60 kg medu. Jednoduchou matematikou si každý vie vypočítať akú škodu dokáže spraviť medveď, len pri jednom včelstve. A ja mám na každej včelnici radovo do 40 včelstiev. Celkový počet produktívnych včelstiev - tie ktoré sa podieľajú na medných výťažkoch/nielen na opeľovacej činnosti v okruhu 6km/ mám dokopy necelých 200ks.
Nech si štát svoje peniaze nechá, ja ich nechcem.. Ja len chcem nech začne konečne riešiť medvediu populáciu nekompromisne a celoplošne..
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

erebos napísal:Vydriduch : toto bude iny zakon. Pokial sa preukaze, ze skodu sposobilo "chranene zviera" poskodeny ma narok na odskodne. Vysku by mala upravovat vyhlaska a to tak, ze cena by mala byt "v mieste obvykla". Pokial ma potvrdenie o kupe napr. ovce tak by mu to mali uznat. je ale treba dodrzat postup a to nahlasit to do 48 hod na miestnu ochranu prirody - ne polovnikom... Tiez treba zabezpecit dokazy ako fotky, srst, trus a obhliadku tusim veterinarom. Ale doplnte ma lebo pisem cisto z pameti...
resp. to ulovené niekde schovať :D
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

tomas120 napísal:Ja len chcem nech začne konečne riešiť medvediu populáciu nekompromisne a celoplošne..
Na to môžeš podľa mňa zabudnúť. Do "křížku" so zelenými, vlkmi a pod. sa už dnes nikto len tak nepustí. Ľudia sú zmagorení intenzívnou mediálnou masážou o globálnom otepľovaní, 6. hromadnom vymieraní druhov, škodlivosťou jadrovej energetiky atď.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Ja som si s pánom vlčiakom už pár názorov vymenil. Jeho postoje sú nie len na hlavu postavné, ale sú mi výsostne ukradnuté. A absolútne nemám problém ani s osobnou komunikáciou, ak by to pomohlo veci.. Lenže to je zabitý čas s týmito ľuďmi. Oni si tárajú to svoje dookola a ostatné majú na háku. Škoda sa aj o takom baviť.
Tu je problém v našich úchvatných zákonoch, ktorými sa mnohí oháňaju a odvolávajú na ne. Ja len čakám až sa za pár rokov dostaneme do štádia, kedy sa aj včely dostanú na zoznam ohrozených - chránených druhov. A to je len otázka času, bo to plošne padá po celom svete..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

romen3 napísal:Ten utok medveda, ten opis mi je taky nejaky cudny, ale tam media mohli aj co to prekrutit. Alebo zeby to bolo len dake mlada ktore stratilo matku skor ako je normalne?

K tym stvorkolkarom, davnejsie som videl daky dokument v TV kde sa snazili zistit ucinky motorkarov a inych navstevnikov lesov na prirodu, eroziu atd. Zistili, ze najvacsi dopad maju paradoxne pesi chodci. Nebrali do uvahy vacsie stroje ako terenne motorky. Povodne chceli dokazat, ze maju destrukcne nasledky prave tie, len sa im to dokazat proste nepodarilo a dokazali opak.

Ja s manzelkou pravidelne ked ideme do lesa tak berieme aj prazdne igelitky a po poriadkumilovnych polovnikoch a lesnych robotnikoch zbierame kvantum odpadkov v CHKO najvyssieho stupna. O pytlaceni samotnymi polovnikmi ani nevravim. Po party polovnikov na ich lesnej chate vzdy u suseda pri jeho pozemku v potoku najdeme zahynutu zle strelenu zver,lebo ti co odtial vyhanaju stvorkolkarov a motorkarov a aj hubarov v alkoholickom opojeni si idu zo zabavy zastrielat a samozrejme nedotknutelni netrafia moc dobre ked su nacinkani.

Nemam rad motorkarov v lesoch fakt ze nie, ale najviac kricia proti nim ti co tam robia tisicnasobne vacsie skody. Nech si slusni polovnici urobia vo svojich radoch poriadky s clenmi pytliakmi a namyslenymi arogantnymi k...amaratmi a az potom nech nadavaju na inych. Ja som totiz po rozhovore s mnohymi pochopil, ze ani nejde o motorkarov samotnych ale o to aby boli polovnici jedini ktori mozu do "ich" lesa aby nik nevidel co za bordel tam robia. (ps aspon tam kde mam chatu to tak veru je, predpokladam, ze vo vacsine revirov to bude podobne a uvedomujem si aj existenciu vynimiek v nie uplne mizivych cislach, a su aj v tamojsom reviri, ale su ticho aby ich nevyhodili a na tie polovnicke party nechodia ale nic proti zlu nerobia)
Ahoj Romen, po troch dňoch, ale predsa sa dostávam k sľubovanej odpovedi. Dovolím si teda oživiť tú našu debatu. Zoberiem to po bodoch.

Ad opití poľovníci strieľajúci na všetko, čo sa pohne:
Tí sú dnes tak trocha z kategórie Columbova žena – tiež o nich všetci hovoria, akurát je tu aj niekto, kto ich stretol? Tri či štyri desaťročia nazad to bolo bežné. V súčasnosti je to ale extrém. Prísnejšia legislatíva, fúkanie pred i po spoločných poľovačkách, náhodné kontroly cestou do i z revíru a k tomu aj osveta – to všetko robí svoje. Samozrejme, netvrdím, že sa to nedeje. Viem o jednej vlaňajšej mimoriadke, kde hral alkohol hlavnú rolu. Akurát u poškodeného, ktorý sa o vznik mimoriadky výrazne pričinil. Počul som o inej minuloročnej mimoriadke, na ktorej vzniku sa síce alkohol nijako nepodieľal, ale pár pánov poľovníkov si muselo dať deci vínka k obedu a keď sa mimoriadka udiala a bolo jasné, že príde polícia, tak vraj pchali prsty do hrdla a grcali do kríkov. Ale k veci: ak má ktokoľvek info alebo aspoň indície, že ožratí poľovkáši kdesi, hoci aj na vlastnej chate, manipulujú so zbraňami, si takúto info nemá čo nechávať pre seba, ale má konať a splniť si občiansku povinnosť. To je jediná cesta. Ak sa niekto pre personálne prepojenia obáva osloviť políciu, má aj iné možnosti, na koho sa obrátiť. Ale nechávať to v rovine rečí, dohadov, klebiet akosi nedáva význam.

Ad postrelená a nedohľadaná zver:
Stáva sa. Alkohol v tom vôbec nemusí hrať rolu. Samozrejme, ak sa to stáva častejšie, ide o systémový problém. V takom prípade treba byť vynaliezavý. Celkom originálne a pritom účinné je kontaktovať políciu, že tu je dôvodné podozrenie, že v lese prichádza k TČ pytliactva. Pokojne možno zahrať naivku, že by ste kontaktovali priamo hospodára poľovného združenia, ale neviete, kto to je, tak či by ho mohla kontaktovať polícia a upozorniť, že v lokalite XY sa často nachádza postrelená a nedohľadaná zver a že to tam asi pytliaci musia nechávať, lebo poľovníci by predsa také nerobili a riadne dohľadávali. Ručím za to, že pri prvej príležitosti dotknuté združenie vysvetlí členom, aby viac dbali na dohľadávky, prípadne, ak sú tam osoby konajúce v rozpore so zákonmi a poľovníckou etikou, tak sa budú mať aspoň istý čas na pozore, ak sa o ich činnosť zaujíma polícia. Opäť, ak sa nechcete obrátiť na políciu, existujú ďalšie možnosti.

Ad pytliačenie vykonávané poľovníkmi:
Aj tu by som sa v prvom rade vyhol paušalizovaniu. Aké percento poľovníkov si dovolí pytliačiť? Ak niekto má také info o konkrétnych prípadoch, nie je dôvod si ich nechávať pre seba. Objasnenosť takejto trestnej činnosti je žalostne nízka. Na druhej strane, niekedy naozaj stačí, ak sa iba urobí trocha „hluku“, aby sa dotyčným dostalo do uší, že sa vie, čo sa deje a že sa podnikajú opatrenia. Sám som nejaké pomáhal realizovať a viem, ako zafungovali. Teda aspoň na istý čas. Má to jediný háčik - pri pive sa dajú utrúsiť kadejaké jedovaté reči, ale určiť, či poľovník postupuje podľa zákona alebo nie, laik dokáže len zriedka. K čomu to vedie? Napríklad aj k debilným otázkam typu: Čo to tam robia tí poľovníci (pri svite mesiaca) o jednej v noci ešte v revíri?! A v zime! Isto chcú pytliačiť. Lebo veď čo poľovník to pytliak, no nie? Za mňa: celé zle!

Ad štvorkolkári a iná háveď:
Neviem, kto „robí tisícnásobne väčšie škody“ v lese. Ak si myslel poľovníkov, si vedľa. Poľovník sa bez auta obvykle nezaobíde. Odviesť do hry desiatky kíl materiálu či krmy sa inak nedá. Takisto vyviesť z lesa stovky kíl či tony bordelu. Problémom je, ak podaktorým poľovkášom cez ruju prepína a majú pocit, že musia autom prebrázdiť celý revír, aby našli toho svojho medailového. Alebo, že sa musia doviesť rovno pod posed. Alebo ani nevylezú z auta a chcú strieľať. To sa, žiaľ, stáva. Je len vecou jednotlivých združení, ako a či toto dokážu eliminovať. Všetko záleží od konkrétnych ľudí.
Treba tu ale vnímať dve roviny. Hluk a potom škody na lesných cestách a chodníkoch. Tu, samozrejme, štvorkolkári nejaké škody napáchajú. Tie sú ale obvykle nižšie, ako napáchajú lesáci pri ťažbe a vyvážaní dreva z lesa. To je však trošku iná téma.
Či škodia aj peší turisti? Určite áno. Cyklisti? Detto. Na druhej strane, asi to chce dívať sa na vec racionálne a mať za svoju paradigmu, že les tu je pre človeka.

Poľovníci chcú les pre seba, preto ukazujú na druhých:
Tí poľovníci, ktorí chcú les pre seba, si to obvykle vedia zariadiť. Takto otázka nestojí. Poľovníci sú jediní, ktorí dobrovoľne a na svoje náklady v lese naozaj makajú. A ešte za to, aby sa tam mohli realizovať, platia vlastníkovi lesa. Ostatní, žiaľ, len berú a berú, mnohí len pľundrujú a žerú. Je anachronizmom, že ľud pospolitý si v lese môže nazbierať húb či lesných plodov do zblbnutia. To je stredovek! Pritom sú krajiny (na západ od nás), kde na takéto činnosti treba buď výslovný súhlas vlastníka, alebo koncesiu od príslušného úradu. U nás? Nie skutoční hubári sú problémom, ale sedlač, ktorá večer predtým videla v správach na Markíze plný košík húb, a tak vyrazila jak Sovieti na Berlín v 1945.
Potom tu máme hordy cyklistov nerešpektujúcich nič a nikoho. Máme tu x ďalších skupín, ktoré sa v lese, v prírode, správajú veľmi necitlivo a neohľaduplne. Z mojej skúsenosti, práve medzi cyklistami sa regrutujú najarogantnejší smradi, čo zablúdia do lesa.
Prečo teda poľovníci pindajú? Nie tak preto, že by im niekto kazil poľovačku, tobôž nie preto, že by sa báli, žeby sa im ľud pospolitý díval na prsty (ten obvykle nemá ani šajn, čo tam poľovníci robia). Štve ich to preto, že rozumejú, že zver potrebuje aj čas na oddych a zháňanie potravy. Vedia, kedy je ruja a chápu, čo to znamená. V čase núdze sa starajú o zver. V čase kladenia mláďat chcú dopriať zveri potrebný pokoj. Toto riešia len a iba poľovníci.
Cyklisti? Tým je to jedno, zvezú sa, kade im práve napadne. Jazdci na koňoch detto. Špeciálna sorta sú hubári a zberači lesných plodov, ktorí sa neváhajú driapať do najodľahlejších kútov lesa. Vrcholom zhovadilosti sú ale psíčkari: „Ale veď môj milášik poslúcha na slovo, na voľno ho mám, lebo on len mne túto pri nohe, on zver nenaháňa, ale na voľno byť musí, lebo veď môže voľne bežkať, keď skoro celé Slovensko je revír?“ A potom to príde, havinko neposlúchne, príroda je silnejšia, doplatí na to „plná“ srna, muflónka, srnča alebo danielča: „Ale veď to môj milášik nikdy také neurobil, to len teraz, ani neviem, čo sa mu porobilo, ale čo už, veď to je príroda. No tak no... škoda, že z toho strhnutého srnčeka už nevyrastie jeleň, ale čo narobíte?“ Blbému totiž nevysvetlíš, že ak si hafan doma bahní v komforte, nepozná zimu ani hlad a keď má riedke hovienko alebo kýcha, už aj sa uteká k veterinárovi, tak to nie je príroda, až narazí na lesnú zver. Nie je tam žiadna rovnosť šancí, keď sa pustí do zveri, ktorá každý deň bojuje o prežitie. Zvlášť, ak sa tak stane v čase núdze, alebo v čase kladenia mláďat.
Ak toto poľovníkov štve, asi na to majú dôvod. Rozumejú súvislostiam i dôsledkom. A drvivá väčšina z nich nemá problém s tým, že les je tu pre všetkých. Majú akurát tak problém s tým, že hulvátstvo a zhovadilosť sa z ulíc našich miest a obcí čoraz viac vkráda aj do lesov, luhov a hájov.

Naozaj sa nechcem stavať do pozície, že sa snažím o nejakú apológiu poľovníkov a poľovníctva. Dosť dlho som aktívny v tom prostredí, aby som si nerobil žiadne ilúzie. Ale nebaví ma počúvať všetky tie jedovaté reči, čo sú vlastne poľovníci zač. U nás sú terčom pre každého, kto si potrebuje liečiť komplexy, vykazovať činnosť, či zberať politické body. Práve takéto indivíduá a skupiny potom (de)formujú verejnú mienku v neprospech Hubertovho cechu. Pritom to môže byť aj celkom inak - stačí sa pozrieť do Rakúska a Maďarska, kde sa poľovníctvo teší úcte, ktorú si zaslúži ako užitočná činnosť a súčasť kultúrneho dedičstva.

Ak ale má ktokoľvek info, že sa konkrétni poľovníci dopúšťajú protiprávneho konania, má konať, kým nie je neskoro. Ale paušalizovať? Uplatňovať princíp kolektívnej viny? Bez poznania skutočného stavu označovať väčšinu za vadnú, resp. čestných a zákonadbalých oddaných poľovníkov považovať za výnimku? Sorry, toto naozaj neobstojí! A zvlášť my všetci, ktorých spája nosná téma tohto fóra, by sme mali byť objektívni a opatrní pri formulovaní našich názorov a postojov.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Jack, ako vždy, perfiš rozpitvané na drobné.

Do poľovníckej problematiky síce veľmi nevidím, ale podal si to tak, že aj laik musí pochopiť, vo co kráči. :wink:
Nie skutoční hubári sú problémom, ale sedlač, ktorá večer predtým videla v správach na Markíze plný košík húb, a tak vyrazila jak Sovieti na Berlín v 1945.
Keďže som vášnivý hubár, tak ma rozčuľujú tie šoty v telke. Hlavne tie, kde nejde o košík-dva, ale gadžovina má huby naládované v kufri auta. :evil:
Po zverejnení takejto informácie nejdem radšej ani do lesa. Zvyčajne je to tam jak na Václaváku. :shock:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"