Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Yarco, stav z minulého roka je ten, že premnožené sú v Tatrách (Štrba a okolie) a na Poľane. Reálny je stret na severo-východe Slovenska, ale ako ukazuje aj video, ktoré "preletelo" médiami pred nedávnom, môžeš ich stretnúť aj v lesoch v okolí Ružomberka. Žiadna iná štatistika, resp. report o ich prerozdelení nie je a nikdy nebude. Presne ako sa uvádza v citovanom texte - majú "túlavé" topánky a špacírujú si Schengen - Neschengen kade im príde. Pravda je tá, čo napísal lovec - ak už dôjde k stretu, zranenia su veľmi vážne. Teda aspoň podľa dostupných popisov reálnych udalostí.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Štatistiky ošetrení podľa určitých diagnóz vedie Národné centrum zdravotníckych informácií http://www.nczisk.sk

viď napr. tabuľka na konci stránky http://www.wolf.sk/sk/pripady_konflikto ... e_zvierata
Sú to "vážnejšie" zranenia. Ale nie sú tam napr. úmrtia bez ošetrenia.

Ja hovorím o všetkých divožijúcich zvieratách. A tvrdím, že tieto ľudí až na výnimky nenapádajú. A pri troche obozretnosti a plnenia istých zásad sa napadnutiu divožijúcim zvieraťom dá veľmi efektívne predísť. A opäť opakujem, je mi jedno kto čo nosí a som ten posledný, kto by chcel nosenie obmedzovať. Ale nechať sa ovládať iracionálnym strachom považujem za nesprávne a nebezpečné. Ísť do lesa s kvérom, lebo krvilačná zver a pritom si myslieť, že kliešte padajú zo stromov a netopier mi vletí do vlasov... To je nebezpečné.

PS: Čo napr. taký jeleň, aké delo mám nosiť špeciálne na obranu pred jeleňom?

http://www.tvnoviny.sk/domace/1819026_m ... ivny-jelen

http://www.pluska.sk/regiony/zapadne-sl ... oveka.html

https://www.noviny.sk/zahranicie/31834- ... ti-jelenom

Všetko to boli domestifikované jelene... Tak ako aj tento diviak. https://nasazilina.sme.sk/c/6171576/v-s ... -ludi.html

A ešte ikonografika celosvetového porovnania. Bububu, žralok a lev sú najväčším postrachom :)
Prílohy
chartoftheday_2203_The_Worlds_Deadliest_Animals__n.jpg
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Ochranári ich stavy podhodnocujú, robili to vždy aj budú, prečo?
Sú premnožené lokálne, nie celoplošne, no predvlani sa medveď vyskytol aj v Novej Dubnici 200 metrov od husto osídlenej vilovej štvrte, vyprášil tam odvážneho dubnického psa, ale aj v Ilave, Trenčianskych Tepliciach atd....
Tam kde majú žiť nech si žijú, osobne som stretol 9 macíkov v priebehu 2 dní, a to hovorím iba o vzájomn ých stretnutiach zoči voči, koľkokrát som si špacíroval s flintičkou v Krpáčove okolo húštin a bol ostro cez porast sledovaný môžem iba polemizovať.
Kto do lesa nosí nech nosí, je to každého vec, ale debatovať tu o tom ako na schôdzach v NR SR čo a čím mať naládované mi po rokoch pripadá už zbytočné.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

quest1 napísal:O utociacom diviakovi som pocul vzdy len rozpravky.
Ha ha ja som si taky maly *takmer* utok vyskusal.
Chvost hore a sprint priamo na mna.
Nastastie si to par metrov odo mna rozmyslel, stocil o 180st a vratil sa k mladym.
A ja (s malou dcérou na chrbte) som mizol ako rychlo som vedel :)

Stravil som dost casu v kopchoch, obcas solovky, a tie nocovania su niekedy fakt sranda.
Najvacsi sok som zazil v Rohacoch kde som si pekne spinkal pod smreckom a zobudil som sa na oci ktore sa na mna zblízka pozerali.
Neviem kto sa zlakol viac (ja alebo ta srnka) ale bol to velmi dobry budicek :)
Teraz uz na SK nechodim, bojim sa medvedov.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ochranári už nič nepodhodnocujú, zverejnením vyššie uvedenej správy sa definitívne zlikvidovala nadmerná aktivita pošahancov z Vlka na poli ochrany medveďa na Slovensku. To, čo každý príčetný človek vedel už predtým, a síce, že medveďov je viac než dosť a zďaleka nie sú na pokraji ohrozenia druhu, sa len potvrdilo a mnohí uznali, že aj predčilo ich očakávania ohľadom množstva. Odvtedy aj ich mediálne aktivity v tomto smere výrazne pohasli. Zanedlho si však našli ďalšiu modlu, ktorá sa volá vlk dravý (Canis lupus). Keďže tento zďaleka nie je tak teritoriálnym zvieraťom ako macko, tak sa jeho počty ťažšie upresňujú. Preto títo príživníci presunuli svoje aktivity na vlka. Money rulezz. Tok príspevkov na činnosť nesmie vyschnúť.
yarco napísal:Nevieš náhodou o podobnom článku, ktorý by rozumne a bez emócií popisoval, nakoľko je podobný počet primeraný nášmu regiónu a ak nie je, čo a ako sa s tým dá robiť?
Nie je to celkom to, čo by si čakal, chcelo by to aspoň prečítanie viacerých rôznych zdrojov, ale tento článok je celkom aktuálny, aj keď trošku optimisticky poňatý. Navyše je tam spomenutý odhad primeranej veľkosti teritória od nebohého profesora Pavla Hella, ktorého som mal tú česť bližšie poznať a ten bol na tomto poli medzinárodne uznávanou kapacitou.
https://www.aktuality.sk/clanok/454410/ ... -tragedii/
Môj laický názor je taký, že by bolo primeraných tak ca. 50-60% zisteného množstva na tie oblasti, ktoré sú pre výskyt medveďa na SK typické. Teoreticky to nie je problém zregulovať, a ani prakticky (... by nemal byť, ale...). Pravda je však taká, že z rôznych dôvodov sa povolené kvóty odstrelu za posledné roky nenaplnili ani raz. Medzi asi najčastejšie dôvody patrilo to, že výnimka na odstrel udelená lesným úradom bola tzv. ochranármi napadnutá rôznymi spôsobmi, aj súdnou cestou a než sa toto celé znegovalo, tak uplynul čas odstrelu... Často sa to dialo aj v prípadoch, keď bolo synatropné správanie predmetného jedinca jednoznačne preukázané. Je to na dlhé písanie a podrobne to rozoberali odborníci na problematiku v rôznych poľovníckych časákoch.


Pokiaľ ide o pištoľové/revolverové kalibre vs. naša bežná zver (srnec, jeleň, daniel, diviak...), cca. desaťročie som robil v biznise so spracovaním ulovenej zveri, na Slovensku, aj v Nemecku. Videl som tisíce a tisíce kusov pri spracovaní v rozrábke. Nechal som si u nás od mäsiarov odkladať nájdené strely, vtedy ma však skôr zaujímali tie zvyšky, ktoré našli z loveckých striel z dlhých zbraní. Nie je to žiadna štatistika, len interpretujem vlastnú skúsenosť. Mal som nazbierané dve malé vedierka pištoľových striel, ktoré sa našli pri rozrábke. V drvivej väčšine FMJ, od 6,35 cez 7,65 až po 9mm (v devinách prevažovali guľôčky z Makarovov...). 95% a viac boli len zástrely do svaloviny, v prípade diviakov to končilo v tukovej vrstve pod kožou. Ak sa niečo našlo na protiľahlej strane, tak to bolo FMJ z Lugera a jednalo sa o menšie kusy zveri. Veľký projektil z krátkej zbrane som nemal žiaden (44, 45). Ak sa spracovávali veľké diviaky (150+ kg v koži, vyvrhnuté, bez hlavy, bez ratíc), tak nebolo výnimkou nájsť v "kožuchu" takéhoto veterána všetko možné - pištoľové, slugy a aj zástrely alebo priestrely strelou z dlhej guľovej zbrane. Čo som za tú dobu videl, resp. nevidel, tak v Nemecku prakticky absentovali kusy, ktoré by mali zástrel pištoľovou strelou - napriek tomu, že tam je povolené dostrelenie poranenej zveri krátkou zbraňou. To frckanie po zveri s krátkou zbraňou je žiaľ folklór slovenský (a aj český, aby som neukrivdil). Snáď sa to už za tie roky zlepšilo. Na základe videného mám preto svoje pochybnosti o účinku čohokoľvek okolo kal. 9mm a menej aj na malé kusy zveri (ak už nastane taká nutnosť), snáď s výnimkou 357 Mag. Tie nájdené strelky pekne kopírujú to, čo sa zrejme väčšinou medzi ľuďmi nosilo v tej dobe (koniec 90. rokov, ja som od toho odišiel v 2007). Žiadna exotika ako 40S&W, 45ACP, 44RM a pod. Obyčajný, lacný Makarov, sedemšesťdesiatpäťka a celoplášť. Obdobné skúsenosti som si potvrdil u pracovníkov spracovateľského závodu štátnych lesov v Topoľčiankach.

Takže ťahať sem žraloky, netopiere a kliešte, to vidím len na argumentačnú núdzu... Táto debata nikdy nedá jednoznačný záver, čo nosiť a čo nie, jedine sa dá zdieľať určitá skúsenosť. Strach z netopierov nás nikam neposunie. Ak to niekoho nezaujíma, nerozumie tomu, nemá čím prispieť z vlastnej skúsenosti - písať a čítať to tu nemusí.

Ja som si kúpil 44RM na základe toho, čo som napísal vyššie a na základe doporučení kamarátov z Nemecka, ktorí poskytujú služby s loveckými psami pre poľovníkov. Citujem: "...ak udržíš 44, kúp si ju. Ak nie, tak 357. Tá nie je zlá, ale keď lezieš do kríku za bohvieako veľkým postrieľaným kusom, tak proste size matters. Bez debaty."

Samozrejme, na odrazenie zveri, jej odplašenie a pod. je lepšie hocičo než holé ruky, aj keď asi pod Luger nepôjde nikto, resp. málokto. A aj o tom je táto debata, pretože zrejme nebudeme všetci behať so 44RM, alebo si kupovať ďalší kver do lesa, keď už je doma devina atď, atď.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

...konečne poradny text. Amen.
Kefalín
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Kefalín »

lovec napísal:
Obdobné skúsenosti som si potvrdil u pracovníkov spracovateľského závodu štátnych lesov v Topoľčiankach.
V Topoľčiankách rozrábka ešte funguje? Myslel som že odvtedy čo OZ v Topkách začal pestovať vinnú révu vo veľkom, tak z tej rozrábky spravili vinný sklep.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

To žiaľ neviem, vyššie napísané sa viaže k dobe pred 2007...
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Vanitas vanitatum...
d-s - zjavne ťa chcela iba odplašiť. A?
Takže ťahať sem žraloky, netopiere a kliešte, to vidím len na argumentačnú núdzu... Táto debata nikdy nedá jednoznačný záver, čo nosiť a čo nie, jedine sa dá zdieľať určitá skúsenosť. Strach z netopierov nás nikam neposunie. Ak to niekoho nezaujíma, nerozumie tomu, nemá čím prispieť z vlastnej skúsenosti - písať a čítať to tu nemusí.
Ťahám sem kliešte, pretože to sú tie najnebezpečnejšie zvieratá v našich lesoch. Ročne u nás "napadnú" desiatky až stovky ľudí s potenciálne veľmi vážnymi následkami, vrátane smrti.
Medveď či diviak u nás napadne ročne možno 5 ľudí, pričom keby mali pri sebe blbú rolničku, väčšina napadnutí sa vôbec neudeje!

Ale ok, poďme sa proti nim silou mocou brániť pištoľovým kalibrom. Medveď ani diviak sa nám pri útoku nebudú stavať bokom, pôjdu priamo čelom. Čiže môžme buď byť špičkoví strelci a trafiť mozog (hahaha), alebo mať čo najprieraznejší kaliber a spôsobiť im silnú polytraumu. Inak to bude len o plašení a zástreloch.
Prevencia bude "žiaľ" v týchto prípadoch vždy najúčinnejšia a najdostupnejšia.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Quest, tema je Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám a nie ako sa vyhnut konfliktu alebo ake riziko hrozi v nasich lesoch.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Mna by zaujimalo, ci je mozne nejakym sposobom (pravne?) vymedzit okamih od ktoreho je mozne povazovat zver za utociacu (stretol som medveda vs zautocil na mna medved).
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

konecne nejaka pistolka do nasich lesov
jednoranka v 7,62x39
https://www.youtube.com/watch?v=DlmwI_jEF3Y
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 6 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

By ma zaujímalo či to bude mať aspoň výkon 9L pri takej krátkej hlavni. Ohnivá show bude isto efektná.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

fojerwerky mas na konci videa, pekne to blyska
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"