Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Frankie, skús si predstaviť rýchlo sa pohybujúci cieľ o veľkosti cca niekoľko málo decimetrov štvorcových (účinná plocha) smerom k tebe zo vzdialenosti niekoľkých metrov (v lepšom prípade: niekoľkých desiatok metrov) s jasným zámerom...
Časy sa zo vzdialeností a rýchlosti dajú ľahko vypočítať. A teraz si treba sebakriticky priznať, čo by sme boli schopní za tie zlomky sekundy, resp. možno aj až 2-3 sekundy urobiť?! :idea:
Myslím si, že veľkosť kalibru bude až druhoradá... :arrow:
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

A tak na 47 strane začneme odznova.

Plocha ktorá je na zásah vhodna líši v závislosti od kalibr, typu strely a zbrane.
O tom tu máme zopár z tých 47 strán :)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

fotograf napísal: ... Časy sa zo vzdialeností a rýchlosti dajú ľahko vypočítať. A teraz si treba sebakriticky priznať, čo by sme boli schopní za tie zlomky sekundy, resp. možno aj až 2-3 sekundy urobiť?! :idea:
:idea:: môj názor je ten, že presne preto tvoja posledná veta neplatí, presne preto je voľba kalibru "do lesa" podstatná a principiálna, ... na "IPSC" nie je čas, ale jedna poriadna rana môže vývoj útoku rozhodnúť v prospech obrancu ...

to Steff: to je čaro tohto vlákna, :) ..., vždy začíname po niekoľkých stranách odznova ... Prečo by sme to robili, keby o to nebol záujem?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

SperkyB napísal:... na "IPSC" nie je čas ...
Tým si chcel povedať konkrétne....?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nie. Akože fakt nie. Nezačínajte znova tie isté debaty, ktoré sa tu viedli už x strán nazad. Napokon, možno to považovať aj za porušovanie pravidiel tohto fóra. Ak máte niečo nové, alebo nejaké originálne pohľady, tak sem s nimi! Ale nemláťme tu už trikrát vymlátenú slamu.
:twisted:
A potom, než sa tu vyskytnú ďalšie kategorické súdy, čo fungovať stopercentne bude, čo možno áno a čo isto nie, tak sa nejako vyrovnajte so scenármi, kde napríklad:
- Stačí "varovný" výstrel na odplašenie zvieraťa.
- Zver neútočí zo zálohy, ale najprv prezentuje svoju dominanciu inak.
- Kde je jedno, koľko stihnete vystreliť, kým sa vám zahryzne do nohy/ruky, ale kde nie je jedno, kedy sa ujmú tie, ktoré do zvieraťa nasypete, keď už ho zahryznuté v tej nohe/ruke máte.
:roll:
Ako... nikomu nebránim, aby si pestoval a hýčkal svoju paranoju, ale skúsme sa vrátiť do reality slovenských hôr a nezmýšľať o našich macoch ako o grizzlym, baribalovi, alebo o ľadovom medveďovi. A skúsme z toho zbytočne nerobiť kovbojku, aby niekto trigger happy, kto si utvoril povedomie o medveďoch na základe rôznych hyperbolizovaných historiek z dielne našich médií, nevyrobil nejaký zbytočný prúser.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

[quote="Jack"]Nie. Akože fakt nie. Nezačínajte znova tie isté debaty, ktoré sa tu viedli už x strán nazad. Napokon, možno to považovať aj za porušovanie pravidiel tohto fóra. Ak máte niečo nové, alebo nejaké originálne pohľady, tak sem s nimi! Ale nemláťme tu už trikrát vymlátenú slamu.
...

Mňa iba nebavili tie skôr ,,politické debaty", ochrana medveďa vs. odstrel. Fakty sú také, že medveďov pribúda a zároveň činnosťou ľudí ubúda z rozlohy lesov. Doba pokročila a ja som chcel som vedieť, či sa od doby pred 47 stranami objavilo niečo nové, čo by mohlo pomôcť napadnutému turistovi, či hríbarovi. Pozdáva sa mi ten spôsob prechádzka so psom, samozrejme na vodítku, kde pes môže odplašiť medveďa a predíde sa tak iným, viac deštrukčným následkom pre človeka, medveďa, alebo oboch. Ak niektorí viac vážení a fundovaní členovia webforum.sk berú môj príspevok za balast, tak sa ospravedlňujem.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ohľadom zbraní a zveri sa nezmenilo nič. Stále platí to, čo som napísal pred jedenástimi rokmi na prvej strane a riadim sa tým. K obyčajnej 9mm L, ktorú považujem za nedostatočnú, ale lepšiu ako holé ruky, som si dokúpil 5" revolver 44 Mag, ktorý je pre mňa bez problémov nositeľný a viac to neriešim.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Späť k téme. Stretol sa niekto v našich zemepisných šírkach s púzdrom "alaskan chest holster" niečo takéto https://www.cabelas.com/product/shootin ... s?slotId=4 ? Opaskové púzdra, vonkajšie či vnútorné pri nosení batohu s bedrákom sú nepohodolné a zbraň je skoro nedostupná, nevraviac o tom, že kilo a pol železa na opasku po pol dni v lese "vyzlieka" nohavice.
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Sme v nevhodnom vlákne, ale snáď nám to džek "prebači".

Kukni tu: https://www.falcoholsters.com/sk/kozene ... riant=1118
kilo a pol železa na opasku po pol dni v lese "vyzlieka" nohavice
V špecializovaných predajniach predávajú hózentrógle, alias traky. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Do lesa na skryte nosenie rychlotasna taska Falco:
https://www.falcoholsters.com/sk/taska-na-plece-518
Mam dve: túto na GP, a jednu vacsiu (model 539) aj na revolver. Vyzera civilne, pohodlne sa nosi aj s ruksakom na chrbte, zbran je po ruke a zaroven ju clovek neutopi vo vlastnom pote, ked slape do kopca.
Naposledy upravil/-a vydriduch v 02 Júl 2019, 22:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

bujny: myslíš ako open carry?
Lebo do lesa pod rozopnutú bundu nemusí byť zlé
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

bujny napísal:Späť k téme. Stretol sa niekto v našich zemepisných šírkach s púzdrom "alaskan chest holster" niečo takéto https://www.cabelas.com/product/shootin ... s?slotId=4 ? Opaskové púzdra, vonkajšie či vnútorné pri nosení batohu s bedrákom sú nepohodolné a zbraň je skoro nedostupná, nevraviac o tom, že kilo a pol železa na opasku po pol dni v lese "vyzlieka" nohavice.
Vyzerá to veľmi prakticky, len sa to trochu bije so zákoným pojmom viditeľného nosenia zbrane (mám na mysli fotku toho rybára). Ale pod bundu super! Myslím, že šikovný brašnár by to pri existencii puzdra podľa fotky mohol vedieť zhotoviť.
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

2: Panzer

Skús vysvetliť zmysel hľadania šikovného brašnára, keď sa to dá kúpiť na mieru konkrétnej zbrane od renomovaného SK výrobcu??? Žeby cena?

PS nie som nijako zainteresovaný
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

bujny - možno (skoro určite) by dačo take vedel dobre spraviť CIPISEK
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Štefan252 napísal:2: Panzer

Skús vysvetliť zmysel hľadania šikovného brašnára, keď sa to dá kúpiť na mieru konkrétnej zbrane od renomovaného SK výrobcu??? Žeby cena?
Cena ?
No skús sa na to pozrieť obrátene. Koľko by si bol ochotný vysoliť za také špeci púzdro, robené na zákazku ?
Lebo ver, že cena by bola určite vyššia, ako od Falca...predsa sa nemôže a ani nedá porovnávať kusová - ručná výroba s tou sériovou - strojovou...
...a ten zmysel ? Holt, každý je svojím spôsobom iný kajšmetke. 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"