ZVI Kevin vs Ruger LCP vs CZ 45

inspiring_panini

ZVI Kevin vs Ruger LCP vs CZ 45

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

V sobotu som sa dostal na strelnicu, tak som spravil veľmi krátke porovnanie troch u nás najpopulárnejších mikropištoliek. Niekto ich bežne nosí, niekto ich nosí ako záložnú zbraň a niekto ich nosí iba v situáciach "Buď si vezmem mikrozbraň alebo žiadnu". Jedná sa o starú známu CZ45 v 6,35 Browning a Kevina s Rugerom LCP v zhodnej ráži 9 Browning. Kevin a CZ45 patrí mne, Ruger LCP patrí Bersovi. Je mi ľúto, že som nemal k dispozícii Diamondback, ale ten by bol zas beztak ešte väčší ako LCP.

Na ukážku ilustračný obrázok, zhora: HS subcompact, Glock 26, ZVI Kevin, CZ 45 a Ruger LCP.

Obrázok

Než som ich mal vedľa seba, tak som myslel, že Kevin a Ruger LCP sú tá istá veľkosť - kdeže, Kevin je podstatne menší. Ruger LCP je pre človeka, čo chce malú pištol v 9 Browning, ktorú ale ešte stále chytí všetkými prstami, Kevin je pre toho, čo chce čo najmenšiu zbraň v 9 Browning. Kevin je ešte o niečo menší ako CZ 45, čo je už naozaj čo povedať.

Samotný strelecký test bol kvôli nepriaznivým okolnostiam robený dosť narýchlo. Strieľal som iba ja, z jednotnej vzdialenosti cca 12 metrov. Úchop obojručný, nahodenie a snaha o presnorýchle vystrelenie, niečo medzi mierenkou a dynamickou streľbou. Z každej zbrane som dal najpv 5 nástrelných rán a potom 5 "ostrých". Pri CZ 45 som použil nejaké hodne staré S&B, pri Kevinovi a LCP som použil strelivo ZVS 6,15 gramu FMJ. Ani s Rugerom LPC ani s Kevinom som nemal strelecké skúsenosti a oba výsledky by sa samozrejme dali o niečo zlepšiť, ale to nie je to teraz až také podstatné. Terče:

Kevin (tá dolná je dvojdiera):
Obrázok

Ruger LCP:
Obrázok

CZ45:
Obrázok


Nejaké to subjektívne resumé:

Kevin +
- Asi najlepšia spúšť z daných troch zbraní. Spúšť je síce tvrdé DAO, ale má vyvážený odpor a na konci je poznať miesto kde už ide cvaknúť a dá sa primieriť.
- Bezpochyby najlepšie mieridlá z daných zbraní, je možné s nimi celkom presne strieľať a pritom sú ale tiež oblé aby sa zbytočne nezachytávali.
- Poctivý kus kovu, zbraň nepôsobí že by mala vydržať nejako príliš málo.
- Kevin má tak skvelú veľkosť, že ho občas len tak hodím do zadného vrecka riflí, dá sa s ním sedieť, šoférovať, chodiť, proste netlačí, nezavadzia.

Kevin -
- Streľba z Kevina bolí. Ak dodržujem pravidlo spúšťania posledným článkom ukazováka, tak bolí hodne, pretože dostávam vnútornou stranou lúčika, ak spúšťam stredným článkom, tak bolí iba náraz zbrane do priestoru medzi ukazovákom a palcom. Prirovnal by som to k streľbe s CZ50, to bola cca rovnaká nepríjemnosť, nič nevydržateľné, ale rozhodne nie pôžitok
- Kevin sa horšie drží, neviem či to sem písať ako nevýhodu, keď je to vec ktorá logicky vyplýva z toho že je to najmenšia zbraň. Dá sa dokúpiť nejaký predĺžený zásobník a podobné srandy, ale to či už rovno môžem zobrať dospelú zbraň, čiže v tom nevidím veľký zmysel.
- Kevin stráca energiu na svojom systéme brzdenia záveru. Čítal som niekoľko nezávislých testov, kde to ľudia prehnali cez hradlá. Najlepšie výsledky sa blížili až k 300 J (USA), ale najslabšie (2x) boli zaznamenané jednorázovo so strelivom S&B len 130J, čo už nie je o moc viac ako má CZ45. Priemerne sa ale pohybuje okolo 200J.

Ruger LCP +
- lepšie sa drží, čo vyplýva z jeho väčšej veľkosti
- LCP tiež dvíha, ale narozdiel od Kevina nebolí
- LCP je podstatne ľahšie ako Kevin, keďže je na ňom použitých množstvo plastov.
- z daných troch zbraní bude mať najvyšší výkon


Ruger LCP -
- spúšť je asi najhoršia zo všetkých troch zbraní. Nie je tak tvrdá ako na Kevinovi, ale jej chod pripomína radenie pätky na Škode 125, kde trebalo tou veľkou pákou pohnúť asi 6 metrov doprava až potom mohol vodiť vytúžene pohnúť pákou dopredu.
- mieridlá sú dosť odfláknuté a to aj vzhľadom k určeniu zbrane. Bers držal Kevina prvýkrát v ruke a aj tak s ním nastrieľal lepší sústrel, než so svojim Rugerom LCP
- technické opracovanie je také aké je... nie moc dobré - bol som upozornený, že nech pri dávaní zásobníku do šachty radšej držím tlačidlo záchytu zásobníka stlačené nech zbytočne nederiem ten materiál tam. Zbraň naozaj nepôsobí priveľmi kvalitným dojmom a skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že s jej životnosťou to nie je tiež slávne.

CZ45 +
- obstarávacia cena niekoľkonásobne nižšia než v prípade Kevina či LCP
- náboje mierne lacnejšie
- vyššia kapacita (8+1, kým LCP aj Kevin majú zhodne 6+1)
- v podstate žiadny spätný ráz

CZ45 -
- nízky zastavovací účinok kalibru 6,35 Browning
- častejšie poruchy vzhľadom ku kalibru (neodpálené náboje)
- nič moc spúšť, ale tá je zanedbateľná vzhľadom k mieridlám
- miesto mieridiel je tam iba jedna drážka, pomocou ktorej sa mieriť v podstate nedá. Verím, že niekto to zvládne aj lepšie, ale tie výsledky v terči sú vážne nič moc oproti predošlým dvom zbraniam rovnakej kategórie

Ešte pár poznámok k zbraniam: CZ 45 a Kevin sú klasické DAO mechanizmy, LCP má nejaký vlastný spúšťový mechanizmu, ktorý nedovoľuje podobne ako Glock zopakovať výstrel ak napríklad zápalku slabo kleplo. V iných zbraniach by som to nevidel ako nevýhody lebo sa tam dá natrénovať účinne obtiahnutie a vyhodenie zlého náboja z komory. Natrénovať účinne vyhodenie náboja z komory pri veľkostí zbraní v tejto trojici si ale až tak predstaviť neviem. Ani jedna zo zbraní nemá klasický záchyt záveru, ktorá záver zastaví po poslednom náboji v zásobníku. Ruger LCP ale záchyt záveru manuálny má, čo poteší pri používaní boresnaku atď.

Konečný výsledok je asi taký, že CZ 45 iba pre toho kto nemá peniaze na lepšiu zbraň, Ruger LCP pre toho kto chce najmenšiu zbraň v kalibri ktorý sa považuje za taký najmenší vhodný na sebaobranu a ktorú ešte možno držať normálnym úchopom. Kevin je zas pre toho, kto chce zbraň v tomto kalibri naozaj čo najmenšiu, či už ako záložnú alebo do vrecka atď. Na to je určite vhodnejšia ako LCP.

Nechcem určovať konečného víťaza, ja som si vybral Kevina a vybral by som si ho (zatiaľ) zas, Berserker si vybral Rugera LCP a je s ním tiež spokojný. Keďže ja mám ale na webfóre viac príspevkov ako Bers, tak víťaz testu je Kevin. :P
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Pekný test škoda že ste tam nemali Naa Gurdian
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa maros15 »

K porucham CZ 45:
Kym som si kupil DUO,tak som skusal aj CZ45.Z kazdej som vystrelil 50ran a CZ 45 smala poruchu tak 1x/zasobnik(takisto neodpalena zapalka),DUO strielalo absolutne bez poruchy.Strielal som naboje S&B.S Duom som mal lepsie vysledky,ale to je dane spustou.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Pokazili ste mi môj topic, ja som tipoval, že to bude absolútne bez odpovede :lol:

Bum: U nás nie až tak obvyklá zbraň

maros15: z DUA som nikdy nemal možnosť strieľať, no podľa single action konštrukcie to asi nebude úplne ideálna zbraň na nosenie.
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Dano:
pekne porovnanie, len skoda ze ste nemali aj LC9, kedze uvazujem o jej kupe, prisli by mi taketo info vcelku vhod (alebo v porovnani s g26 :-)
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Zoid:to mas pravdu,Duo sa neda nosit s nabojom v komore,ale trebars FN 1906(duo je nedorobena kopia FN1906) ma manualnu aj dlanovu poistku a to uz by slo,len sa nedaju zohnat
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

limo222: LC9 je podobne ako PPS už dospelá zbraň, dospelé mieridlá, 9 luger kaliber, je to iná liga než títo krpci. Porovnanie LC9 s G26 - tipujem, že Glock bude lepší vo všetkom okrem šírky a možno spúšte a ceny. Kapacita, spoľahlivosť, doplnky... to je len o tom, či potrebuješ úzku zbraň si myslím.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Som prekvapený že Ruger LCP má taký obrovský rozptyl, pretože aspoň po dizajnovej stránke vyzerá najlepšie :)
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

LC9 ma tiez tu dlhu DAO spust nie? preco by mala byt lepsia nez glock?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

LC9 nemá DAO ale ten Ruger systém, plus som napísal "možno".
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Miro, strielal som pred Zoidom z toho LCcka a mal som mensi rozptyl. V tom porovnani ber strelca ako konstantu a porovnaj si ostatne rozptyly medzi sebou.

Dalsia vec je uchop. Tito prckovia nie su na obojruc prijemni a asi ani stavani.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Suhlasim s tym, co napisal Zoid o LCP. Akurat ze moj je opracovany dobre. Na spust si treba proste zvyknut, po prvych 2 krabickach som nadaval jak pohan, taky velky rozptyl som mal. Potom to uz bolo znacne lepsie. Naucil som sa ho poriadne chytit, co je velmi dolezite pri tak malej a lahkej zbrani. Pri strelbe s 10-ranovym zasobnikom bol rozptyl ovela mensi, zasobnik trci z rukovate a potom sa da LCP chytit este lepsie.
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

zoid dole klobukom! :) velmi pekna recenzia. co takto ju trosku uhladit a supnut na web LT?

kevin a cz82 v makarove su zatial jedine dve pistole z ktorych som vystrielal zasobnik a odlozil ich so slovami uz nikdy viac. kazdy kto zvazuje kupu nejakej mikropistole vo vykonnejsom naboji by mal pred kupou vyskusat ci mu zbran sadne. nie som jediny kto strelbu z kevina povazuje za vyslovene neprijemnu. kope horsie ako plnotucna .44 mag...
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Tak tak drobce kopu ako kôn. Naa v 7,65br kope podstatne viac než 357mag Pp z SA
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Bus driver: možno som sa nevyjadril presne, tam nejde o krásu opracovania, tam mi ide o príliš malé množstvo materiálu na všetkých možných miestach, preto to celé budí dojem ako Saturday night special.

Boris: ďakujem, už mi to povedal aj ten druhý vysoký pán :lol: Dám to teda neskôr na LT, ale uvažujem, že pôjdem na strelnicu znovu a zopakujem streľbu, toto bolo také hodne narýchlo, 5+5 rán je fakt málo, zišli by sa nekryte ležiace figúry alebo medzinárodné pištolové terče, kto nepozná terč Legis, tak z fotky ten rozptyl nevie posúdiť.

CZ82 mi neprišla nejaká strašná, mňa ešte kedysi pokopal Ruger LCR, to bola tiež bolestivá streľba.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatní výrobcovia"