Zbroják na perkusák

eager_rubin

Príspevok od používateľa eager_rubin »

Takže akákoľvek vyrobená zbraň je ilegal? Teda keď človek nemá povolenie... Hmmm, škoda... Vďaka za informácie chlapi.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zakázaná zbraň nie je ilegál... zakázaná zbraň je jednoducho zbraň, na oficiálne vlastnenie ktorej potrebuješ výnimku ministerstva vnútra. Je to napríklad rovnako vojenská zbraň ako samočinná zbraň alebo vyrobená zbraň...
inspiring_bell

Príspevok od používateľa inspiring_bell »

No novu temu nchcem zalozit a aj toto je info...to olovo pri taveni a pri pouzivani nevyvola nahodou za tych 10 alebo viac rokov a aj menje rakovinu??? lebo potom je riziko strielat s cimkolvek na olovo...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Rakovinu nie... olovo v prostredí všeobecne je nebezpečné predovšetkým pre deti a tehotné ženy, kde ohrozuje plod. Postihuje centrálnu nervovú sústavu, u detí pôsobí na motoriku, poruchy chovania a na zníženie intelektu (IQ). Dnes je ho vďaka bezolovnatým benzínom u nás v ovzduší menej. Pri tavení sa samozrejme pary dostávajú do ovzdušia - nerobil by som to vnútri doma a v žiadnom prípade ak je nablízku dieťa alebo tehotná/potenciálne tehotná partnerka!!!
Pri streľbe sa vplyvom prachových plynov nataví a rozpráši olovo samozrejme iba ak je v projektile a je vystavené týmto plynom - celoolovené strely, plášťové strely s odkrytým dnom... Preto je dôležité vetranie vnútorných strelníc, na vonkajších sa to dosť vyvetrá samé... Okrem olova je zákerná aj ortuť, ktorá je (pri niektorých nábojoch) zložkou traskaviny v zápalke. Poškodzuje obličky, pečeň, spôsobuje žalúdočné problémy. Tzv. "zelené" strelivo má minimalizovaný obsah a únik týchto nepríjemných ťažkých kovov...
inspiring_bell

Príspevok od používateľa inspiring_bell »

Aha tak dakujem za poucenie Igrlik...a to sa tyka aj olova z ktoreho su robene strely pre ciernoprachne zbrane???? viem ze olovo je jedovate to ano....preto som chcel (ale nesmejte sa mi som len zaciatocnik) tavit tie strely z medi ale kedze nikto neetavi tak asi preto ze med ma nejaku poruchu...jednak aj dvojnasobnu teplotu tavenia ako olovo a na naboj ja neviem nebola by krehka ci by sa po vystrele nerozpadla?????dakujem
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Meď má teplotu tavenia asi 3x vyššiu ako olovo! To v domácich podmienkach nespravíš... Je tvrdá, musel by si odliatky dosť náročne opracovávať, olovený odliatok ľahko ostrihneš v kokile od náliatku. Mám taký dojem, že monolitické medené projektily (poľovnícke) sa vyrábajú trieskovým obrábaním a nie liatím...
inspiring_bell

Príspevok od používateľa inspiring_bell »

ah dobre takze kym nebudem prilis casto dychat olovo :) tak sa mi nic nestane....no takze do tej perkusky mozem hned tavit vyborne...mimochodom kde sa da take olovo dostat??, take vacsie mnozstvo???? v zbernych surovinach?? alebo kde???
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Sice tato tema je uz uplne pokazena tymto OT, ale pre vysvetlenie:
ine, ako olovene strely su pri zbraniach na BP zakazane, teda co sa aspon pravidiel tyka.
Inak viac info tu:
Tavenie olova
Odlievanie
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

2 thomas75: precitaj si odkazy, ktore ti dal Black Powder. Dost poucne.
K strelam odlievanym z medi. Tam by som pri zbraniach na BP videl niekolko problemov :
- fyzikalne vlastnosti medi. V porovnani s olovom vysoka teplota topenia a tym komplikacie pri odlievani.
- oproti olovu nizka merna hmotnost medi. Rozmery jednotlivych kalibrov a typov striel nepustia, medena strela by bola prilis lahka.
- mechanicke vlastnosti. Pri niektorych druhoch striel pre BP zbrane (okrem gulicky) sa predpoklada urcita definovana deformacia strely pocas vystrelu, olovo je makke a tvarne, tam tato ziadana deformacia prebehne, pri medi (je pevnejsia) by neprebehla.
- chemicke vlastnosti. Medena tavenina reaguje so vzdusnym kyslikom a po vychladnuti ma v sebe velke mnozstvo hubovitej napenenej zlozky, co je pre strelu neziaduce, nevhodne a preto nepouzitelne.
friendly_mayer

Príspevok od používateľa friendly_mayer »

Zdravim pani, chcel by som si casom zadovazit perkusnu Sharpsku 1859, podlieha tato vecicka evidencii?
Vdaka :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ide o "inú zbraň neuvedenú v kategóriách A až C", takže je to zbraň kategórie D, na ktorej nadobudnutie je nutný vek viac ako 18 rokov a nie je potrebná žiadna evidencia na polícii.
P.S. Máš už vybraný model, výrobcu a našporené? Kde budeš kupovať?
Používateľov profilový obrázok
HEDO
občasný prispievateľ
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa HEDO »

NO nakecali ste okolo toho. A postop nabitia haaa-prach-filc kružok alebo krupica-A gula. No ťeplota horenia na gulu skoro žiadna tak trenie ano splodiny. Ano aj ale že sa niekto otravil.Raka dostaneš od-stroncia 96.A to je všade okolo teba zaleži nakolko si od nrodenia odolni.Tak si vibehni na strelnicu a nespiritizuj. :wink:
Naposledy upravil/-a HEDO v 14 Okt 2011, 10:25, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

HEDO, vedel som ako na to s predovkou, skúsil som to s predovkou, dobre som si odrátal prach, odhadol guľu, ale takého úžasného génia ako ty, to treba k....a hľadať, tak som Ťa našiel. Daj si fotku na web, lebo ani nebudem vedieť, komu vďačím za múdrosti, čo mi vravel už starý otec.

Aby bolo jasné, starý otec bol v povstaní a pradedo cuksfírerom v prvej vojne.
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

HEDO napísal:NO nakecali ste okolo toho. A postop nabitia haaa-prach-filc kružok alebo krupica-A gula. No ťeplota horenia na gulu skoro žiadna tak trenie ano splodiny. Ano aj ale že sa niekto otravil.Raka dostaneš od-stroncia 96.A to je všade okolo teba zaleži nakolko si od nrodenia odolni.Tak si vibehni na strelnicu a nespiritizuj. :wink:
Dobry matros :wink:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

pán z Teplíc má asi ťeplotu :lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"