Naše nože

Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

No kudlík..neviem či neurobíme nejaký obchod... :wink: Pekné veci robíš, len čo je pravda.
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Dátum registrácie: 12 years 8 months

Príspevok od používateľa sego13 »

ja som si urobil radost a kupil som si takeho sikovnika :

http://www.damascusknifestore.com/eshop ... ode=DM1019


Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1439
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Chlapci urobili nové nožiarske fórum :wink: : http://www.knife-life.sk/
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Mám dojem, že sa nožom rozumiete, tak sa chcem opýtať, aká cenová skupina a ktoré značky sú primerané, ak potrebujem nôž len tak občas do lesa alebo na túry do hôr? V obchode som videl obrovský výber, ale aj šialené rozdiely v cenách.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Záleží podľa môjho názoru od dvoch vecí. Ak v tých horách aj stanuješ a nemáš so sebou samostatnú sekerku, tak určite veľký nôž (ja idem do Ka-bar kukri), na prácu s drevom a tak. Ak ale pod horami myslíš skôr jednodennú turistiku bez zakladania ohňa a stavby prístrešku a primárny sebaobranný prostriedok je strelná zbraň, tak by som šiel do úplnej klasiky, čiže Victorinox alebo Venger s poistkou - http://www.victorinox.com/ch/product/Sw ... r/0.8463.3 - niečo takéto. Ak zbraň do lesa nenosíš, tak potom skôr jednoručne otvárateľný väčší nôž s liner lock poistkou aby bol rýchlo po ruke.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

1, musí sa Ti páčiť! To je ako so zbraňami celkovo. V dnešnej dobe sa robia pomerne kvalitné zbrane takže skoro žiadnou značkou nič nepokazíš, keď kupuješ prvú aj tak sa tomu nerozumieš a nevieš čo chceš a potom si buď kúpiš inú alebo ideš k puškárovi aby Ti ju doladil na mieru a pôjde ako hodinky. (A nech si v G-téme onanujú koľko chcú...).
Pri zatváracích jednočepeľový, alebo MacGyver? Pri pevných klasika, alebo army vzhľad?


2, pevný alebo zatvárací? Zatvárací bol vytvorený len ako z núdze cnosť a kompromis medzi praktickosťou (v tomto prípade hlavne pevnosťou) a veľkosťou. Zase závisí od Teba, ktorá kategória Ti je sympatickejšia a ako veľmi sa ho chystáš používať. Pokiaľ len na nosenie keby si našiel huby alebo si chcel vyrezať píšťalku tak v pohode zatvárací, pokiaľ už niečo viac, napr robiť s deckami mlynček na potoku už by som išiel do pevného.

3, urči si cenovú reláciu. Napr ja som pred cca 15 rokmi dostal tento a neviem si ho vynachváliť. Keď sa pozrieš na toto tak čepeľ je viacmenej tá istá ale za luxus (krajšie púzdro, vzácne drevo, darčeková krabička) zaplatíš o 50E viac.

So zatváracími Ti moc neporadím, lebo som to nikdy nejako neriešil. Mám ich kopu, od rybičky (ktorá sa dá až neuveriteľne dobre nabrúsiť) cez nejaké s logom slovenskej armády až po ručne robené od nožiara. Ktorý si beriem zasa závisí len od miesta použitia, funkčné sú viacmenej rovnako. Pri pevných sa prikláňam k nožom, ktoré boli vyvíjané niekoľko stoviek až tisícok rokov a takto dovedené k dokonalosti - to sú napr škandinávske nože, alebo Zoidove kukri, alebo ako nacionalista slovenské bačovské nože. Takže debata je to na dlho, keď bližšie špečifikuješ po čom Tvoje srdce túži, určite sa tu nájde niekto kto Ti poradí konkrétnejšie :)

Alebo, ešte stále je tu možnosť si ten nôž vyrobiť sám a máš pokoj...a nikomu nebudeš môcť nadávať, že Ti blbo poradil 8)
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Mal by to byť pevný nôž, zatváracie mám tri. Nepredpokladám, že ho budem často používať, ale chcem, aby bol slušnej kvality, rýchlo sa nezatupil, nehrdzavel a pod.. Mal by mať hrubšiu rukoväť, než vojenské nože (UTON, Glock) ktoré mi moc nepasujú do ruky. Pokojne môže mať aj hrubšiu čepeľ. Cenovú reláciu si neviem určiť, práve preto som sa opýtal tu na fóre, keďže inak nepoznám nikoho, kto by mal o nožoch prehľad.
Mám v sebe toľko súdnosti, že sa ho nechystám vyrobiť sám, ako to navrhol 3500korun.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vaquero napísal:...Mal by mať hrubšiu rukoväť, než vojenské nože (UTON, Glock) ktoré mi moc nepasujú do ruky...

Škoda, práve som ti chcel navrhnúť Glock 78. Kúpil som ho síce len včera, ale už som s ním štiepil drevenú lištu a páčil umelohmotnú krabičku. A môžem povedať, že mi sadol do ruky ako r*ť na šerbel. Ale zase ja nemám veľmi veľkú ruku, sedí mi výborne aj Uton. Tam sa ale rád láme hrot, čo u Glocka zjavne nehrozí (viac na http://www.knifetest.com/forum/showthread.php?t=312 ).
Používateľov profilový obrázok
Phill22
občasný prispievateľ
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Phill22 »

Ak chceš kvalitný outdoorový nôž z nehrdzavejúcej ocele, zvolil by som Fallkniven S1 alebo A1 (www.fallkniven.com).
Vydrží toho naozaj veľa: http://www.knifetests.com/FallknivenA1.html
Problémom môže byť vyššia cena (cca 135 - 170 €).

Glock 78 na bežné použitie úplne stačí. Nevýhodou je uhlíkatá oceľ. Nôž sa musí udržiavať suchý a naolejovaný, inak rýchlo hrdzavie.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

A nie je nič iné kvalitnejšej normálnejšej cenovej kategórii?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ale stále si nenapísal účel toho noža, budeš s ním napríklad pripravovať/sekať drevo na oheň? Ak áno tak čepeľ by mala byť adekvátne tomu dlhá a ťažká s ťažiskom vpredu, na ostrenie ražňa je zas lepší ľahký pevný nôž typu UTON či dokonca Glock bajonet, SA58 bajonet (z núdze cnosť)...
robogti
prispievateľ
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa robogti »

Tak veru. Napíš čo chceš s tým nožom robiť a nejakú cenovú hranicu. Inak na pobyt v lese ti odporúčam dva nože, keď tam teda nechodíš raz za kvartál na pol dňa . :lol:
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Dátum registrácie: 12 years 8 months

Príspevok od používateľa sego13 »

Mam otazku pani, ak chcem pouzivat noz na sekanie dreva , konarov ... predpokladam nieco s dlhsou cepelou, tazisko viac vpredu ... preklikavam sa cez rozne army shopy ale nevidim
Mate nejaky tip ?

PS: ano viem, sekera :)
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

kukri ;)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

sego13: výborné referencie na túto činnosť sú na Ka-bar Kukri machette alebo aj Ka-bar Cutlass machette. Do prvého z nich idem ja onedlho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"