CZ vz. 82 - skúsenosti z PZ a OS SR

friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

zaujimave, robi to stale t.j. neostane natiahnuta, ked ju natahujem ked je zbran dole hlavou :idea:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zguľometiť znamená odpáliť dva a viac výstrelov na jedno stlačenie spúšte! Keďže sa bicí kohút nezachytí v natiahnutej polohe na záchyte, lebo ten nie je predpružený, ide dole spolu so záverom a ak je citlivejšia zápalka, odpáli náboj v komore a ... zo samonabíjačky je samopal :evil:
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

No páni, mal som už nejaké zbrane a medzi nimi aj cz vz.82. Moja 82 fungovala fakt spoľahlivo, ale čo z toho že nebolo kvalitné služobné strelivo. Ak odhliadnem od poruchovosti streliva tak aj tak by som tú zbraň nechcel. Mal som cz 70, 82, glock 17, ps 97, nc226/kópia sig226/, HS xdm, cz75sp01. S 82 sa ešte občas stretnem ale nevidím žiadnu výhodu oproti glock 17, sig, hs či cz75 sp 01. Tá zbraň je stará. Napriek tomu že má poistku na zaistenie, nespoľahol by som sa na ňu. Na glocku nemám poistku žiadnu a verím mu určite viac aj keď je zbraň nabitá. Stretol som sa v službe u PZ aj so zbraňami cz75, a tie páni sú v ešte horšom stave. Ako tu už predo mnou písali iný, cz82 si vyžaduje veľa pozornosti. A to by u služobnej zbrane nemalo byť. Vojak nemôže byť v bojových a zlých klimatických podmienkach odkázaný na zbraň ktorá si vyžaduje náročnú údržbu a mazanie. A tvrdiť to že táto zbraň je určená na obranu, ju nemôže ospravedlňovať a nie je to ani pravda. Primárne útočné zbrane sú samopaly, útočné pušky a silnejšie. Ale príslušníci PZ musia túto krátku zbraň použiť vždy ako útočnú zbraň, preto že prišli vykonať určitý stupeň agresie proti osobe ktorá už agresívne koná, niekoho usmrtila alebo sa o to pokúsila. A pri takejto situácii na nemôžete správať s obrannou zbraňou defenzívne. Ak áno, ste tam úplne zbytočný. Ak chcete prekonať nejaký stupeň agresie je potrebné vyvinúť minimálne tú istú úroveň agresie ako bola zo strany útočníka aby ste prekonali jeho odpor. Podľa matematického vyjadrenia by boli takto sily vyrovnané. Vy musíte získať prevahu a tak musíte byť "presvedčivejší".Podľa môjho logického uvažovania mi pripadá priam nutné vykonať prezbrojenie polície, aj armády. Alebo ak sa to neurobí, môžeme prepustiť polovicu ich príslušníkov a môžeme sa tváriť že keď nepotrebujeme zbrane spoľahlivé, nepotrebujeme ani týchto policajtov ani vojakov a v konečnom dôsledku ušetríme. Všetkým sú nám na obtiaž, ba až darmožráči. Ale keď sa čokoľvek stane prvé čo budú všetci robiť bude že zavolajú 158 a všetci budeme čakať kedy konečne prídu a urobia čo bude treba. Vo vlákne o streľbe v DNV som čítal ako už mal Harmana nejaký civilista odstreľovač na muške ale že na koniec nevystrelil. To sú len prázdne reči. Aj tak to prišli riešiť policajti a tý čo tam prišli mali len cz vz.82. V defenzíve by nemali šancu. Nie je podstatné kto dal dole strelca z Devínskej, ale to že keby mali tí policajti lepšie zbrane mohli ho zneškodniť skôr, možno prvým alebo druhým výstrelom a nemuselo byť toľko zranených. Som toho názoru že by policajti mali mať lepšie zbrane, ideálne podľa môjho názoru by boli glock 17-19, cz sp01 prípadne nejaké kompaktnejšie cz, sig-sauer p226 alebo niečo podobné, hk. To sú asi najlepšie zbrane pre výkon služby. A čo sa výkonu streliva 82 týka, je nespoľahlivé a nevýkonné. Zbraň by mala byť minimálne v 9luger. A že je niekto nostalgicky zaľúbený do tej svojej 82, nech je. Ale to neznamená že ak by bol v situácii ohrozenia života len besným psom určite by chcel mať v ruke radšej glock so 17ranovým zásobníkom plným spoľahlivého streliva luger lapua cep ako cz vz. 82 s 12 ranovým zásobníkom plným nespoľahlivého streliva 9makarov. A ak by ste mali 2 zbrane na výber jedna 82 a jedna akákoľvek z mnou vymenovaných, určite by si ani jeden z vás nevybral cz vz 82 do situácie keď od nej bude závisieť žívot vašej ženy, vaších detí.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

sentinel: hovoris o nespolahlivosti sreliva, no moja skusenost je zatial taka, ze z 82 som nemal ani jednu zadrzku ani zlyhavku co u lugroch nie je az take neobvykle. Na poslednej sutazi som to videl u viacerych tipov zbrani ako lugre zlyhavali, a viem ze ked obtiahnem 82jku tak isto vystreli. Tolko moja skusenost.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

To može byť, ale ja viem o prípade ked zomreli 2 policajti a pri tom zbraň použili. Chlap mal v sebe 12 dier od 82 nie priestrelov a nožom zabil policajta a policajtku pichol do služobného odznaku, čo jej zachránilo život. Keby bolo strelivo luger, malo by väčšiu priebojnosť a mohol ten človek ešte žiť. A poznám človeka čo vystrielal do pidbula na sídliku celý zásobník a keby nebolo medzi pitbulom a kamošom sedadlo osobného auta, tak by to neustál ten chlap. Pitbul vykrvácal a až potom skapal na "starobu". Ďalšia vec je odrážanie a deformácia striel vz 82. To že nám zbraň strieľa presne do papiera neznamená že by si s ňou bol spokojný aj vstrom strete. Myslím si že východný blok vyvinul toto strelivo ako odpoveď na luger, ale aby to bolo iné tak skrátili nábojnicu o 1mm a dali iný tvar strele. A nezabúdaj že na súťažiach asi málo kto strieľa s fabrickým lugrom, všetci šetria na prachu do tej miery aby bol spätný ráz minimálny, aby fungoval samonabíjací režim a aby sa vmestili do faktoru. Ale keď im klesne teplota, zmení sa horenie a nastávajú problémy. Faktor fuč, rýchlosť fuč, preto že pri niššiej teplote prach horí pomalšie a tým je aj pomalšia strela. Pochybujem že niekto prebíja makarov.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Jasne chapem hovoris o splahlivosti v zmysle ucinnosti streliva, ja som to zobral, ze spolahlivost vzhladom na odpalenie, teda samotnu funkcnost. Ok pochopil som to inac uz rozumiem co si chcel povedat. Ano tu slabost makarova vidno trebars pri strelbe na gongy ta razancia pri lugri je vyrazne vyssia.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ináč, musím teraz potvrdiť- mal som v rukách nové MFS vz.82 a niektoré kusy mali zapadnutú guľu. Zrejme kvalita pokrivkáva

Ak mám pridať koment k Sentinelovmu príspevku- policajtom(väčšine) vôbec nezáleží na kvalite zbraní. Mizivé percento využilo možnosť nosiť svoju súkromnú zbraň- čo pokladám za zahanbujúcu vizitku. Ja viem, že rezort nemôže nadiktovať policajtom, aby si teraz kupovali za svoje lepšie pištole- ale vidím v tom trocha určitý osobný prístup, ktorý napovedá- ako pristupuje väčšina uniformovaných k ochrane vlastnej i druhých...
Ja som radšej predal jednu pušku z mojho trezoru a kúpil som si G17, lebo mi neni jedno, čo mám na opasku. Pravda- musel som prekusnúť "diktát" nariadenia, ktoré mi zúžilo výber zbraní na CZ 75,85, G17,19 a Sig 226.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

sentinel napísal:... Keby bolo strelivo luger, malo by väčšiu priebojnosť a mohol ten človek ešte žiť.
...
Sentinel, KEBY je vražedné slovo! Nikto nemôže skutočne zaručiť, čo by... keby... :!: Ani Ty!

V túto nedeľu na súťaži, v "streleckom súboji", favoritovi a suverénne vedúcemu pretekárovi sa pri obtiahnutí zasekol v Glocku 17 podávaný náboj tak, že kým odstránil závadu, súper v pohode a v kľude položil 5 poperov a zvíťazil... :?: On nedokázal vystreliť ani raz... :?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

sentinel
Daj prosimta nieco viac o pripade,ked mal chlap v sebe 12 zastrelov strelivom vz.82 a bojoval dalej. To pisali v Novom Case? :)
To ze je G17,CZ75,HK ci SiG226 lepsi ako CZ82 je jasne,ale pri urovni streleckeho vycviku to modernejsia zbran nezachrani. V prvom rade by som vrazil peniaze do taktickeho a streleckeho vycviku a az potom do zbrani. Alebo minimalne postupne zaroven skolit a prezbrojovat,aj keby to malo trvat ovela dlhsie. Jedine co sa stane,ked policajti nafasuju nove buchacky bude vacsie mnozstvo pruserov,lebo si budu mysliet ze to z nich spravi lepsich bojovnikov. Tym sa nechcem dotknut chalanov,ktori su trenovani. Ale ti to riesia uz davno a mimo zbor.
A k tej Devinskej. Zabudni ze by to ta hliadka vyriesila,keby mali trebars Sigy.
Naposledy upravil/-a MRBLUE v 12 Jan 2013, 14:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

V devínskej hliadky blokovali Harmana strelbou. Sentinelov podrobný príspevok k DNV ste tu zryli pod čiernu zem. Ja vám jemne naznačujem, že vie o čom písal a píše.
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t= ... ev%EDnskej

Prípad z Čachtíc bol fatálnym zlyhaním hliadky.

Mr.Blue: ale zhruba môžem s tvojími pripomienkami súhlasiť.
Bart
občasný prispievateľ
Príspevky: 40
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Bart »

MRBLUE napísal:sentinel
Daj prosimta nieco viac o pripade,ked mal chlap v sebe 12 zastrelov strelivom vz.82 a bojoval dalej. To pisali v Novom Case? :)
To ze je G17,CZ75,HK ci SiG226 lepsi ako CZ82 je jasne,ale pri urovni streleckeho vicviku to modernejsia zbran nezachrani. V prvom rade by som vrazil peniaze do taktickeho a streleckeho vycviku a az potom do zbrani. Alebo minimalne postupne zaroven skolit a prezbrojovat,aj keby to malo trvat ovela dlhsie. Jedine co sa stane,ked policajti nafasuju nove buchacky bude vacsie mnozstvo pruserov,lebo si budu mysliet ze to z nich spravi lepsich bojovnikov. Tym sa nechcem dotknut chalanov,ktori su trenovani. Ale ti to riesia uz davno a mimo zbor.
A k tej Devinskej. Zabudni ze by to ta hliadka vyriesila,keby mali trebars Sigy.
Velka pravda
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

OK, máte pravdu. V živote som nestrieľal z lepšej zbrane ako je cz82 markarov. Nechám si do budúcna svoje hlúpe názory pre seba. Ak chce o tom niekto diskutovať rád to preberiem v súkromnej pošte.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

sentinel
Neurazaj sa za to ze si kritizovany. Zbytocne spajas kvalitu policajnej prace s kvalitou zbrani. Tak ako z teba lepsie auto neurobi lepsieho vodica,tak lepsia pistol neurobi z niekoho lepsieho policajta. Nikto nepochybuje o tom ze su lepsie zbrane ako je CZ vz.82. Ale v zbore podla mna treba riesit ovela dolezitejsie veci ako prezbrojenie. Ale taka debata sem asi nepatri.
Co sa tyka samotnej pistole CZ82,tak ju urcite moderne zbrane ucinnejsich razi prekonavaju. Ale ako zbran na sebeobranu sa mi to nevidi ako najhorsia alternativa. Nemam z nej vystrielane tisicky ran,ale ak by som si mal vybrat tak si vezmem 82ku v Makarove radsej ako CZ83 9Br, 7,65Br, Walther PPK ci podobnu zbran s neuzamknutym zaverom.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

MRBLUE: možno si to tak nemyslel, ale z toho čo si napísal vyznieva ako by CZ 82 mala záver uzamknutý.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Zoid: Ty si to nevedel, ze ma zaver uzamnuty?! Predsa v supliku :)
Teraz vazne: tiez by som bral asi rozsirenejsi kaliber u nas ako ine obskurnejsie...
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"