Dvojhlavňový perkusný derringer - C alebo D?

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Dvojhlavňový perkusný derringer - C alebo D?

Príspevok od používateľa bujny »

Je dvojhlavňový perkusný derringer zbraňou kategórie C alebo D? Paragrafy sa dajú vysvetľovať rôzne a jednoznačné vyloženie som v zákone nenašiel.
Čo vraví zákon:

Zbraň kategórie C
(1) Zbraňou kategórie C je
...
f) opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému.
-lenže derringer nieje opakovacia palná zbraň lebo:

m) opakovacia zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením
(zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory,
vytiahnutie a vyhodenie nábojnice a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným
ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad
usporiadanými v otočnom valci (revolver),

-lenže pojem nábojová komora je trochu nejednoznačný:

a) hlaveň je časť zbrane, v ktorej sa energia premieňa na pohybovú energiu strely a ktorej
súčasťou je nábojová komora; vodiaca časť vývrtu hlavne vedie strelu požadovaným
smerom a spôsobom,
b) nábojová komora je priestor v zadnej časti hlavne tvarovo zodpovedajúci danému
náboju; pri revolveroch je nábojovou komorou každý otvor valca,

Možno som tupý, alebo mi možno zle dochádza, ale z môjho pohľadu by mal byť dvojhlavňový derringer zbraň kategorie D, lebo nieje opakovací (jednohlavňový), na druhej strane pokiaľ si to zle vykladám a má dve nábojové komory a teda je zbraňou kategorie C nerád by som bol jeb.ný zo strany PZ.

Našiel som tu na fóre zopár kusých informácii, ale žiadnu relevantnú odpoveď, tak som založil toto vlákno.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

2hlavnovy perkusny deringer, je Dčko Keby bol na naboje tak by bol Bčko a keby presahoval dĺžkou a bol na náboje tak by bol Cečko a keby bol z roku pred 1890 na náboje alebo perkus atd.. tak by bol zas Dčko.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Vďaka. Takže som uvažoval správne, len som sa nechal zmiasť. Defacto je jedno kolko má zbraň hlavní, pokiaľ je zachované jedna hlaveň - jedna komora, teda aj napr 4-hlavňový howdah alebo x-hlavňová "pepřenka". A pokiaľ by bola do 300 mm hlaveň tak aj dvojka brokovnica - lupara.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

No nesmie to byť opakovačka , a peprenka je defakto ako revolver opakovačka .Mal by to byť niečo ako lupara ,dvojhlavňova brokovnica na každú komoru zvlášť kohút a hlaveň .
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

bum napísal:2hlavnovy perkusny deringer, je Dčko Keby bol na naboje tak by bol Bčko a keby presahoval dĺžkou a bol na náboje tak by bol Cečko a keby bol z roku pred 1890 na náboje alebo perkus atd.. tak by bol zas Dčko.
Opravím, že nie "keby bol na náboje", ale "keby bol na náboje so stredovým zápalom" vďaka zaujímavej chybe v zákone je deringer kalibru .22 LR zbraň kategórie D :)
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Veľmi dobra poznámka :wink:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Len ci o tom vedia aj predajcovia, ze je to zbran "D". Raz davnejsie som sa zaujimal o deringera .22lr, predajca mi povedal, ze musim mat ZP. Asi som vtedy nevyzeral doveryhodne.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Zoid: Žeby som sa po nejakom poobzeral? Milý spôsob ako ušetriť za nákupko a kartu zbrane. Za tých 20 eury je kopa streliva :D
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

bujny, vsak urob kseft v obchode, kde robis. Urcite by sa Vam znasobila trzba :D.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Tha ale strelivo je aj tak na ZP, a taka diera v zákone, to doslova smrdí prúserom.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Tak sa informuj podla zakona.
(2) V pochybnostiach o zaradení zbrane alebo streliva podľa odseku 1 a ich určení v rámci jednotlivých kategórií rozhoduje ministerstvo.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Bum: ten posledný paragraf čo si napísal, je ale ale de facto v rozpore s §7 (zbrane kategórie D) k) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.

Bujny: Nesmrdí to prúserom, pretože v ostatných krajinách majú ten zákon nederavý a ktokoľvek by to sem chcel doviezť, tak by musel mať zbrojnú licenciu a potom to už aj tu predávať ako zbraň iba pre držiteľov ZP. Keby to tu ovšem niekto začal vyrábať... :)

Ale aj keď by sa to dalo rovno kúpiť, už teraz sú oveľa nebezpečnejšie perkusné deringery kategóriou D a žiadne prúsery sa nedejú. Prúser spôsobujú blbci, väčšinou takí čo nemajú dostatočnú mozgovú kapacitu na získanie zbrojáku... a takí chcú "pištoľ 9 mm bez ZP", tí sa ti vykašlú na malorážkový deringer aj keby bol rovno k dostaniu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"