Výsluch

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

telra napísal:V tomto smere mam jednu otazku, ak odmietnem vypovedat a ako dovod uvediem ze by som si mohol sebe alebo osobe blizkej sposobit trestne stihanie, ako mi policia (ci vobec niekto) dokaze, ze to nie je pravda?
A ani to nedokazuje. Podstatné je tvoje vyjadrenie.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Zákon vylučuje vypočutie svedka keď mu je zákonom uznaná mlčanlivosť. Keď túto mlčanlivosť uznáva Zákonník práce, je to zákonom uznaná mlčanlivosť ?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Bauer: máš na mysli spovedné tajomstvo alebo mlčanlivosť o utajených skutočnostiach?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Peterson: Použijem príklad, tebe asi najbližší. § 17 Zákona o policajnom zbore -Oprávnenie požadovať vysvetlenie-odsek 5 "Vysvetlenie sa nesmie požadovať od osoby, ktorá upozornila, že by ním porušila zákonom uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, a nebola od tejto povinnosti oslobodená" Zákon tam konkrétne neupresňuje, ktorý zákon tam ukladá alebo uznáva mlčanlivosť. Preto to asi nemusí byť iba podľa Zákona o utajovaných skutočnostiach, spovedné tajomstvo, lekárske tajomstvo, daňové tajomstvo alebo podľa Zákona o advokácii. Preto ma napadol aj Zákonník práce v §81 písm. f., pod ktorý patria všetky zamestnané osoby. Keď som to dobre pochopil, tak ak sa vysvetlenie týka výkonu povolania, má právo každý zamestnanec odoprieť výpoveď, dokým ho zamestnávateľ mlčanlivosti nezbaví.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Treba si pozrieť, či judikatúra považuje ustanovenie Zákonníka práce u zamestnanca za rovnaké ako postavenie svedka, ktorý je zo zákona viazaný mlčanlivosťou.

V akej súvislosti ťa to zaujíma?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Peterson: Keď niekedy prídem na strelnicu a keď budeš mať ešte stále záujem, skúsim vysvetliť.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

podla § 3 ods. 5 TP

(5) Údaje, ktoré sú predmetom obchodného tajomstva, bankového tajomstva alebo daňového tajomstva, alebo údaje z evidencie zaknihovaných cenných papierov môže požadovať pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní prokurátor a s jeho predchádzajúcim súhlasom aj policajt, v konaní pred súdom predseda senátu.

cize ak vyhlasis, ze udaje ktorymi ako zamestnanec disponujes, su nejakym obchodnym tajmostvom, staci OCTK suhlas prokuratora s jeho poskytnutim
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

...v prípravnom konaní prokurátor a s jeho predchádzajúcim súhlasom aj policajt...

Vie niekto prosím ako sa v praxi dokazuje svedkovi, že policajt naozaj obdržal predchádzajúci súhlas prokurátora v prípade, že prokurátor nie je prítomný osobne pri výsluchu ? Keď mi ho dajú k telefónu, tak ja nemôžem vedieť, že na druhom konci telefónnej linky je naozaj prokurátor a nie len herec. Ja osobne by som vyžadoval predložiť písomný súhlas prokurátora. Keď ma PZ len slovne formou prísľubu ubezpečí, že prokurátor dal vyšetrovateľovi PZ súhlas, som povinný mu veriť ?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Bauer: prokurátor dáva súhlas najprv slovne a následne písomne. Je to poznačené v zápisnici.
Vymýšlaš také eventuality, že si debilnými úvahami celkom určite proti sebe poštveš všetkých orgánov a tí ti následne dokážu ako je to s tvojou povinnosťou mlčať alebo svedčiť.
Predpokladám, že v tvojej brandži neprichádzaš do styku so skutočnosťami, ktoré bývajú v špeciálnom utajenom režime. Maximálne tak s chránenými osobami podľa ustanovení TZ(vzhľadom na vysoký vek)
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

Bauer, na to je take tlacivo obuchane gulatymi peciatkami prokuratora aj vysetrovatela, jedno ide aj tebe... ak by na vysluchu svedok zrazu uviedol ze to, o com ma vypovedat spada pod obchodne tajomstvo, tak je mozne zavolat prokuratora, ziskat ustny suhlas, poznacit to do zapisnice, ale prokuratora ti urcite nikto ku telefonu davat nebude... ak nebudes napriek tomu vypovedat, dostanes pekne tlacivo o poriadkovej pokute.

Este si treba dat pozor, ze ci to, o com odmietas vypovedat je aj skutocne obchodnym tajomstvom, lebo vela firime tak znackuje informacie, ktore by neboli ani triednym tajomstvom v 6-tom rocniku na zakladnej skole
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Lord_Summoner_sk: Aká veľká môže byť tá poriadková pokuta, keď budem trvať na tom, že žiadam o preloženie výsluchu do druhého dňa, kým mi to z prokuratúry nepredložia písomne ?
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

§ 70 ods. 1 Trestneho poriadku ---> do 1650,- eur pri fyzickej a do 16590,- eur pri pravnickej osobe, pricom pokuta ti moze byt ukladana aj opakovane.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Bauer napísal:Lord_Summoner_sk: Aká veľká môže byť tá poriadková pokuta, keď budem trvať na tom, že žiadam o preloženie výsluchu do druhého dňa, kým mi to z prokuratúry nepredložia písomne ?

prosíš si predvolánku v nejakej veci? Chceš si svoju chrabrosť vyskúšať v praxi? Daj vedieť, viem ti to sprostredkovať od OO PZ až po NAKA :wink:
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

To Lord_Summoner_sk: U mňa by isto platilo to pre právnické osoby. Už som si zvykol, že ja nerobím priestupky, prevažne správne delikty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"