Puskohlad do 300E (.223rem) strelba na 150m

mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Puskohlad do 300E (.223rem) strelba na 150m

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Ahoj , nechcel som tu zakladat novu temu kedze podobna tu je od tony45 no pre prehliadnost to skusim takto ...
Chcel by som osadit na moju ar15 (sig m400 .223) nejaku vhodnu optiku do 300 Eur. Strielat budem na 100m niekedy max 170m , skor rekreacne , ziadne sutaze zatial preto by som nechcel investovat vela do optiky , hoci know-how hovori nieco ine.
Moj cenovy max.strop je 290 eur.

Specifikacie ktore som pochopil z clankov a ktore by som chcel (som uplny zaciatocnik s presnou strelbou s puskohladom len zacinam) :
Zbran : sig m400 16.6" hlaven .223 rem
Strelba na 150 metrov.
Cena : max 290 eur.
Zvacsenie : 6x
Osvetlena osnova : ano
Klikanie 1/8 alebo 1/4
Priemer tubus 25,4 , aby sa to zmestilo na toho siga ( alebo odporucate ?)
Paralaxa volitelna lavym tocitkom
Kriz moze byt v druhej fokalnej rovine , kedze strielat mienim na kratke vzdialenosti a vypocet nepotrebujem.
Zamerna osnova : AO BDC , alebo MIL-dot , prip.nieco , najskor nieco podobne mil.dot
Strelba na male kovove biele terce , prip: papierovy kruh .

Hodim sem nejake linky puskohladov ktore ma oslovili :
1. http://www.meraj.sk/vortex-crossfire-ii ... dh-bdc-moa
2. http://www.balistas.sk/puskohlady-/pusk ... lf-mildot/ 4x
3. https://www.podnalov.sk/Puskohlad-Berin ... -d4246.htm
4. https://www.wilde.sk/hawke-vantage-ir-6 ... ad-produkt

Za kazdu radu budem nesmierne vdacny .
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Na tie vzdialenosti trochu veľké zväčšenie na moj vkus. Keď som riešil dilemu optiky na samonabíjačku inšpiroval som sa trochu IPSC optikami a skončil pri Hawke Eclipse 1,5-6x44. Už sa nerobí ale v niektorých obchodoch sa ešte dá nájsť. Na Imbelke drží už vyše 1100 výstrelov, na AR ti musí vydržať večnost. 30mm tubus, klikanie 1cm/100m, podsvietená bodka, strieľam od 0 do 450m.
mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Jojo ako vravis uz sa nevyraba ale nasiel som v nemecku obchod kde to snad maju , pri znacke hawke sa mi paci ich 10 rocna zaruka u vacsine modelov ak nie u vsetkych ...
Skusal som si 6x priblizenie na 100 m a naozaj to je blbost , takze pozeram momentalne 3x , 4x , Ako vravim osnovu najlepsie mil/dot alebo half/mildot ale stale tapam v tom :(
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

A na aky velky terc si mieril s 6x zvacsenim na 100m?
Kvalitny strelec ako napr Vinduska striela s podobnymi zvacseniami z ruky a s oporou i 10x.
Ked to chces na dynamiku, tak 1x- 4-8 a ked chces spat za puskou, tak daky osvedceny 6-24 a mas pokoj.
Na dynamiku co najjednoduchsiu BDC osnovu a na "sniperinu" jednoduchy mildot
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Velmi tazko najdes kompromis v tejto cenovej kategorii vs. to ake mas poziadavky na sklo.

- Strelba na 100m aj viac je mozna aj s pevnymi mieridlami, otazka znie aky je velky terc. Ked papier, aky velky, co chces triafat.
Pretoze terc velkosti cca torza tela trafis ako som pisal aj pevnymi mieridlami, ak sa chces sustredit na cca 2-5cm kruh s optikami s 6x budes mat troska problem s osnovou, ktora je hrubsia, primarne urcena na dynamiku kde ti 5cm hore dole, doprava dolava bude u prdele, obrazne povedane, aby som nebol chytany za slovicka. Nehovorim, ze sa to neda, ale chce to trening. AK su osnovy u 6x skiel tensie tak k tej sume co si zadal treba pridat este jednu cifru :wink:
- Parallax je u drvivej vacsiny skiel 4-6x takisto ina cenova kategoria, podla mojho nazoru fixny paralax u tohto typu skla je OK.
- Klik 1/4 alebo 1/8 je irelevantny kedze si nespomenul jasne, co chces triafat [1 moa grupy, terc velkosti torza tela,…]
- Ako uz bolo v inej teme spomenute moznost zoomu, resp. rozsah nie tak celkom zodpovedajuci cene skla. Cize ak si myslis ze 1-4x bude lacnejsia ako 1-8x nie je tomu uplne tak.
- Mas Sig m400, neviem aky presne, ci mas predne mieridlo A2 styl alebo flat, treba brat do uvahy, ze « vyhladu » cez sklo to A2 mieridlo bude trocha vadit, resp. moze tebe osobne rusit obraz.

Je velmi tazke radit vo vybere nejakeho doplnku, ktory podla mna a z vlastnej skusenosti mal byt vybraty, resp. doplnkami sa zaoberat, nastudovat si este pred kupou zbrane. Zakladna otazka predtym, nez si kupim hociaku zbran je NA CO ju budem potrebovat - chciet. Ked netrapi rozpocet, x moznosti, ak mas obmedzeny rozpocet, do 300e kupit sklo na ar15, aby plnilo ucel a samozrejme aj trocha esteticky vyzeralo je to trocha mimo misu. Kupit ar15 za relativne lacny peniaz a potom chciet usetrit, resp. lacno kupit doplnok je bolihlav  a vzdy budes musiet riesit kompromis, ktory v pripade, ak ta to zacne bavit, budes sa chciet tomu venovat viac, bude stat viac ewricok  cize ziadne ewro neusetris.
To co tu spominam nie je ultimatna pravda, je to iny pohlad na vec a vlastne na to co chces. Ak nechces riesit 1moa grupy na paperi, lepsou volbou by bol mozno kolimator s 4 moa bodkou.
mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Dakujem vam za konstruktivne odpovede , urcite budem moj vyber smerovat inak.
Ako som pisal, som uplny zaciatocnik v presnom strielani cez puskohlad , kolimator mam na inej znacke preto chcem nieco kde budem "spat"za puskou :D a zacat strielat na tych 100-170m (1moa)cca.
Pri tycho cenach optiky spravit nejaky kompromis je zlozite ja viem no hladam najlepsiu variantu prip skusenost od inych co tu optiku do 300 e maju na svojej ar15 . Ak mi to pojde urcite bude investicia do puskohladu , no momentalne len tych cca 300 E .
Budem sa riadit rastovym komentom a teda pojdem do 6x24 momentalne , ale co ? :cry:
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Setri...
citaj, chod medzi strelcov, pytaj sa, uc sa pomaly techniku spuste, atd. Urcite nic do 300e nekupuj :wink:
M400 je schopny 1moa ale to tych 300e najprv vrazis do streliva :wink:
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa calvin »

tu je tip na lacnu (a pri danej cene prekvapivo slusnu) optiku, ktora na spominanu vzdialenost plne postacuje. vyberal som ju na dynamiku, takze som chcel optiku so zvacsenim zacinajucim 1,0...na take to moje domace zuvanie staci :wink:

https://www.amazon.de/UTG-Zielfernrohr- ... B00H5NQH5W

recenzia
http://www.alexxxus.cz/Leapers-accushot ... e-karabina

plati vsak, "you get what you pay for..."
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

A co tak Vortex Eagle Strike 1-6x24 ? primarne je urceny pre AR15 .223 a ma k tomu usposobenu aj osnovu 8)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Turbiak Ti dobre radí. SE je za cenu skvelá optika pre nenáročného strelca. Vyčítam jej ale krátky eye relief. Píšu že je 3,5 palca ale v skutočnosti to nie je toľko.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ked si nahodou uz vyberiete i optiku, tak nezabudajte na vhodnu montaz.
Netreba aby bola draha (mam na puske z ciny za 30€) ale musi byt odskusana na suosost ...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

mate niekto skusenost s Hawke Frontier ?
https://www.pyra.eu/sk/shop/optika/pusk ... ot-6x.html
JonBonJovi
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa JonBonJovi »

skúsenosť nemám, ale tá osnova je dosť blbo popísaná, že sa človek ani nedozvie ani len veľkosť zameriavacieho bodu. Koľko má, 0,3-0,4mrad?
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"