Prebijanie revolveroveho streliva 38/357 Magnum

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Síce nerobím 357mag ale zovšeobecnené čím pomalejší prach tým vyššie úsťové tlaky a väčší kopanec. QL pri tvojej navážke s n320 hlási 324m/s a 237bar na ústí. pri rovnakej navážke n340 dáva 300m/s a 253bar. Nemám dáta pre aresy tak som použil podobnú strelu od lee. Ak chceš terčovku použi lovexácky ekv. solo100, pri 5.5gr to bude lietať 326m/s a 236bar. A je tam priestor na zníženie navážky, pri 5gr máš ešte stále 56% hilzne plnej, 306m/s 218bar.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Scandium: ak hladas tercovu navazku pre 357Mag ktora nekope urcite chod do pomalsieho prachu.
- ak chces prijemnu ranu musis sypat malo prachu (logicky)
- 357Mag ma nábojnicu s pomerne velkym vnutornym objemom
= ak do nej nasypes "malo" prachu, nevyplnis ju efektivne co moze v konecnom dosledku viest k dvom veciam:
- riziko explozívneho horenia v dosledku kriticky nízkej navazky
- prach sa ti "ulozi" len na spodnok nabojnice a plamen z vyslahoveho otvoru Ti ho bude "docahovat" (niektori mierenkari z tohto dovodu natriasaju pred vystrelom prach smerom na kapslu = nahnes revolver)

Z tohto dovodu by som Ti odporucil ist do prachu ktory je co sa rychlosti horenia +/- ekvivalent D-036tky - a to najma koli sypnej hustote a pomalsiemu nastupu Pmax.

Ja pouzivam v 38Spc 2,7gr D-032ky pod 148gr Pb Wadcutter a chodi mi to cca 230m/s. Nemam pred sebou svoju tabulku, ale viem ze ked vystrelim rovnaky naboj z revolveru s rovnakou dlzkou hlavne no v razi 357Mag tak ta ustovka bude v dosledku rozdelneho stupania vývrtov o nieco malo nizsia.

Ked sme skusali tuto (2,7gr D-032) laboraciu v 357mickovej nabojnici, viem ze uz tak presna nebola a pripisoval by som to najma dvom dôvodom:
- vacsi spalovaci pristor pri rovnakej navazke = mensie tlaky = mensia ustovka
- mensia ustovka + pomasie stupanie = strela nemusi byt plne stabilizovana (vyvrt 357Mag je stavany tak aby dokazal zastabilizovat strelu pri 357mickovyych ustovych rychlostiach)
..ak si dobre pamatam tak ten WC zacal v 357Mag nabojnici chodit lespie ked sme navazku zdvihli o nejake 0,3-0,5gr (tych 2,7gr je tusim cca spodna hranica D-032ky pre 38Spc takze absolutne bez problemu v 357Mag).
Aj tych 2,7gr D-032 v 357Mag funguje, ale toho prachu je v tej nabojnici malo - co za urcitych okolnosti moze veci komplikovat (vid vyssie).

PS: premohol som vlastnu leniovost a pozrel som sa do tabulky:
148gr Pb WC Ares + 2,7gr D-036 v 38Spc nabojnici:
- 236m/s v 6 palcovom 38Spc
- 218m/s v 3 palcovom 357Mag (ano je tam kratsia hlaven viem)

158gr Pb SWC + 5,5gr D-036 v 38Spc Nabojnici:
- 282m/s v 3 palcovom 357Mag 6,5gr v 357 Mag

158gr Pb SWC + D-032 v 38Spc nabojnici a strielane z 38Spc Revolveru:
3,6gr = 270m/s
3,8gr = 276m/s
4,0gr = 289m/s
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Souhlasím s uživatelem R. Těžké střely podsypané malým množstvím rychlého prachu mi létaly nejpřesněji. Kvůli malé navážce nebude střela tak prudce akcelerovat a nestrhne se, menší úsťový tlak způsobí jednak menší vychýlení střely z jejího původního směru a také menší zpětný ráz.
Pro 38 special i 357 magnum bych doporučil Vectan AS, tento prach má malou sypkou hmotnost, jinými slovy i při malé navážce dosáhneš větší nabíjecí hustotu. Je to prach původně určený do brokových nábojů, proto umí i při menším tlaku velmi čistě vyhořet. Navážky pro 38 special můžeš najít zde, pro 357 magnum bych trošku přisypal. http://www.vectan.fr/UK/reloading-charges
D036 je prach, který lze s úspěchem použít pro výkonnější laborace, ale na terč je příliš pomalý a také hodně špiní. Jeho jediné plus může být v tom, že si můžeš dovolit použít měkší střelu a ona se nestrhne.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Ďakujem. Presnosť je v pohode skôr som chcel robiť pokusy so znížením spätného rázu ale asi ostanem pri tej N320. Je sice rychlejší ako N340 a ide ho aj patrične menej. Ako som pìsal tak pod 158 gr Aresa CEPRX dávam 5,5 grainu a ide to dobre. Čo ma inšpirovalo? Kúpil som si krabičku Hornady Critical Defence 38 Special 110 gr strela FTX no a v porovnaní s mojimi to malo polovičný spätný ráz. Tak ma to inšpirovalo.
Inak všetko vyhovuje a čo funguje do toho sa nemá vŕtať.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

prosím o radu....náboj 357 Magnum so strelou WC 148 gr Slovinská LOSka pomedené olovo....používať Factory Crimp? Či je to zbytočné?
Na FMJ alebo Aresy to robím ale to je iné. Kúpil som na skúšku balenie WC a chcem to skúsiť. Navážka je na úrovni 38 Sp (3 grainy Vihtavuori N320) z revolveru SW 586 6 inch takže kopať to nebude.
Len Váš názor alebo skúsenosti. Ja s WC nemám žiadne, prvý krát sa idem o to pokúšať. vďaka
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

crimpovat nemusis
Používateľov profilový obrázok
JaBr
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 7 years 11 months

Príspevok od používateľa JaBr »

Mám otázku na prebíjanie .38 sp. Používam 158gr a prach som skúšal S020, S011 a D032 v kombinácii s Fiocchi zápalkami. Skúšal som rôzne navážky skôr v hornej sade až po doporučované maximum a mám problém ako keby s nerovnomerným horením prachu ( u všetkých ). Často je niektorá rana ako keby slabšia aj keď viem určite, že navážky sú rovnaké a prach nie je vlhký. Dokonca zopár krát sa mi strela zasekla na konci hlavne ako keby bolo málo prachu, pritom ako vravím viem že nie je. Neviem čím to je. Jediné čo ma napadlo je veľká nábojnica, málo prachu na veľkosť nábojnce a blbé zápalky čo ho poriadne neodpália. Máte niekto skúsenosť ? Skúsiť mag. zápalky, iný prach či čo ?
Dík.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Napis kolko sypes, ale v skratke, malo prachu a magnum zapalka je cesta k zosrotovaniu revolveru.
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa shot »

S uvedenymi prachmi magnum zapalka nie je potreba.
Stastne a vesele!
Používateľov profilový obrázok
JaBr
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 7 years 11 months

Príspevok od používateľa JaBr »

R napísal:Napis kolko sypes, ale v skratke, malo prachu a magnum zapalka je cesta k zosrotovaniu revolveru.
U S011 som testoval 4.70 - 4.90 u S020 som testoval 5.30 - 5.90 a u D032 4.90 - 5.30. Je to podľa doporučených tabuliek. Problém je že väčšina výstrelov je ok, ale niektoré sú vyslovene slabšie ako s menej prachom a ako som povedal už sa mi aj zasekla strela na konci hlavne. Viem že prach je dobre dávkovaný. Prebíjam Dillonom vrátane prachovača nastaveného iba pre .38 a s Lee matricami. Keď sa mi to stalo prvý krát začal som dávku prachu kontrolovať. U 357 mag sa mi to nikdy nestalo. A jediný rozdiel okrem nábojníc a navážky samozrejme boli zápalky. U 357 SBčky a u 38 Fiocchi. Napadla ma aj blbá šarža zápaliek.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Ono by bolo dobre este napisat typ/vahu projektilu a dlzku naboja aku robis, takto je to vestenie z gule. Pri beznom komolokuzelovom tvare 158gr projektilu a dlzke naboja 39,5mm mas pri vsetkych prachoch pri najvacsej navazke zaplnene od 41 do 50% hilzne. Pri lahsich projektiloch to bude este menej, v lepsom pripade budu kolisat rychlosti v horsom taka teoria ze ak je prachu malo moze zapal hodit zrna prachu o zadok projektilu, tie detonuju namiesto horenia. Nasyp trochu prachu na kovadlinu a mrdni kladivom.
Používateľov profilový obrázok
JaBr
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 7 years 11 months

Príspevok od používateľa JaBr »

Tak ako som písal FMJ 158 grainov 38,60 náboj ako sa doporučuje u FMJ. Skúšal som aj 39,00 ale žiadna zmena. Môžem skúsiť isť aj na tých 39,5 či bude nejaký efekt ale pokiaľ viem to je skôr na LRN.
40 - 50 percent predpokladám aj s vlisovanou časťou strely. Samotný prach je v prázdnej nábojnici tak do 25 percent pri napríklad S011 a 4,90 gr. Ale je to iba optický odhad.
To s tým hodením prachu o strelu ma napadlo tiež, alebo niečo v tom duchu. Preto sa hrám s myšlienkou preisť na D36 ktorý má väčšie navážky a je ho teda v nábojnici viac.
Neverím, že by bol problém v dĺžke náboja, type strely,..... Jednak som tento problém pri rovnakom nastavení, váhe, dlžke, type strely na Lee nikdy nemal, objavil sa až teraz na Dillone. Rozdiel je iba v zápalkách. Na Lee som použival iba SB alebo CCI a teraz na Dillone Fiocchi. A potom choválo by sa to asi vždy rovnako +/- alebo nie ? Ono sa to chová doslova ako keby prachovač dával rôzne navážky, čo nedáva lebo som to začal sledovať. V niektorých nábojoch ako keby bola polovičná možno až štvrtinová navážka.
Preto mám stále podozrenie na šmejd sériu zápaliek čo každá nezapáii rovnako či čo. Mal som so zopár aj problém v podávači kde sa spriečili alebo rozpadli a zasekli celý podávač. A to sú normálne z obchodu, žiaden bazar. Mám ešte asi 800 zápaliek a neviem či s nimi vyraziť dvere, alebo hľadať problém inde. Ale už neviem kde.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Predlzovanim naboja by som nesiel, skus tych 38,6mm viac krimpovat, ked to nezmizne vymen zapalky. Pripadne mozes skusit po americky pouzit dute vlakno ako plnic volneho priestoru.
Používateľov profilový obrázok
JaBr
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 7 years 11 months

Príspevok od používateľa JaBr »

R napísal:Predlzovanim naboja by som nesiel, skus tych 38,6mm viac krimpovat, ked to nezmizne vymen zapalky. Pripadne mozes skusit po americky pouzit dute vlakno ako plnic volneho priestoru.
Duté vlákno ako výplň zvyšku priestoru medzi prachom a strelou ? O tom neviem. Zdá sa mi teraz, že som o tom čítal niekde raz dávno pred rokmi niečo o dovyplnení volného priestoru pri čiernom prachu a westernovej streľbe. Ale to je už dávno a to už dnes asi nenájdem.
Nič o tom neviem a nikdy som to nerobil. To je to štandardné duté vlákno čo sa používa aj v hračkách a vankúšoch, alebo niečo iné ? A volne doplniť priestor nad prachom do výšky vtlačenej strely, alebo aby ho strela aj trocha stlačila ? Aký to má vplyv na horenie a potom aj na rýchlosť strely ?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Ano z vankusa, strela ho moze kludne stlacit. Nema byt natemovane, skor vzdusne. Do puskovych s redukovanou navazkou staci 2 az 3 grainy, do .38spl odhadujem menej ako pol grainu. Zlepsi to zazeh, horenie je konzistentnejsie, vyhori viac prachu, redukuje riziko detonacie ale strelnica smrdi jak osada neprisposobivych v zime a je s tym do pistole babracka. By som skusil vsetko ine najprv, aj zmenu prachu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"