Sa vz 24/26 v 9 mm Luger

scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Sa vz 24/26 v 9 mm Luger

Príspevok od používateľa scandium »

Zdravím. Mám za sebou pol roka práce na prerobení Sa vz 24/26 z 7,62x25 na 9 mm. Na začiatok treba povedať že sa mi podarilo túto mrchu rozchodiť do spolahlivej funkcie.
Kúpil som u p. Balka hlaveň na túto zbraň v kalibri 9 mm Luger. Keď som ju namontoval tak som zistil že to neodpaluje. Problém sa vyriešil odfrézovaním 0,1 mm z čela záveru. Záver nedosadal na náboj a úderník nedočiahol na zápalku. V tejto fáze môže zbraň len slabo naťuknúť zápalku a neodpáli ju. Riešenie sa skrýva odfrézovaní čela záveru do spolahlivej funkcie. Mne stačila jedna desatina milimetra.
Po zabezpečení odpalovania som zistil že štandardné prebíjané náboje nefungujú, kôli malej prachovej náplni.
Nezachytávalo to v zadnej polohe záveru, gulometilo, privrelo nábojnicu v okienku, funkcia vyhodenia nábojnice, vzatia novej a jej zasunutie do komory a jej odpálenie bola nespolahlivá.
Tak som po konzultácii s lepšími prebíjačmi siahol po prachu Lovex D037.1 v objeme 8,1 grainu na 8 gramovú FMJ ALZA, OAL 29,7 mm Funkcia zbrane sa výrazne zlepšila ale ešte to nebolo na 100%, pomerne často to zagulometilo, škrípalo nábojnice v okienku a podobne.
Rozhodli sme sa že skrátime vratnú pružinu. Dali sme dole 3 cm ale to sa ukázalo málo tak sme dali ešte 1 cm. Tu treba upozorniť že sme sa trápili s kamošom dvaja a on mal zbraň z ktorej niekoľko rokov (niekoľko tisíc výstrelov) striela teda pružina bola unavenejšia, trecie plochy vybehané, narozdiel od mojej ktorá bola nestrielaná uloženka čo bolo aj cítiť na chode záveru (ťažší chod, výraznejšie trenie pri chode záveru v tele zbrane) Jemu stačili tie 3 cm, ja som potreboval až 4 cm. Po tejto úprave zbraň odpalovala na 100% len sa vo zvýšenej miere začali objavovať závady s vyhadzovaním nábojnice. Začali sme mať podozrenie že je nejaký problém s vyhadzovačom. Našli sme firmu ktorá nám prepílila tyčku vyhadzovača a nadstavila na ňu 6 mm (rozdiel v nábojnici Tokarev vs. Luger). Od tejto chvíle zbraň funguje na 100% bez jedinej závady.
Okrem toho som zaleštil podávače na násobníkoch a tie bočné plochy na zásobníku čo vedú náboj (odborný výraz nepoznám), a ešte som zaleštil vpredu a vzadu na závere vyvýšené plochy ale to len najjemnejším šmirglom aby sa trošku zmiernilo trenie v tele zbrane. Ešte som trochu zaleštil vnútorné plochy záveru ktoré sa navliekajú na hlaveň, lebo som pozoroval a pri pomalom pohybe záverom to bolo aj cítiť, že pri navliekaní záveru na hlaveň sa niekde plochy dotýkajú a hlaveň v jej zadnej časti bola trošku na niektorých miestach poškriabaná. Činnosť zásobníkov je aj v 9 mm Luger 100% tam netreba nič meniť.
Náklady na spojazdnenie zbrane boli 150 EUR zbraň, 120 Euro hlaveň, cca 100 EUR dokopy puškárovi a zámočníckej dielni na drobné úpravy. Keď nerátam náklady spojené s administratívou (NP, kartička zbrane...) a cestovanie (po hlaveň a do hrádku za puškárom) tak ma táto sranda vyšla 370 EURO. Janse že Stribog by bol lepší (je ľahší a tak) ale s týmto sa tiež vynikajúco striela, je to presné. Ja som spokojný.
Fotky nabudúce keď nahrám.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Svojho času som nad 24/26 velmo uvažoval. U susedov je vlákno kde sa riešila. Ale čo spomínam tak na 9mm stačilo ztiahnuť z pružiny. /+samozrejme hlaveň/.
Si mal pech...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

svojho času, keď som kúpil Sa26 som sa tiež pohrával s myšlienkou prerobiť to na luger. Balko vtedy predával hlavne za 90- 100 eur. Kedže mi ale podrobne vysvetlil, čo všetko budem musieť urobiť, aby zbraň k spokojnosti fungovala- upustil som od toho zámeru. Ide totiž o výrobok, ktorý bol výrobne nastavený na náboj tokarev.
To gulometenie sa podarí človeku, ak vie jemne ťahať spúšť. Občas a mi to stávalo na strelnici, keď som sa bavkal. Púšťalo mi to krásne 3rany :D . Keď ma došiel pozrieť zamračený majiteľ strelnice- prestal som ho dráždiť.

Čo sa týka užívateľského komfortu, určite nebudem spochybňovať tvoj dobrý pocit, že si vypiplal tú zbraň.
Na presnosť je to dosť diskutabilné. Tá zbraň má totiž svoje konštrukčné limity, ktoré sú dané predovšetkým konštrukciou a chodom záveru. Jednu sobotu sme si urobili malý pretek so samopalmi, ja jediný som mal Sa26, všetci ostatní mali Sa 58. Nech som sa akokoľvek snažil, všetci ma prestrielali. Tá zbraň je tak na obstrelovanie vojenských sklopných vpredbežiacich figurín, ale na serioznu streľbu na vzdialenosť 50m a viac to už nie je bohviečo. Píšem síce o skúsenosti so strelivom Tokarev, myslím si, že s lugerom to nebude o nič lepšie.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Na 50 m ani nedovidím na terč. Nemám v pláne a ani ambíciu strielať či už s Tokarevom či Lugrom na 50 m. Ako dobrý nástrel som hodnotil zásahy do 25 m. Na klasický pištolový terč 50/20 som na vnútornej strelnici za pomerne slabého osvetlenia atakoval zásahy od 8-10. Ťažké to je až hrôza, po 20 minútach mi išli odpadnúť ramená. S týmto to je nie strelecký šport ale strelecké fitko.
Cielnik vidím rozmazaný, keď si dám okuliare tak ho vidím dobre ale všetko za muškou je rozmazané :)
Skôr to vidím na pištolový parkúr, IPSC terče a železá od 10-15 metrov.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

Chcelo by to 26tku prerobiť na odpal so záverom v prednej polohe. Pohyb záveru dopredu naozaj šklbne zbraňou. PPS-43 Sudajev tak prerábali v CZ a presnosť sa značne zvýšila.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Dnes som otestoval navažku Lovex D073 1 v davke 7,6 grainu so strelou Alza FMJ 8 gramov, výška 29,7 mm a išlo to perfektne. Na Lee prachovaču disk č. 49
Otestujem aj 46ku dieru ale to uz asi bude gulometiť.
Takze zhrnute funguje 8,1 grainu a aj 7,6 grainu (disk 53 resp. 49) pod strelu Alza 8 gramovq FMJ OAL 29,7 mm.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

Ako rýchlo z toho lietajú Lugre? Tokarevy (Erik) lietajú okolo 570m/s.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

To je skoro 894J.
slušné...
Nechcem si predstaviť tú paseku pri olovenej strele.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

musím to zmerať tiež ma to zaujíma, podľa tabulky čo považujem za max. nespolahlivý údaj by to malo byť okolo 350 m/s pri 7,6 grainu a 380 m/s pri 8,1 grainu. Mám hradlá takže nerobí problém zmerať. ˇ
Tá navážka okolo 8 grainov je poriadne razantná, príznaky zvýšených tlakov som nepozoroval, zápalky držia, neobteká ich, dno nábojnice je tiež v poriadku. Ona je to stále tabulková laborácia aj keď čo Lovex to originál, že?
Prílohy
nástrel na 25 m s oporou.jpg
nástrel 50 m s oporou.jpg
sa 26 nábojnice.jpg
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

nástrel na 15 m v stoji bez opory a nejaké fotky mojej novej krásky. Na prvej fotke vidno zaleštené plochy na závere
Prílohy
sa vz 24 2.jpg
sa vz 24 1.jpg
sa vz 24 terč 15 m vstoji.jpg
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Skúšal som továrenské ZVS s 8 gramovou strelou. Bez jednej závady s výborným rozptylom na 50 m v stoji bez opory.
Ďalšie fotky ukazujú kde som to zaleštil a predĺženie tyčky vyhadzovača
Prílohy
záver2.jpg
záver1.jpg
50m ZVS 8 gr.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"