Akú výzbroj?

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Dobra rada, vdaka, ale predsa len ma zaujima Vas nazor skor na to, ake brokove naboje (12/76 pumpa) si mam kupit do zasoby, ked sa v WTSHTF budem chciet ulovit nejaku tu malu zver.

Vdaka.
Moj internetovy vyskum (na nic zive som nepoloval) ukazuje 3,0 3,5 a 4.

JE vramci tychto brokovych nabojov od S&B rozdiel medzi Corona a Fortuna (rozdiel je 4g hmotnosti) - aby som upradnostnil drahsi a tazsi?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Čo tak uviesť dĺžku hlavne? Krátka superultratactical hlaveň by mohla priniesť nemilé prekvapenie na love...
:wink:
A inak, len pre istotu pripomínam otázku legality. Nie každý SHTF scenár predpokladá, že príde k takej dezintegrácii spoločnosti, že jej inštitúcie viac nebudú schopné postihovať TČ spáchané so strelnou zbraňou, TČ pytliactva nevynímajúc.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Dlzka hlavne 51cm - nemam k nej moznost zmenit zahrdlenie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tak vidíš, skôr narazíš na limity svojej zbrane než streliva. Ostatné už asi bolo povedané...
:wink:
x-SCYTHE
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa x-SCYTHE »

Steff napísal:... budem chciet ulovit nejaku tu malu zver.

Vdaka.
Moj internetovy vyskum (na nic zive som nepoloval) ukazuje 3,0 3,5 a 4....
Par mesiacov neskor, ale predslen reagujem.
Maly brok na malu zver: ano, tie priemery, ako si napisal. Ak si chces spravit zasoby tohoto streliva, je to dobra volba, je relativne lacne (35-40centov za kus). Tieto broky su dobre aj na domacu obranu. Tiez ale pocitaj s tym, ze vacsina moderneho fabrickeho streliva ma broky v takom nosnom plastovom kosicku, ktory sa roztvori odporom vzduchu az po nejakych 10 metroch letu. Tzn do tejto vzdialenosti nemaju broky az taky rozptyl, letia v nom. Vyhodou je ale zas dlhsi dostrel.

AVSAK!
Ked sa jedna o otazku prezitia na vlastnu past, ako polovnik ti viem urcite povedat, aby si sa nezameral na malu zver. Je jej vo vacsine krajov na Slovensku zufalo malo. Urcite diviak - jednou ranou vies ziskat velke mnozstvo masa s malym usilim. Takisto vsetka raticova zver ma v dnesnych dnoch relativne vysoke stavy, takze pokial sa lovi s respektom k prirode, vsetko je v poriadku.
Pokial sa rozpravame o love takejto zveri brokovnicou, samozrejme, taky srnec sa da zabit aj 3,0mm brokom ale na velmi nepravdepodobnu vzdialenost (pod 20m), samozrejme v zavislosti od uhla apod), ale rozhodne je to proti etike, lebo ked strielame, chceme usmrtit zver s istotou a co najrychlejsie. Z brokovnice je u nas dovolene strielat iba na diviaka, aj to iba jednotnou strelou. V pripade, ze uz "pravidla neplatia", urcite aj velky blok, najvacsi bezne dostupny je 00 Buckshot (8,13mm tusim). Ale celkovo lov vacsich zvierat pod 50 metrov, je vo volnej prirode velmi narocny, zver si malokedy necha prist cloveka takto blizko.

Ak chces univerzalnu zbran na lovenie, jednoznacne gulovnica. Odporucam kombinaciu maleho projektilu s malym priemerom, vysokej ustovej rychlosti (napr. .270 WIN alebo 6,5x57). Tato kombinacia ti zaruci plochu drahu letu strely. No a samozrejme spravny tvar projektilu, ziadne celoplaste. Jedna sa ale o polovne kalibre, do ktorych sa celoplaste hadam ani nevyrabaju. Uznavam ale, ze po SHTF sa tieto kalibre budu zhanat tazko.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

x-SCYTHE: Raz mi jeden (polovnik) ukazoval upravu brokoveho naboja - priecne narezal nabojnicu takmer po celom jej obvode cca tesne pod kosikom. Tvrdil ze po vystele sa cela cast nad tym rezom "urve" a dalej pokracuje ako jednotna strela. Da sa diviak lovit (uspesne) aj s takto upravenym brokovym strelivom?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Theplaky, načo by si to robil, keď jednotnú strelu vieš hravo zohnať? A zohnať sa dajú aj lahôdky, kde ju máš ustabilizovanú natoľko, že si drží solídnu presnosť (a výkon) aj ďaleko za hranicou 100 m.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Jack prave to porovnanie presnosti a vykonu ma zaujima. Jasne ze strela ktora bola od zaciatku navrhnuta ako slug na tom bude lepsie, mna ale zaujimalo do akej vzdialeosti by s nou parametre toho improvizovaneho slugu mohli/mali byt porovnatelne.
- pocas WTSHTF moze dostupnost niektorych inak beznych prevedeni streliva kolisat - preto ma to zaujima
x-SCYTHE
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa x-SCYTHE »

theplaky: Tak toto pocjem prvykrat.
Ja teda nie som expert na zbrane, ale iba dedukujem nasledovne: Ked sa vlastne ustreli klobucik plny olovenych guliciek zabalenych v plastovej, pripadne papierovej nabojnici, zapecateny papierovou alebo penovou plastovou zatkou, asi to nebude mat najlepsie balisticke a tiez penetracne ucinky. Jednak tvar takejto strely je valcovity bez akejkolvek aerodynamiky, takze predpokladam, ze odporom vzduchu zacne vselijako nekontrolovatelne rotovat, o presnosti sa teda asi bavit nemozme.
Povedzme, ze takyto projektil dopadne spickou na tkanivo. neviem, co by sa stalo skor, ci by broky vplyvom zotrvacnosti vytlacili zatku a vnikli by do tkaniva (tu by sa stratilo velmi vela energie), alebo by zatka ostala zapecatena a broky by sa rozliali po bokoch tohto plastoveho kosicka s tym, ze by ho zdeformovali.
Dalsia vec je, neviem, aky vplyv by mala takato municia vplyv na zbran, lebo takto by sa zrejme dost zatazovala komora.
Nabijaci mechanizmus: ani neviem, ci by to bolo mozne aplikovat na ine ako lamacie zbrane, lebo ostaval by ti len mosadzny zvysok nabojnice, cize neviem, ako by sa to spravalo u pumpy alebo poloautomatickej pri nabijani, mohlo by sa to zasekavat.
Mozno by nebolo zle, keby ti ten znamy polovnik ukazal aj v praxi, ako to funguje, lebo mna to zaujima. Mohol by si mi potom ked tak dat nejake info.
No ale presne ako pise Jack, jednotne strely nie su drahe, myslim ze ZVS Dubnica nad Vahom dostat u nas v Nitre v jednej predajni po 50 centov kus. Zrovna dnes tam idem, tak ked tak este budem editovat prispevok a napisem, ako sa veci maju.

PS: videl som aj iny extrem uz, vybusne, resp. srapnelove strely urobene z jednotnej strely. Cez cele telo projektilu jednotnej strely je navrtana dierka, do ktorej sa potom vlozi slepy naboj .22, zapalnou castou dopredu. To znamena, ze pri naraze to vybuchne a jednotnu strelu to roztriesti na srapnely. To sa ale nebavime samozrejme o type upravy na lovenie zveri ;)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ten polovnik mi to tusim spominal v suvislosti so situaciou ktora moze nastat ak sa niekto vyberie na posed s gulobrokom (gula lebo srnec z posedu / brok lebo mozno liska niekde v chotari). Predstav si ze srnec nepride a medzicasom sa zotmie. Pod posedom pocujes diviaky a jedine co mas su dva laufy v ktorych v jednom nejaky 5,6x52R (alebo 223ku) a v druhom broky na lisku..
Vtedy si vraj mozes pomoct tak ze si ten brokovy naboj upravis tak ako pisem vyssie. Ak by si sa cestou k autu musel pred diviakom branit vraj by to malo byt ucinnejsie (comu verim).
Ked sa s tym da branit, malo by to byt "asi" pouzitelne aj na lov - otazka je do akej vzdialenosti lebo jedna vec je strelit s tym diviaka na 2m a druha na 50m..

V zivote som nevidel niekoho kto by to takto predo mnou vystrelil takze ako sa to sprava Ti povedat neviem, ale predpokladam ze to bude velmi podobne tomu co pises.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Slušne povedané, s tým narezaným brokáčom je to více-méně pitchovina. On sa ten košík otvorí tak či onak. Jediné čo sa dá takto doyebkať je to, že odrezaný kus nábojnice to nemusí zvládnuť von z laufu a budúce následky sa dajú ľahko domyslieť.
Predpoklad o výskyte raticovej zveri vs. drobnej, resp. pernatej zveri v prípade nejakého WTSHTF tiež celkom pokrivkáva. Viď stavy vysokej a diviakov počas a po druhej svetovej vojne, ešte si celkom dobre pamätám, čo mi o tom rozprával môj dedko s jeho bratrancom (celoživotný poľovníci).
Ďalšou je použitie buckshotov. Je to relatívne nepresné a priebojnosť toho ca. 8mm broku má tiež svoje limity vzhľadom na vzdialenosť, kde je ešte možné predpokladať akú takú presnosť. Aj ten najobyčajneší slug je stokrát vhodnejší, nehovoriac o špeciáloch, ktoré sú dnes na trhu.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Theplaky,
Takto upraveným "slugom" som nestrielal ale kedysi som sa nechal inšpirovať a odlieval slugy do orecha z gola-sady. Takyto sluch som nacpal do pôvodného trapového náboja (košíka). Presnosť na 50m okolo 40cm. Na stovku som strielal len par krat na papierový terč diviaka. Netrafil som ho ani raz byť papir zostal deravý. To už však som ho hnal čiernoprachom...
Takže podla mňa ten "zrezaný" slug na tom nebude lepšie. V ťažkých dobách tak do 50m s odretými ušami.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

diik
x-SCYTHE
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa x-SCYTHE »

Gulabrok mam aj ja a mam ho celkom rad. Pokial by som mal strielat srnca a pripadne skodnu, prihodit do vrecka nejake 2-3 slugy alebo 00ku uz nie je problem. S oboma mozes na lisku strielat, a v pripade obrany samozrejme aj na diviaka, bez akejkolvek upravy.
Ale rozumiem, ze sme sa bavili o pripade, ze mas len maly brok vo vrecku. V tomto pripade by som asi naozaj neriskoval, nechal by som to tak, ako je vyrobeny.
Ten improvizovany slug by zrejme nijak vyrazne hlboko nevosiel, ale urcite by to poriadne udrelo, a neviem, mozno by to diviaka aj vyradilo na isty cas z cinnosti. Napad na toeretickej urovni je to rozhodne zaujimavy.

EDIT: Ako som pisal vyssie, bol som v tej predajni a ako na potvoru tie slugy od ZVS nemali skladom, takze cenu povedat neviem teraz.
knot
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa knot »

theplaky ak hladas improvizovany slug https://www.youtube.com/watch?v=ZUwh-gP_ZCI
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"