Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

mototechna napísal:Pockam kym mne slubia novu frezu na dielnu.
Frézu? To je ešte v pohode. Horšie by bolo keby si chcel frézku. :mrgreen:
Ale možno by ti aj tú sľúbili... :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

matus69 napísal:Jack> ak je niekomu po vakcíne blbo, má ísť k lekárovi / má s ním komunikovať. Každý zamestnanec nárok na 7 dní lekára za rok s plne preplatenou mzdou. Podľa mňa nie je čo riešiť.
K lekárovi? Veď si prezri príbalový leták, aké vedľajšie účinky majú vakcíny a sú považované za bežné a normálne, pritom ťa vedia odrovnať na deň či dva. Spomeňme si len na učiteľov očkovaných AZ. S čím z toho by si ty otravoval svojho lekára? A s čím ani nie? Rečnícka otázka...
:wink:
A teda, trocha zavádzajúcich je aj tých sedem dní lekára. Schválne, čo myslíš, koľko ľudí už doteraz minulo alebo, naopak, si šetrí "lekára" napríklad aj preto, lebo nevedia, ako budú mať školu či skôlku pre deti, či z x iných dôvodov. Opakujem, dva dní voľna k dobru mohli byť nielen pekným gestom, ale v niektorých prípadoch mohli mať aj motivačný charakter. Samozrejme, netvrdím, že by to bolo samospasiteľné, takých opatrení malo byť vopred pripravených x. Možno by sme sa dnes nebavili o takých (relatívne) nízkych číslach.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Keď reálne voľno potrebuje 5% očkovaných, tak 95% by boli náklady navyše a to mi príde ako extrémne neefektívne.
Ale veľkou výhodou tohoto spôsobu je, že je veľmi adresný, takže úplne ho nezatracujem.
Pre štát je to samozrejme perfektné riešenie, pretože veľkú časť týchto nákladov hodí opäť na krk podnikateľom, a že za štátne inštitúcie sa zložíme všetci nevidíme, takže vlastne celé to vyzerá byť super elegantné.

To že ľudia si vymíňali lekára na iné potreby hádam komentár nepotrebuje - hádam iba toľko, že by lekárov konečne niekto mohol začať za toto perzekuovať, lebo takýmto podvodným konaním spôsobujú priame finančné škody nie len podnikateľom, ale aj sociálnej poisťovni.

Mne sa vidí, že slušným žiadaním a vysvetľovaním prečo sa očkovať sa už minulo dosť peňazí aj času a nejaký deň voľna, alebo 100€ už veľa na veci nezmení, takže perzekúciou/resp. znevýhodňovaním by sa v tomto mohlo dosiahnuť viac.

Napr tento článok má zaujímavé myšlienky, ale nepíše ho právnik, takže ťažko hodnotiť: https://dennikn.sk/2448093/psycholog-bi ... t/?ref=mpm
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1523
Registered for: 13 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Prečo sa očkovať - vieme všetci. Ide o to čím a ako. Kto vakcíne dôveruje, ten nech sa dá, kto má pochybnosti, nech sa nedá, vyššie som to napísal. Presviedčať ma môžu, nútiť nie, a už vôbec ma kvôli tomu nesmú diskriminovať, čo však robia. Voči tejto vakcíne (ako aj samotnému výtrusu) som mal nedôveru od samého začiatku, a krokmi a konaním "kompetentných" sa moja dôvera nezvýšila, skôr naopak. Vrcholom bolo vyhlásenie farizeja Krčméryho keď najprv tvrdil že tieto vakcíny nie sú určené pre deti a tehotné ženy a terazky im ich zvesela aplikujú. Nuž, peniaze hýbu svetom, a to doslova.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Matúš 69, áno, je to neefektívne, ale ešte neefektívnejšie je niekomu núkať peniaze za to, že sa nechá očkovať. Ale tebe isto nemusím hovoriť, že aj to je relatívne, pretože ak prerátame náklady na liečbu, už sa takáto jednorázová dávka prestane javiť ako flagrantné plýtvanie verejnými zdrojmi. Prinajmenšom vo vzťahu k niektorým vekovým skupinám.

Mototechna, spýtal by som sa, prečo ešte berieš Krčméryho názory za relevantné. To je ten odborník, ktorý vlani na jar vravel, že v lete 2020 vírus zmizne. V iných krajinách si takí "odborníci" nezriedka vyslúžili nálepku šarlatánov a dnes ich už nik neberie príliš vážne. K účinnosti a bezpečnosti vakcín nájdeš už dnes relevantné zdroje a keby si ich hľadal, možno by si prišiel k odlišným záverom. Ak niekto pustí akúkoľvek vakcínu alebo hoci aj nový liek pre používanie deťmi a tehotnými ženami, robí to na základe klinických štúdií, kde sa bezpečnosť skúma ešte rigídnejšie. Nie je to dokonalé, lebo niektoré účinky sa môžu prejaviť aj so značným časovým oneskorením. Ale je tu možnosť voľby aj pre vekové a iné skupiny, ktoré ju dosiaľ nemali. Rozhodnutie je a má byť na nich (+ v prípade detí na ich zákonných zástupcoch), na nikom inom.

Hovoriť o tom, že peniaze hýbu svetom, by sme ale mali v prvom rade asi vo vzťahu k tomu, koľko nás doteraz stálo to, že sme podcenili prvotnú hrozbu, že sme v niektorých krajinách (a na Slovensku zvlášť) podcenili jesennú epidémiu (v rámci pandémie) a mali by sme sa pýtať, koľko peňazí ešte máme, či si môžeme dovoliť ďalšie dusenie ekonomiky. Pretože, bez ohľadu na to, čo si o tejto politickej klike myslím ja alebo ty, fakt je, že ak nemocnice znova prestanú stíhať - k čomu nepotrebuješ ani nijako horibilné počty hospitalizácií - tak znova bude treba prijímať opatrenia. A toho sa desím, keďže mám v živej pamäti, ako chaoticky a nesystémovo sa naša vláda správala na jeseň, cez zimu, na jar. Takže áno, peniaze hýbu svetom, preto asi nejestvuje krajina, ktorá by nechcela mať zaočkovaných čo najviac ľudí, pretože je to lacnejšie než čokoľvek iné. A zrejme, napriek všetkým výhradám, aj bezpečnejšie než čokoľvek iné.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1523
Registered for: 13 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

súhlas :) Tým "peniaze hýbu svetom" som narážal na to kto financuje farizejovu "akadémiu" a tým pádom aj jeho vyjadrenia, ktoré bohužiaľ sú pre obrovskú masu ľudí smerodajné... Málokto študuje a pozná pozadie, stačí im že on sa ukáže v telke po boku politikov a hladného hygienika.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Neviem, či nevidíš veci okolo tohto pána až príliš čierno-bielo, ale OK, tvoj názor ti brať nejdem. Kedysi sa s obľubou používalo slovo oportunista a podľa mňa naňho sedí viac ako čokoľvek iné... Lenže máme tu dostatok podstatne väčších odborníkov, niektorých poznám dosť na to (dokonca aj osobne), aby som o ich odbornosti ani morálnej integrite nemal dôvod pochybovať. A hádaj čo? Aj oni sa v podstate zhodnú, že nemať vakcínované určité percento populácie v sebe nesie značný risk, že si nejaké tie ťažké časy zrejme ešte zopakujeme. Aj keď už nie asi v takom rozsahu ako teraz po Novom roku a na jar, ale to bol extrém, ktorý má na svedomí nielen vírus samotný... Ale jasne, ak sa ty osobne nechceš dať očkovať, plne to rešpektujem a som presvedčený, že štát by mal zachovávať princíp dobrovoľnosti. No nebavme sa tu o diskriminácii ale o tom, že štát sa k tebe bude správať +/- primerane vzhľadom na to, akú hrozbu nielen pre verejné zdravie, ale hlavne pre verejné financie v danom čase v tebe vidí. To štáty robia...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Čo sa týka tehotných a detí tak Mototechna súhlasím s tebou.
Preto nechápem, prečo sa dospelí očkovať nedajú. Keby sa všetci dali, deti ani tehotné by očkovať nebolo treba.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Jack napísal:Matúš 69, áno, je to neefektívne, ale ešte neefektívnejšie je niekomu núkať peniaze za to, že sa nechá očkovať. Ale tebe isto nemusím hovoriť, že aj to je relatívne, pretože ak prerátame náklady na liečbu, už sa takáto jednorázová dávka prestane javiť ako flagrantné plýtvanie verejnými zdrojmi. Prinajmenšom vo vzťahu k niektorým vekovým skupinám.
áno, ale ak sa niekto chce dať očkovať iba v prípade, že mu bude štát platiť peniaze lebo je to takto lacnejšie, tak to mne nepríde byť v poriadku, cítim to ako vydieranie.
To potom zajtra prestaneme očkovať deti, lebo čierny kašeľ, tetanus a pod je lacnejšie očkovať ako liečiť, takže nech rodičom láskavo štát zaplatil ten rozdiel?

Ja chápem kam mieriš a momentálne to dáva logiku, ale je to podľa mňa zlý precedens.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Veď iste, sám som deň či dva nazad písal, že celá tá debata o finančnom odmeňovaní mi príde bizarná. Ale to nič nemení na fakte, že štát si to skrátka spočítal a takto mu to vyšlo.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

Teraz v správach hlásili okrem Delta mutantu aj Delta plus, keď som to ukázal synovi, povedal že on ešte počká verzu Delta plus Pro. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

Jack napísal:Veď iste, sám som deň či dva nazad písal, že celá tá debata o finančnom odmeňovaní mi príde bizarná. Ale to nič nemení na fakte, že štát si to skrátka spočítal a takto mu to vyšlo.
:wink:
Matovič predstavil veľkú motiváciu pre nezaočkovaných. Bude lotéria s dvomi miliónmi eur a bonus
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... om-bonuse/

Poznámka:
Poznámok sa radšej zdržím...
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Laci napísal:Teraz v správach hlásili okrem Delta mutantu aj Delta plus, keď som to ukázal synovi, povedal že on ešte počká verzu Delta plus Pro. :mrgreen:
:D; väčšinou po úrovni "Pro" nasleduje ešte "Ultimate", :D ...
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

“.... Většina megaexpertů, kteří horují pro restriktivní opatření, jsou původem laboratorní krysy, které nikdy a za nic nemusely nést jakoukoli odpovědnost, nemuseli se rozhodovat ve vteřinách jako chirurgové, kteří by jinak ztratili pacienta. Jejich hlavním úkolem před pandémií bylo honění impaktů a nekalá soutěž o státní peníze na tzv. „grantový výzkum“. Jsou to prostě poseroutkové.....”
:lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"