Nedovolené ozbrojovanie ?

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

BKSL


Správne.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Tak pokracujeme z plynovkarskeho topiku :D.

Panzer
O trestný čin pôjde vtedy, keď sebe alebo inému vyrobíš, dovezieš, vyvezieš, prepravíš, zadovážiš alebo držíš strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent bez povolenia. Teda ak si bez zbrojáku a nákupka zaobstaráš zbraň, na ktorú zbroják a nákupko potrebuješ .
Ked sa uz tu takto pytate:
Panzer a ak by drzitel ZP sk. napr: D,E,F nelegalne nadobudol zbran kat. C jedna sa o iba priestupok? Lebo z tych zakonov mi to tak vychadza :lol:.
inspiring_cray

Príspevok od používateľa inspiring_cray »

C08R4 - dobra otazka. Ja to chapem tak, ze ak mas zbrojak, nedovolene ozbrojovanie ti uz nehrozi, len priestupok voci zakonu.
Ale cervik pochybnosti vrta, takze budem len rad, ak ma niekto veci znalejsi opravi :)
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Aj ked mas ZP je to trestny cin. Tiez som nad tym rozmyslal.

Tu to Panzer dobre polopatisticky opisal (precitaj celu stranu s prispevkami):

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=2219&start=15
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Lenze ked sa jedna o zbran kat. C ty uz povolenie z casti mas, lebo si drzitelom patricnej skupiny ZP na drzanie napr: gulovnice a na tieto zbrane nepotrebujes povolenie PZ (napriklad NP). Tak teraz ako? Podla mna len priestupok.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 19 Aug 2009, 08:59, upravené celkom 1 krát.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Nelegalne myslis, ze by si ju do 7 dni nenahlasil na PZ ?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Aj to je mozny pripad, len skôr som myslel nelegalnu kupu.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Pri zbraniach kat. C by som si daval pozor pri kupe od inej osoby, urcite by som okrem potrebnej zmluvy si aj vyziadal nech ukaze OP, ZP a PZ(a najlepsie aj nejaky doklad ako tu zbran nadobudol on). Hoci ak by nemal k zbrani papiere(pri C hlavne ZP), nedovolene ozbrojovanie ma na krku on a nie ja. Okrem moznych pravnych problemov by mohlo dojst k tomu, ze policajti zbran z nejakych dovodov nezaeviduju(napr podozrenie zo spachania TC s touto zbranou) a tym pridem aj o zbran tj o moje investovane $$$.

Pokial zbran nezaevidujem do 7 dni, tak mam na krku len priestupok ale nie TC, hoc pokuta zan a znacna pravdepodobnost straty ZP je dostatocna "motivacia" zmestit sa do tohto urceneho casu
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Pokial zbran nezaevidujem do 7 dni, tak mam na krku len priestupok ale nie TC, hoc pokuta zan a znacna pravdepodobnost straty ZP je dostatocna "motivacia" zmestit sa do tohto urceneho casu
To mas pravdu, ale co ak ten dotycny tu zbran nezaeviduje cojaviem ani po roku? Pri predaji z obchodu je to asi jasne, maju tam zaznamovu knihu a pri pripadnej kontrole by pachatela odhalili, ale rozhodne to bude asi tazsie ako pri zbrani kat. B kde musi predajca poslat cast NP, prislusnemu OR PZ.

A ked uz sme pri tom termine do siedmych dni, to by mohli tiez predlzit aspon na desat ako v Cechach, lebo strankove hodiny maju len tri krat do tyzdna a z toho len raz poobede. Raz som to skoro nestihol, ked musi clovek poctivo navstevovat pracu, no a statny sviatok som mal ako bonus tomu :lol:.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Nenasiel som v zakone dalsi casovy limit, takze predpokladam, ze aj po roku to bude stale len priestupok. Jedine, ze by mu expiroval ZP, vtedy uz chyti nedovolene ozbrojovanie, kedze bez povolenia drzi zbran kat. C

Tych 7 dni je nehorazne chromo vymyslene, divne, ze pri "odskoceni si" do zahranicia so zbranou na polovne/sportove ucely je jasne uvedene ze sa jedna o pracovne dni(tusim to je jediny casovy limit v zakone, kde sa jasne hovori o pracovnych dnoch). Este tam mohli dat, ze 7 pracovnych dni policajtov na oddeleni a hned by z toho boli 2 plne tyzdne :D

EDIT: zacina sa mi zdat, ze nakup zbrane kat. C je este narocnejsi na ustrazenie si dodrzania zakona ako pri B(pokial to nieje priamo z obchodu)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

C08R4 napísal: Panzer a ak by drzitel ZP sk. napr: D,E,F nelegalne nadobudol zbran kat. C jedna sa o iba priestupok? Lebo z tych zakonov mi to tak vychadza :lol:.
Tak ako tu už počas mojej neprítomnosti správne odznelo - pôjde len o priestupok. A to z jediného dôvodu, ktorý po xtý krát zopakujem. Trestný čin je spáchaný vtedy, ak si zaobstaráte zbraň bez povolenia. Povolením (teda predchádzajúcim súhlasom na kúpou zbrane) je jednoznačne nákupné povolenie + ZP.

Zbrane kategórie C však podliehajú len ohlasovacej a evidenčnej povinnosti. Teda nie predchádzajúcemu povoleniu, ale len následnému ohláseniu a a zaevidovaniu.

Ich nezaevidovanie však môže zakladať znaky priestupku (ako tu už tiež správne odznelo) podľa § 69 ods. 1 písm. b) zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach...
§ 69
Priestupky

(1) Priestupku na úseku zbraní a streliva sa dopustí ten, kto

....
b) poruší povinnosť podľa § 11 ods. 6 a 7, § 12 ods. 2 a 3, § 28 ods. 1 písm. b), m), n) a § 28 ods. 4 písm. b) a f),
....

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) a b) možno uložiť pokutu do 1659 eur.
Pritom citovaný § 12 ods. 3 uvádza:
§ 12

(3) Ten, kto previedol vlastníctvo zbrane kategórie C, je povinný písomne ohlásiť prevod vlastníctva zbrane do siedmich dní od jeho uskutočnenia policajnému útvaru, ktorý vydal zbrojný preukaz alebo zbrojnú licenciu nadobúdateľovi vlastníctva zbrane; písomné ohlásenie musí obsahovať údaje uvedené v § 9 ods. 2 písm. a) až c), výrobné číslo zbrane a dátum predaja.
eager_ganguly

Príspevok od používateľa eager_ganguly »

Zdravím mam dotaz mimo tohto rozhovoru, ale nevedel som kam to zaradiť.
Som zberateľ, a častokrát stretávam predávať znehodnotené historické zbrane, avšak znehodnotené mimo SR. Teda v ČR, Nemecku, Ukrajine.... Je to dovolené predávať a držať takúto zbraň, ktorá nemá slovenské ale cudzie papiere??? Ak ju budem držať doma, nedostupujem sa nejakého priestupku, alebo niečoho nezákonného? Alebo ak je znehodnotená či expanzná a vôbec nemá papiere, teda je pochybné kým bola prerobená.... Ako je to teda v týchto prípadoch, chcem sa totiž vyhnúť problému....
ďakujem
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Pokial bude mať znehodnotenka odfrérovaný záver a komoru tak ti neprišijú nič. Zbraň pôjde na keu kde by mali vydať posudok že je to D. Síce je zbraň bez papierov ale tie si mohol stratiť, mohli zhorieť, byť ukradnuté atď. Zákon nijak neupravuje tvoju povinnosť dbať o doklady od zbrane kat. D. Pri expanzoch to bude zložitejšie, ak by puškár zhotovil expanz použitím pôvodného laufu bez prepážky podla normy, tak máš doma časť zbrane podliehajúcej zp. Paradoxne sa vraj na slovensku dajú ofiko kúpiť expanzy s pôvodným záverom, ktorý by sa mal dať kúpiť iba na zp.
eager_ganguly

Príspevok od používateľa eager_ganguly »

Takže napríklad ak si od týpka kúpim znehodnotený TT 33 a pôvodne znehodnotený v Ukrajine a budem s tým chodiť ako KVHáčkar po akciách je to ok....? Alebo granát F1 znehodnotený v ČR.....
K expanzom. Tvoja posledná veta je pravdivá, sám mám doma niekoľko WW2 pušiek, s originál funkčným záverom, ale to je predsa pochopiteľné, keďže musia pracovať. "Degradované" sú tým že za nábojovou komorou a pred koncom hlavne majú prepážky.... Ale ajtak je to srandovné, že ak niekto kto nemá ZP si nemôže kúpiť niektoré "dôležité" súčiastky zbrane, ale môže si kúpiť expanz kde ich má.....

Znehodnotenka, a očividne podomácky prerobená na expanz-samozrejme bez papierov....v tomto prípade sa už jedná o nedovolené úpravy zbraní, takže toto už problém je, a od toho ruky preč, však?
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Jacques
ja ,drzitel ZP,ak chcem kupit zaver potrebujem kolky,nakupne povolenie.Ty si kupis expanz kde je zaver FUNKCNY len na zaklade OP,to pochopitelne,ako pises u mna nie je

edit: prepazky v hlavni nie su jedinym "znehodnotenim" hlavne. Robi sa uprava nabojovej komory,tak,aby sa tam nezasunulo ostre strelivo
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"