Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dnešok ťa utvrdil, že strelnú zbraň treba? No fajn... lenže bol by si schopný ju vytiahnuť a našiť to do toho zm*da, čo po tebe išiel, keď mal holé ruky? Zvlášť, keď jeho kamaráti (a čo je ešte horšie - tie holky) dosvedčia, že si po ňom vyštartoval ty? Strelnú zbraň treba, s tým súhlasím. Ale riešiť s ňou podobnú situáciu je poriadne ošemetné.

Byť tebou, tak idem a natrem ich na polícii. Žiadny "neznámi". Poznáš ich alebo ich vieš identifikovať, tak ich natri. Nezabudni pritom spomenúť, že sa ti ten jeden vyhrážal zabitím. Z domu nevychádzaj bez kasera a toho teleskopu. Dávaj si pozor a keď príde na konfrontáciu, tak najprv použi kaser a potom mláť zm*da teleskopom, až kým sa z toho nepos*re. A ešte naňho určite zavolaj políciu, že ťa napadol a vyhrážal sa ti zabitím. Ak budú naokolo jeho kumpáni, tak potom použi kaser, mlátenie vynechaj a utekaj. Políciu však nevynechávaj.

Nie som žiadny zástanca násilia ani brutálnych riešení, ale situácia ako ju popisuješ, vyzerá tak, že sú to vylízaní zmr*i, ktorým ak to teraz prejde, budú v budúcnosti stupňovať svoju agresivitu, až si raz nebudú chcieť buchnúť, ale pichnúť - do teba, alebo nejakého iného náhodne vytipovaného nešťastníka - a nebudú čakať, kým im dá niekto zámienku.
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa kriznik »

Myslim ze si postupoval dobre, ked si sa z toho iba vykecal. Dolezite je odhadnut tu pravu chvilu, kedy sa situacia stava naozaj nebezpecnou a este je cas na ucinnu obranu. Ako pises, blbecek sa pravdepodobne len vytahoval pred partickou, a sam sa obaval ze dostane na hubu.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Na to ze mas 19 rokov si sa zachoval nadmieru rozvazne. Klobuk dole :D

Skoda, ze kamarat ostal medzi nimi v skupinke. Supak, ktory ta sacal sa dobrovolne oddelil od svorky (inak to ani nenazvem) a to bola sanca dat mu po prstoch tvojim teleaskopom. A utekat.

Zenu, kracajucu nocnymi ulicami obklopia 6ti velki chlapi dorazne sa vyjadria, ze si s nou idu uzit. Niesu ozbrojeni. Ona je. Ma malu pistol. Je pouzitie zbrane opravnene aj ked pachatel nieje ozbrojeny? No podla mna vzhladom na okolnosti je. Ide o primeranost. 6 "konskych" sil s deklarovanym umyslom znasilnenia proti utlej zene? Jasny nepomer a je len v poriadku pomer sil dorovnat a branit sa.

Tak isto: Porezat niekomu ruky alebo (a) tvar, je v mojich ociach obrana primerana utoku. Nechat sa rozkopat ocelovou spicou nieje, viem si predstavit, nic moc... Zase.... musis odhadnut situaciu, pretoze taki buzikovia maju po vreckach vseliake noze, boxery a podobnosti. Otvorenemu konfliktu by som sa snazil zabranit, vyhnut zo vsetkych sil. A keby to neslo inak, tak potom HIT AND RUN. V ziadnom pripade, ziadna bitka. Idiotov s nozami od tela.
Spravil si to dobre :wink:

Suhlasim s Jackom v tom, ze by si mal ist a natret ich na policii. Vravis, ze ich stretnes skor alebo neskor a tiez ako si spominal, ak dojde k nejakemu konfliktu v buducnosti mas ciastocne kryty chrbat minulym tr. oznamenim.

OTAZKA NA PANZERA: kedy mozes podat trestne oznamenie a trvat zaroven na svojej anonymite? Je to mozne u Mira?
Vyhnut sa im asi nemožem, skor či neskor ich stretnem, a chodit po kanaloch nemienim. Dneska sa mi to podarilo vykecat, ale mam strach že nabuduce ked ma zbadaju budu vediet že nič nespravim a budu si mysliet že to maju v suchu.
Ja osobne zastavam nazor, ze proti takymto supakom a osobitne nackom clovek nesmie byt lahostajny ani na sekundu.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Suhlas s Jack-om...

Podobne individua maju jednoducho vo svojej genetickej vybave jeden Y navyse a preto ich treba riadne upratat. Bud rad ze si neskoncil na ARE. Podobnym ludom sa treba jednoducho vyhybat. Utocia na kohokolvek a kedykolvek. Dost casto pouzivaju kaser a potom ta jednoducho skopu do kocky.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jo, predtým som zabudol dodať, že aj podľa mňa si to zvládol veľmi dobre, pretože si vyviazol so zdravou kožou a to je vždy výhra.
:wink:
A tiež je fajn, že nemlčíš, nesedíš niekde v kútiku a neplačeš, aký zlý je svet. Dokonca uvažuješ o tom, ako sa podobným grázlom postaviť. Ja nie som žiadny veľký bojovník a skúsenosťami v tomto smere tiež neprekypujem, ale ak ti môžem poradiť, so zm*dmi sa bi len vtedy, keď cítiš, že je to pre teba výhodné, alebo vtedy, keď si si na sto percent istý, že už niet iného východiska. Ale potom im už nedaj šancu a kry si chrbát aj pred zákonom.
:twisted:
Prajem Ti, aby ťa podobné situácie v budúcnosti obchádzali.
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Vdaka všetkym za odpovede :) hej, pre mna som konflik vyriešil najlepšie ako sa dalo, akurat som spravil par chyb....ale na prvy važny konflikt to hodnotim v pohodke...každopadne to bolo neprijemne a som rad že to skončilo tak ako to skončilo

ako sme si s kamaratom rozoberali situaciu, hlavne čo bolo predtym...lebo nikdy sme s nimi problem nemali...a chodili sme okolo seba v podstate každu chvylku, a nikdy nič...
Zistili sme že si nas chceli vyskušat, den predtym sme tam podvečer trošku trenovali sebaobranu, nikde nebolo nikoho....jeden bežec....a jeden chalanko ktory chlastal na lavičke...a ten jeden chalanko bol ten ktory išiel po nas...čiže chceli si nas skusit...že čo už vieme...
Takže očakavam nejake dozvuky, zajtra to budeme konzultovat s trenerom na Krav Mage, uvidime čo nam poradi.

Každopadne dam vediet ako to dopadne, dufam že to pokračovanie mat nebude...ale človek nikdy nevie...a ratam vždy s najhoršim
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa igoros »

Naozaj si sa zachoval rozvazne. Loteria by bola, keby si toho utocnika "dal dole" nejakym chvatom... Mozno by sa utok este viac vystupnoval aj zo strany ostatnych, alebo by si mal od nich naveky pokoj.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Igoros:
Akakolvek aktivita - chvat alebo len naznak nejakej cinnosti podla mojej skusenosti obvykle berie takyto utocnik ako hodenu rukavicu. Nemam extra vela skusenosti. Raz sa mi to stalo: v podobnej situacii som po prvom otuknuti od utocnika (pokus o kop na brucho) zaujal bojovy postoj a to chlapika neuveritelne rozzurilo. Okamzite zautocil a skoncil na zemi s pakou co ho rozzurilo este viac.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Akykolvek suboj (boj, bitka) je stretnutie 2 ludi, ktori maju v posdstate strach. Pudovy zivocisny strach. Preto na zaciatkoch konfliktov byva sacanie strkanie - prekonavanie bariery a zaroven test, ci je supera mozne lahko zastrasit zdolat. Casto ako v popisovanom pripade staci ustup a konflitkt je zazehnany. Mnoho bojujucich zvieracich samcov tiez nedobija supera, ked sa skloni. V pripade, ze konflikt pokracuje a ziskava na intenzite a doraze - udery, pad na zem, krv, nastava problem. Vitaziaci nemoze naraz prestat, pretoze slabsi sa brani a vitaziaci by stratil poziciu. Slabsi ma sancu bojovat ako sa len da a v tejto faze, kedy by uz aj mali obaja dost je sanca utiect. Inak boj pokracuje az kym nenastane pruser - zlomenina, bezvedomie (smrt som na ulici nevidel). Tento psychologicky model je popisany v odbornej literature a odpozorovali ho v americkych ghetach. Som presvedceny, ze ma obecnu platnost alebo stvrt v BA, kde som vyrastal je tiez gheto :-) Casto som tieto situacie videl i zazil.
V prispevkoch vyssie ta ostatni uz pochvalili, ze si konal uvazlivo. Suhlasim len ciastocne. Neviem nakolko je sanca, ze sa opat stretnes s touto partiou. Ak ano, mal si bojovat. Teraz si slabsi kus a budu ta lovit. Rada obratit sa na policiu je rozumna. Ci bude rozumny aj ich pristup uvidis...
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Blade »

to miro1:

Situaciu si zvladol dobre, aj ked mozno nevyzeras ako borec, vsetci z toho vyviazli zdravi. Na druhej strane si vsak posilnil sebavedomie daneho jedinca (ale to mozno nevadi, nabuduce ho ja picnem :D ). Kazdopadne mudrejsi ustupi a poznam X ludi ktori by asi hned tasili teleskop a to by dobre nedopadlo.


Inak chcel by som sa vyjadrit k nazoru brokovych nabojov (ktosi spominal, ze nosi prve 2 naboje brokove). Tiez som to chcel robit, ALE:

1. Brokovy naboj nema okamzity zastavovaci ucinok (ked sa na teba niekto rozbehne a netrafis miesto na tele ako je tvar, prva rana ho nezastavi a na druhu uz nemusi byt cas)
2. Maloktory brokovy naboj prebije poloautomaticku pistol a vyhodi nabojnicu (samozrejme neplati pre revolvery a je to u pistoli tiez individualne ale preco riskovat?). Ja mam Glock 19 a skusal som len jednu znacku brokovych nabojov. Z 3 mi 3 neprebili :(
3.Brokovy naboj po vniknuti o tela (teraz myslim po rozbiti plastoveho puzdra a naslednemu vniknutiu obsahu - malych borkov) sposobi pravdepodobne mnoho malych vnutornych zraneni (potrhane hrube crevo, zaludok, pluca atd atd) ktore nezastavia utocnika hned, ale pravdepodobne sposobia jeho smrt za par dni (zalezi samozrejme od miesta na tele), co by zrejme zkomplikovalo situacu na sude.

Preto som sa rozhodol nosit (bohuzial) len FMJ v celom zasobniku (pre nizsiu odrazivost a tazsiu strelu nosim SB subsonic).
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Pre miro1:

Pre tuto chvilu si to zazehnal, ale teraz vedia ze si mozu do teba len tak zo srandy udriet.
Taketo konflikty su hlavne o prekonani vlastneho strachu.
Tym nechcem povedat ze si sa mal zmenit na "animal" a zakryznut sa mu do tepny na krku. Ked sa ale pohybujes medzi agresormi a chces medzi nimi existovat musis byt aj ty scasti agresor ak chces, aby ti dali aspon pokoj. Mozes si nadrilovat techniky, ale ked zacitis agresiu voci sebe ta ta presiakne az do spiku kosti - a uder ktory si trenoval 100 krat sa ti uz nebude zdat taky prefektny a nebudes ho chciet pouzit.
Pri takomto konflikte uz ide o podvedomie kvoli vacsej rychlosti reakcii, tunelove videnie je perfektny priklad. Ked sa chces pripravit na agresiu, najprv iba na to ze je tesne okolo teba nie priamo voci tebe zacni chodit na diskoteku kde sa casto mlatia ludia medzi sebou. Ked uz si budes mysliet ze to zvladnes "vstrebat" skus sa niekoho zastat ked ho budu chciet nejaky magori zmlatit len tak pre zabavu. Ak toto zvladnes tak 90 percent "uspechu" mas za sebou. Tych 10 je to aby ta to neuchvatilo a nestal sa s teba taky isty magor akych si predtym nenavidel.
Najlepsie riesenie konfliktu je ziadny nemat ale to je utopia.
Uz len preto do teba niektori vyskocia lebo si nekonfliktny typ.
Ved kde inde by si to ego ludia dobijali. Vzdy musia niekoho pokorit a to preto lebo niekto pokoril ich samotnych. Klasicky priklad bola sikana u "zakladakov" v ASR kedysi.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 08 Nov 2008, 00:17, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, máš v mnohom pravdu, ale chlapčisko mal proti sebe potenciálnu presilu ôsmich blbečkov a na svojej strane len kamoša, ktorý ho v tom pokojne mohol nechať. Z tohto pohľadu sa fakt asi oplatilo siahnuť k silovým riešeniam až keby to už nešlo uhrať inak.
Pravda, nebol som tam a tak neviem kvalifikovane vyhodnotiť ďalšie okolnosti. Možno tí skíni boli takí trasláci, že keby hentoho jedného dal dole prvou peckou teleskopom po tekvici a ešte mu na zemi ukopol hlavu jak riadny predátor, tak by sa celá partia pos*ala a utekala domov. Ale možno... možno by mu to potom poriadne zrátala a on by si poležal v trnavskej nemocnici.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Nehovorim ze som nikdy z nacatej bitky nezdrhol.
To bolo tak do 20 rokov. Ale ked niekto driluje techniky preto aby sa s nimi vedel branit a nosi pri sebe teleskopicky obusok s ktorym jedna rana na hlavu je minimalne bezvedomie, tak treba zacat pracovat aj s vlastnym strachom.
Je pravda nebol som tam a neviem co sa stalo. Ak sa ale raz pokoris cakaj ze druhy krat pride este vacsia agresia. Vyhrou v takomto pripade je aj to ze z miesta konfliktu odide prvy agresor a nie ty aj ked maz uz hubu rozbitu. Uz to je take male vitazstvo nad svojim strachom.
Vela takychto zbytocnych konfliktov je hlavne o prostredi a o case v akom sa v danom prostredi pohybujes. Vacsina agresorov vyzaduje len respekt, bitka je len taka obcasna zaujimava "nutnost".

Vzdy je to ale hlavne o konkretnom cloveku.
Ti co sa automaticky pokoria vacsinou nedostanu vobec.
Ti co sa nechcu pokorit budu mat casto rozbitu hubu, alebo budu casto v konflikte.
Kazdy si moze vybrat sam kde chce byt.
Zlata stredna cesta je asi najlepsie riesenie :-)
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Prave som dostal hlasku od znameho, ze ked sa vracal vnoci z krcmi zbadal podozrive osoby sa motat okolo mojho auta. Rozsvietila sa senzorova lampa ale to im nevadilo ale ked ho zabadali tak naskocili do auta a zmizli.

Takze otazka znie:
Ako sa najlepsie zachovat v pripade ak mam pred domom odstavene auto a vnoci prinom zastavi cudzie, vystupi zlodej a snazi sa dostat do mojho auta. (konkretna situacia z minuleho tyzdna, nakolko mam oktaviu so zahranicnymi znackami nastastie vybavenu ZEDEROM)
Moja pozicia je v dome na prvom poschodi s oknom smerujucim na ulicu a priamim vyhladom na auto.
Zbran zamknuta v skrini.
Ale aby to bolo aj v ramci zakona a hlavne pravne ciste.
Dik
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Predtym ako si otvorim okno sa snazim pozriet znacku jeho auta aj ked bude s velkou pravdepodobnostou ukradnuta ale aj to moze neskor pomoct. Potom otvorim okno a zakricim: "To je moje auto, mam zavolat policiu ?" Sledujem co sa bude diat, najlepsia by boli fotky ale blesk na taku vzdialenost by bol asi drahy :-)
Ak napriek vyzve nezdrhaju beriem "gun", bezim dolu a volam policiu.

Niektore kroky sa daju aj preskocit len neurobte niekomu dieru do kapoty a hlavne aj autickari maju zbrane !!!

Bol u nas jeden pripad kedy nechcel majitel pustit autickara pri jeho prichyteni pri kradezi svojho auta a zlodej ho postrelil na nasledky coho zomrel. Takze pozor aby Vase auto nebola vymena za Vas zivot.
Ked ste uz dole pri svojom aute vy mate svoje auto relativne naspat ale zlodej nema ani auto ani slobodu a sloboda je ku.va "draha vec".
Takze pri aute ratat s najhorsim a to nehovorim este o komplicoch.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"