Strelivo a jeho ranivý účinok

Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Boris_Berettny napísal:postni tady prosimte link na to, co tam pisou, jinak co konkretne by si meli precist borci co strilej do znacek??? To se mi vzdycky strasne libilo kdyz jedu po nejaky opusteny okresce a vidim tam prostrileny znacky :-) Vypada to hodne stylove, jako v Americe ve 30. letech minulyho stoleti :-)
Zadny link len hardware (papier) ked tak .jpg.
A odkaz pre borcov balisticka krivka nekonci na dopravnej znacke ale hodne daleko za nou. :wink:
vigorous_tesla

Príspevok od používateľa vigorous_tesla »

AKI napísal:
Boris_Berettny napísal:No to je mi jasny, ze kdyz to nekomu nakourim do kvetaku, tak je tuhej jak prkno, ale zajimalo by me jak je to s tim vystrelenim kolmo nahoru. Jinak ze pronika .22 do kuze pri rychlosti 44ms a dopadovy energii 2,5j se mi zda dost sileny. Prave sem slysel, ze v Iraku je takova narodni tradice strilet do vzduchu ze samopalu a par lidi kvuli tomu obcas pomre :-) Tak me zajimalo, jak to s tim je :) Nebojte nehodlam zavest narodni tradici strelbu .22 z vokna :)
Zo strelbou na hor je to tak ako som napisal.
Beriem zasa .22 RL ostatne kalibre su horsie.
Ustova rychlost je napr. 330m/s hmotnost 2,55g.
Pri vystrele na hor dosiahne vysku cca 950 m, potom zacne volny pad z vysky ako inak 950 m a klasicka fyzika. Projektil zrychluje az po urcitu hranicu, ktora dana tiazou strely a odporom vzduchu a potom pada rovnomerne rychlo. Ked pristane na zem ma rychlost 54 m/s.
Tieto udaje sa daju vypocitat a udaje o medznych energiach na vniknutie do koze su zistene pokusne.
Mnou uvedene udaje su z SM 5-6/03 dalej nejake drobnosti DWJ a Caliber
okrem toho su tam celkom pekne veci ktore by si mali precitat ty borci co strielaju napr. do dopravnych znaciek. Pripadne by na to mal mysliet niekto kto zostavuje testy pre skusky na ZP, pretoze uz som pocul aj take nazory ze .22RL neprestreli na 200m hrubsi kabat.
To stym kabatom na 200 m by som si to rozmyslel, ja som 22LR nastrielal na 50m kvantum patronov, ale som presvedceny ze ked tu vzdialenost vikratim 4 pri ucinkuu na 50m tak by som sa tam nepostavil ani keby som mal na sebe 3 presivaky. Ale nieco podobne som pocul o 6,35-ke verzus presivak. Co sa tyka dosledku dopadu streli na zem vystrelenej do vzduchu, tak som cital v casaku statistiky, uz si nepametam presne cisla ale spominam si ze som bol dost prekvapeny kolko ludi na svete rocne zahuci kvoli takymto vystrelom do vzduchu, ale pametam si ze 9mm pezproblemov ked dopadne kolmo na lepku tak ju prerazi ako nic.
Používateľov profilový obrázok
Kotuc
prispievateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 19 years 1 month

Príspevok od používateľa Kotuc »

Nemám síce presné informácie ale videl som Makarova ktorý po páde prerazil škrydľu a zapichol sa do krovu jedného baráku.A s tou .22, starý otec má malorážku a používa .22 LR stinger, má ju nastrelenú na 100 m.Chodí s ňou na srnce(legálne samozrejme:)).A kamarátovy s prevŕtanou vzduchovkou prestrelili nohu v stehne.Mal šťastie že to neschytala kosť.Je to dosť silná ráž aj keď sa to nezdá.A inak ak by bola možnosť mohol by som poprosiť tie tabuľky aj ja?
eloquent_matsumoto

Príspevok od používateľa eloquent_matsumoto »

Trošku mojej empírie:

22Flobert prestreli na tri metre obojstranne vojensku kozenu kanadu tam, kde je presita dvojmo. Na 10 metrov to dokaze s prebijanym nabojom, v ktorom je o polovicu zvacsena napln. Vacsiu napln tenka nabojnica z Floberta neznesie. Na 30 metrov su projektily z prebijaneho floberta zaryte v tvrdej suchej kore borovice do hlbky cca 1 cm. Ide o celoplastove tombakove projektily. Takze ak by bol celoplastovy tombakovy projektil 22LR a nalaborovala by sa maximalna pripustna davka prachu (napr. do revolvera) tak na 100m to musi mat dobre supky. Nehovoriac uz o puske, s tou musi ist na 100m chlap dole ako poleno.
inspiring_haibt

Príspevok od používateľa inspiring_haibt »

cisto teoreticky kebyze sa daco zomelie ja na vystrahu vystrelim do vzduchu (9mm luger FMJ) pri dopade to asi moze zabit vsak? a co sa tyka zakona ako by sa to povazovalo? zabitie s nedbanlivosti? pripadne pre fyzikarov ako dlho by trvalo kym by strela dopadla?
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa igoros »

No ciste teoreticky ten projektil by mohol pri dopade z varovneho vystrelu aj niekoho zakillovat. Preto ziadny varovny vystel!!!
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa majac »

velmi zalezi ci varovnym vystrelom bude strela poslana po balistickej krivke alebo nie.
ak hej, je strela smrtiaca po celej svojej drahe, ak vsak prekrocis uhol balistickej drahy, strela po dosiahnuti svojho vrchneho bodu zacne padat volnym padom a tam ti iba padne na hlavy cca 10 g olova (plus nejaky bordel)
ale ako povedal igor, v strese odhadovat balisticke uhly na varovny vystrel je nezmysel, takze varovne vystrely si treba rozmysliet a kedze ani na to asi nebudes mat cas, tak ich treba vynechat...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Energiu dopadu do vzduchu vystreleného projektilu riešili pred pár rokmi chlapci na valka.cz:

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/91743#91743

Je to fakt tak, že ten padajúci projektil má dostatok energie na usmrtenie človeka!
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Je to ako pisali Panzer a Majac, velmi zalezi od uhlu vystrelu, ak to ide po "klasickej" balistickej krivke tak to je vacsinou smrtelne nebezpecne po celej drahe, ak smeruje vystrel kolmo hore tak je dopadova energia 9L niekde na urovni 50-70J. Co na zranenie s prehladom staci. Dali by sa tam spocitat J na mm stvorcovy a podla toho odhadnut mozne nasledky pri zasahu napr. hlavy zvrchu.

Riesilo sa to aj tu: http://www.strelectvi.cz/forum/pri-kont ... gie%20pádu
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Tiež by som len tak do vzduchu nestrielal,je to moc nebezpečné a nikdy človek nevie kam to dopadne...
Keď už chce niekto fakt "varovať",tak nech to radšej "pukne" do zeme pred "útočníka"-myslím tým trávu,piesok a pod.určite nie betón alebo asfalt... :lol: Verte,viem o čom hovorím...No najlepšie je si ten varovný výstrel odpustiť úplne, v tom adrenalíne má "netrénovaný"človek aj tak väčšinou pred sebou úplný"tunel",takže ani nevie načo a kam strieľa...
inspiring_moser

Príspevok od používateľa inspiring_moser »

Chalani poznate tel. serial : Borici Mytov ? Tam to presne tyto dvaja typci riesili ako mytus ci gulka pri vystrele kolmo zabije. Pri pokuse a vypocte akou rychlostou dopadne gulka na zem ak pri tejto rychlosti strielali projektil myslim 9mm na prasaciu hlavu ( len hlavu bez tela :D ) tak to urobilo len modrinu. Isli vsak za lekarom ktory ma potvrdene zranania pri oslavach Dna nezavislosti a strelieb do vzduchu s dopadajucimi gulkami. Jedneho typka dokonca vypatrali na zaklade polic. balistiky a zasili za strelbu. Potom skusili strielat na pusti ( byvale morske dno ) ale nikdy gulka nedopadne kolmo koli vetru. Dokonca gulka pada na plocho, nie hrotom dole. Padalo to metre daleko a zaryvalo do piesku cca 7 - 10 cm podla projektilu. Takze zaver je podla mna aj o stasti, ked ta to ma trafit a zabit ci zranit, tak tomu neujdes. :D Poznam to osobne, mna trafil parasutista pri zoskoku medzi 1000 ludmi na zemi :mrgreen:
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

Tak henten serial je pop.covka. Minule strielali do vody. Mensie kalibre s mensou rychlostou prenikli tak 1,5 pod hladinu. Cim vacsi kaliber tak sa strela rozplacla o hladinu a len tak dopadla na dno. A potom tie najvyssie .50 a pod., tak tie narazom na hladinu sa todalne rozpadli na kusky, a taktiez padli na dno
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

ICE napísal:Tiež by som len tak do vzduchu nestrielal,je to moc nebezpečné a nikdy človek nevie kam to dopadne...
Keď už chce niekto fakt "varovať",tak nech to radšej "pukne" do zeme pred "útočníka"-myslím tým trávu,piesok a pod.určite nie betón alebo asfalt... :lol: Verte,viem o čom hovorím...No najlepšie je si ten varovný výstrel odpustiť úplne, v tom adrenalíne má "netrénovaný"človek aj tak väčšinou pred sebou úplný"tunel",takže ani nevie načo a kam strieľa...
Možno som to tu už niekde písal, ale ja by som určite varovný výstrel do zeme neodporúčal. Súdil som totiž chlapa, ktorý presne takto vystrelil z ČZ 75 varovný výstrel do zeme, projektil sa fragmentoval odrazom od asfaltu alebo kameňa v zemi a jeden fragment zasiahol poškodeného do stehna. Našťastie nechytil tepnu!

Radšej preto budem riskovať málo reálnu šancu, že to niekomu spadne na hlavu, ako trafiť nejakého nevinného človeka odrazeným projektilom. Iné je, keď nejakí pribití Palestínčania vypália zo stovky kalašov do vzduchu každý po zásobníku a iné je jeden náboj z deviatky. Alebo z 5,45x18 :D. Nakoniec napr. taký zákon o policajnom zbere v § 60 nehovorí všeobecne o varovnom výstrele ako o forme donucovacieho prostriedku, ale konkrétne uvádza, že musí ísť o varovný výstrel do vzduchu ! Teda samotní policajti majú právo zo zákona vystreliť do vzduchu. Per analogiam sa dá potom vyvodiť také právo aj pre iného držiteľa zbrane, ktorý takto odvracia útok!
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Varovny vystrel je asi celkom dobra vec, pokial je nan cas. Osobne by som ho pouzil v pripade, kedy by bolo viac utocnikov, pokial by som mal cas. Pocitam s tym, ze clovek, ktory nema realny hluk z vystrelu "napocuvany" sa velmi prekvapi a zlakne, je to predsa len ine ako vo filme :twisted:
Ako bezny drzitel ZP nemam povinnost ho pouzit, ale chapem to tak, ze je vzdy lepsie, ked nedojde k zraneniu - kvoli naslednym opletackam atd. Strielal by som niekam ZA utocnika, idealne do smetneho kosa alebo mimo mesta niekam medzi stromy. Treba vzdy pocitat s tym, ze sa strela vypalena smerom do zeme do vzdialenosti vacsej ako 5 metrov od strelca odrazi. Dobre sa to da odpozorovat na roznych streleckych pretekoch, kde sa striela napr. na IPSC terce umiestnene pri zemi. Odhadujem, ze ak je terc 5 a viac metrov od strelca, tak sa mozno aj viac ako polovica striel odrazi a konci v protisvahu. Vacsinou ide o 9L FMJ.
Vseobecne sa ale neda odhadnut smer, ktorym sa odrazena strela vyberie, preto s varovnymi vystrelmi opatrne. Lepsie je vzdy zdrhnut, ak sa to neda, tak som uz viackrat pocul, ze najlepsie je, ked o strelbe hovori na sude len strelec. Je to blbe, ale bude to najskor tak.
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Na varovný výstrel sú rôzne názory,ale najlepšie ho bude asi vynechať úplne,podľa mňa "Benga-boys" by ťa zaň asi "zdrbkali"a miesto nutnej obrany resp.krajnej núdze by riešili ešte aj "verejné ohrozovanie"...
Totižto nieje isté,že čo je dovolené pre"Benga",je dovolené aj pre civilných držiteľov zbraní...

P.S. Panzer-Toho "vzduchu" sa bojím,odkedy ma skoro "zakilloval"jeden "psycho-poľovník",poľujúci u nás v obci na vrany... Bohužiaľ poľuje do dnes...:( Preto radšej tá zem :D

Ale najlepšie je podľa mňa varovný výstrel vynechať úplne...
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"