Strela vs. Ytong

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4236
Dátum registrácie: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Vacsiu priebojnost by v tomto pripade mala ,223 rem.
Mensi priemer vyssia rychlost.
Obycajne Barnauly robia znatelne znacky do hardoxu i oproti 7,62x39 vz43.
Naposledy upravil/-a Rasto v 01 Jún 2011, 22:08, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

u priebojnosti ti zaváži aj hmotnosť strely, tvar a ich vzájomný pomer, výsledky sú často prekvapujúce. Nestavaj len na rýchlosť, hlavne nie na strely ktorá je prirodzene nestabilná.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

S tou odolnostou stien voci "kotlarom" si to pametam presne. Doslovne uvadzali, ze im spolahlivo odolavaju OBVODOVE steny budov ktore su tvorene niekolkymi radami - vrstvami tehal. Nemyslim si, ze by sa jednalo o nejaku propagandu, skor tam varovali ludi za co sa neskovavat.

Pre zaujimavost tu je test odolnosti roznych stien proti najpouzivanejsim zbraniam : http://www.youtube.com/watch?v=YSqdTLLZBWw
Lovely Equalizer
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Lovely Equalizer »

pre všetkých, koho zaujímajú testy penetrácie rôznych kalibrov, dávam do pozornosti tento link:
http://www.theboxotruth.com/docs/theboxotruth.htm

Vyberám najzaujímavejšie - skúšali známy mýtus (z Kórejskej vojny) o M1 Carbine, že neprestrelí hrubý odev (mokrý a zmrznutý). Výsledok - prestrelí ako nič, link: http://www.theboxotruth.com/docs/bot36.htm

Ďalšia zaujímavá vec - streľba na kevlarovú prilbu - z pištoľových kalibrov zlyhalo všetko (9lug, 45 acp, 357 mag) okrem 7,62 tokarev strieľaných z ČZ vz 52 (prekvapenie, však?), link: http://www.theboxotruth.com/docs/bot29.htm

Ďalej - skúšali vplyv oblečenia na správanie sa strely - zistili zaujímavú vec - že expandujúce strely po prechode látkou prestávajú expandovať. Test je urobený tak, že strela prechádza látkou (riflovina) a následne barelom s vodou. Keď dali látku preč, strela expandovala výborne. Vysvetliť to nevedia, ale možno to dáva odpoveď na medializované zlyhania striel JHP z kriminalistickej praxe. Link: http://www.theboxotruth.com/docs/bot8.htm
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Lovely Equalizer napísal:Expandujúce strely po prechode látkou prestávajú expandovať. Test je urobený tak, že strela prechádza látkou (riflovina) a následne barelom s vodou. Keď dali látku preč, strela expandovala výborne. Vysvetliť to nevedia, ale možno to dáva odpoveď na medializované zlyhania striel JHP z kriminalistickej praxe.
Mne to nepríde ako novinka či záhada. Čítal som na viacerých miestach, že to je preto, lebo pri prechode oblečením sa dutina v strele upchá látkou, následne sa tam nedostane tekutina, preto neexpanduje. Odborník nie som, ale znie to logicky.
Naposledy upravil/-a inspiring_tharp v 31 Máj 2011, 01:04, upravené celkom 2 krát.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Platí to aj pri EFMJ od Federalu, či?
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

No práve by to pri EFMJ nemalo platiť. Čo som čítal, tak presne to bol dôvod prečo vymysleli EFMJ, aby kompenzovali tento nedostatok striel JHP.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa igoros »

expanzia EFMJ nieje zapricinena dutinou. Expanduje pri naraze na prekazku, preto u nas nieje zakazane strelivo
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Berserker: skôr ho vymysleli aby mohli predávať drahšie strelivo na trhoch kde klasické JHP nie je povolené a kde je zákon definovaný tak ako u nás "dutina v hrote strely".

Igoros: to bolo vysvetlenie ako poďme na to zboku. Expanzia EFMJ je zapríčinená dutinou ktorá je skrytá pod plášťom a myslím že je aj vyplnená nejakou látkou, takže to nie je dutina ale zmena homogenity strely. Ohľadne vety "expanduje pri náraze na prekážku" si nie som istý... ono je nejaká strela ktorá expanduje už pred nárazom alebo ktorá expanduje až niekoľko sekúnd po náraze? :D
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Zoidberg37 napísal:Berserker: skôr ho vymysleli aby mohli predávať drahšie strelivo na trhoch kde klasické JHP nie je povolené a kde je zákon definovaný tak ako u nás "dutina v hrote strely".
To som tiež čítal, ale skôr sa prikláňam k tej prvej verzii. Dutina v EFMJ je vyplnená nejakým gelom. No ale sme OT, EFMJ bol preberaný dookola v príslušnej téme, takže končím. :D
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Laci napísal:vojnové propagačné informácie .. :? ... zrejme tam uviedli aj uhol streľby, vzdialenosť a hrúbku múru ?
...
Uvedom si, že v tridsiatych-štyridsiatych rokoch bola tehla prakticky jediným materiálom na výstavbu obytných domov v mestskej zástavbe a hrúbka obvodových múrov (nosných) bola podľa výšky domu od 45 (jedenapol tehly) cez 60 (na dve tehly) aj viac cm. A kvalitná tehla musela pod kladívkom zvoniť - dobre vypálená keramika. Takže odolnosť voči strelám celkom dobrá. :D
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Ja mám predvojnovú chalupu, a priemer obvodových múrov okolo 80 cm. Tak to by obstálo určite. Nie ako v usa tie paprdeklové haciendy.

A uplne inak sa bude správať tehla ktorá je volne položená, a uplne inak, ak je osadená v múre. To ak budete v stavebninách testovať... :wink:

To v amérike sa bežne schovávajú za gauč, prevrátený stolík, prípadne za blatník auta a stačí im to.... :lol:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

ze blatnik, ja som raz v tv videl ako rozprestrel taky velky slnecnik.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Sused pred dlhším časom vymieňal papundeklovú balkónovú stenu za pórobetón. Kusy zbytky čo nechal pod schodami sme s dcérenkou použili ako testovací materiál pre malorážku so strelivom PMC Sidewinder. Na 25 metrov 5cm pórobetón nemal šancu, všetko skrz...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Zaujmavu vec som videl pred par rokmi v jednom vojenskom vycvikovom priestore a pri tejto debate sa mi pripomenula. Betonova stavba mala na sebe stare stopy po zasahu zbranou. Na stene bolo niekolko kraterov odhadom 15-20cm hlbokych. Co bolo ale zaujmave,v miestnosti z druhej strany,oproti miestu zasahu boli takisto vytrhnute kusy muru,kraterovite tak 2-3cm do hlbky a 10cm priemer. Takze aj ked mur nebol prestreleny,ak by tam v pripade boja bol nejaky vojak schovany,mohli ho tieto kusy vyrazeneho betonu poranit. Hrubku tej steny odhadujem na 40-50cm. Inak,urcite to nesposobil Sa vz.58 ci UKL vz.59,ale asi nieco tazsie. Predpokladam ze sa energia asi prostrednictvom armatur preniesla na druhu stranu steny. Ale niesom odbornik,tak len hadam.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"