Potraviny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Na muku, vlocky pouzivam stare pohare od uhoriek s plastovym uzaverom. Predtym nechavam vsetko co skladujem vymrazit v mrazaku. Ovsenne vlocky, kukuricu, dokonca aj fazule maju v sebe vselijaku haved. Posledne som tak oplakal fazulu. Po par tyzdnoch bola plna chrobakov. Odvtedy nechavam vymrznut vsetko. :twisted:
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Registered for: 12 years 9 months

Príspevok od používateľa sego13 »

Panzer napísal:Múka, ryža, ovsené vločky. Všade sú larvy molí. Neodporúčam na dlhodobé skladovanie.

Moje zásoby:
Giana sardinky - exp- 2015. Veľké množstvo.
Pražská šunka - exp 2015 - veľké množstvo
Makrelen filets - exp. 2015 - veľké množstvo
Baked beans - 60 konzerv exp. 2014
kukurica - 60 konzerv exp. 2104
soľ jodidovaná - 20 kg
cukor kryštálový - 20 kg
voda v PET - 300 l
čínske rezancové polievky . 30 ks - exp. 2013
plynové kartuše - 20 ks

Takže mesiac by som mal vydržať. Potom to už nemá význam.
Ano, to je plus/minus to co je moj ciel
Používateľov profilový obrázok
buchar
prispievateľ
Príspevky: 169
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa buchar »

naposledy ked som bol v metre, doniesol som 20 konzerv tuniaka, 30 velkych majok a po 10 ks tri druhy hotovych jedal v konzerve. vsetko exp.2015. dnes som doniesol domov 200 l plechovy sud s deklom a sponou na skladovanie muky, cestovin a ovsenych vlociek ;)
inspiring_yalow

Príspevok od používateľa inspiring_yalow »

začinate ma desit...... :lol:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Panzer
odporucam 5-10 konzerv klasickeho Salka,vysoka energeticka hodnota a urobis si mlieko atd. podla chuti
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Salko je super vec. Mlieko je konzervovane cukrom takze vydrzi vecnost. Ja planujem kupit aj salko v tubach. Da sa nosit v BoB. Ma uzaver a da sa jest postupne.
K tej muke: Muka alebo vlocky sa daju dobre skladovat v priehladnych skatuliach s vekom co predava IKEA. Lahsie sa to transportuje a veko je uzavrete vzduchotesne. Overene v Azii v subtropickom pasme. Muku som skladoval len takto a ziadne chrobaky alebo este horsie cervy, ktore napadali vsetko....
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Myslím, že poväčšina má doma aj rôzne zaváraniny, takže tam by som tiež hľadal aký-taký zdroj obživy a aj tekutín :)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Neviem ci povaecsina. Tento zvyk uz dost zakapal, kazdy kupuje v obchode. inak ja som tuto tradiciu posledne leto obnovil. Jedno poobedie prace a 70 poharov v komore. Inak zavaranina v chlade vydrzi vecnost. Posledne som na chate u kamosa v pivnici nasiel ceresne, na nalepke bol rok 1984. Okrem toho ze stratili farbu chut bola v pohode....
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

V lete som pri triedení komory vyhodil cca 100 fliaš džemu ktoré mali rv. 95 a nižšie...
Viem že džem je riadne uvarený a v priaznivom prostredí je jedlí po "celú večnosť", ale ja osobne by som to moc nejedol :D a v konečnom dôsledku je lepšie keď ho nahradil nový.

AKI: Ja osobne mám radšej Pikao ako Salko. Do nedávna sa vyrábalo len v tubách, ale v poslednom čase som pokupoval aj v plechovkách - rovnaké balenie ako Salko. Bohužial takmer všetka zásoba padla za vlasť pri dlhých večeroch alebo pri čítani WF. :P



Tommasino
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa medonos »

Neodporučam skladovať tuky , masť z diviaka zosmradla po pol roku aj domáci olivový olej nebol OK ale ako palivo je tuk výborný :lol:
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Mast z normalnej svine ulozena v galetke (kovova nadoba na mast) vydrzi v pivnici roky. Staci odobrat vrchnu cast masti (3-4 cm) a zbytok je OK. Vyskusane na 3 rocnej bravcovej masti z domaceho masurka :)
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Toto neplati vseobecne. Zalezi na tom z ktoreho sadla sa mast vytopi. Na svini je niekolko druhov sadla. Deli sa to podla toho z ktorej casti svine pochadza. Najkvalitnejsia mast je zo slaniny z chrbta. Aj najtrvacnejsia. Aspon podla mojich skusenosti.
elegant_rosalind

Príspevok od používateľa elegant_rosalind »

Zdravim vsetkych nadsecov apokalipsy :)

uz dlho citam toto forum,ale vzhladom na nedostatok casu som tu este neprispel,tak som sa rozhodol urobit dnes a podelit sa so svojimi skusenostamy so vsetkymi.
na zaciatku odznela otazka kde nakupit lacne a vela. kedze sme doma stvrclenna rodina ,tak kazdy mesiac chodim na nakup do Polska(asi dost z nas ma averziu voci nakupu v polsku ,ale ja mam len dobre skusenosti ,kedze nakupujem vo velkom obchodnom centre a drviva vecsina produktov ktore nakupim tam ,su aj na Slovensku...)
ale k veci...kedze mena PL je vo vyhodnom kurze ,tak sa to fest oplati....od konzerv,cez strukoviny,cestoviny,kava ,caj,ryza,mliecne vyrobky atd...hlavne treba vyuzivat akcie a daju sa usetrit pekne peniaze a hlavne zasoby sa vtedy robia lepsie :P
je mi jasne ze nie kazdy byva v pohranicnej oblasti ako ja ,ale aj takymto sposobom sa da usetrit a nahromadit vela za lacno.
vzdy tam aj natankujem ,kedze to konkretne centrum ma aj svoju benzinku a o dost lacnejsie palivo.
kedze mam starsi diesel,tak palivo je uplne v pohode.....
teraz trosku k tym zavaraninam a konzervovaniu masa...kedze mam s tym dost skusenosti,no hlavne zienka... :P
ano v kompotoch sa nachadza vela vitaminov a je to aj spestrenie stravy v obdoby ked nieje moznost sa dostat k cerstvemu ovociu a zelenine.....to co je v zimnom obdoby v obchode ako cerstve,ja za cerstve nepokladam....preto sme v lete zakonzervovaly vela rozneho ovocia ,az sa zena cudovala ze co tym sledujem,kedze ona si nepripusta ziadnu apokalipsu ,alebo zlihanie systemu a tym padom odkazanost len na seba :(
dalsia velmi dobra vec je konzervovane maso.....ja to volam hraskove maso...je to klasicke maso pomlete ako na klobasi,dochutene a zakonzervovane do flias,alebo konzerv a mozem zarucit ze vydri veeelmi dlho,kedze mam s tym skusenosti.
dalsia moja vychytavka je susene masko,zatial som susil len raz ,ale bolo super a pri dobrom skladovani vydrzalo dost dlho a v lese bolo velmi dobre :)
a este jedna vec k sadlu a slanine o ktorom tu bola rec...len chcem poopravit jedneho z nas co pisal ze je rozdiel z ktorej casti svine sadlo je....sadlo je jena vec a slanina druha
sadlo je tuk ktori je na vutornej strane brusnej dutiny a dotyka sa a chrani vnutorne organy a slanina je to co udime ...ale ziskat mast sa da z oboch...slanina aj sadlo....ale sadlo je vhodnejsie na technycke vyuzitie...osetrenie obuvy napr.....

no na prvy prispevok az ..az... :P [/b]
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Ano mas pravdu. Z mojej strany zle pouzity vyraz, to sadlo. Spravne je asi tukove tkanivo. Za nie tak davnych cias sa sadlo aj udilo a chudobnejsi ho jedavali s chlebom. A to nie len bravcove ale aj hovadzie.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

DUSO: bravcova mast bola iba zo slaniny. Sadlo sa skvari zvlast, pretoze mast z vyskvareneho sadla sa pouziva ako prva (ja ju nemam rad - smrdi mi ). Dovod je, ze lojovatie ovela skor ako mast zo slaniny - zhruba uz po pol roku/roku.
Mast o ktorej som pisal - po 3 rokoch ako cerstva - bola zo slaniny - nerozslisovali sme z ktorej casti. Postup bol : co sa neodlozilo na udenie a nedalo do pasteky, sa ovarilo (odstranenie zapachu + vyplavenie zbytkov sadla), nasledne pokrajalo na kocky, nahadzalo do kotla a vyskvarilo. Ostali skvarky (mnam) a Bravcova mast. Neviem kto by uz skvaril zvlast slaninu z chrbta a zvlast z ostatnych casti... ale ked sa niekomu chce, nech sa paci. Opakujem ale: pri postupe ovarit slaninu ( cca 10 -15 minut) , nakrajat, vyskvarit, vydrzi bravcova mast v kovovej nadobe v pivnici roky a nezglejuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"