Problém s mieridlami na G19

cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

matus69 napísal: Z vasich odpovedi mam skor pocit, ze je nespravne navyknut si mat vrch muchy vyssie ako mieridla, co mi dava zmysel
Sam si si spravne odpovedal. Nie vzdy budes strielat z rovnakej pistole a bodky na roznych mieridlach su v roznej vyske, niektore mieridla ani bodky nemaju.

Pri strelbe cez triciove mieridla v noci sa uvazuje so strelbou tak na 5-6 metrov? Tam vobec nevadi ze das zelene bodky ako tak do roviny, hlavne je, ze vies zhruba kam mieris.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

matus69:
Čo sa tej úpravy týka som myslel osadenie takej kombinácie muchy a cieľnika (Glock robí viacero variánt), aby ti to lietalo kam potrebuješ. Ale písal si o prechode na tríciá v dohľadnej dobe, tak asi nič ...

Čo sa toho mierenia na bodku týka, spomínal som to už v odpovedi Kolsky-mu.
Oko podľa mňa oveľa presnejšie zrovná horné hrany mieridiel a vyrovná šírku svetlých pásov z oboch strán mušky než umiestni bodku výškovo aj stranovo presne v strede "účka". Samotné to Glockácke "účko" je imho riadny fail.
Ja osobne chápem zvýraznenie mušky (farbou, svetlovodom, lešteným kovom, čímkoľvek) len ako pomôcku, nie ako primárny nástroj na mierenie, tým sú mieridlá. Pomôcku, ktorá čo najrýchlejšie upúta pozornosť oka a pomôže mu zaostriť na kontúry muchy.
Samozrejme, dá sa strieľať aj len pomocou bodky, napr. na blížšie/veľké terče, resp. vždy keď má strelec pocit dostatočne zrovnaných mieridiel. Ale to už je na strelcovi, aby posúdil, či mu na výstrel stačí obraz bodky alebo dokončí proces mierenia detailnejším zrovnaním mieridiel.
Navyše, za niektorých svetelných podmienok tú bodku jednoducho neuvidíš, len kontúry mieridiel. Kľudne aj počas dňa, napr. v silnejšom protisvetle.

Toto je samozrejme len môj názor, ktorý nikomu nevnucujem. A rád sa nechám poučiť, ak niečo z toho je mylné alebo úplná blbosť :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

ty kokos ,tolko teorie okolo jedneho mierenia... zapichnem to kua a vystrelim :twisted:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

electron napísal:zapichnem to kua a vystrelim
:D :twisted:
eloquent_faraday

Príspevok od používateľa eloquent_faraday »

Viditeľnosť bodky je optická záležitosť
Tí, čo to máte ako ja, vystrite ruky pred seba a zarovnajte hornú hranu mieridiel do roviny. Polka bodky je utopená. Teraz spravte to isté, len s pokrčenými rukami (nechajte zbraň bližšie pri očiach, cca 20-30 cm). Zrazu je všetko v poriadku, hrany zarovnané, bodku vidieť.

Keď som to fotil, musel som nájsť vhodné ohnisko (priblíženie), aby mi to zobrazilo tak, ako to vidí moje oko pri vystretých rukách. Pretože keď som to odfotil, na fotke bolo všetko v poriadku. Pri určitej ohniskovej vzdialenosti sa proste bodka pri zarovnaných mieridlách zobrazí celá, pri inej nie. Tak isto - neviem, či sa na rôzne typy Glockov používajú rôzne mieridlá, ale pri rôzne dlhej zbrani (vzdialenosti medzi mieridlami) by sa nemali používať rovnaké mieridlá s rovnakými veľkosťami a umiestnením bodky. Ledažeby bol pri rôzne dlhých zbraniach zvieraný iný uhol záveru s hlavňou...

Prečnievanie muchy nad cieľnik už nie je optická záležitosť. To je buď nepresnosť, alebo vyslovená snaha o mierenie bodkou. Nepoznám technológiu návrhu, výroby a nastrelovania zbraní, ale predpokladám, že vo firme Glock nenastrelujú/nekontrolujú zbrane ručne ľudia, ale robia to strojne za pomoci optiky. A tá optika mohla "vidieť" správne to, čo oko nie. Záleží od nastavenia ohniska.

Inak to nedáva logiku. Buď spravím mierenie aby bola zarovnaná horná hrana mieridiel (nastreluje sa na vzdialenosť 25 m, takže biele bodky by sa za šera dali použiť ako presné mierenie na vzdialenosť 5-10 m), alebo spravím mierenie ako zarovnanie bodky v účku. V oboch prípadoch však nič nebráni tomu, aby ostala horná hrana mušky a cieľnika v rovine a nemyslím si, že by to Rakušania mysleli pri návrhu inak...

Vyhodnotenie:
1. Zmena na vyšší (6,9mm)cieľnik nepomôže - práve naopak, so zarovnanými mieridlami by to strieľalo moc vysoko a bodka by aj tak bola utopená.
2. Vymena za origo tritiove mieridlá nepomôže - potvrdil Max11
3. Môže pomôcť výmena za nastaviteľný cieľnik - ale bodka na muške bude možno aj tak utopená
4. Ideálne by bola o 0,5-1 mm nižšia muška (zbrúsena z vrchu)- mieridla v rovine, bodka v účku
5. Nad brúsením alebo iným riešením však budem uvažovať až keď budú moje ruky presnejšie než tá odchýlka 10 - 15 cm na 25 m :). Takže zatiaľ si budem zvykať.

Electron to dobre napísal - "zapichnem to kua a vystrelím" :D . Ono vlastne by som si to ani vôbec nevšimol. Až keď som kalibroval laser, som zistil, že mi mucha prečnieva :)

Každopádne (a asi aj žiaľ) som rád, že v tom nie som sám a ďakujem všetkým za (aj ďalšie) rady a názory.

Kolsky
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Spravil som si "Kolskeho" test :D s origo triciovymi mieridlami od Glocku na mojej G22 a ma pravdu ohladom stracania sa bielej bodky. Ja strielam s nie uplne vystretymi rukami, takze som si utopenie bodky nevsimol. Pri uplne vystrenych rukach je tak spodna stvrtina bodky zakryta mieridlami.

Co sa tyka presnosti, vybral som si vhodny cielnik a pri zrovnanych mieridlach mi to ide na 15 metrov na flek.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Presne toto iste som riesil aj na svojej Berette Px4. riesenim bola uprava kovovej muchy na bruske.
Po precitani tohoto vlakna mam pocit ze pokym my sa tu drzime stareho zauzivaneho mierenia na obrysy mieridiel (ja sa ho aj tak nevzdam), tak "inzinieri v zbrani" sa zhodli na nejakom facelifte a pri miereni zrovnavaju horny okraj cielnika len na tu ich nestastnu bodku.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa aoaia »

na mojej G19 som mal ten istý problém. na 25m /strelba na kovové zvieratká/, všetko do zeme pod.
keď som mieril tak aby som aspoň niečo trafil, cez masu zbrane som nebol schopný správne zamerať /výškovo som odhadol ale lietalo to kadetade do bokov/. mám plastovú muchu, tak som doma skúsil pilník, je to naprd spôsob, ten nilon sa "roztiera". tak som následne použil ostré dláto a z muchy odobral až do polovice tej bodky. inak nieje to bodka ale plastový valček /resp. asi naplnená dierka bielou hmotou/.
keďže ma tá bodka nesmierne sr-la, tak som muchu otočil o 180 stupnov a je vybavené. len odporúčam neťahať muchu zo závera nasilu ale vybrať z nej ten plastový kolíček ktorým je z dola rozklinená. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Glock"