Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

To sa mi nezda, ze by sa expanzna deformovala iba pri naraze o kost. Podla mna sa zacne deformacia hned ako strela leti prostredim so zvysenym odporom, cize tesne potom ako vnikne do tkaniva. Jej poslanim je zvacsit svoj rozmer takym sposobom aby bola schopna odovzdat co najviac svojej energie, najlepsie asi vsetku. A myslim ze ked sa ti zadari trafit kost aj strelou FMJ tak to moze mat tiez slusny ucinok. Len to by musela byt nahoda, na mierenie asi neni v takychto situaciach cas
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

noacoak napísal:Nech si kazdy nosi zbran kde uzna za vhodne napriklad v pravej ponozke je to na kazdom ...
S tym suhlasim, samozrejme ak neohrozuje okolie.
Ale dotycny by si mal uvedomit, ze neskryte nosenie moze mat dost neprijemne sprievodne javy - strazcovia zakona, kriminalnici atd.
Ak s tym rata, ok. Je to jeho boj.
inspiring_lederberg

Príspevok od používateľa inspiring_lederberg »

majac, kriznik
OK vzdavam sa :roll:
mate svoj nazor ja svoj nebudem nikoho presviedcat...
Urcite mate viac skusenosti a znalosti ako Dr.Ing.Jiří HANÁK ktory ten clanok pisal a z ktoreho som citoval :wink:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

nocoak 2.9.08 - poloplaste a kratka zbran = ZLY NAPAD
najidealnejsia volba FMJ + co najvyssia rychlost,to pri kratkej znamena aspon .357Mag a vyssie

-Je pekne,ze vies citovat Hanaka avsak to s nasou temou nesuvisi a zavadza citatela.Okrem toho Dr. Ing. dost casto "keca" a uz som mu to nielen ja niekolkokrat vytykal,aby si svoje "moudra" najprv overil a potom prezentoval.Citacia sa vztahuje k puskovym nabojom,nie pistolovym.

-Ja sa dost casto stretavam s diviakmi,ktore maju asi zvlastnu stavbu tela,mrchy jedny skacu vpravo-vlavo akoby nic.

-expanzne do kratkej proti zveri - nevhodne,ani vo vykonnejsich kalbroch neprenikne dostatocne hlboko,aby poskodil dolezite organy alebo CNS

-hydrodynamicky efekt je zaujimavy pri puskovych kalibroch,nie pri pistolovych,PRAVE PRETO potrebujes strelu s co najvyssou priebojnostou,ranivost sposobena vysokou rychlostou je u nich zanedbatelna

-ad diviaky,... :D :D :D ,cca. 10 rokov som pracoval vo firme,ktora sa zaoberala spracovanim ulovenej zveri,a to co som tam videl a ponachadzal presahuje fantaziu 99% polovnikov na SK. Okrem toho sam lovim rocne x-kusov zveri a ono sa to uz za tie roky pekne nazbieralo.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa majac »

to lovec:

dakujem, mne uz dochadzali argumenty. a nejako som to nebol schopny dnes zhrnut do takehoto rozumneho zhodnotenia :)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

to lovec:
mas skusenosti s ucinkom monolitnych striel, alebo striel typu TIG na divu zwer?
Kedze moj foter je fachman od maesa a miestny papalasi si nechavali u neho spracovavat divinu som uz tiez kadeco videl.
Niektorym diviakom strela zostala vysiet rovno na kozuchu, alebo tesne pod (myslim, ze to bolo na lopatke). Vzdialenost strelby a typ strely som nedokazal urcit.
Pokus o dostrel prasata (cez 100kg).22LR asi kratka zbran. Ani jedna zo striel neprenikla lebkou - doslova sa zodrala.

Raz som pozeral dokument o rodine zijucej na Aljaske. Kedze medvede chodia k nim domov pravidelne na navstevu manzelka toho chlapika nosila doma v opaskovom puzdre Colt Anaconda .44Mag.
Asi by som sa uberal tiez rovnakou cestou.
Je to ale vykonny kaliber a treba si riadne nacvicit strelbu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

V krajinách, kde sa takáto diskusia neodohráva iba v rýdzo teoretickej rovine, majú v tom jasno - presne to, čo tu bolo "zotreté" kdesi vpredu - jediná schopná cesta je extrémne veľký a výkonný náboj - napríklad .454 Casull - príkladom je aj tento Ruger. Myslím, že tam vedia, čo funguje...
http://www.shootingtimes.com/handgun_reviews/rgrRH/
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

AKI: Osobne pouzivam v poslednej dobe (cca. 2-2,5 roka) takmer vylucne medene monoloiticke strely od firmy Barnes - Triple Shock X ( TSX ),vo vahe 11,7 a 9,7g. Skusenosti mam velmi dobre,vzdy priestrel,vzdy dostatok farby na nastrele a minimalna unikova vzdialenost.Obvykle len par krokov.
Dalej su skvele monolity Moeller KJG ( KJG ),tie odskusam osobne teraz na jesen a od kolegov mam velmi dobre referencie.
Co sa tyka TIGu osobne som ho neskusal,patri do kategorie striel,ktore maju plast strely s hlbokotazneho plechu a aj ked poniklovaneho,v mojich flintach sa neobjavia.Konstrukcne relativne makksia strela,v nasich podmienkach vhodna na vsetku zver,otaznou je miera poskodenia diviny (tej co chceme mat v kastrole).Skor sa rozklada,to zaruci dobru ranivost,avsak to poskodenie masa... :roll: U mna mimo zonu zaujmu.
vigorous_burnell

Príspevok od používateľa vigorous_burnell »

Náboj 7,62x25 Tokarev je total nevhodný ?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3131
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Jožo: podla mňa je vhodnejší ako napr.9 luger a .45acp , ale má jedno velké mínus. Počet nábojov v zásobníku, ak nenosíš do lesa na obranu sa vz.24/26, špagina, alebo sudajeva :lol:
vigorous_burnell

Príspevok od používateľa vigorous_burnell »

Mal som na mysli ČZ52 upravenú na SA/DA.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 19 Jan 2011, 12:51, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Myslim,ze v pohode by mal stacit,ale musis rychlo mierit :wink:
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Videl som to na JOJke...pekna selmicka, zevraj medved nema sancu proti tejto macicke :lol:
Ale strielat na taku cicu :?: skoda by bola toho, ale trofej niekde v obyvacke... :roll: :twisted: :lol:
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

V Olomouci mam kamosa a ma G19,tak sa mozno dozvieme jak ucinny je luger :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"